Skocz do zawartości
Grzesinek

Wskazania spalania w komputerze pokladowym

Rekomendowane odpowiedzi

A czy jest możliwość kalibracji komputera pokładowego, tak żeby średnie spalanie skorygować?

W swojej Fabii zawsze tankuje pod korek, resetuje komputer i po około 700 km tankuje. Spalanie z komputera w zasadzie pokrywa się z rzeczywistym - maksymalna różnica jaką odnotowałem to 0,2 litra (dane z około 40 tankowań)

Passat B5FL, którego posiadam od niedawna spala około 0,5 litra mniej niż podaje komputer (trasa rzeczywiste 5,2 przy wskazaniu kompa 5,5, miasto rzeczywiste 6,2 przy wskazaniu kompa 6,6).

I tu dochodzimy do sedna - kiedyś czytałem na forum Fabii, że w niej da się skorygować wskazania komputera tak, by były zbliżone do spalania rzeczywistego. Czy w Passacie też jest taka możliwość?

 

jest, sprawdzone i działa. resztę info znajdziesz tu: forum.vw-passat.pl/threads/53313-Ciekawostki-licznikowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W sumie nie wiem gdzie się podłaczyć z moją usterką więc uderzę przy temacie spalania.

Szwankuje mi komputer pokładowy.

Przyciskiem w dźwigience wycieraczek mogę jednorazowo przełączyć tylko o jedną funkcję w górę lub w dół. Jeśli chcę przełączyć o więcej funkcji muszę wyłączać zapłon i przełączać o jedną funkcję za każdym razem.

Czasem pokazuje średnie spalanie, czasem nie, w zależności jak się to zwiesi mogę dźwigienką przełączyć wskazanie z 1 na 2 ale wiadomo że nie pokaże mi spalania na 2 zanim nie zanotuje na 1.

Spalanie mam ok, auto chodzi dobrze.

Gdzie mam szukać problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem Passata 1.9 TDI 115KM 4motion 2000r. Problem jest taki, odpalam auto, przejeżdżam kawałek i komputer zawsze zaczyna liczyć spalanie od 15,9l/100km (średnie, nie chwilowe!), jadę, jadę, spalanie sobie spada ale jadąc na trasie sam, bez bagażu naprawdę spokojnie (max 120km/h) najmniej pokazał mi 7,3l/100km. To jest normalne? Chyba troszkę dużo jak na trasę.... Może coś jest z komputerem? Jak zmienie na spalanie na dany moment np. jadąc z górki na biegu bez gazu to podaje (0.0l/100km), czyli okej a jak stoje na luzie i silnik jest już zagrzany do 90st potrafi pokazywać 3,3 lub nawet 10,7l/100km - a powinno być raczej 0,5-0,7l/100km. Przynajmniej tak mi pokazywał komputer w innych Passatach czy Golfie 5, Borze.

 

Możliwe, że z licznikiem coś jest nie halo. Wskazówka od obrotomierza ześwirowała i nawet jak go zgaszę, jest zawsze na 200obr/min ale okej, coś jej się stało. Pod komputerem na jałowym podawał normalnie poniżej 900obr/min - jest okej, zaś wskazówka od paliwa lubi czasami swirować. Po odpaleniu (auto stało na prostym) wskazówka podawał 1/2, przejechałem spokojnie ok. 6km i już zeszło o 1 całe "pole" w dół... Dziwne.

 

Ktoś miał taki problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak stoje na luzie i silnik jest już zagrzany do 90st potrafi pokazywać 3,3 lub nawet 10,7l/100km - a powinno być raczej 0,5-0,7l/100km. Przynajmniej tak mi pokazywał komputer w innych Passatach czy Golfie 5, Borze.

 

Na postoju powinno zmieniać się z l/100km na l/h - a jak się na l/h nie zmienia, to pokazuje wtedy kosmiczne spalanie w l/100km ;)

 

Możliwe, że z licznikiem coś jest nie halo. Wskazówka od obrotomierza ześwirowała i nawet jak go zgaszę, jest zawsze na 200obr/min ale okej, coś jej się stało. Pod komputerem na jałowym podawał normalnie poniżej 900obr/min - jest okej, zaś wskazówka od paliwa lubi czasami swirować. Po odpaleniu (auto stało na prostym) wskazówka podawał 1/2, przejechałem spokojnie ok. 6km i już zeszło o 1 całe "pole" w dół... Dziwne.

 

Ktoś miał taki problem?

 

Ja bym stawiał że coś jest nie tak ze wsadem licznika - może ktoś coś grzebał i poszło nie tak? Ewentualnie można kupić drugi licznik, spokojnie poniżej 100zł wiadomo gdzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatankuje po korek, przelece 100km, pojadę na stację i będę wiedział co i jak... Jeśli spalanie będzie takie jak powinno, a wskazania wg kompa są inne to mam to gdzieś. Jeśli jednak spalanie jest takie jak podaję, to coś z tym będę musiał zrobić. Ździwiłem się w ogóle, że 4motion w kombi waży 1591kg - tak mam wpisane w dowodzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zatankuje po korek, przelece 100km, pojadę na stację i będę wiedział co i jak... Jeśli spalanie będzie takie jak powinno, a wskazania wg kompa są inne to mam to gdzieś. Jeśli jednak spalanie jest takie jak podaję, to coś z tym będę musiał zrobić.

 

A jak jest z tym l/h? ;) Zmienia się czy na postoju też jest l/100km? Jeśli się nie zmienia, to wyniki spalania na kompie będą szły mocno w górę :P

 

Ździwiłem się w ogóle, że 4motion w kombi waży 1591kg - tak mam wpisane w dowodzie :D

 

w sensie że dużo czy mało? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w sensie że dużo czy mało?

 

Kolegi B5 w sedanie co prawda, ale waży 1380kg...

 

 

A jak jest z tym l/h? Zmienia się czy na postoju też jest l/100km? Jeśli się nie zmienia, to wyniki spalania na kompie będą szły mocno w górę

 

Nie dam sobie ręki uciąć, ale chyba pokazuje l/100km.

 

 

Dziwne jest to, ze nie ma opcji zejść poniżej 6.9l/100km (średnie) jadąc sobie 70-80km/h bez redukowania co chwilę. No taka trasa spokojna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolegi B5 w sedanie co prawda, ale waży 1380kg...

 

AVB z mojego profilu, kombi - 1469kg ;)

 

Dziwne jest to, ze nie ma opcji zejść poniżej 6.9l/100km (średnie) jadąc sobie 70-80km/h bez redukowania co chwilę. No taka trasa spokojna...

 

A jak to wygląda na spalaniu chwilowym, kiedy jedziesz powiedzmy stałe 80km/h? Wtedy też pokazuje chwilowe ~8l czy schodzi do normalnego poziomu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak zmienie na spalanie na dany moment np. jadąc z górki na biegu bez gazu to podaje (0.0l/100km), czyli okej a jak stoje na luzie i silnik jest już zagrzany do 90st potrafi pokazywać 3,3 lub nawet 10,7l/100km - a powinno być raczej 0,5-0,7l/100km. Przynajmniej tak mi pokazywał komputer w innych Passatach czy Golfie 5, Borze.

W B5 AJM też tak miałem, na luzie pokazywał co chciał, najprawdopodobniej to co pokazywał zanim wbiło się luz bo wskazania nie przeskakują w l/h tylko pozostają w l/100km. W FL mam juz normalnie i na luzie chwilowe jest w l/h :)

Edytowane przez dtambor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam w terenie górskim to spalanie mam ok. 7l i to jeżdżąc na miejscu i jak ruszam to spalanie też sie zaczyna od 15,9l i potem spada a natomiast wczesniej miałem forda galaxy mk2 1.9tdi 115km to z tym silnikem palil mi 8-8,5 na miejscu a w trasie 6,2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i potem spada

 

ale jesteś w stanie zejść powiedzmy na trasie przy 120 do 6l?

U mnie jakby nie znał 5 z przodu w spalaniu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja mieszkam w terenie górskim to spalanie mam ok. 7l i to jeżdżąc na miejscu i jak ruszam to spalanie też sie zaczyna od 15,9l i potem spada a natomiast wczesniej miałem forda galaxy mk2 1.9tdi 115km to z tym silnikem palil mi 8-8,5 na miejscu a w trasie 6,2.

 

No kolego chyba jak jedziesz z górki :) bo widzę po moim ile pali: 6,5 w trasie na tempomacie przy 120, 8-8,5 teraz zimą misto/trasa :)

 

tutaj masz zrzut (trasa do chr i normalnie-wycinek) z pliku który prowadzę od początku z kosztami i zobacz ile pali :) :

 

spalanie.jpg

Paliwo Verva :)

Edytowane przez dariusz198012
dodanie zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam silnik ATJ 115 km i przy ostatnim wypadzie w góry w zimę, miałem na pokładzie 4 osoby, bagażnik pełen toreb dodatkowo podłączona była nawigacja, cb radio, grało zwykłe radio i ogrzewanie oczywiście. średnia predkość wynosiła od 110-120 km/h to spalanie średnie wyszło 5l/100km :mlask( prawie 300000km na zegarze). Dla diesla czym dłuższa traska tym mniejsze spalanie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam silnik ATJ 115 km i przy ostatnim wypadzie w góry w zimę, miałem na pokładzie 4 osoby, bagażnik pełen toreb dodatkowo podłączona była nawigacja, cb radio, grało zwykłe radio i ogrzewanie oczywiście. średnia predkość wynosiła od 110-120 km/h to spalanie średnie wyszło 5l/100km :mlask( prawie 300000km na zegarze). Dla diesla czym dłuższa traska tym mniejsze spalanie:)

 

Ok ale napęd na 4 pali min. 1 litr więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wiadomo,. jak dojdzie tempomat to też coś więcej weżmie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też sprawdzałem. Wg komputera miasto 6,5l/100km, trasa 5,9l/100km. I co ciekawe - w rzeczywistości pomiar na podstawie tankowania lejąc "pod korek" - miasto 7,5l/100km, trasa 5,5l/100km. Już nie wierzę temu komputerkowi. Jednak co ważne - zauważyłem znaczną, bardzo znaczną różnicę przy używaniu klimy - ok. 0,7 l/100km na niekorzyść jazdy z klimą. Oczywiście to żadne odkrycie - ale jak już chcemy sobie coś porównać weźmy to pod uwagę : czy jeździmy z włączoną czy wyłączoną klimą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to wiadomo,. jak dojdzie tempomat to też coś więcej weżmie

 

Dziwne bo u mnie w trasie na tempomacie spala mniej, niż jadąc "manualnie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(...)Już nie wierzę temu komputerkowi. (...)

 

Komputer co do zasady powinien wskazywać dość dobrze, w końcu ECU zna czasy otwarcia wtrysku, dawki, może ze sporą dokładnością policzyć. W razie czego jeżeli mnie pamięć nie myli - można wprowadzić korektę wskazań jeśli zaniża/zawyża.

Ponadto trzeba pamiętać, że sprawdzanie "pod korek" nie jest do końca miarodajne - inaczej rozłożony ciężar w samochodzie, źle wypoziomowane stanowisko na stacji, czy choćby ostatnio "ukazana" sprawa "lecenia w kule" sprzedawców paliwa/dystrybutorów (rzędu -1l na "20l zalanych"...) i to już ma spory wpływ na wynik.

 

Co do tempomatu - jeśli droga jest prosta to jest szansa, że spali porównywalnie, a nawet mniej, jeśli szofer z natury ma "niestabilną" nogę i na prostej drodze co chwila waha się np.: 90-95km/h, bo wtedy tempomat to stabilizuje, jednak na drodze ze sporą ilością pagórków, zmian wysokości - tempomat nie ma szans z wprawnym kierowcą, bo on za wszelką cenę będzie dążył do utrzymania stałej prędkości, niezależnie, czy jedziemy pod górę i wymaga to sporego dodania gazu, czy z górki, a jak wiadomo, czasem pod górę warto stracić te kilka km/h, nadrobimy je zjeżdżając, a oszczędzimy paliwo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co do tempomatu - jeśli droga jest prosta to jest szansa, że spali porównywalnie, a nawet mniej, jeśli szofer z natury ma "niestabilną" nogę i na prostej drodze co chwila waha się np.: 90-95km/h, bo wtedy tempomat to stabilizuje, jednak na drodze ze sporą ilością pagórków, zmian wysokości - tempomat nie ma szans z wprawnym kierowcą, bo on za wszelką cenę będzie dążył do utrzymania stałej prędkości, niezależnie, czy jedziemy pod górę i wymaga to sporego dodania gazu, czy z górki, a jak wiadomo, czasem pod górę warto stracić te kilka km/h, nadrobimy je zjeżdżając, a oszczędzimy paliwo :)

 

Hej,

nie wiem czy wiesz jaka jest droga do Chorwacji, ale moje wyliczenia podane wyżej w poście 33 (opisane jako Chorw.) to wynik z tempomatu przy 120/h :) Więc sie da całkiem nisko zejść. :D

Tylko PL i cześć Czech bez temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wspominałem, że da się na tempomacie porównywalnie albo nawet niżej, ale warunkiem jest dość prosty teren. W Chorwacji nie byłem, nie wiem jak tam wygląda teren, a google maps czy coś tego mi do końca nie odda. Tempomat jest super na państwa pokroju Holandii, to akurat mogę stwierdzić z autopsji :D No i autostrady, ofcoz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności