Skocz do zawartości
Patryk_

Wątek budowlany - porady , ciekawostki , doświadczenia , pytania i odpowiedzi...

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie w niej nic nie znalazłem i dlatego pytam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z inspektorem sanitarnym, nie ma wymogu instalowania dwóch kanałów wentylacyjnych w kuchniach. Jedynie wymogi co do ilości wymienianego powietrza. Szkoda, bo okap z pochłaniaczem to lekkie nieporozumienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Niby sa filtry węglowe ale lepiej jak zapachy do komina by szły. Dzięki za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może wśród kolegów jest jakiś instalator od kotłów gazowych ? Potrzebuję nabyć jakiś w okolicach lata i mam dylemat co wybrać .

 

A odnośnie mocy przyłączeniowej to nie wiem jak gdzie indziej ale ja w Warszawie zawnioskowałem o 16kW -- przy tej mocy jest już zabezpieczenie 32A (przy 15kW jest jeszcze 25A). Przy takim zabezpieczeniu i trzech fazach mocy jest opór (ponad 20kW)

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagęszczanie piasku w ścianach fundamentowych.

Ściany fundamentowe wysokość 1,4m. Miały być zasypywane piaskiem warstwami co 30cm i każdorazowo zagęszczane. Opiekę nad budową sprawuje teść który jest na miejscu. Wbrew moim ustaleniom w celach idiotycznych oszczędności postanowił on w fundamenty wsypać jednorazowo piachu na wysokość ok 1m twierdząc że poleje się wodą i będzie dobrze a następnie drugą i ostatnią warstwę. Panowie w przyszłym tygodniu chcieli zlewać chudziaka oczywiście powiedziałem, że nie ma takiej opcji. Może ktoś z kolegów podpowie w jaki sposób rozwiązać sytuację ? Czy mają wybierać ten piach spowrotem ? Czy teraz lać wodę i klepać przez najbliższe dni a zalanie chudziaka odłożyć na przyszły rok ? Obecnie pisaku jest wsypane około 1 m więc do tego dojdzie jeszcze min. warstwa 40cm.

Obawiam się że nieubity prawidłowo piasek usiądzie a razem z nim chudziak.

Edytowane przez p@wel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad murarz, sam budował sobie chatę i chudziaka lał chyba dopiero po montażu dachu i okien...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obawiam się że nieubity prawidłowo piasek usiądzie a razem z nim chudziak.

 

Spęka na pewno. Miałem już takiego klienta skuwanie chudziaka wybieranie tego gnoju (glina) i potem lanie nowego. Ogólnie to siadło im to już jak lali beton bo wyszedł wiele grubszy niż powinien. Jak piach to zebrał bym paru chłopa wybrał połowę i zagęścił zagęszczarka by było jak trzeba.

 

Tu akurat po prawej słabo siadło , ale w innych miejscach siadło po 20 cm. Ogólnie wszystko spękało ;)

 

4ee3687f.jpg

 

Masakryczna robota była zamiast piachu glina lepiło się to do wszystkiego

 

9c685761.jpg

 

 

Niektórzy dają jeszcze styropian pod chudziaka ;)

Edytowane przez rainman777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dawałem styropian podłogowy (twardszy) między chudziaka a wylewkę. Pod chudziakiem było trochę zagęszczonego piachu ale nie za dużo (dom na fundamencie bez piwnicy więc i nie było konieczności aż tak bardzo ziemi wybierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagęszczenie to podstawa. Musisz wybrać przynajmniej 50cm i to zagęścić wakerem (stopą wibracyjną taką jak do zagęszczania kanalizacji) zagęszczarka zagęści 20-30cm .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie mam ściany 1,30 m piachu było wsypywane co ~50 cm i zagęszczane 500 kg zagęszczarką a przy narożnikach i ścianach nośnych stopa(skoczkiem,gumisiem jak zwał tak zwał) żeby nie rozwalić kanoldy po wylaniu chudziaka siadło może z 2 cm nigdzie nie był spękany lecz na papie widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też zrobiłem, piach wybrany i zagęszczany jak należy. Wykonałem test za pomocą pręta fi 12, w pomieszczeniu gdzie była lana woda pręt sam wpada w piasek, w pomieszczeniach gdzie zagęściłem zgodnie ze sztuką pręta udało się wsadzić ( przy pomocy siły ) tylko na kilka cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiałem z betonu komórkowego - Termalica.

Ma swoje plusy:

- słaba ekipa nie popsuje jego dobrych właściwości izolacyjnych. W ceramice jak ci napakują zaprawy między szczeliny to między bajki można schować jego właściwości termiczne

- dobrze się w nim prowadzi wszystkie instalacje

- dobrze trzyma powieszone na nim półki/szafki, telewizory itp. Wystarczą kołki za parę groszy, a nie kotwy chemiczne

- robota idzie szybko - gotowe zaprawy klejowe

- banalne poprawki

- praktycznie brak pozostałości po skończonej robocie

 

Przy wyborze materiału konstrukcyjnego brałbym 3 aspekty pod uwagę

 

1. w jakiej technologii najlepiej czuje się wykonawca

2. cena

3. jakie palujesz ogrzewanie - jeśli masz wszędzie ogrzewanie podłogowe (gdzie akumulacja ciepła jest istotna) celuj w materiały akumulacyjne np.sylikaty, ostatecznie ceramika

W przypadku grzejników patrz punkt 1 i 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze materiału konstrukcyjnego brałbym 3 aspekty pod uwagę

 

1. w jakiej technologii najlepiej czuje się wykonawca

2. cena

3. jakie palujesz ogrzewanie - jeśli masz wszędzie ogrzewanie podłogowe (gdzie akumulacja ciepła jest istotna) celuj w materiały akumulacyjne np.sylikaty, ostatecznie ceramika

W przypadku grzejników patrz punkt 1 i 2.

 

1. Wykonawca starej daty i ma doświadczenie we wszystkim ale ostatecznie wierzy w ceramike jako najlepszy materiał ale tak jak mówisz, napakują zaprawy i tyle z właściwości ceramiki w której coraz mniej gliny, choć teraz zaprawę zastępuje powoli pianka ale puki co to droga technologia i w sumie nikt nie wie co będzie za 10 lat z tą pianką. Ja osobiście jestem za pustakiem komórkowym bo łatwiejszy obróbce i jak mówisz łatwiej ciągnąć wszelkie media i chociażby na tynk maszynowy bądź na klej do styropianu mniej wyjdzie ze względu na proste ściany.

2. Na tą chwilę w mojej okolicy jest promocja na Ytonga którego mam w projekcie.

3. Chce właśnie postawić głównie na ogrzewanie podłogowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co myślicie o tym?

 

 

Koleżanka z pracy postawiła sobie dom z tego, mąż podobno dom sam postawił z teściem. 120 m2, parterowy z poddaszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie a co myślicie o tym?

 

 

Koleżanka z pracy postawiła sobie dom z tego, mąż podobno dom sam postawił z teściem. 120 m2, parterowy z poddaszem.

 

Technologia bardzo fajna i prosta. Niby nie trzeba się znać za bardzo na budowlance aby samemu wykonać wiele prac. Osobiście jeszcze nie widziałem na żywo budowy takiego domu w mojej okolicy i co za tym idzie trudno pewnie znaleźć jakiegoś Doświadczonego fachowca w tej technologi. Przeszukałem trochę neta i nie znalazłem żadnego przedstawiciela w mojej okolicy handlującego takim materiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość motocyklista

zdecydowanie odradzam taki wynalazek !!! a co z akumulacją ciepła?! to samo z wilgocią- takie ściany nie przyjmą jej!. no i jak np. obrazek na ścianie przyczepić...?

36 cm ściana zewnętrzna ma mieć, z belitu najlepiej i nikt mnie nie przekona że jest inaczej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiając dom z termo.... to dom pasywny z wymuszoną wentylacją (czy jakoś tak). Ja jeszcze mam chwilkę do budowy, ale już zaczynam słuchać ludzi i czytać informacje.

 

Co do tych ścian to pierwszym moim pytaniem było "a co z powieszeniem obrazka na ścianie, nie wspominając o szafkach w kuchni itd". Powiedziała, że mąż (chłopak złota rączka, sam bez mała do samego końca postawił ten dom) przewidział to i w kuchni zrobił konstrukcję z karton gispu i wzmocnienia jakieś, do których zostało wszystko przymocowane. I tam właśnie zostały też pochowane wszystkie rurki itd. Ta sama historia w dużym pokoju z chowaniem kabli pod TV i z powieszeniem go na ścianie.

 

Co do firm, które tym handlują to są tylko dwie w Polsce podobno, w Żorach i w Zduńskiej Woli (albo to są tylko dwie firmy, które to stawiają..... nie pamiętam :) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi z tej całej technologi podoba się najbardziej wykonanie dachu.

A wracając do mojego pierwotnego tematu co do wyboru materiału do budowy wybór padł na Ytonga do którego od samego początku byłem przekonany i na który dostałem rozsądną ofertę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to dom pasywny z wymuszoną wentylacją (czy jakoś tak)

Dokładnie ostatnio montowałem dwie centralki zendera w tego typu domach (fajnie bo można dołożyć gruntowy wymiennik ciepła to i parę złoty się zaoszczędzi) tylko oczywiście na jakiś tańszych podzespołach ;) . Ogólnie to stary system jak chodziłem do budowlanki to była nowość :rotfl:. Panowie nie wygłupiajcie się z tym problem z montażem szafek w dzisiejszych czasach istnieje tyle typów mocowań , że głowa mała do tego nie zapominajcie , że to wsio betonem zalane jest ;). Jedyny problem jaki może powstać , co dalej jeśli kiedyś wystąpi pożar :(. Mało kto w tym robi bo to drogie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności