Skocz do zawartości
Patryk_

Wątek budowlany - porady , ciekawostki , doświadczenia , pytania i odpowiedzi...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam się do zakupu okien do mojego domu. W okolicy króluje "Drutex", ale dostałem dobrą ofertę na okna firmy "Ferrum" z Inowrocławia. Miał ktoś styczność z oknami "Ferrum"? Wszelkie opinie mile widziane.

Druga sprawa to brama garażowa. Zastanawiam się pomiędzy "Wiśniowskim" a "Crispolem" (cena z montażem podobna). Co powiecie o tym?

 

Ja na nowym osiedlu stosuję okna firmy VEKA Softline 82. Jeżeli stoisz przed takim wyborem to polecam ten model.Pamiętaj,że okna wymieniasz raz na długi czas. Osiedle budowane w technologi domów niskoenergetycznych. Założeniem tego jest uzyskanie zapotrzebowania na ciepło od 30 do 60 kWh/ (m2 /rok), więc okna w tym wypadku składają się na całość. Współczynnik przenikania dla całego okna przy zastosowaniu potrójnego pakietu szyb kształtuje się na poziomie <1,0W/m2k. Jężeli masz jeszcze możliwość to zastanów się nad systemem rekuperacji.

 

Jeżeli chodzi o bramy garażowe Ja wybrałem Wiśniowskiego .

 

Gdybyś miał jakieś pytania to wal śmiało. W miarę możliwości czasowych pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to u mnie wygląda teraz trochę podlikowałem teren :)

 

W sumie podsumowanie mojej budowy i ciężkiej pracy

 

Dzięki Tygraf za pomoc :)

 

 

1ecf839caf597be3.jpg

2b32a384c88c91de.jpg

27db58c77a0d839d.jpg

e5f538cecfe2de25.jpg

0d6fbbd6344288e6.jpg

38b7201d9d8daccc.jpg

aef04df284bb914e.jpg

bbf9a6ed661f1185.jpg

ccbb40fb3458a66e.jpg

666c43d2ac031863.jpg

6e9ab47efccea0a0.jpg

c02836a823228380.jpg

59ea7d7d4f7665d9.jpg

 

tak to mniej wiecej wygląda parę rzeczy wiadomo teraz zrobił by inaczej ale cóż :)

Edytowane przez falla_x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na dopracowane. Tylko ta trawa z tyłu... :hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zajebistcie bardzo mi sie podoba ladny parterowy domek bez poddasza i ladna dzialka no i oczywiscie paszczak na wjezdzie jak dla mnie super bo taki styl mi sie podoba po co dom pietrowy i walic kase na wykonczenie poddasza jak mozna blizej ziemi a kubatura moze byc podobna- super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wygląda na dopracowane. Tylko ta trawa z tyłu... :hmm

 

Trawa z tylu ma miesiac wiec i tak wydaje mi sie że jak na tak krótki okres od zasiewu wygląda ok . Zreszta cala działka to piach wiec tu po trawie nie spodziewam sie super dywanu niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W sumie podsumowanie mojej budowy i ciężkiej pracy

 

Tak z ciekawości przejrzałem temat w poszukiwaniu początku twoich prac przy budowie domu i znalazłem zdjęcia stanu surowego i rzut projektu z rozrysowanymi pokojami. No i za garażem masz jakieś pomieszczenie, gdzie jest wyjście z lewej strony garażu i w stanie surowym widać te drzwi, a teraz po ociepleniu ich już nie ma.

 

Co to za psikus?? Przy ocieplaniu domu fachowcy nie zauważyli że są drzwi i je zamurowali?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trawa z tylu ma miesiac wiec i tak wydaje mi sie że jak na tak krótki okres od zasiewu wygląda ok .

 

No to wszystko tłumaczy.

Ja ze swoją non stop coś robię, więc patrzę jak wygląda u innych.

 

Nie chciałeś poziomu kostki sprzed garażu przenieść do tego stopnia przy wejściu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Mam sprawę do ugryzienia. Chce wykończyć dom, jednak nie do końca tak jak było w pierwotnym projekcie. Zamiast jednego pokoju chcę zrobić kuchnię (nad inną kuchnią) oraz na poddaszu, które w projekcie miało być strychem chcę zrobić łazienkę (nad inną łazienką). Pytanie brzmi jak to wszystko zrobić żeby było względnie legalnie. Inaczej mówiąc żeby nikt się nie przyczepił do tego. Kłopot w tym, że robota będzie z kredytu więc na koniec musi być odbiór. Czy muszę robić jakiś projekt zamienny czy wystarczy gdzieś to zgłosić, że chcę inaczej?

Edytowane przez rainman777
Przeniesiony reg. pkt. 2.1.a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to na wszelkie 'blaszaki' budowane na prywatnych posesjach nie są potrzebne żadne pozwolenia. Wiem to stąd, że właściciele domków w ten sposób obchodzą przepisy chcąc dostawić garaż do domu nie posiadającego takiego udogodnienia; stawiają blaszak, który jest obłożony styropianem i wygląda jak murowany, ale murowany faktycznie nie jest więc można to zrobić bez żadnego pozwolenia. To by było przegięcie, żeby na każdą drewutnię wymagane było pozwolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co wiem, to na wszelkie 'blaszaki' budowane na prywatnych posesjach nie są potrzebne żadne pozwolenia. Wiem to stąd, że właściciele domków w ten sposób obchodzą przepisy chcąc dostawić garaż do domu nie posiadającego takiego udogodnienia; stawiają blaszak, który jest obłożony styropianem i wygląda jak murowany, ale murowany faktycznie nie jest więc można to zrobić bez żadnego pozwolenia. To by było przegięcie, żeby na każdą drewutnię wymagane było pozwolenie.

To że jest z blachy nie jest wyznacznikiem wymagania pozwolenia. Generalnie budynki gospodarcze o powierzchni do 25m2 wymagają jedynie zgłoszenia a nie jest konieczne pozwolenie na budowę. Każda budowla na stałe związana z gruntem przy pomocy jakiegoś fundamentu wymaga zgłoszenia, jeśli jej powierzchnia <25m2. W przypadku większej powierzchni należy wystąpić o pozwolenie na budowę. Garaże blaszaki to odrębna historia bo nie kwalifikują się jako budynki gospodarcze a jako garaże - a garaż z definicji powinien mieć pozwolenie na budowę. Sporo jest o tym na forach budowlanych - temat rzeka.

Z grubsza tu małe co nie co o temacie:

http://superauto24.se.pl/auto-porady/czy-pozwolenie-na-garaz-jest-konieczne-radzi-prawnik-maciej-krakowinski_205888.html

Edytowane przez przemekgo_vw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witajcie.

 

Mam sprawę do ugryzienia. Chce wykończyć dom, jednak nie do końca tak jak było w pierwotnym projekcie. Zamiast jednego pokoju chcę zrobić kuchnię (nad inną kuchnią) oraz na poddaszu, które w projekcie miało być strychem chcę zrobić łazienkę (nad inną łazienką). Pytanie brzmi jak to wszystko zrobić żeby było względnie legalnie. Inaczej mówiąc żeby nikt się nie przyczepił do tego. Kłopot w tym, że robota będzie z kredytu więc na koniec musi być odbiór. Czy muszę robić jakiś projekt zamienny czy wystarczy gdzieś to zgłosić, że chcę inaczej?

 

W mojej ocenie (12 lat pracy z prawem budowlanym) da zawiadomienia o zakończeniu budowy wystarczą rysunki zamienne z wraz z info projektanta o wyrażeniu zgody na zmiany i że zmiany są nieistotne. Co do banku to tylko oni wiedzą co im trzeba :).

To by na pewno przeszło w moim regionie ale.... jeśli mogę doradzić to zapytałbym u źródła tj. w nadzorze budowlanym i w banku i upewnił się jak u Ciebie bo czasem to różnie bywa.

 

 

Witam.Otóż na przełomie lat 70-80-tych moi rodzice wybudowali szklarnie,konstrukcja stalowa z dwuteownika na fundamentach - oczywiście wszystkie papiery tj.pozwolenie i plan posiadam. Obiekt jest naniesiony na mapy. Po okresie świetności wraz z upływem czas szklarnia przestała przynosić dochody i została w US wyrejestrowana z działów specjalnych z możliwością wydzielenia kilkunastu metrów kw. dla upraw na własne potrzeby.Jednak z biegiem czasu i względów zdrowotnych rodziców również i to zostało zaniechane.Była szklarnia zamieniła się z biegiem czasu w rupieciarnie służącą do przechowywanie różnego rodzaju narzędzi rolniczych,drzewa na opał ,węgla i innych zbędnych rzeczy.Jak to z takimi obiektami bywa w międzyczasie ze szklarni wyleciało kilkanaście szyb bocznych oraz w dachu.W pewnym momencie zaczęło stanowić to zagrożenie dla nas samych tym bardziej że w gospodarstwie pojawiły się małe dzieci.Postanowiliśmy własnym sumptem jakoś ratować całą sytuację i usunęliśmy część szkła z dachu zastępując go blachą trapezową.Jednak w wyniku wichur przechodzących bodajże w 2005 roku zostały powybijane pozostałe szyby w dachu i ścianach bocznych.Wówczas zmuszeni zostaliśmy do usunięcia całości szkła ze szklarni i żeby ratować pomieszczenie przed zalewaniem pokryliśmy dalszą część dachu i ściany boczne blachą trapezową.W ten sposób szklarnia w wyniku takich przeróbek stała się obiektem o innym przeznaczeniu. I teraz co dalej z takim obiektem? Czy zmiana sposobu użytkowania szklarni na pomieszczenie nazwijmy je gospodarczym w wyniku trwającej kilkanaście lat transformacji będzie stanowiło samowolę budowlaną? Czy poniesiemy z tego tytułu jakieś konsekwencje ? Jak teraz taką sytuację "wyprostować"?

 

Udowodnienie zmiany sposobu użytkowania nie jest proste i z mojego doświadczenia raczej wszyscy unikają tego tematu. Samowolą budowlaną jest natomiast wymiana ścian i dachu.

Nie wiem czy masz jakieś problemy z nadzorem budowlanym lub spodziewasz się mieć np poprzez super sąsiada. Konsekwencją zmiany sposobu użytkowania jest "legalizacja" polegająca na przygotowaniu dokumentów potrzebnych do zmiany sposobu użytkowania (wymienione w art. 71 ust.2 Prawa budowlanego), potem jest opłata legalizacyjną (500x10x 1) zapłacisz i jest ok, nie zapłacisz jest przywrócenie użytkowania do stanu poprzedniego. Ponadto podlega to karze grzywny art. 93 pkt. 9b (mandat).

Jeśli chodzi o roboty przy szklarni czyli usunięcie szkła i zastąpienie go blachą trapezową to wymagało to przynajmniej zgłoszenia w starostwie. Brak takiego zgłoszenia skutkuje wszczęciem postępowania w nadzorze budowlanym przy czym z prawa budowlanego zbytnio nie ma czym Cie ukarać (postępowanie kończy się którąś z decyzji wym w art. 51 ust. 1). Tylko dodatkowo sprawa powinna być oddana w ręce organów ścigania i zgodnie z art. 90 PB a tu już gorzej bo podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 a z sądami rożnie bywa.

To co napisałem to moje przemyślenia na podstawie tego co napisałeś. Nadzór budowlany i sąd może mieć inne zdanie i inaczej interpretować tą sytuację. Ciężko odnosić się do czegoś czego się nie widzi.

Co do prostowania to wszytko zależy od sytuacji. Jeśli na razie się nikt tego nie czepia to ja spróbowałbym zrobić sobie zgłoszenie na remont do starostwa. W razie sprzeciwu co do zgłoszenia może być potrzeba zrobienia pozwolenia na przebudowę. Jak widzisz nic nie jest jednoznaczne. W razie wizyty nadzoru i zmiany sposobu użytkowania to można wynieść wszystko i powiedzieć że obiekt nie jest użytkowany a w międzyczasie robić sobie papiery. Jak gmina nie ma MPZP to chwilkę potrwa. W razie problemów z nadzorem to blachę przed wszczęciem postępowania można rozmontować. Wszytko w zależności od sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chcę zrobić zadaszenie tarasu. Chcę przedłużyć dach i płotwę oprzeć na dwuch słupach. Teraz największy problem, czy da się zrobić tak żeby pomiędzy słupami dać odległość 5m czy trzeba dawać dodatkowego słupa po środku który mi się nie widzi bo będzie to nie komfortowe rozwiązanie. Proszę o propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udaj się do jakiegoś konstruktora, chyba,że na forum jest ktoś z takimi uprawnieniami. Kwestii technicznych nie da zrobić się na gębę wszak nie chcesz spowodować katastrofy budowlanej. Ewentualnie zamieść jakiś szkic jak chciałbyś to zrobić wtedy będzie łatwiej coś podpowiedzieć. Przy zastosowaniu odpowiednich przekroi można zrobić wszystko i obciążenia niestraszne. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ddd.jpg

 

Tak by to mniej więcej wyglądało. 5m między słupami, słupy oparte na murze ponieważ taras mam wypuszczony 50cm przodu i lewej strony patrząc na foto.

 

Przedłużenie licząc od krawędzi dachu wyniosło by 3m, cała długość dachu 8m czyli 24m2 dachu wychodzi. Dachówką ma być kryte (tondach).

ddd.jpg

Edytowane przez kbc85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słupy masz oparte bezpośrednio na betonie, czy masz taras ocieplony styropianem i wykonaną szlichtę?

 

Zapytam jutro znajomego konstruktora to powiem Ci co i jak. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie cały dach jest podparty co 4m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słupy masz oparte bezpośrednio na betonie, czy masz taras ocieplony styropianem i wykonaną szlichtę?

 

Zapytam jutro znajomego konstruktora to powiem Ci co i jak. Pozdro

 

 

Na tarasie mam wylewkę ale przy robocie wytnę otwór 25x25 tak by słupy siedziały centralnie na betonie (wieniec i ściana pod spodem) tak że tutaj nic się nie powinno stać że coś siadnie pod jakim czasie.

 

---------- Dodano o 20:46 ---------- Poprzednia wiadomość o 20:42 ----------

 

U mnie cały dach jest podparty co 4m.

 

ja mam taras 6m długości, chcę wypuścić dach po 1m na każdą stronę więc wychodzi 8m. chcę się cofnąć po 50cm do środka tak by słupy siedziały mi na wieńcu dlatego wychodzi 5m między słupami i nie jak dać słupa w środku bo wyjdzie co 2.5m słup który mi będzie wadził bo w przyszłości chcę zrobić tam zabudowę i skrajne słupy zabuduję a ten środkowy mi wyjdzie w środku pomieszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość darknajt0

Jeszcze weź pod uwagę ciężar dachu i nośność słupów - powierzchnia to jedno, ale inaczej jeśli będziesz to kryć blachą a co innego jeśli dachówką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WP_000085.jpg

 

Wiatę garażową mam na 3 słupach ma 6m x 4m ale to wiata i mi tam ten środkowy słup nie wadzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności