Skocz do zawartości
Patryk_

Holowanie pojazdu-porada i opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu z nas zastanawia się jak holować samochód i czy w ogóle jest to możliwe.Skrzynia biegów manualna,automatyczna czy też pojazd z napędem na cztery koła...Jakie warunki jeszcze trzeba spełnić podczas holowania?Jaka prędkość dopuszczalna podczas holowania?Oto mała porada:http://www.motofakty.pl/artykul/nie_kazdy_samochod_mozna_holowac.html się w tym temacie.Wasze opinie i doświadczenia także mile widziane-mogą się komuś przydać./link poprawiony/

Edytowane przez Patryk_
poprawiony link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

link nie działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Auto holujące musi mieć włączone światła mijania, a pojazd holowany - umieszczony po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy oraz włączone światła pozycyjne w czasie niedostatecznej widoczności.

Tekst o światłach w przypadku auta holującego tak jakby się zdezaktualizował, bo i tak trzeba jeździć na światłach cały rok, natomiast o światłach w holowanym wręcz może wprowadzać w błąd - mają być postojowe bo holowany, czy mijania bo takich trzeba używać cały rok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprostu włączajmy światła mijania! nigdy nie włączajmy tak jak co niektórzy sygnalizacji awaryjnej bo to naprawde jest mylące.

 

Kiedyś byłem też świadkiem fajnej akcji holowania:

Miałem jeszcze jakieś kilkanaście lat i wracałem ze szkoły a pewien cwaniaczek odemnie z osiedla miał holować innego gościa. Podjechał omą (oplem omega) zapiał hak do auta holowanego i ruszając chciał oderwać wręcz to auto holowane od ziemi. Ruszył gwałtownie i dość efektowanie jak sie potem oakzało bo hak wypiął się lub nawet wyrwał z tamtego drugiego auta i z racji tego że jest na lince elastycznej wystrzelił prosto w tylna szybe omy kombi....ależ było zabawnie.... :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a co zrobić jak w aucie wysiadła elektryka a trójkątu nie da się zamocować bo auto to np. dostawcze Caddy, Berlingo itp. ? Czy zostaje tylko laweta ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tekst o światłach w przypadku auta holującego tak jakby się zdezaktualizował, bo i tak trzeba jeździć na światłach cały rok

Nie do końca. W dzień jadąc normalnie tzn. nie holując można jechać na światłach do jazdy dziennej, holując już nie. Co jest MZ kolejnym "genialnym" pomysłem ustawodawcy - światła dzienne lepiej sygnalizują obecność pojazdu niż mijania - w końcu do tego są przeznaczone.

 

natomiast o światłach w holowanym wręcz może wprowadzać w błąd - mają być postojowe bo holowany, czy mijania bo takich trzeba używać cały rok?

Ani mijania, ani postojowe, tylko i wyłącznie pozycyjne. Mijania, dzienne, przeciwmgłowe itd. mogą oślepiać kierowcę pojazdu holującego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no a co zrobić jak w aucie wysiadła elektryka

 

Chyba tylko laweta.

 

trójkątu nie da się zamocować bo auto to np. dostawcze Caddy, Berlingo itp. ?

 

Można postawić na dachu pojazdu holowanego pomarańczowego "koguta".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sie zastanawiam czy w czasie holowania mogę sobie wrzucić np 5 bieg, chodzi mi o to zeby miec wspomaganie hamulców... Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja sie zastanawiam czy w czasie holowania mogę sobie wrzucić np 5 bieg, chodzi mi o to zeby miec wspomaganie hamulców... Jak myślicie?

 

i w najlepszym przypadku uszkodzić dyferencjał, co do "wspomagania hamowania" to tylko takim "hamowaniem" możesz zaszkodzić sobie i temu który Ciebie holuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nigdy nie włączajmy tak jak co niektórzy sygnalizacji awaryjnej bo to naprawde jest mylące.

duzo ludzi tak robi bo mysla, ze jak auto jest holowane tzn niesprawne to najlepiej uswiadomi to kierowce jadacego z tylu. za to jest mandacik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
duzo ludzi tak robi bo mysla, ze jak auto jest holowane tzn niesprawne to najlepiej uswiadomi to kierowce jadacego z tylu. za to jest mandacik...

Pozostaje nam włączenie sygnału błyskowego-jest taka możliwość.Najprostszy kogut da radę,oczywiście pomarańczowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i w najlepszym przypadku uszkodzić dyferencjał
nawet jesli od poczatku jakis bieg bedzie wrzucony?

 

o do "wspomagania hamowania" to tylko takim "hamowaniem" możesz zaszkodzić sobie i temu który Ciebie holuje.

A tu sie akurat nie zgodzę bo widziałem wiele sytuacji, że powjeżdżali sobie w tył..

Pozatym to właśnie holowany samochód powinien hamować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nawet jesli od poczatku jakis bieg bedzie wrzucony?
Tak
A tu sie akurat nie zgodzę bo widziałem wiele sytuacji, że powjeżdżali sobie w tył..
Jak się nie zachowa ostrożności to takie są efekty.

 

Hamulce bez pracującego silnika są słabsze, ale nie na tyle słabe żeby nie zatrzymać się w razie potrzeby! No chyba że coś z nimi nie tak - wtedy laweta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat:Napisał Ziewal

trójkątu nie da się zamocować bo auto to np. dostawcze Caddy, Berlingo itp. ?

 

Można postawić na dachu pojazdu holowanego pomarańczowego "koguta".

Chyba raczej holującego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche ponad 2 lata temu wracałem z niemiec i widziałem bardzo nietypowy sposób holowania. Jechało auto terenowe z lawetą na lawecie auto osobowe a do tego wszystkiego za lawetą na linie kolejne auto osobowe. Jak się po chwili okazało to byli polacy, normalnie pociąg sobie zrobili na autobanie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie prosta sprawa z holowaniem. Swiatla pozycyjne i trojkat. Nie holujemy aut z 4motion i automatem- tylko laweta. Poleca wykupic pakiet assistance, dzwonimy przyjezdza holownik i problem z bani.

 

---------- Post added at 15:48 ---------- Previous post was at 15:46 ----------

 

a trójkątu nie da się zamocować bo auto to np. dostawcze Caddy
Wszystko sie da, wystarczy troche sznurka, kabla miec w aucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie holujemy aut z 4motion i automatem

W instrukcji obsługi paska pisze iż można holować automat (określony jakiś tam dystans i max prędkość ).

Pozdrowionka :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
natomiast o światłach w holowanym wręcz może wprowadzać w błąd - mają być postojowe bo holowany, czy mijania bo takich trzeba używać cały rok?

Ale chyba z tyłu to jest rybka ;)

Pamiętaj też, że samochód holowany ma silnik najczęściej wyłączony-włączając światła mijania (niepotrzebnie) powiesz szybciej papa akumulatorowi :)

no a co zrobić jak w aucie wysiadła elektryka a trójkątu nie da się zamocować bo auto to np. dostawcze Caddy, Berlingo itp. ? Czy zostaje tylko laweta ?

Zawsze można na sznurku zawiesić trójkąt i zatrzasnąć sznurek klapą/drzwiami bagażnika. A jako ciekawostkę dodam, że kiedyś nawet widziałem, jak trójkąt ktoś przykleił taśmą (wyglądała jak taka taśma monterska-srebrna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, jak trójkąt ktoś przykleił taśmą (wyglądała jak taka taśma monterska-srebrna).

Nie polecam do dzisiaj cała tylnia szyba w gimbusie jest z kleju ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności