Skocz do zawartości
komak77

cb radio "stacjonarne"

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam takie pytanie mam zamontowane cb w pracy jako stacjonarne ,czyli transformator-do tego radio i antena na dachu budynku na wysokości okolo 3-3.5 metra ,dach pokryty blacha i uchwyt przykrecony do wiatrownicy i tu moje pytanie rodio po 2 miesiacach poleglo to znaczy nadawało ale przy odbiorze było słychać tylko trzaski teraz jest w sklepie w naprawie ,sklep wyslał je do importera jest tam juz 2 miesiące,i tak w samochodzie jak antena jest przykrecona to masa jest z karoserji czyli z minusa aku.czy w stacjonarnym cb powinno się dać minus z transformatora do masy anteny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam artukuły na "elektrodzie".Masz tam dokładnie co i jak i bez sensu jest to tu przepisywać moim zdaniem.Sam znalazłem parę artykułów.Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki kolego,zaraz sobie przeszukam i dowiem sie jak i co,pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja Ci odpowiem szybko - nie, nie powinno się podłączać "-" z "transformatora" - czyli zasilacza stabilizowanego na masę anteny stacjonarnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antena nie potrzebuje masy, jak juz cos to przeciwwage ( oprocz 1/2 fali, ta sie zestroi i bedzie pracowala nawet bez przeciwwagi ). Ten Twoj "minus" z zasilacza antena najczesciej i tak sobie sama "zlapie" z obudowy/gniazda antenowego. Z opisu wynika, ze zastosowaliscie antene samochodowa. Teraz pytanie za sto punktow - czy antena byla strojona? Generalnie na niedostrojonej antenie zabic mozna predzej nadawanie niz odbior, ale radio trzeba i tak przejrzec. Moze cos bylo nie tak z zasilaniem i radio sie sfajczylo w srodku ( raczej nie od ladunkow zbieranych przez antene, takie rzeczy to glownie latem... ), choc powodow moga byc dziesiatki i nikt nie zgadnie.

 

BTW. zdarzalo sie czasem, ze piszczalo przy nadawaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu jakaś wada fabryczna - odbiornik nie ma prawa się popsuć nawet od złej instalacji antenowej. No chyba że "pierun" strzelił w antenę :) Ale to kończy się popaleniem całego radyjka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli transformator-do tego radio

Mnie interesuje czy to podawało odpowiednie natężenie i napięcie do instalacji radiostacji.

Niekiedy podpinając pod prostownik który podaje ponad 16V można sobie popsuć radio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niekiedy podpinając pod prostownik który podaje ponad 16V można sobie popsuć radio.

 

No daj spokój ;) Chyba nikt normalny nie robi takich "myków". Sam przydźwięk z prostownika byłby nie do wytrzymania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sam przydźwięk z prostownika byłby nie do wytrzymania.

A możesz to trochę rozwinąć - co znaczy przydźwięk z prostownika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że prostownik nie ma żadnych zabezpieczeń ani filtrów tylko mostek prostowniczy a co za tym idzie po podłączeniu do Cb będziesz miał jedynie odbiór tego typu : kszzzz hrrrrrr i to by było na tyle:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
żadnych zabezpieczeń ani filtrów

 

Dlatego się dopytuję co autor miał na myśli pisząc : "czyli transformator-do tego radio"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A możesz to trochę rozwinąć - co znaczy przydźwięk z prostownika ?

 

"Prostownik" to tylko trafo i do tego mostek prostowniczy.

 

Przydźwięk to po prostu niewytłumiona częstotliwość sieci (50Hz).

 

Zasilacz to trafo, mostek prostowniczy, kondensator filtrujący (im większa pojemność tym lepiej) i układ stabilizujący. Ten właśnie kondensator likwiduje przydźwięk sieciowy o którym pisałem powyżej. A stabilizator utrzymuje napięcie na równym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności