Skocz do zawartości
radas

Czy prostownik prawidłowo "ładuje" akumulator ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam prostownik "samoróbkę"

Chciałbym sprawdzić go przy pomocy prostego miernika ,czy prawidłowo ładuje on akumulator.

Co należy ustawić na mierniku (jaki zakres) aby dowiedzieć się czy wszystko jest zgodnie z normą.

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić 2 rzeczy:

-napięcie na zaciskach aku - wpinasz miernik równolegle z aku i zakres do ok 20v

-prąd ładowania - wpinasz w szereg z prostownikiem i baterią, ustawiasz pomiar natężenia prądu zakres ok 10-20A na początek, żeby nie uszkodzić miernika. Jak prąd okaże się mniejszy to możesz przeskoczyć na niższy zakres A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

Posiadam prostownik "samoróbkę"

Chciałbym sprawdzić go przy pomocy prostego miernika ,czy prawidłowo ładuje on akumulator.

Co należy ustawić na mierniku (jaki zakres) aby dowiedzieć się czy wszystko jest zgodnie z normą.

Możesz zamieścić schemat tej samoróbki? Tak profilaktycznie, by nie uszkodzić akumulatora jak podłączysz :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nietety . Takiego schematu nie posiadam.

Ktoś kiedyś to zrobił i dał mi go , zresztą juz dawno temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że przy pomiarze prądu czerwony przewód podłączasz przewód do wejścia "20A" czy ile tam masz zamiast do "V/ohm/mA". W przeciwnym razie spalisz bezpiecznik w multimetrze.

Prąd ładowania powinien być kilka (między 3 a 10) amperów. Większy prąd jest niekorzystny dla aku, mniejszym będzie ładować baaaardzo długo.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ładowania aku jest potrzebny nie tylko prąd, ale również napięcie i to odpowiednie.

Standard to jakieś 13,5-14,0V z pewnymi odchyłkami ku górze. Ja zrobiłem sobie full automat, razem z detekcja, czy jest podłączony aku z odpowiednia polaryzacją. Warto wiedzieć, że napięcie około 10,5 V na akumulatorze – to już niemalże zgon. Został zainicjowany proces zasiarczania, a wówczas może pomóc płukanie wodą zdemineralizowaną i zalanie ponownie krasem – chyba 37,5% (taki roztwór jest dostępny w sklepach).

Jeśli aku był rozładowany, a naładował się w kilka tj. 2-3 godziny to również rychły jego koniec. Akumulator nie obciążony powinien mieć około 12,5-13,0 V. Jeśli ma mniej to jest nie doładowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Ja zrobiłem sobie full automat, razem z detekcja, czy jest podłączony aku z odpowiednia polaryzacją.

 

Masz jakiś fajny schemacik do tego prostownika? Jeśli tak to wrzuć na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności