Skocz do zawartości
marek85

Panowie założylem sie - chodzi o DUME

Rekomendowane odpowiedzi

witam, wczoraj na urodzinach założylem sie z przyszyłym tesciem o zasade dziłania GPS. Opisze w wielkim skrócie o co sie założylismy:

On twierdzi ze np palmtop lub obojetnie jaki odbiornik sygnału GPS nie jest w stanie odebrac bezposrednio sygnalu z satelit umieszczonych na orbicie, jego zdaniem taka mała wbudowana antenka nie ma fizycznej mozliwosci odebrania sygnalu az z orbity, bo "przeciez telewizor potrzebuje takiego ogromnego taleza zeby odebrac sygnał to jak taka mała ontenka moze go odebrac", jego zdaniem dziala to na zasadzie ze sygnal z satelit GPS umiszczonych na orbicie odbiera jakas wieksza satelita naziema i pozniej on jest rozsylany przez anteny GSM czy jakos tak hehe. Ja poprostu wiem w 100% ze mam racje, ze odbiorniki GPSu odbieraja sygnal z kilku satelit i do okreslenia pozycji obliczaja róznice czasowe poszczególnych sygnałow itp dobra nie bede pisał jak to dziala bo ja wiem, wy wiecie i nie o to chodzi w tym watku.

 

Znalazlem juz w necie odpowiednie dokumentacje itp ale zeby go w 100% "dobic" :P poszukuje jeszcze jakiegos filmu prezetujacego dzialania GPS, niestety nie moge nic znalesc... moze akurat ktos z was ma cos takiego..

 

a zakład poszedł o publiczne przeprosiny na nastepnych urodzinach :D wezme kamere i sobie to nagram hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki, widzisz akurat po angielsku nie próbowałem szukac ;),

 

ps. wiem ze to moze szukanie kłopotów ale on zawsze musi miec racje i tym razem nie odpuszcze, musze sie zemścic :D:mad:

 

 

edit. kurde przydało by sie cos w jezyku polskim lub przynajmniej z napisami...

Edytowane przez marek85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może zawsze powiedzieć, że chodziło mu o metodę Differential GPS (DGPS), w której prócz odbiornika przenośnego wartość porównywana jest ze znanym położeniem drugiego, stacjonarnego odbiornika i na tej podstawie wyliczany jest błąd lokalizacji (osiągane są nieprawdopodobne dokładności pomiaru) ;)

 

a tu coś dla szwagra - po polsku http://pl.wikipedia.org/wiki/GPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik GPS dekoduje sygnał na poziomie szumów.

Dzieje się to dzięki cwanej modulacji (DSSS)

Gdyby odbiornik TVSAT to potrafił, też miałby antenę wielkości monety.

 

A tak przy okazji - prosisz się o kłopoty, chcesz oby Twój przyszły teść, został "niedoszłym teściem"? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A tak przy okazji - prosisz się o kłopoty, chcesz oby Twój przyszły teść, został "niedoszłym teściem"? :D

 

Dokładnie! Teraz gościa udupisz ale to bedzie tylgo wygraa biwa a wojna bedzie trwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie! Teraz gościa udupisz ale to bedzie tylgo wygraa biwa a wojna bedzie trwać.

 

A ja myślę dokładnie inaczej (jestem żonaty:) ) - skopać przyszłemu teściowi tyłek:p niech wie z kim tańczy i się na przyszłość nie mądruje na tematy o których tylko słyszał.

 

Ps wydrukuj mu te posty i pokaż powinno wystarczyć.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja myślę dokładnie inaczej (jestem żonaty:) ) - skopać przyszłemu teściowi tyłek:p niech wie z kim tańczy i się na przyszłość nie mądruje na tematy o których tylko słyszał.

 

Ps wydrukuj mu te posty i pokaż powinno wystarczyć.

Pozdrawiam

 

oj swięte slowa tez wiem cos na ten temat :D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja myślę dokładnie inaczej (jestem żonaty:) ) - skopać przyszłemu teściowi tyłek:p niech wie z kim tańczy i się na przyszłość nie mądruje na tematy o których tylko słyszał.

 

Ps wydrukuj mu te posty i pokaż powinno wystarczyć.

Pozdrawiam

 

 

tez jestem tego zdania, chociaż raz zrobi sie całkiem malutki... :D a przy nastepnych podobnych sytuacjach bede mogł wspomnieć ta :D

 

 

Ps wydrukuj mu te posty i pokaż powinno wystarczyć.

Pozdrawiam

 

a to moge wydrukowac i trzymac na ekstremalne momenty :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności