Skocz do zawartości
Michal1980

Pytanie o rower

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nazywa sie ta czesc (bo nie moge znalezc na allegro) na ktorej chodzi lancuch? Chodzi mi o ta tylna zebatke. Ona wlasnie sie zepsula i krecac pedalami (hmm) rower stoi w miejscu a te tryby sie obracaja. Co wiec jest do wymiany? Lozysko? Piasta? Czy cale to cos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak nazywa sie ta czesc (bo nie moge znalezc na allegro) na ktorej chodzi lancuch? Chodzi mi o ta tylna zebatke. Ona wlasnie sie zepsula i krecac pedalami (hmm) rower stoi w miejscu a te tryby sie obracaja. Co wiec jest do wymiany? Lozysko? Piasta? Czy cale to cos?

Siemka

To coś to tzw. "pieski" one powodują taki specyficzny klekot i właśnie to jest do wymiany - pewnie sprężynki się wyłamały.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C4%99benek_rowerowy - tu znalazłem przyczynę i budowę tylnej zebatki

Edytowane przez kosiad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Siemka

To coś to tzw. "pieski" one powodują taki specyficzny klekot i właśnie to jest do wymiany - pewnie sprężynki się wyłamały.

A nie torpedo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebatke i tak musze wymienic bo na najmniejszej wylamaly sie 4 zabki. Kupic cala nowa, czy chlastac sie z czesciami? I kupujac nowa, to sa juz tam te "pieski" czy "torpedo"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zebatke i tak musze wymienic bo na najmniejszej wylamaly sie 4 zabki. Kupic cala nowa, czy chlastac sie z czesciami? I kupujac nowa, to sa juz tam te "pieski" czy "torpedo"?

Michal a zobacz to http://www.allegro.pl/16435_kasety.html?order=t&view=gtext i to http://www.allegro.pl/16440_suporty.html?order=t&view=gtext

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, wlasnie o to mi chodzilo, kaseta. Dzieki Jacek;)

 

temat mozna usunac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zebatke i tak musze wymienic bo na najmniejszej wylamaly sie 4 zabki. Kupic cala nowa, czy chlastac sie z czesciami? I kupujac nowa, to sa juz tam te "pieski" czy "torpedo"?

 

Zębatki tzn. kaseta to koszt około 60 zł ale nie wiem czy w tym siedzi również ten mechanizm zapadkowy. Zależne to jest od typu. W innym przypadku jeżeli zapadki siedzą w piaście to już koszt około 100 - 160 zł za piastę + kaseta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to WOLNOBIEG

Kupujesz komplet i masz tam też te zapadki ze sprężynką. kup sobie od razu kluczyk do wymiany wolnobiegu (koszt najtańszych to około 10 PLN)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm. chyba juz nie te roczniki rowerow ;)

zapadki sa w piascie - raczej niewymienna sprawa - niespecjalnie sie oplaca grzebac

zebatki to kaseta i sa nakladane na piastę i dokrecane ostatnią zebatką bądź nakretka na taki specyficzny klucz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
torpedo"

To są biegi ukryte w tylnej piaście. Rewelacyjne rozwiązanie jeśli chodzi o rowery miejskie. Mam pytanie do znawców. Mam rower jak na poniższym zdjęciu:

dscn5826hw2.th.jpg

Niestety strzeliła mi rama i nie jestem w stanie jest naprawić. Czy ta rama będzie pasować na zamianę:

748459936.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety strzeliła mi rama i nie jestem w stanie jest naprawić. Czy ta rama będzie pasować na zamianę:

A wiesz coś więcej na temat tej ramy :?: Bo masz rower turystyczny/trekkingowy-tam doś popularne są koła 28cali (w zwykłych góralach 26)... Wiesz, jaką masz wysokość ramy :?: Jeśli masz zwykłego turystyka na kołach 26, to wówczas podejdzie Ci każda rama z górala-zwróć tylko uwagę na wymiary otworów, miejsca wszystkich otworów mocujących, mocowanie przerzutek (ew. średnicę pierścienia mocującego przedniej przerzutki)-żebyś nie musiał później dokupować kilku innych części...

Jeśli masz ramę stalową u siebie, pomyśl nad zakupem przynajmniej chromo-molibdenowej (Cr-Mo)-jest ona lżejsza i o wiele bardziej wytrzymała-mam taką u siebie w rowerze-w zasadzie już wszystko w nim wymieniłem-rama tylko od początku została, a liczy sobie 14lat :) Ramy aluminiowe są lżejsze od Cr-Mo, ale podobno są mniej wytrzymałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, którą chcę kupić, jest ze spawalnego stopu aluminium. Wg sprzedającego waży niecałe 2kg no i oczywiście jest pod koła 28".A co do wymiarów, to dzięki za podpowiedź. Na pewno się będę dowiadywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maslog

zmierz rozstaw tylnego widelca bo to się zmieniało. Przedni raczej bez zmian(wymiary) ale pewnie bedziesz miał inne mocowanie sterów i twój widelec się nie nada. Jeszcze musisz wiedzieć jaki masz rozmiar osi korbowodu bo być może twoja nie podejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przedni raczej bez zmian(wymiary) ale pewnie bedziesz miał inne mocowanie sterów i twój widelec się nie nada

Ja wymieniałem stery u siebie-miałem wcześniej klasyczne mocowanie, skręcane śrubą-w nowych sterach mam już to nowsze mocowanie, ale spokojnie podeszło bez przerabiania. Jedyna różnica polega na tym, że kielichy przy łożyskach sterów nie są skręcane (jak to jest w starszych rowerach), tylko trzymają się na ścisk-nie ma tam żadnego przerabiania-kielichy, które są mocowane do ramy są takie same.

Tuniek chce zrobić dokładnie na odwrót to, co ja zrobiłem ze swoim rowerem 2 lata temu... On chce ramę wymienić, a ja wymieniłem prawie wszystko oprócz ramy-amortyzator ze sterami również wymieniałem.

 

Aha, Tuniek, przelicz sobie, ile kasy Ciebie będzie to wszystko kosztować i czy nie bardziej opłacalnym będzie zakup nowego bolidu ;) Ja popłynąłem z kosztami tak, że spokojnie mogłem kupić nowiutki rower, a gdybym dołożył jakieś 500zł to miałbym nóweczkę z aluminiową ramą i hydraulicznymi tarczowymi hamulcami-ale to wszystko w trakcie mojej roboty wyszło, jak miałem zakupionych pełno nowych części i już nie opłacało mi się przerywać "renowacji"... A tak mam V-break'i i prawie 15-letnią Cr-Mo ramę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczął się sezon, więc odkurzę temat;)

czy nie bardziej opłacalnym będzie zakup nowego bolidu

Jak mówiłeś tak zrobiłem. Kupiłem nowy sprzęt z bajerem w postaci dynama w piaście i oświetlenia postojowego. No i właśnie tu pojawił się problem. Ktoś ma może pomysł dlaczego postojowe nie działa na tylnej lampce? Kondensator i bateria jest ok. Zasilanie też dochodzi (raczej) tak jak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany: uszkodzona izolacja na przewodzie masowała z bagażnikiem;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupiłem nowy sprzęt

pochwal się jaki, też się rozglądam a niebardzo znam się, może ktoś doradzi??

Chodzi mi o rower miejski lub trekkingowy.

Edytowane przez slawekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sorry ale mam pytanie z innej beczki czy zmieszcze dwa rowery do mojego passata sedana jak rozłoże siedzenia i porozkecam koła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności