Skocz do zawartości
Gość borewicz07

Jaki bezpiecznik..?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość borewicz07

Witam, mam mały wzmacniacz w bagażniku (200W) który zasilam kablem o przekroju 5mm, gdy zapytałem faceta w elektronicznym jaki bezpiecznik zastosować przy aku, powiedział, że 15A, co by w czasie zwarcia poszedł bezpiecznik a nie kabel w aucie z dymem.

 

I tu moje pytanie: czy to aby nie za mało? a jeśli tak to jaki powinno się stosować bezpiecznik przy tej grubości kabla?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz go zastosować. tylko nie może być większy od tego co masz we wzmacniaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie........

No comment

 

 

 

Powinien być większy i to o jeden rząd wielkości.

Wartość może być większa, lecz nie większa od wartości przewidzianej dla danego przekroju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość borewicz07

wiec poradź drogi moderatorze jaka jest przewidziana wartość dla tego przekroju (5mm) bo już nic nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekroju 5mm2 nie ma. Ogólnie dostępnego oczywiście.

Jest 4mm2 lub 6mm2.

 

Dla napięcia przemiennego stosuje się:

4mm2 -20A

6mm2 -25A

 

muszę znaleźć wartości dla napięcia stałego.

 

 

=============

W miejscu, gdzie podłączasz ten przewód do zasilania postaw bezpiecznik 20A.

Czy jest to rzeczywiście przewód 5mm2 ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego jaki masz bezpiecznik we wzmacku, jaka wartosc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200W/14,4V = 13,888A więc pewnie wsadzili 15A bezpiecznik chyba że liczyli dla 12V to może być 15 lub 20A. Skoro przekrój 4mm^2 "by łykał też stałego" 20A to możesz moim zdaniem ze spokojem wsadzić bezpiecznik 15A lub maks.20A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy dobieraniu zestawu również miałem ten dylemat - pytałem wówczas w Essie - powiedzieli mi, że zadaniem bezpiecznika nie jest ochrona wzmacniacza - bo ten ma wystarczająco zabezpieczeń i nic mu nie będzie - zadaniem bezpiecznika jest ochrona kabla zasilającego i dobiera się jego wielkość do przekroju a nie do bezpiecznika na wzmaku (choć oczywiście wiem, że powinno się zabezpieczenia zwiększać w kierunku przepływu prądu a nie odwrotnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wlasnie dla tego tez trza sprawdzic na wzmacku.

daj 25A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pytałem wówczas w Essie - powiedzieli mi, że zadaniem bezpiecznika nie jest ochrona wzmacniacza - bo ten ma wystarczająco zabezpieczeń i nic mu nie będzie - zadaniem bezpiecznika jest ochrona kabla zasilającego i dobiera się jego wielkość do przekroju a nie do bezpiecznika na wzmaku

I mieli rację. Do tego dochodzi jeszcze kwestia spalenia całego auta jeśli go nie zastosujesz.

Jeśli przewód plusowy podłączony do klemy zewrze Ci się (przyspawa) gdzieś pod wykładziną pod obudowami z masą, a jakiej średnicy on jest wszyscy wiemy, będziesz miał niezłą święcę dymną.

 

W tym przypadku 25A, 30A wskazany będzie. Przy zwarciu i tak się spali zarówno ten 25 jak i 30A. Sam wzmacniacz posiada bezpieczniki - odpowiednie.

 

Oczywiście bezpiecznik na przewodzie zasilającym nie powinien być mniejszy ( a zwłaszcza drastycznie mniejszy ) od tych stosowanych w samym wzmacniaczu, aby przy dużym poborze natężenia nie palił się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności