Skocz do zawartości
jacwuIX

Głośniki w B5-pytanie o zwrotnicę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych forumowiczów i zwracam się z taką o to prośbą: mam zamiar zmienić fabryczne wofery na H16 Signata i gdzieś w którymś wątku przeczytałem że można je podłączyć bez zwrotnicy (początkowo zakładałem zostawienie oryginalnej),czy mogę tak zrobić?W przyszłości planuję dokupienie tweterów,również signata,więc czy temat potraktować przyszłościowo?Nadmieniam,że choć lubię dobry dźwięk,technicznie jest kiepsko z tym tematem:( .Pozdr.!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Zwrotnica separuje odpowiednie częstotliwości, dzięki czemu głośnik może pracować prawidłowo. Dźwięk staje się lepszy, mniej rozmyty, każdy głośnik otrzymuje odpowiednie dla siebie pasmo.

 

Czy chcesz mieć zwrotnice, czy nie, to już zależy od Ciebie.

 

Nie posiadając zwrotnic nie uszkodzisz Signata H16 i nie uszkodzisz radia. Troche inaczej ma się sprawa tweetera. Tu bez żadnej zwrotnicy może ulec uszkodzeniu. Twoja decyzja.

 

Jeśli chcesz zostawić oryginalną zwrotnicę midbasa, a składa się ona z cewki na ferrycie i kondensatora elektrolitycznego, możesz tak zrobić. To rozwiązanie mało profesjonalne, ale lepsze niż nie posiadanie żadnej. Oderwij zwrotnicę z kosza oryginalnego głośnika, odklej cewkę, odlutuj kondensator i przylutuj do signata. Kondensator równolegle, a cewka szeregowo.

 

Warto zmienić ten kondensator. Elektrolity po latach tracą swoje właściwości. Zastosuj kondensatore na ok 100mF i ok 16V. Im większy woltarz tym większe gabaryty, więc 16V będzie najlepszym wyjściem. Dla midbasa mniejszego niż 100mF również raczej nie stosuj.

 

Powodzenia.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Doc:)!Tak zrobię i na pewno zdam relację co z tego wyszło;)!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze wracając do tweterów to upatrzyłem sobie do kompletu T3 signata i przeczytałem że śr. montażu wynosi 42mm ,natomiast śr.w boczku gdzie zamontowany jest oryginalny tweter ma ok.37mm:((rozmontowałem boczek i zmierzyłem).Czy da radę jakoś wyjąć T3 z tego plastiku(obudowy) żeby się zmieścił w org. miejscu w passacie?Montował ktoś T3 SIGNATA w pasku?Pozdr.!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy to Tobie odpowiadałem na PW.

Dasz radę spokojnie je zamontować.

Tak czy siak bedziesz musiał je wkleić.

Dasz radę też rozebrać te głośniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witaj.

 

[...]

Jeśli chcesz zostawić oryginalną zwrotnicę midbasa, a składa się ona z cewki na ferrycie i kondensatora elektrolitycznego, możesz tak zrobić. To rozwiązanie mało profesjonalne, ale lepsze niż nie posiadanie żadnej. Oderwij zwrotnicę z kosza oryginalnego głośnika, odklej cewkę, odlutuj kondensator i przylutuj do signata. Kondensator równolegle, a cewka szeregowo.

 

Warto zmienić ten kondensator. Elektrolity po latach tracą swoje właściwości. Zastosuj kondensatore na ok 100mF i ok 16V. Im większy woltarz tym większe gabaryty, więc 16V będzie najlepszym wyjściem. Dla midbasa mniejszego niż 100mF również raczej nie stosuj.

 

Powodzenia.

 

Witam,

 

A jak jest zasilany tweeter w oryginale?

Kondensator jest na dole w zwrotnicy, czy na górze, przy tweeterze?

Pisałeś kiedyś że warto go wymienić, prawda to ? ;-)

 

Pojemności kondensotorów podajesz oczywiście w mikro (uF) ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak jest zasilany tweeter w oryginale?

Kondensator jest na dole w zwrotnicy, czy na górze, przy tweeterze?

W B5 jest przy tweeterze, podobnie jak w większości aut.

Pisałeś kiedyś że warto go wymienić, prawda to ?

Prawda. Po 1 elektrolityczny kondensator traci właściwości po tylu latach ( wysycha ) po 2 w dobrej zwrotnicy nie uwidzisz elektrolitu w torze tweetera.

Pojemności kondensotorów podajesz oczywiście w mikro (uF) ?

Tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie pamiętam czy to Tobie odpowiadałem na PW.

Dasz radę spokojnie je zamontować.

Tak czy siak bedziesz musiał je wkleić.

Dasz radę też rozebrać te głośniki.

Tak! Odpowiadałeś:).Sprawa w toku,teraz czekam na przypływ gotówki i ruszam z montażem:)!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę podpiąć się pod temat. Z tego co wyczytałem to przy każdym głośniczku (czy to woofer czy tw) fabrycznie jest zastosowana pseudo zwrotnica, tak?

Ponadto pytanko - czy seryjnie były montowane 4 woofery - 2 przód, 2 tył? WF grają mi tylko z tyłu, nie wiem czy są z przodu - jutro dopiero ściągnę tapicerkę. Obawiam się, że może nie być położonej wiązki pod WF na przód. Mam się czego bać czy nie? :D

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu zdechły ci woofery z przodu. Głośniki z przodu były zawsze. Z tyłu to zbędna opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o_0 widzę jeden nawrócony przez SCA :D oczywiście że tył to zbędna opcja i psuje scene, dlatego dziś zamierzam założyć moje r6a na przód i wywalić serię z tyłu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie sorry za ppp. Jak to jest, że po odłączeniu woofera przestają grać tweetery górne?

Woofery oryginalne są 2w1 czyli woofer i tweeter, biegną do nich 4 kabelki, z czego 2 z nich biegną od tw górnego do wf. Kiedy odepnę wtyczkę od woofera to przestają grać tweetery.. o co chodzi?

Na ogyginalnych głośnikach są zmostkowane tw z wf??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj wcisnąć jakieś blaszki we wtyczkę. Ewentualnie usunąć wtyczkę i podłączyć na krótko.

 

P.S Półtorej roku siedzenia na SCA zmienia człowieka... jak gimbaza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dałeś sobie sam odpowiedź na pytanie . Z wiązki idą kable do WF a od niego do TW nie inaczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie tak jest, niestety.......ale wolałem się zapytać. Głośniki były oryginalnie zanitowane, a nie miałem pod ręką wkrętarki. Cewka na WF jest zmostkowana.

Na każde drzwi przypada jeden kanał ze wzmacniacza końcówki mocy z radia. Ciulowe rozwiązanie. No ale trudno, niedługo czeka mnie rzeźba z drzwiami i przekładka porządnego sprzętu z poprzedniego auta :P

Edytowane przez failure

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności