Skocz do zawartości
Gość MAREK PASSAT

Wymiana Oleju W Automatycznej Skrzyni Biegów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie.

Jestem szczęśliwym posiadaczem Passat b5 2000 rok Tiptronic 5 biegowy i stała się rzecz straszna....

Samochód gdy stoi na podjeździe tyłem do góry i włączę wsteczny bieg, powoli dodając gazu samochód jedzie bardzo powoli jednak gdy dodam gazu samochód staje w miejscu i zachowuje się jak na P. Na prostej powierzchni nie ma żadnego problemu. Czy przyczyną może być niski poziom oleju w skrzyni biegów ?? Mam nadzieje tylko że nie rozsypana skrzynia. Zaznaczam na prostej powierzchni żadnych szarpnięć wszystko działa idealnie....

 

W zeszłym roku miałem to samo jak kupiłem go, tylko działo to się nawet na prostej powierzchni.... (tylko wsteczny). Oddałem do mechanika wyskoczyłem z 1400 pln i było OK Ale mechanik Cwaniak nie powiedział co było nie tak. Przez 1,5 roku było ok i znowu dzieje się to samo tylko że pod górkę.

 

Bardzo proszę o diagnozę, w każdym z serwisów VW w polsce i w niemczech mówią jednoznacznie ... Skrzynia do wymiany - jak to w autoryzowanych serwisach.

 

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

 

---------- Post added at 09:06 ---------- Previous post was at 09:03 ----------

 

Czy mogę wymienić olej w mojej skrzyni zaznaczam że ma przejechane 200tyś i nie wiem czy był już wymieniany. Bo mechanicy mówią że jak po 100 tyś sie nie wymieniło to lepiej już wcale nie wymieniać. - troche to dziwne ale fachowcy serwisowi...tak mówią ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ny). Oddałem do mechanika wyskoczyłem z 1400 pln i było OK Ale mechanik Cwaniak nie powiedział co było nie tak. Przez 1,5 roku było ok i znowu dzieje się to samo tylko że pod górkę.

 

Podobno ... na usługę jest 2 lata gwarancji... może odwiedź mechanika, nawet jak nie poprawi tego, to przy drobnej upierdliwości zrobi po mniejszych kosztach powiedzmy za 50% tego co wcześniej zapłaciłeś.

 

Najpierw zacznij od sprawdzenia poziomu oleju, a nie od wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podobno ... na usługę jest 2 lata gwarancji... może odwiedź mechanika, nawet jak nie poprawi tego, to przy drobnej upierdliwości zrobi po mniejszych kosztach powiedzmy za 50% tego co wcześniej zapłaciłeś.

 

Najpierw zacznij od sprawdzenia poziomu oleju, a nie od wymiany.

Zapłaciłem 1400 pln a gdy nie chciał powiedzieć co było nie tak, czy co zrobił to poprosiłem o fakturę, jednak gdy to zrobiłem powiedział że doliczy do tego 22% vatu.... Wiec dałem sobie spokój bo cieszyłem się że zrobione ... jednak nie mam żadnego dowodu z robocizny... Wiem głupio postąpiłem ale nauczka na przyszłość ....

 

w poniedziałek będę dolewać oleju....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej wymieniony. Okazało się jednak, że był wymieniany wcześniej - przez właściciela w Szwajcarii. Olej był czarny ale podobno nie jakoś strasznie zużyty, filtr był z 2006 roku. Dowiedziałem się przy okazji, że mam nowszy układ sterujący :D Zapewny przy chip tuningu był wymieniany :)

 

Łączny koszt w AUTOPRECYZJI to 350zł (olej, filtr, uszczelka) + 250 za miskę. W tym 10% rabatu dla forumowicza :)

 

Co ciekawe - zalali mi czerwonego dextrona (mam 5 biegowego tip tronica). Tutaj na forum czytałem o nim tylko "broń Boże czerwony". Ale tam twierdzili, że żółty spowoduje rozszczelnienie skrzyni.

 

Póki co wszystko jest cycuś glancuś. Odezwę się jeszcze za jakiś 1kkm.

 

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie tak dawno zakupiłem passata 2002 r. 2.0 benzyna (115 KM) z automatyczną skrzynią biegów (czterobiegowa – nie tiptronic). Po zakupie oczywiście wymieniłem rozrząd, płyny, filtry itp. Oczywiście samochód był do tej pory serwisowany w VW we Francji. Obecnie ma przebieg 167 000 km. Następny przegląd przewidziany przy 180 000 km. Mam jednak pytanie o automatyczną skrzynię biegów, a dokładnie o wymianę w niej oleju. W AŚ nr 41 (688) z 6 października 2008 r. w poradniku eksploatacyjnym dla właścicieli Volkswagenów w tabelce na stronie 16 zamieściliście informację, że oleju w asb nie wymienia się. To samo powiedzieli mi w serwisie VW Danelczyk w Świdniku a także mój zaufany mechanik. Nie mniej jednak czytając forum passata dowiedziałem się, że olej bezwzględnie należy wymieniać i nie należy pozwolić sobie wmawiać ASO, że tego się nie robi. Ponadto czytając fachową literaturę na przedmiotowy temat także dowiedziałem się, że każdy olej należy wymienić. Skoro w niektórych samochodach producent przewidział wymianę w ręcznej skrzyni biegów to na pewno należy to robić w tak bardzo skomplikowanym urządzeniu jakim jest asb. Ponadto do każdego warsztatu, do którego zadzwoniłem i który specjalizuje w naprawie asb radzili mi bym wymienił olej. Pytanie czy to nie naciąganie klienta. Wiadomo chcą zarobić. Mało tego jeden znajomy wymienił olej w asb w VW i od tamtej pory skrzynia nie funkcjonuje prawidłowo. Dodam, że w książce „sam naprawiam...” jest napisane jak wmieniać.

Bardzo proszę o fachową odpowiedź. Póki co moja skrzynia działa bez zarzutu i chciałbym by tak samo się sprawiała dalej.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiele razy pisałem na tym forum bezwzględnie należy wymieniać. A dlaczego? Ano dlatego że skrzynia się zużywa a konkretnie i głównie tarczki, których konstrukcja jest podobna do np tarczy sprzęgłowej czy klocków hamulcowych. Materiał cierny z tych części dostaje się do oleju i jeśli filtr olejowy jest zapchany dostaje się do różnych części w skrzyni jak np.sterownik skrzyni (system kanalików zamykanych zaworami powodujący zapinanie odpowiednich biegów przez olej). Pomyśl co się z tym dzieje jeśli zużyte drobinki dostaną się między zaworki....Nie są zapinane biegi w odpowiedni sposób. Mechanicy mówiący że nie wymienia się oleju w ASB nie mają pojęcia jak ta skrzynia wygląda.

Mało tego jeden znajomy wymienił olej w asb w VW i od tamtej pory skrzynia nie funkcjonuje prawidłowo.
Owszem jest to możliwe gdy olej jest nieodpowiednio wymieniony (pozostałości starego oleju rozlały się ze świeżym i spowodowały lekkie uszkodzenie skrzyni). Olej należy wymienić w sposób dynamiczny po czasie gdy nie był długo wymieniany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego tematu ... Tj. automacik wywala wsteczny pod górkę i zachowuje się jak na P. Sprawdziłem olej na włączonym silniku - i jest ... czyściutki...

Podłączyłem wczoraj Vaga i po wejściu w silnik pokazało mi błąd 17571 Czujnik temperatury paliwa - przerwa/zwarcie do plusa

brak osprzętu / nie związany ze sprzętem ---- wykasowałem go. Pobujałem się troszkę po mieście (do przodu i do tyłu - ale nie pod górkę), podłączyłem Vaga i błędu nie było jednak potem pojechałem na górkę i włączyłem R - samochód ponownie wykonał tą samą operację jak się powoli daje gazu to jedzie zaś jak dodam więcej to tak jakby wyskakiwał bieg. Zaraz po tym podłączyłem Vaga i znowu wyskoczył błąd 17571 Czujnik temperatury paliwa - przerwa/zwarcie do plusa

brak osprzętu / nie związany ze sprzętem jeszcze jutro wymienię ten czujnik ale czy to może być powodem takiego zachowania się auta... i skrzyni....?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co ciekawe - zalali mi czerwonego dextrona (mam 5 biegowego tip tronica). Tutaj na forum czytałem o nim tylko "broń Boże czerwony". Ale tam twierdzili, że żółty spowoduje rozszczelnienie skrzyni.

 

Wymienili statycznie czy dynamicznie.... jeśli był wymieniany wcześniej coś koło 2006 roku... to czemu bali się o rozszczelnienie... to wywala do góry nogami wszystkie opinie na forum... i to z czerwonym olejem... ogólnie co firma to opinia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wymienili statycznie czy dynamicznie.... jeśli był wymieniany wcześniej coś koło 2006 roku... to czemu bali się o rozszczelnienie... to wywala do góry nogami wszystkie opinie na forum... i to z czerwonym olejem... ogólnie co firma to opinia...

 

Wymiana statyczna. Nie wiem czy oni w ogóle tam wymieniają olej dynamicznie. W każdym razie o to się nie boję bo olej nie był zużyty.

 

O rozszczelnienie bali się przy zalaniu oleju żółtego - to zdaje się jest full syntetyk - jest rzadszy. Czerwony dextron jest robiony na bazie syntetycznego - tak mi przynajmniej wytłumaczono w AUTOPRECYZJI.

 

Jak usłyszałem, że zalewają czerwony to miałem stracha bo wcześniej przez tydzień przeczytałem wszystkie wątki na ten temat na forum.

 

PS czy ktoś w ogóle miał problemy po wymianie oleju w ASB 5biegowej tip tronic na czerwony? Dużo jest tu wątków typu "broń Boże" ale nigdzie nie dogrzebałem się z jakiego powodu odradzacie czerwony olej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wymiana statyczna. Nie wiem czy oni w ogóle tam wymieniają olej dynamicznie. W każdym razie o to się nie boję bo olej nie był zużyty.

 

O rozszczelnienie bali się przy zalaniu oleju żółtego - to zdaje się jest full syntetyk - jest rzadszy. Czerwony dextron jest robiony na bazie syntetycznego - tak mi przynajmniej wytłumaczono w AUTOPRECYZJI.

 

Ktoś tu robi w balona... jeśli w 2006 był zalany oryginał tzn.. żółty to nie widzę czemu miałoby rozszczelnić (producent skrzyni przewiduje wymianę co 120 tyś, a potem coś koło 60 tyś i jeśli był zmieniany to nie ma takiej możliwości że rozszczelni... chyba że od 2006 roku zrobił ze 150 tyś. Co do ich tłumaczeń to ja omijałbym ich z daleka... i wynika że pomieszali koledze oleje... tzn. syntetyk z minerałem ( lub syntetykiem tylko nie spełniającym norm producenta ZF). Chyba że coś wiedzą co inni nie wiedzą. Ale jakby nie patrzeć producent nie przewiduje wymiany oleju na czerwony, nie wspominając o mieszaniu.

 

Ogólnie niech się inni wypowiedzą, bo jeśli dostał też kolega zniżkę tzn. że ktoś polecał lub pracuje w tym zakładzie, bo powtarzam taka wymiana przewraca do góry nogami opisy z forum VW i Audi.....

 

A może ktoś wyjaśni że to jest ok i tak się robi....

Edytowane przez kujon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ktoś tu robi w balona... jeśli w 2006 był zalany oryginał tzn.. żółty

Nie wiem jaki olej był zalewany. Auto sprowadziłem ze szwajcarii 15 tys km temu.

W momencie wymiany - 215tys km - myślałem, że olej nigdy nie był wymieniany (podobno nie robi się tego w serwsach w Polsce, nie wiem jak to jest w Szwajcarii). Także ucieszyłem się, gdy zobaczyłem, że data na filtrze to maj 2006.

 

A co do zniżki to ma ją tam każdy użytkownik tego forum - trzeba tylko o tym powiedizeć.

Edytowane przez migor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem jaki olej był zalewany.

 

Może coś widzieli czego koledze nie powiedzieli a ja nie wiem... ogólnie jaki by nie był chociaż więcej prawdopodobne że był żółty- tam nikt nie kombinuje tylko leją to co zaleca producent lub serwis VW (pewnie też powiedzieliby że był czerwony dlatego taki wlali a nie mówili o możliwości rozszczelnienia), to pomieszali oleje i moim zdaniem jeśli chcieli już zalać czerwony bo np. mają rację z tym rozszczelnieniem, to powinni wymienić całość oleju na czerwony.

 

Powiem że pewnie sam zachodziłbym w glowę czy dobrze zrobili... ale to oni robią skrzynię i je serwisują a nie ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja doszedłem do wniosku żeby za bardzo nie wgłębiać się w wiedzę forum ;)

W końcu koleś ma ileś tam lat doświadczenia i takich wymian robi bardzo dużo - mówił, że wymienił już kilkanaście misek od wiosny. Więc kiedy dał mi wybór - zalać żółty czy czerwony to zaufałem jemu a nie forum. Czy dobrze zrobiłem to się okaże pewnie za jakiś tysiąc kilometrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Patrz też co chcą dolać... jaki typ oleju, bo nie wszystkie pasują naszym skrzyniom... takie są opinie.

 

A skąd mam wiedzieć jaki olej do mojej skrzyni jest dobry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A skąd mam wiedzieć jaki olej do mojej skrzyni jest dobry?

jest żółty bądź czerwony... w zależności od skrzyni... z Twojego roku jeśli jest tiptronic to producent zaleca żółty o odpowiedniej specyfikacji.... ale jak poczytasz wątek, serwisy różnie leją i to tłumaczą. Poczytaj też w Warsztacie na forum tam jest opis dolewania i też jest o oleju.

 

poczytaj http://www.audiklub.org/phpBB2/viewtopic.php?t=76853

 

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=20658&highlight=olej+automat

Edytowane przez kujon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gdy ja kupowałem w aso VW olej do swojej skrzyni to chcieli VIN i po VIN'ie dali mi olej do mego tiptronica i byl koloru zoltego

 

czyli ok... przy jakim przebiegu był zmieniany oraz ile weszło, czy filtr też był zmieniany... bo brak tego w opisie z wątku o wymianie/dolewaniu

 

ile już kolega przejechał na tym olej i czy wszystko ok ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jednak ****!!

W konforntacji FORUM - SPECJALISTA Z AUTOPRECYZJI forum wygrywa 1:0.

 

Zalali mi olej czerwony bo powiedizeli że "żółty rozszczelni skrzynie".. Początkowo było wszystko normalnie. Teraz, po ok 200km, na zimnym oleju też jest git ale jak przejade kilkanaście km to już jest źle. Sama zmiana biegów podczas jazdy jest OK. Ale jak stane i przerzuce powiedzmy z N na D lub z N na R to przez dobrych 10 sekund słychać dziwne dźwięki (co ciekawe nie wystepują kiedy przerzucam z D na blokadę 2,3,4) Trudne do opisania....coś jakby bulgotanie, świszczenie, tak jakby olej był trochę za rzadki. Zgrzytów żadnych nie ma ale....nie podoba mi się to :/ Takie dżwięki występują też przy jeździe na D i R przy małych prędkościach (przy dużych też może występują tylko może już ich nie słyszę...).

 

Pytanie: co teraz? Znalazłem olej ESSO LT 71141 200zł za 10l. Myślę, że przydałaby się wymiana dynamiczna żeby całkowicie wylać te czerwone g...

Jeśli dobrze myślę to jaki zakład polecicie w okolicach wawy?

Drugie pytanie: co z filtrem / uszczelką / korkiem? Zrobiłem na nich 200km na czerwonym oleju. Czy trzeba je wymieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W konforntacji FORUM - SPECJALISTA Z AUTOPRECYZJI forum wygrywa 1:0.

 

Najpierw to powiedz co mówią na to fachowcy z Autoprecyzji....

 

Znalazłem olej ESSO LT 71141 200zł za 10l. Myślę, że przydałaby się wymiana dynamiczna żeby całkowicie wylać te czerwone g...

 

Pytanie tylko czy to teraz pomoże....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie przesadzalbym, czytałem już wypowiedzi na forum, ludzie jezdza na czerwonym oleju 5 biegowymi tip tronicami juz od ilus tam tys km i jakos nic specjalnego im sie nie dzieje. Ja przejechałem na nim tylko 200km.

 

Pytanie do Was: gdzie wymienialiście olej dynamicznie? Jak dzwonie po mechanikach to żaden o takim czymś nie słyszał..

 

z góry dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności