Skocz do zawartości
Nuttie

Skąd silnik krokowy czerpie informacje?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Pytanie dość proste dla osób znających temat. Wiadomo, że silnik krokowy nie pracuje sobie sam. Musi jakoś wiedzieć jak bardzo ma uchylić przepustnice np. gdy silnik jest zimny i na jakim poziomie ma ona pozostać w przypadku biegu jałowego. Moje poszukiwania w necie dały taki rezultat, że krokowiec może czerpać info z:

- Czujnika położenia wału korbowego (prędkość obrotowa silnika)

- Czujnika ciśnienia bezwzględnego w kolektorze ssącym (MAP sensor)

- Czujnika temperatury płynu chłodzącego

- Napięcia akumulatora (stan naładowania baterii)

- Stacyjki (czy mamy włączony zapłon)

 

Te wszystkie informacje zdaje się przetwarza komputer a potem wysyła informację do krokowca, który odpowiednio reaguje. Więc jeżeli któraś informacja jest błędna to ECU podaje błędne info do krokowca.

Czy jeszcze coś wchodzi w grę w silnikach vw 1.8 90km ABS? Czy TPS też coś zmienia?

 

Szukam przyczyny dla której mój krokowiec ma spóźnioną reakcję. Wiem, że może to być jego zacinanie się, ale chciałbym też dla ciekawości wyeliminować inne przyczyny dla których krokowiec tak się zachowuje.

 

 

pozdro

Nuttie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale wydaje mi się że tej rzeczy w silniku abs nie ma:

- Czujnika położenia wału korbowego (prędkość obrotowa silnika)

Jego rolę spełnia czujnik halla.

 

Jeśli masz problemy z obrotami należy szukać w czujniku halla oraz czujniku położenia przepustnicy(tps). W tps bardzo często są zaśniedziałe wtyki w kostce, i temu obroty wariują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, kiedyś jakiś niecały rok temu, Marek robił mi Vagowanie na jednym ze spotów warszawskich i właśnie wywaliło Camshaft Position Sensor. Teraz jak o tym myślę to może było to Crankshaft Position Sensor. Jednej rzeczy też nie pamiętam albo czujnik miał oznaczenie G40 albo G42. W każdym razie wydaje mi się, że Marek kazał wymienić czujnik położenia wału korbowego (cz. Halla). Ale sobie głowy nie dam uciąć.

 

U mnie nie o tyle wariuja obroty co są trochę za wysokie i czasem się wieszają. Wiszą na tych 2 tysiącach albo i więcej i po minucie np. widze, że krokowiec się zaczyna cofać przez co przepustnica też się zamyka i obr. wracają prawie do normy. Bo i tak uważam że są za wysokie. I teraz nie wiem czy to wina samego krokowca czy czegoś co podaje mu błędne informacje.

 

 

edit: jako że mam pamięć wzrokową to poszperałem w necie i chyba był taki błąd: Camshaft Position (Hall) Sensor (G40)

zatem to nie czujnik wału korbowego (crankshaft) a czujnik wałka rozrządu (camshaft).

tylko, że czytałem o nim zanim chciałem go wymienić i ponoć jeżeli się Vaguje na wyłączonym silniku to zawsze będzie wyskakiwał ten błąd (po usunięciu błędów znów ten G40 powracał) trzeba Vagować na odpalonym silniku i ponoć wtedy nie wyskakuje błąd jeżeli czujnik jest sprawny.

 

No ale jeżeli byłby to czujnik halla to pewnie "odbierałbym" także inne bolączki związane z jego niewłaściwym funkcjonowaniem. A tak jak mówię nic innego się z autem nie dzieje, poza tym że ma bardziej chropowaty dzwięk. :/ Wymieniałęm rozrząd w maju i możliwe jest, że np. pasek przeskoczył o ząbek? Da rade to jakoś sprawdziś samemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(...) ponoć jeżeli się Vaguje na wyłączonym silniku to zawsze będzie wyskakiwał ten błąd (po usunięciu błędów znów ten G40 powracał) trzeba Vagować na odpalonym silniku i ponoć wtedy nie wyskakuje błąd jeżeli czujnik jest sprawny.

 

Prawda i nie tylko w tym samochodzie-jak silnik sie "nie kręci" komp nie widzi róźnicy bo nie ma sygnału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marek robił mi Vagowanie
Jednej rzeczy też nie pamiętam albo czujnik miał oznaczenie G40 albo G42. W każdym razie wydaje mi się, że Marek kazał wymienić czujnik położenia wału korbowego (cz. Halla). Ale sobie głowy nie dam uciąć.

 

Napisz do Marka, on zapisuje wszystkie skanowania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie to był jedyny dzień kiedy nie zapisywał z tego co pamiętam bo coś mu tam padło, albo zapisał a nie mógł wysłać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności