Skocz do zawartości
wasyl_wcz

Płyn chłodniczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Moje pytanie pewnie niejedną osobę zaskoczy banalnością, ale z uwagi na niezbyt dużą wiedzę na ten temat pozwolę sobie je zadać. Otóż jakiś czas temu miałem problemy z uciekającym płynem chłodniczym ze zbiorniczka wyrównawczego. Jak się okazało problem tkwił (na szczęście) w "zużytym" korku od zbiorniczka. Jednak zanim udało mi się zdiagnozować przyczynę zdarzyło się, że płyn chłodniczy wyciekł gdzieś na trasie, a ja nie miałem ze sobą niczego oprócz zwykłej wody. Wlałem tego dość sporo (kilkakrotnie), a później zanim wymieniłem korek dolewałem już płyn chłodniczy tak, że w bańce 5 L zostało może 0,5 L. I w związku z tym nasuwa mi sie pytanie czy tym działaniem "wymieniłem" płyn chłodniczy? Z tego co wiem w układzie chłodzenia mieści 5 litrów, a od momentu kiedy zacząłem dolewać płyn nie dolewałem już wody. Nie wiem czy to wszystko dostatecznie się wymieszało i wywaliło tę wodę? I czy płyn chodzący nie stracił na wartości? Choć do zimy jeszcze daleko chciałbym mieć spokojną głowę, żeby nie spotkała mnie jakaś przykra niespodzianka. Czy może dla pewności dolać trochę koncentratu? Proszę o radę i z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Masz płyn zmieszany z wodą. Radziłbym Ci wymienić całkowicie to, co teraz masz w układzie chłodzenia, na nowy płyn chłodniczy i to jeszcze przed zimą. Musisz oczywiście całkowicie i dokładnie spuścić stary płyn, a robi się to odłączając dolny wąż od termostatu, (żeby spuścić płyn z chłodnicy) i ten, który jest nieco wyżej (w celu spuszczenia płynu z bloku silnikowego). Życzę powodzenia. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast tej zabawy z wymianą całości spuścić może litr może dwa i dolać koncentratu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A może zamiast tej zabawy z wymianą całości spuścić może litr może dwa i dolać koncentratu?

 

chlopie 5l petrygo kosztuje grosze, a ty kombinujesz jak kon pod gorke. dobra rada - plynow sie nie miesza. spuszczaj to w cholere i wlej nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość deviltomek

w tesco kupisz płyn chłodniczy 5L -37st za 19zł! i pamiętaj płyn to płyn żadnej tajemnicy w skladzie nie ma i czy jest z tesco czy dynagel jeden zwis:) nie oplaca sie przeplacac za markę ta akurat w plynach sie nie liczy....no i cos mi sie wydaje ze wchodzi troszke wiecej niz 5 litrów tym bardziej do diesla ( nie wiem czy dobrze pamietam ale chyba wieksza chłodnica) więc najlepiej nic nie mieszaj a wlej nowy plyn:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pszemek
cos mi sie wydaje ze wchodzi troszke wiecej niz 5 litrów

 

Dobrze ci się wydaje :ok: Wchodzi koło 6L z małym hakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w tesco kupisz płyn chłodniczy 5L -37st za 19zł!

Ja bym tak nie wierzył jakości płynów w tesco(nawet piwo jest czasem oszukane), zwłaszcza że 5l Glixolu kosztuje około 22zł. Masz pewny płyn za niewiele większą cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w tesco kupisz płyn chłodniczy 5L -37st za 19zł! i pamiętaj płyn to płyn żadnej tajemnicy w skladzie nie ma i czy jest z tesco czy dynagel jeden zwis:) nie oplaca sie przeplacac za markę ta akurat w plynach sie nie liczy....

 

No z tym to akurat ciężko się zgodzić. Płyn poza tym, że ma chłodzić silnik i nie zamarzać powinien jeszcze nie powodować korozji i nie odkładać szlamu! A trzeba wiedzieć, że w układzie chłodzenia mamy elementy stalowe, żeliwne, aluminiowe, miedziane i gumowe, a grubość rurek w chłodnicy czy nagrzewnicy jest naprawdę niewielka. Do tego różnica cenowa między płynem za 20, a za 30 zł raz na 5 lat nie jest na tyle istotna, by bawić się w oszczędności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wracajac do wczesniejszego twojego pytania dotyczacego czy mozesz dolac koncentratu. Odpowiedz: mozna. A najlepiej to sobie zalatw czysty glikol i wymieszaj 1:2 z woda. Bo sam glikol nie ma pełnych swoich włąściwosci. Sam glikol zamarza w mniejszych temperaturach nizeli wymieszany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość deviltomek

poczytasz sklad plynu z tesco a innych plynów 15zł drozszych to niczym sie nie róznią....ta sama wiązanka alkoholi...myslisz ze tesco coś specjalnie dodaje zeby Ci szybciej skorodował uklad chłodzenia?:P nie...a co do ceny to troche ją zawyzyłem bo kosztuje ok 17zł....no ale kto jak woli....w kazdym razie jak bym mial dolewac koncentratu do mieszanki wody niewiadomo z czym wolal bym caly uklad zastapic plynem nowym (obojetnie czy z tesco czy glixol'em) w tych samych pieniądzach. Dodam że jezdze na plynie z tesco od poczatku kiedy zrobilem prawo jazdy i kazde nowe auto od razu zalewam tym plynem i zadnych skutków ubocznych nie widze nic mi nie cieknie, nie rdzewieje, nie twardnieje, nie przegrzewa sie.....wiec po co przeplacac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
poczytasz sklad plynu z tesco a innych plynów 15zł drozszych to niczym sie nie róznią....ta sama wiązanka alkoholi...myslisz ze tesco coś specjalnie dodaje zeby Ci szybciej skorodował uklad chłodzenia?:

Tesco nie, ale producent jakoś musi tę różnicę w cenie wyrównać.Skład niby ten sam, ale proporcje troche różne.No i wszystko masz procentowo o.k. To tak jak z wodą mineralną i kranówą to i to H2O.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności