Skocz do zawartości

hayperekpo

 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O hayperekpo

 • Urodziny 06.01.1988

Informacje osobiste

 • Imię
  Piotrek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Miejscowość
  Krk

Samochód

 • Generacja
  -
 • Silnik
  Nie passat
 • Rok produkcji
  1998
 1. Projekt - miękkie kierunkowskazy

  Ano ogarniam
 2. KOLOROWY FIS - propozycja budowy.

  Staranność projektu i wykonania pomijam - to niejako standard Pod tym względem Autopilot ma fajnie dopracowany projekt, Diaz już wypada znacznie gorzej. Z drugiej strony choćbyś nie wiem jak się przyłożył do softu to zawsze będą jakieś drobne bugi. A one na prawdę wiele krwi potrafią napsuć. Powiem wręcz - nie warto robić "dla każdego". Przy zawężeniu się do konkretnych wersji wiele kwestii mogło by uprościć, na przykład ograniczenie diagnostyki tylko do CAN lub tylko do linii K. Bólem AVRów w takich projektach jest mało hardwar'eowych peryferiów i skromna (jak na kolor) ilość pamięci, zegar to drugorzędna kwestia. Mam ten wyświetlacz też u siebie i trochę bawiłem się z nim w lodówce oraz piekarniku Rewelacji nie ma (nawet jak na IPS'a TFT), no ale czego wymagać od LCD za 20 parę złotych.
 3. KOLOROWY FIS - propozycja budowy.

  Grosze... Chyba wysyłka droższa będzię
 4. KOLOROWY FIS - propozycja budowy.

  Dobrze Kompletuje zestawy elementów do upgrade'u starszych wersji. Panele do Arduino mają zakres temperatur pracy między -20 do 40, względnie 0 do 40 st. Ogólnie wysoka temperatura im nie służy. Nie wiem jak sama elektronika, na ile jest odporna. Urządzenie Diaza wydaje się mniej dopracowane pod tym względem niż Autopilota - ale to tylko moje zdanie
 5. KOLOROWY FIS - propozycja budowy.

  Hmmm... Kiedy Kolega pisał? Bo może mi umknęło Co do STM32 to od dość długiego czasu siedzę w temacie (projekty komercyjne dla klientów), kwestie PCB, bootloaderów, CAN'a oraz interfejsu do LCD mam rozkminione pod kątem HypeFIS'a dla platformy mk6/b7. Chodziła mi po głowie kolorowa wersja HypeFIS'a dla starszych platform, w stylu mk4/b5... Tylko jest klika ale: 1. Istnieje cała gama różnych wersji: z/ bez CAN silnikowego, z/bez CAN komfortu, komfort 1J0/1C0, navigacja po 3LB/CAN, diagnostyka via linia K lub CAN - musisz to wszystko uwzględnić, bo każdy będzie oczekiwał, ba wymagał że ma to u niego działać... Innymi słowy trzeba mieć dostęp do takich samochodów już na etapie budowy prototypu. 2. Testowanie... potrzebna jest spora grupa osób, posiadających różne wersje, sterowniki, itp. To jedyny sposób wyłapania potencjalnych problemów - niestety bardzo czasochłonny. 3. Trwałość wyświetlacza - niestety żywotność tych LCD w warunkach samochodowych będzie relatywnie krótka. 4. Koszty developmentu i testowania... Realny czas od momentu startu takiego projektu do rozpoczęcia jego sprzedaży to około 6 miesięcy. Oznacza to inwestycję ogromnej ilości czasu, a to na pewno wywinduje cenę w okolice tego co obecnie można znaleźć. 5. Wsparcie - jeśli robisz coś dla siebie, nie ma problemu. Ale jeśli to komercyjny projekt, musisz zapewnić wsparcie (narzędzia do konfiguracji, naprawę błędów, odpowiadanie na pytania,...). Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy ile czasu to pochłania. Podsumowując: nie wątpię, że czy to w pojedynkę czy w zespole taki projekt mógłby powstać. Nie mam też najmniejszych wątpliwości że pozamiatałby zagraniczne zabawki (wystarczy spojrzeć na to ile funkcji oferuje HypeFIS vs np. FIS-Control). Pozostaje pytanie o sens ekonomiczny takiego przedsięwzięcia... Zabawa hobbystyczna zawsze go ma, ale jeśli myśli się o komercyjnym wykorzystaniu projektu, to trzeba to dobrze przemyśleć.
 6. Ciekawostki licznikowe

  W tej chwili nie, zakładam jednak że 919 VDO mają podobny mechanizm patcha.
 7. Ciekawostki licznikowe

  Na razie jest fala ludzi piszących z prośbą o pomoc, bo uwalili liczniki...
 8. Ciekawostki licznikowe

  Chętnie się podzielę, jak uda mi się doprowadzić, żeby patch aplikował się poprawnie za każdym razem... Co niestety nie udaje się jeszcze. Z ciekawostek - bawiłem się co nieco, i jest szansa ruszyć również wskazówki od paliwa i temperatury
 9. Ciekawostki licznikowe

  Dla liczników xx5 zostaje moduł
 10. Ciekawostki licznikowe

  Udało mi się stworzyć własnego patcha który zadziałał poprawnie na opornych 949A oraz 846A
 11. Ciekawostki licznikowe

  Obie metody
 12. Ciekawostki licznikowe

  Sprawdzone na kilku licznikach i tak: 847E - ok, mimo że wersja nie pasuje 849A - jeden ok (rocznik 2004), drugi nie (rocznik 2005) - w obu rzekomo pasująca wersja i nowa struktura. 826C/ 826CX - oba działają, mimo starszej struktury (501). Ciekawostka - na chwile gaśnie FIS 927A - nie działa, zero reakcji, licznik martwy. 846A - nie działa, choć widać różnicę po uruchomieniu - diody kontrolek świecą znacznie dłużej niż normalnie. 846C - działa, co ciekawe wsad, rocznik, wersja softu i płytka identyczne z 846A. 949A - trzy sztuki (identyczne, 2004 rocznik, te same oznaczenia), dwa działają, jeden nie (objaw jak w 927A - czyli trup)
 13. Ciekawostki licznikowe

  Daj znać czy działa prędkościomierz, bo jak dotąd na żadnym liczniku który testowałem (w tym 949A) prędkość nie była pokazywana poprawnie.
 14. Ciekawostki licznikowe

  Ściślej: ogarnęli awaryjne wymuszenie powrotu wskazówek spowodowane "celowo popsutą" mapą pozycji silniczka krokowego. Wymaga bardzo konkretnej wersji softu oraz konkretnej wersji HW - sama końcówka xx9 nie wystarczy. Robiłem eksperyment z dwoma licznikami 949 i na jednym prawie działało (prędkościomierz nie reagował), ale wskazówki wykonały sekwencję. Na drugim ruch do przodu wykonywał się, po dłuższej/krótszej chwili wskazówki wracały, ale licznik był martwy, tj. gasły kontrolki, brak brzęczyka, jedynie FIS świecił.
×