Skocz do zawartości
Daron

Zmiana tłokorozdzielacza 10 -> 11mm

Rekomendowane odpowiedzi

Druga opcja to wałek aaz/1y. Sam przeszedłem z 38e na taki. Tylko ja musiałem go przerabiać do mojej głowicy asv, u ciebie wchodzi bez przeróbek. Wałek jest lepszy niż 38e.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według moich informacji, cytuję;

 

"Czas otwarcia ssącego w 38E i 28D (to jest AAZ) ,to 194 stopnie obrotu,więc identycznie.

Jedynie tylko wydech w 38E jest dłuższy,bo ma 210 stopni,aaz ma 199 stopni,a tdi ma 189 ssący i wydech."

 

Ponoć na wałku TD jest lepsza góra a z SDI lepszy dół, aczkokwiek żeby to sprawdzić trzeba bawić się w podmianki i zhamować auto, ja takiej możliwości nie mam niestety.

Posiadam chyba takowy wałek z poprzedniego silnika ABL, też TD jak AAZ więc może to będzie ten sam, muszę tylko spojrzeć dzisiaj po robocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proces spalania na aaz jest dłuższy, ropa spala się dłużej, spaliny są czystsze a głównie co mi przeszkadzało na 38e to odgłos spalin wylatujacych z głowicy właśnie przez zbyt szybkie otwieranie wydechu. Różnicy w mocy nie poczułem, wydaje mi się że turbina lepiej wstaje z dołu na aaz. Wałek poza krzywkami jest identyczny jak afn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I powstał dylemat, który wstawiać.....?

Co kolega Probe041 na to, swego czasu zdaje się jeździłeś na ABLowskim wałku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem porównanie dla siebie, może się wam przydać.

Pomiary na 4 biegu, te same warunki drogowe. Test przed wymianą i po.

 

Wałek 038E

038E.jpg

 

Wałek AAZ

AAZ.jpg

 

Tyle mogłem wycisnąć na wałku 38E, po korektach na wałku aaz jeszcze trochę doszło :-)

Edytowane przez banshee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Druga opcja to wałek aaz/1y. Sam przeszedłem z 38e na taki. Tylko ja musiałem go przerabiać do mojej głowicy asv, u ciebie wchodzi bez przeróbek. Wałek jest lepszy niż 38e.

 

Witam, czy mogę Cie prosić o opis co dokładnie trzeba przerobić?

Jeden koleś pisał, że napęd vacum jest inny i przez to niby nie podejdzie wałek np. AAZ do ASV, tez myślałem nad przeróbką, ale niestety nie miałem w łapach obu wałków razem.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, chyba nikt nie bawił się jeszcze w taki zabieg.

Oczywiście rozważałem różne warianty, jednak dla mnie najtańszym rozwiązaniem było przerobienie końcówki wałka.

Wałek z 1.9D ma nacięcie niesymetryczne i w dodatku płetwa jest chyba o 2mm płytsza w porównaniu do wałka tdi, czy sdi (38E).

1y.jpg

Należy wstępnie rozpiłować rowek z bardzo dużą dokładnością zachowania symetrii, następnie napawać strony napędzający pompę vacum, aby powierzchnia styku była podobna do wałka TDI. Tutaj zleciłem napawanie firmie Świątek specjalizującej się w regeneracji wałków, itp. Wałek po spawaniu sprawdzili, czy się nie wykrzywił - tu byłem spokojny ponieważ jest to końcówka wałka, więc nic się nie odkształca.

Materiał napawany był bardzo twardy, ale dało się to obrobić na wymiar taki, jak ma wałek TDI. Sprawdziłem współpracę z pompą vacum i w zasadzie wałek był gotowy do montażu.

Ostatecznie wygląda tak.

1y przerobiony na vacum.jpg

 

Na tym zdjęciu widać różnicę w szerokości kołnierza.

1y i 38e.jpg

 

Z efektów jestem zadowolny - silnik przyjemniej pracuje na wolnych obrotach, jak już pisałem wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, no serdeczne dzięki za objaśnienie i foty. :hmm :ok

Ja rozmawiałem kiedyś wstępnie z kolego, który ma dojście do różnych szlifierek i ewentualnie miał mi coś szlifować przy wałku. Piszę coś, bo dokładnie nie wiedziałem, co bo, jak wcześniej pisałem, nie miałem takowego w ręku. Jednak później udało mi się kupić wałek 38E.

Jeszcze raz serdeczne dzięki.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tematu, czy ktoś z osób, które nie mają zestawu 11mm planują mody w najbliższym czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tyle mogłem wycisnąć na wałku 38E, po korektach na wałku aaz jeszcze trochę doszło :-)

 

Ile konkretnie i czy masz wykres?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę od siebie jeszcze dwa grosze bo widzę że temat zszedł na wałki.

 

Dobre dwa lata temu gdy siedział u mnie AHU po zamontowaniu 28D z AAZ zakres obrotów użytecznych poszerzył się o ~400obr. Dodatkowo lepsza, mniej klepiąca kultura pracy silnika.

Do 1Z/AHU/AHH/AFN/AVG pasuje bez żadnych przeróbek.

Mała uwaga przy montażu aby uważać i po ustawieniu rozrządu zrobić kilka obrotów żeby mieć pewność że nic nie koliduje bo krzywki wydechowe w AAZ są wyższe o 0.5mm niż w seryjnym TDI.

Różnica jest krótko mówiąc widoczna natychmiast po montażu.

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka. Nie zrobiłem testów na hamowni bo wydałem kasę na graty - będę zakladal fmic z audi Q5. Poza tym na tym walku aaz miałem mniej dymu niż na sdi więc zdjalem ciut doładowanie i jeszcze trochę ugrałem w oparciu o pomiary kpower. Pamiętaj, że cały Soft pisze sam bez głębokiej wiedzy i hamowni. Zakładam, że dobry tuner dużo by w nim zmienił i optymistycznie podejrzewam że można by uzyskać lepszy wynik na tych gratach. :-)

P.S. To właśnie Daron przekonał mnie do wałka z aaz. Dla mnie silnik pracuje milej i jakby ciszej. W dodatku po odpaleniu z rana spaliny są jak czyste powietrze, nic nie gryzą w nos.

Krzywki EX są wyższe, ale bez obaw o kolizję. Ja dodatkowo zrobiłem obliczenia i gdyby nasze tłoki były płaskie jak w aaz to odległość od zaworu wynosilaby 0,5mm. Jednak w tlokach tdi są zagłębienia pod zaworami o gł. chyba 0,5mm więc mamy już 1mm bezpieczeństwa. Mi w GMP tłoka udało się wcisnąć zawór ręcznie o dobry 1mm, więc powiedziałbym że jest nawet pewien zakres na dobór ustawienia walka względem wału.

Edytowane przez banshee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dodatku po odpaleniu z rana spaliny są jak czyste powietrze, nic nie gryzą w nos.

 

To akurat zasługa wyższego ciśnienia wtrysku,masz drugie na 340 bar.Na 38e mam to samo,zwłaszcza na nowym tłoku.

Jak tak analizuję te wykresy,to poza tym,że na 28d nieco wyżej zakręciłeś przy pomiarze,to nie widać tam niczego,co jednoznacznie i zdecydowanie przemawiałoby na korzyść 28d.Wartości są niemal porównywalne.

Wrzuć ten wykres z kpowera na którym 28d dał więcej.

Niemniej jednak taki 28d to bardzo ciekawa alternatywa i warto się nad nią pochylić,bo wałki te kosztują tyle,co nic.

 

Poza tym na tym walku aaz miałem mniej dymu niż na sdi

 

Pytanko,czy zakładałeś go po tym,jak zwiększyłeś ciśnienia otwarcia,czy przed?

 

Zakładam, że dobry tuner dużo by w nim zmienił

 

Z pewnością,w tak skomplikowanym sofcie zapewne zmieniłby wszystko,oczywiście żart.Ja zakładam,że soft spod ręki dobrego tunera wyszedłby dużo gorzej,jak ten Twojego autorstwa.

Pamiętaj,że oni kompletnie olewają te vp,bo wiedzą,że tych silników tak łatwo niedbalstwo nie wykończy.

 

Dobre dwa lata temu gdy siedział u mnie AHU po zamontowaniu 28D z AAZ zakres obrotów użytecznych poszerzył się o ~400obr.

 

Ale w stosunku do 38e,czy seryjnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale w stosunku do 38e,czy seryjnego?

 

W stosunku do seryjnego.

Miałem też auta z wałkami 38E i praktycznie nie było zmian jeżeli chodzi o przyrosty, poza bardzo twardą pracą silnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, wtryski mam takie od początku grubszych modów, na wałku 38e i na 28d były te same.

Tak masz racje, wielkiej różnicy nie widać, natomiast jak pisałem wcześniej mi bardziej zależało na cichszej pracy silnika i wymiana na 28d mnie zadowoliła. Osobiście spodziewałem się lepszych wyników w górnych obrotach, jak niektórzy tu piszą, ale jakoś ich nie odczułem.

Nie mam wykresu na aktualnym modzie softu, mam tylko loga 011, itd. na którym wyliczyłem różnicę 0,6s lepszy czas (między obr.1300-4100 na 4 biegu) od wykresu jaki wrzuciłem wyżej, stąd wniosek że jeszcze dało się coś ugrać. Gdyby nie denerwująca moje ucho kultura pracy dalej jeździłbym na 38e, bo jest jeszcze kilka zalet, które czułem na tym wałku. Na pewno w dolnych obrotach był bardziej agresywny na dodanie gazu i ciut mniejsze spalanie niż na 28D (różnica na samym postoju to 0,1l). Mógłbym jeszcze jedną zauważoną negatywną rzecz napisać o 38e, ale po co:-) Nie każdy ma takie wrażliwe ucho i tyłek jak ja :-)))

Gdyby miało się dostęp do hamowni to można by dopracować do perfekcji taki skomplikowany zestaw, bo teraz ciężko wyczuć, czy 1 stopień więcej lub mniej SOI coś daje czy ujmuje. Jeszcze dużo pracy w strojeniu tego wozidła, będę sprawdzał, czy ujęcie paliwa coś zmieni bo może ma za dużo. tak samo z doładowaniem - mam raczej większe niż być powinno, bo nie chce aby VNT się zapychała. Podsumowując, powiedziałbym ,że mój mod jest indywidualny i raczej tylko pode mnie, ale jeździ się z wrażeniami. Niestety 200PS raczej nie uda mi się przekroczyć na tych gratach. Chyba jestem na granicy możliwości pomimo słupka z PD. Może to przez to że siedzi seryjny wydech z katem, który ma się dobrze i raczej nie zamierzam go wywalać.

Robert, wałki aaz kosztują bardzo dużo biorąc pod uwagę stan używek.

Nie znalazłem żadnej dobrej używki na słynnym portalu, dlatego kupiłem nowy ruville.

Cena 70, czy 130zł na wałek z objechanymi krzywkami to dobre dla amatorów, takie moje wnioski. Nikt nie będzie zadowolony z takiego wałka i później tylko będą wypisywać komentarze na forach, że one pogarszają dynamikę zamiast polepszać.

Edytowane przez banshee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam JA od 3 lat mam wałek AAZ w AFNie , nie patrzałem nigdy na cichszą prace silnika bo Golf służy tylko do 1/4mili

Jednak przed wałkiem na 400m dostawalem z Kolegi nissanem S13( modzonym ) a po wymianie wałka On dostal .

Zdziwiony był okrótnie jak mu powiedziałem , że za wałek dałem 55zł (używany )

aa i Silnik bardzo chętniej kręcił sie wyżej , tzn moc nie spadała przy około 4000obr ( nie sprawdzałem na hamowni ) ale po wymianie chciał i spokojnie krecił się bez spadków do 4600-4800.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wygląda na zdrowy i kosztuje niewiele:dance.Choć ja zrobiłbym tak samo jak Ty i kupił nowy.

 

http://allegro.pl/walek-rozrzadu-volkswagen-vw-passat-b3-1-9-td-92r-i4698983913.html

 

Osobiście spodziewałem się lepszych wyników w górnych obrotach, jak niektórzy tu piszą, ale jakoś ich nie odczułem.

 

I to jest sedno tego wątku.Wszem i wobec się pisze,że na 28d góra jest lepsza.Ale czy faktycznie da on większą moc?Za małe są te różnice w fazach rozrządu,żeby uzyskać coś,co można odczuć w całym zakresie.Jest już dowód w postaci dwóch pomiarów i chyba mit został obalony.

Silnik na 28d pracuje ciszej,mniej basowo,ale ja poza tym żadnych różnić nie zauważam.Znajomy ma afna z wałkiem 28d,pompą 10/11 i silnik klekocze jak seryjny afn.Mój jest ciut bardziej basowy i da się usłyszeć ten wydźwięk spalin,o którym pisałeś.

Najciekawsze jest to,że 28d jest montowany zarówno w wolnossącym,jak i uturbionym klekocie i sprawdza się w obu tych silnikach.

 

Mariusz,tylko porównanie seryjnego i 28d zawsze przyniesie takie odczucia.My prawimy o różnicach,o ile takie są,między 28d,a 38e.

Edytowane przez sagon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

skladam setup dla 1,9 afn

chcemy ugrac ponad 200 hp ale przy 165 jest sciana

tzn wychodzi na to ze pompa nie daje rady

 

map sensor nowy do 3 bar

 

pompa jest dół 1z fala z avs czyli de 110 i tłoczek z transita 11mm

 

napiecie bylo zmieniane na max nie pomogło

 

za to wykres idzie rowno ładnie do gory tylko jak mowie 165 i dalej brak paliwa ;/

 

mysle sprobowac zmienic podsadzenie tłoczka ...ale nie wiem czy to cos pomoze...

jesli nie to szukac innego dawcy ? ale juz troche kasy poszło na mody ... jakies rady ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności