Skocz do zawartości
TOMST3R

Tomsterowe CA

Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się, babeczce ten pomysł nie przypadł do gustu ale co ma biedna zrobić... Zawsze kiedyś jest ten pierwszy raz. To ja spędzam w pasku mnóstwo czasu a muzę lubię bardzo...

Nie licząc pojedynczych zmian odtwarzaczy to mój pierwszy tak duży projekt.

Napisze co mam:

1.Wzmacniacz Kicker ZX 700.5 . W skrócie o nim , bo zorientowałem się że w PL ta marka jest powiedzmy średnio znana. Wzmacniacz to dwa jednym; czterokanałowy wzmacniacz plus wzmak klasy D dla suba. Moce RMS:

Przy czterech ohmach:

4x70W + 210W (dla suba)

Przy 2 ohmach:

4x85W + 420W

Te cztery kanały można zmostkować wtedy dostaniemy 2x165W RMS 4 ohm.

 

2.Subwoofer RE audio SE 10 D4. Jego moc 600W a pójdzie na 2 ohmy , czyli dostanie 420W z wzmacniacza. głośnik pójdzie w obudowie zamkniętej

 

3.Kondensator 2 Farady Hifonics, używka z małym "przebiegiem".

 

4.Zestaw niezbędnych kabli.

 

5.radio pioneer Deh 7000UB - zamontowane w listopadzie, reszta klocków jeszcze w pudełkach.

 

Plan był taki: Z wzmacniacza dać 420W dla suba a na drzwi puścić kanały 1 i 2 - czyli 2x70W. Wyciszyć drzwi a sub we wnęce z lewej strony bagażnika w obudowie zamkniętej ok 20L +/- 2L. Potem ,w przyszłości może dokupić głośniki z tylne drzwi i podłączyć kanały 3 i 4 (następne 2 x 70W). Jakby brakło watów czy cuś icon_razz.gif

Wszędzie, wokoło pisze żeby nie dawać nic w tylne drzwi , to zepsuje scenę. Nie mogę się ciągle przekonać że nic z tyłu nie będzie charczeć :) Usiadłem z tyłu i zapodałem przody (idą pod radiem) dla mnie jeden piernik... Czy cztery czy dwa na przodzie. Może nawet lepiej z tymi tylko z przodu...Suba jeszcze nie mam a test robiłem pod firmowymi i radiem...

No i problem... A skusił mnie koleś z pracy(też robił CA u siebie):"zmostkuj cztery kanały i daj mu 2x165W na przednie drzwi" ...

Jeśli to byłoby dobre a może najlepsze rozwiązanie to wtedy moje , upatrzone Rainbow Sax czy Infinity Kappa 65 będą za słabe? Muszę szukać coś innego.

Musiałbym sie zdecydować czy iść na 4x70 + sub czy 2x165 + sub. I dobrać jakieś głośniorki... a wtedy w przyszły weekend ruszyłbym z instalką bo mam trochę wolnego, garaż, sprawne ręce i internet jakby co , no i 11letniego pomocnika.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż jeżeli masz 11-letniego pomocnika i chcesz mu czasem dac posłuchać (oj szkoda młodych uszu heh) to dawaj 4x70. Jak chcesz delektować się stereo to 2x165. Wygłuszone drzwi + wysokiej klasy przetworniki dadzą zdeecydowanie lepszy efekt niż 4x średniej klasy z zaburzona sceną (np. wokal z tylnych drzwi brzmi co najmniej nienaturalnie chodź znam ludzi którzy nad naturalność stawiają kwadrofonię i jej przestrzenność)

 

Wybór oczywiście pozostawiam tobie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie głośniki proponujecie? Większość tych które teraz obczajałem miały w okolicach 70W.

100-200 euro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę nie musisz na siłe wykorzystywać całej mocy. 70w dobrej jakości w zupełności by wystarczyło.

 

Jako wejście do Hi-endu uznawane sa u nas (na polskich forach) np. produkty firmy DLS. Myslę tu o DLS R6A.

 

Jesli chodzi owygłuszanie drzwi to w Passacie nie jest to konieczne. nie zwiększa głośności czy głębi a tylko likwiduje niepotrzebne rezonanse (co oczywiście jest mile widziane). Na pewno warto przy okazji usztywnić również boczki. Lubia skrzypnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakamada ma racje - 70 W wystarczy w zupełności, tym bardziej jeśli to będzie wspomniane przez Ciebie zestaw Rainbow Sax...

i dodatkowo ja na Twoim miejscu nie inwestowałbym w Suba, tylko pomyślał nad zrobieniem kompletnej kabiny - a więc także o drzwiach z tyłu.

Nie wiem jak to jest dokładnie w b6, ale w większości aut wygłuszenie daje większy efekt.

Efektywność głośnika wzrasta, a gwarantuje Ci że na tym komplecie co masz na oku - będzie grało wszystko niesamowicie.

Zrób najpierw to, a później pomyśl czy Subwoofer jest Ci naprawdę potrzebny.

Pozdroo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj ale zawsze o tym że jakiś byś nie miał głośników w drzwiach to 16 cm nie będzie trzęsło całym Tobą :) będzie przyjemny basik głęboki niski ale nie sprawi że będziesz czul porządne drgania w sobie :) takie jest moje zdanie ;) mam też dobrze wygłuszone drzwi odseparowany zestaw na przód 75W rmsu pod zmak 100W rmsu na kanał i bez suba chodzi naprawde ładnie ale dopiero jak suba załącze to wprawia solidniej moje ciało w ruch :) tak jak piszą koledzy zrób najpierw dobre nagłośnienie w samochodzie w drzwiach wygłusz podłącz i zobacz. może dla Ciebie będzie wystarczająco :D a jeśli będzie mało wtedy dopiero myśl o subie ;) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem przeprowadzkę do innego domu i nie miałem internetu - oczekiwałem na nowe łącze, ale dzięki temu kiler czasu mnie nie dopadł i mogłem spokojnie dłubać w autku....

Znacie tą wnękę:

100d2678.th.jpg

Tam miał wejść sub.

Ale od początku...

Kupiłem na ebayu subwoofer RE Audio SE 10 D4 gdyż:

-ma dużą moc RMS - 600wat, powinien sam pociągnąc bas na moje skromne potrzeby

-potrzebuje małej skrzyni jeśli robimy zamkniętą - tylko 18 litrów:

100d2654.th.jpg

Wypatroszyłem materiałowy boczek z bagażnika, odłożyłem do w bezpieczne miejsce aby kiedyś założyć na swoje miejsce - do sprzedaży wozu. Docinałem kartonowy szablon aż uzyskałem metodą prób i błędów takie coś co prawie dokładnie dolegało do krawędzi. Następnie, dosłownie dzień dprzed przystąpieniem do działań wpadł mi w ręcę arkusz 2x1,5m jakieś 2cm płyty drewnianopodobnej. Magazynier postawił obok kosza na śmieci, zapytałem dostałem za free. Wyciąłem moje elementy wycinarką:

100d2655.th.jpg100d2656.th.jpg

 

Wnętrze skrzyni wykleiłem .... dywanikem łazienkowym. Przypominał frotte XXL :D ogonki wielkości paluszków dzieci. Pomyslałem że spełni zadanie:

100d2659.th.jpg

Do suba kabel 2x3,3mm - taki mieli w sklepie.

 

Zakupiłem wzmak nowy: Kicker ZX 700.5 - pięciokanałowy oraz kondek 2farady Hifonics - używka , podobno z małym przebiegiem. Rozmieszczenie elementów:

100d2658.th.jpg100d2657.th.jpg

A następnie pryśnięcie czarnym matowym sprayem aby zatuszować ewentualne niedokładności w pokrywaniu wykładziną:

100d2670.th.jpg

 

Razem z kondensatorem kupiłem pakiet okablowania firmy Boss. Prądowy 20mm2. Kable poszły w progu:

100d2661.th.jpg100d2663.th.jpg

Plusowy puściłem w czymś co nazywają tutaj "hajdro" i jest szeroko stosowane w różnych dziedzinach. My (energetycy) puszczamy w tym schodzący ze słupa przewód miedziany uziemiający do sondy w glebie. Mamy tego na kilometry. :] Resztę "plusa" zabezpieczyłem dołączonym w komplecie z przewodami peszelkiem.

100d2662.th.jpg

Przejście do komory silnika wysoko w nogach pasażera (mój jest zepsuty pasior -UK) wyjdziesz obok ABS , dalej w korytku i na osłonę aku:

100d2683.th.jpg100d2684.th.jpg

Podłączyłem wszystko. Power, rca, remote itp... Sprawdzam raz jeszcze: plus przykręcony do minusa na kondensatorze! Zmiana podłączenia na prawidłowe, uniknąłem chyba w najlepszym wypadku zniszczenia kondzia. :P No ale wiało jak cholera i pogoda nie rozpieszczała. Sprawdzam jeszcze raz - jest OK.

BTW.

Tutaj znalazł się kontroler remote:

100d2682.th.jpg

Odpiąłem zacisk plusowy z klemy aku , wkręciłem 90A bezpiecznik (taki ma być). Żarówka 12V 5W w kombinerkach do klemy plusowej a do kombinerek drugimi kombinerkami przykładam zacisk plusowy czerwonego kabla. Żarówka zapala się i świeci. ŁĄdowanie kondenatora zajęło grubo ponad minutę. W sumie nie wytrwałem do momentu aż żaróweczka zgasła i jak jeszcze się lekko tliło zakończyłem fazę łądowania i przykręciłem zacisk do klemy.

Wyglądało to tak :

100d2677.th.jpg

Wzmak i kondensator zakryje pokrywa z oknami z plexi:

100d2671.th.jpg

Na suba kombinuje dać jakąś osłonę ale tym jeszcze się nie martwię bo do załadunku bagażnika torbami mam trochę czasu.

Jeszcze bez dywanika, bo skończyłem przed chwilą ale wygląda to mniej więcej tak:

100d2679.th.jpg100d2680.th.jpg

No i czas zagrać...

Nie jestem audiofilem a to moje pierwsze CA.

Nowa płyta AC/DC - bas miód. Metal - miód, Jean Michael Jarre - miodzio, techniawka - średnio zmniejszyłem na remocie trochę. Najgorzej jest w hip hopie. Coś brzęczy niemiłosiernie...

Sprawca znajduje się tutaj:

100d2673.th.jpg

listwa na podsufitce pod trzecim stopem.

100d2674.th.jpg

Butapren w sprayu i trochę watoliny załatwia skutecznie sprawę.

100d2675.th.jpg100d2676.th.jpg

Zamknąłem go i dałem naprawdę głośno. Stojąc na zewnątrz stwierdzam: brzęczą klamki w przednich drzwiach. ale z drzwiami nic nie robiłem jeszcze.

 

Muszę to wkrótce rozebrać i wykleić bagażnik matą wygłuszającą. Terraz nie jest źle ale trzeba to zrobić. Co polecicie w zastępstwie słynnej i drogiej maty Dynamat. Trochę mi tego pójdzie więc szukam tańszej wersji.

 

Druga rzecz. Ktokolwiek wsiądzie do nie może wyjść z zachwytu z przednich głośników. Nawet koleś co robił u siebie CA... Nawet jak dla mnie laika to podejrzane i zaczynam coś węszyć. Jakie mam szanse że tam jest 3 drożny zestaw (komponenty) Dynaudio? Wiem, nie przekonam sie jak nie "otworze" drzwi. Ale można to sprawdzić chyba jakimś kodem?

Szukając na ebay'u czy allegro głośników do paska B6 często spotykam oryginalne zestawy z trzema głośnikami. O takie jak na w tych drzwiach:

http://forums.vwvortex.com/zerothread?&id=2305056&postid=24940059#24940059

Ten kicker :

th_c74bb1dd.jpg

Wygląda jak ten w tym http://www.sonicelectronix.com/item_8924_Dynaudio+System+340.html# wspaniałym zestawie, który ma wysoką ocenę. A to z kolei tłumaczy dobre granie. gdyby tak było podpiąłbym je pod wzmak ;).

 

Hmmm co za długi post , jak mi się coś przypomni- napiszę. Na razie mimo nie skończonego dzieła, z basu jestem zadowolony. Drugi plus; sam coś zrobiłem , trzeci; pomagał mi syn- wywiercił kilka otworów , ciął pierwszy raz piłką do metalu , wkręcił kilka wkrętów (musiałem je tylko "dociągnąć") a na koniec cieszył się bardziej ode mnie jak zagrało a niebieskie światło z kondzia i wyświetlacz w bagażniku zwalił go z nóg i podnosiłem mu szczękę z jezdni. ;)

Edytowane przez TOMST3R
zmiana linku do img-podwójne zdjecie akumulatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no panie PRO :) bardzo ładnie wygląda, teraz tylko cos fajnego na przód bo zacząłes od dupy strony- ale rozumiem to bo bas to podstawa ;P gratsy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ladnie ladnie ... :-) jaki koszt orientacyjnie tego zestawiku :D ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trochę już na to poszło,ale zamierzałem wydać na CA max. około 4tyś lub w mojej walucie max 1tyś euro. Jestem w połowie.

A subik pyka sobie tak:

[ame]

[/ame]

 

BTW

Czy ktoś mi podpowie jakie głośniki oryginalnie są w przednich drzwiach w B6? Zestaw komponentowy 3ech głośników Dynaudio? Wtedy podpinam je pod wzmacniacz, pozostałoby mi tylko wygłuszanie... Wzmak ma 2x70W. Jak nie to myślę o Infinity Kappa lub Rainbow Sax

Edytowane przez TOMST3R
Poprawa linku na YT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalka zrobiona porzadnie ale dla mnie dyskwalifikacja to wzmak i kondensator na wierzchu

Ja nie lubie jak cos widac :)

No ale wiadomo o gustach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest w tym "wygrzewaniu". Z moim drewnianym uchem słyszę bas coraz wyraźniej lub inna wersja: przyzwyczajam się.

 

Okna w pokrywie zrobiłem z 1mm plexi i to większe (od wzmaka) wpada mi przy głośnym basie w wibracje wydając nieprzyjemne dżwięki. Teraz mam grypę (mam nadzieję że nie świńską i to nie ostatni post :P) ale wkrótce muszę to usunąć i pozostawić "szybę" na kondziu tylko.

 

Okey. Mam dwa pytania bo w końcu jestem amatorszczykiem.

Problem 1

W przypadku głośników w drzwiach dajemy 3/4mocy na jednostce sterującej a potem kręcimy w górę GAINem aż pojawią się zniekształcenia, wtedy cofamy lekko Gain i jest po robocie. Problem w tym że wzmacniacz póki co obsługuje tylko subwoofer. Dla suba mogę sterować trzema parametrami:

-Gain - zrobić tak samo jak pisałem wyżej?

-Bass Boost (0-18db @40Hz)

-Bass Crossover (50-200 Hz)

Pytanie: jak to ustawić? Jeszcze dochodzą możliwości w radiu : filtr Low , korektor 50hz,125hz i kilka dalszych oraz Loud.

Jest jakiś plik muzyczny, audio testowe lub macie wyrobione patenty na rozkminienie zagadnienia.

 

Problem 2

W przypadku mojego Pionka na kartonie i w instrukcji dumnie czytamy 3 RCA (front,tył,sub) wysokonapięciowe : 4V. Taki atut niby.

We wzmacniaczu mam natomiast przełącznik Low/Hi. Gdzie Low jest dla 125mV do 5V a Hi 250mV do 10V. teoretycznie co nie dam powinno być dobrze a w praktyce co mam zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W praktyce to powinienies miec na low. Hi jest po to ze jak nie masz wyjsc RCA w radiu (chinch) mozesz podlaczyc pod wejscia high kable glosnikowe bezposrednio z radia.

Ogolnie sprzet powinienes usawic tak, ze w radiu wszystko na flat czyli na 0. Dopiero na wzmaku odzinasz czestotliwosci. Na subie filtr subsonic na on, zwrotnice na LOW i ciecie ustawic kolo 60-80Hz. Zas zestaw przedni puscic na pelnym pasmie i zwrotnica z zestawu dwudroznego utnie ci ladnie czestotliwosci, badz mozna dac na wzmaku Hi-pass i uciac kolo 80Hz. I pozniej tylko lekko poprawic wedle upodoban poziom basu i sopranu.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie informejszyn.

Sprawa:

Nie jestem zadowolony z brzmienia subwoofera. Dzieje się dlatego że ma on 600W RMS a wzmak daje mu na 2Ohm 430/440W (różnie podają źródła).

NA innym forum złapałem kilku ludzi którzy mają te suby i piszą że RE audio muszą dostawać tyle ile pisze fabryka a nawet więcej. Czyli 650 W ze wzmaka byłoby ok.... Sub nie gra, raczej łupie, nie słyszę melodii...

Yuotube to lipna jakość, ale jest mniej wiecej tak:

Nie mam zdania bo to pierwszy sub i nie mam punktu odniesienia , w dodatku nie mam u kogo podsłuchać...

Kumpel doradza mi zrobienie większej (ok 40L) skrzyni zamkniętej, podobno to może pomóc... Ale skuszę się chyba i zrobię robię jeszcze testową skrzynie BR...

Jeśli będzie znów porażka będę musiał go sprzedać. W sierpniu będę w Polsce to może go popchnę tanio żeby się nie kłopotać... :-/

Możecie mi doradzić sub który "łyknie" te 430/440W ze wzmaka i da mi piękny mięsisty bas przy 2 ohm? lub 300W 4 ohm... Słucham wszystkiego (hip hop 40%, rock/metal 30%, dance/techniawka 20%). Musi być jeden i raczej 10", ewentualnie 12".

Nie chcę już przerabiać zabudowy pod inny wzmak (w dodatku ciężko byłoby sprzedać 5kanałowy za godziwe pieniądze)- więc wzmak zostaje. :/

A może dzieje sie dlatego bo jeszcze nic nie zrobiłem z drzwiami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolezko jedyne co mi sie narzuca na mysl do twojego typu muzyki to polecam goraco powerbass m10. Ma akurat 300 w rmsie, troszke za duzo na twoj piec ale juz powinien dawac rade, choc lepiej by bylo ok 350 w rmsie zeby miec lepsza kontrole basu.

Co przemawia za pb wg mnie?

1. Moc

2. Ladne brzmienie

3. nie wygorowana cena do jakosci

4. objetosc w jakiej powinien grac to 21l. Wiec podejdzie do twojej skrzynki bez przerobek, tylko dodasz wiecej wygluszenia najlepiej welny owczej badz watoliny, co zwieksza pozorna objetosc "widziana" przez glosnik

5. Najmniej problemow:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ten sub ma 300w RMS przy 4Ω... szczerze... bałbym się a nawet zaryzykuję że będzie podobnie jak z RE przy 2Ω (600/440 WRMS).

Raczej szukałbym czegoś z dwoma cewkami.

Kto słyszał suby Rockford. Mnie zainteresował P3D410. Ma 400 RMS przy połączeniu na dwa ohmy, czyli miałbym jakieś 30-40 wat ponad normę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm ten sub ma 300w RMS przy 4Ω... szczerze... bałbym się a nawet zaryzykuję że będzie podobnie jak z RE przy 2Ω (600/440 WRMS).

 

Spokojnie sobie poradzisz z nim jak masz 300RMS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam... przy 4 ohmach mam tylko 220W.

Dlatego szukam coś z dwiema cewkami, w zakresie 300-400W RMSu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Możecie mi doradzić sub który "łyknie" te 430/440W ze wzmaka i da mi piękny mięsisty bas przy 2 ohm? lub 300W 4 ohm...

 

No tu pisales ze ma 300 tym sie kierowalem

 

---------- Post added at 09:32 ---------- Previous post was at 09:10 ----------

 

To moze intertechnik mds 10 w br 20l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej Tomst3r

jestes jeszcze w IE? mam zamiar sobie zrobic prezent na gwiazdke w postaci CA i chetnie przyjże się co tam w swoim Pasiu wymodziles. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności