Skocz do zawartości
skittle

Od jutra na światłach !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Nasunęło mi się dzisiaj ciekawe pytanie:

 

W związku z tym, że od jutra jeździmy samochodami całą dobę na światłach mijania to czy jeżdżąc rowerem po ulicy także mamy mieć włączone światło? :przestraszony:;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy zajrzeć do nowelizacji...

 

 

żródło....=> Ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym

z dnia 7 marca 2007 r.

Opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 57 poz. 381 z dnia 02.04.2007 r.

 

 

 

 

w art. 51: ust. 1 otrzymuje brzmienie:

 

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

 

w art. 51: ust. 6 otrzymuje brzmienie:

 

6. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

 

 

 

 

i wszystko jasne........ :cwaniak:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba lekkie masło-maślane: ...nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania... a potem jest ... jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie ...

 

Jeżeli mam obowiązek używać po zmierzchu świateł które są nazwane "obowiązkowym wyposażeniem" to wzmianka w pierwszym zdaniu o nie wyposażonym w światła mijania pojeździe jest bez sensu skoro mam obowiązek wyposażyć, jak wynika z drugiego zdania. Nie jest powiedziane że mogę wyposażyć tylko czasowo, po zmierzchu.

 

Chyba nie będę wnikał bo to pewnie specyficzny zapis języka prawniczego, ale na zdrowy rozum coś jest nie tak i jak to w specyfice prawniczej wszystko zależy od interpretacji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie ...
a rower poruszający się po drogach musi być być wyposażony w światełko z przodu, z tyłu, odblaski i dzwonek :)

Wniosek z tego, że mają być włączone całą dobę :dobani: wydam majątek na baterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej.

 

Trzeba byłoby zobaczyć definicję tych świateł - wtedy okaże się czy to tyczy się rowerów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

buhahahaha :rotfl: Niech Mi ktoś powie że ja mam rowerem jeździć caly czas na światłach :wpale: . Nonstop na bike'u śmigam i nigdy w dzień świateł nie mialem włączonych (paranoja !!! )

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz pewnie wymyślą jaki zasięg świateł powinien być w rowerach :[

 

Może ktoś z Was jest prawnikiem lub policjantem z drogówki to niech się wypowie czy brak włączonych świateł w dzień w rowerze to wykroczenie.

 

 

 

PS Kupię instalację xenonów do Gianta (po liftingu) :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do używania świateł przez całą dobę zobowiązani są kierowcy prowadzący pojazdy które zgodnie z homologacją są wyposażone w światła. Rowery muszą być wyposażone w światła odblaskowe białe z przodu i czerwone z tyłu - to w dzień a po zmierzchu w światła tej samej barwy (z tego co wiem to mogą być migające). Nie ma więc obowiązku używania świateł w rowerach będących w ruchu od świtu do zmierzchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze ze kolesie na rolkach nie musza jezdzic z latarkami... czerwona w tylku i biała w zebach :P a co do autek to jestem za :) sam nie gasze(i wczesniej nie gasiłem) swiatel to i niech reszta nie gasi! a co!? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba lekkie masło-maślane: ...

 

 

pewnie.... :rotfl:

 

ale.....

jest taka maksyma.......

"...nieznajomość prawa szkodzi..."

 

zakładając że masz prawo jazdy....=> zdałeś egzamin => potwierdziłeś znajomość prawa - przepisów...oraz umiejętność kierowania pojazdem........

...no i jeszcze masz własne autko..... :rotfl:

 

to.......powinieneś wiedzieć, że jest takie coć jak rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów.......

 

nazwa głupia.... ale.....

tam jest opisane jakie np światełka ma mieć pojazd........(czyli w jakie ma być wyposażony)

a także........jaki pojazd i w jakie światła....

 

ponieważ rozporządzenie jest aktem niższego rzędu....do ustawy.....(czyli jakby uzupełnieniem....w szczegóły......)

to nie szukaj w kodeksie drogowym....czy rower powinien być wyposażony w światła mijania..... :rotfl::rotfl::rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie zagłębiałem się w szczegóły, a Ty jesteś bliżej tematu, więc napisz jednoznacznie, czy jazda na światłach w dzień dotyczy wszystkich pojazdów, czy tylko pojazdów samochodowych. Opierając się na załączanych wcześniej cytatach dalej wiem, że nic nie wiem. Światło rowerowe ma taką jasność, że lepiej widać rowerzystę, niż jego roweru oświetlenie, bo większy. A co z furmankami???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowerem NIE trzeba, mówili o tym w TV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yaca

Ustawa na razie nie dotyczy rowerów - spoko.

 

Natomiast problemtkwi w czymś innym. Pobór mocy przez nasze żarówki będzie tak duży, że w ciągu roku tracimy na zakup paliwa ok. 120 - 170zł,- (zależnie od spaania i ceny ON).

 

Alternatywą jest załącznik:

 

C:\Documents and Settings\Administrato\Pulpit\reg_jasnosci.gif

 

jest to regulator jasności naszych świaeł, który obniża pobór pobieranego prądu.

 

lub;

 

http://www.tuning-cars.abc24.pl/default.asp?kat=8675&pro=200203

 

 

Wart. Ja zakładam. Dam znać juz niedługo. Albo I albo II rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pobór mocy przez nasze żarówki będzie tak duży, że w ciągu roku tracimy na zakup paliwa ok. 120 - 170zł,- (zależnie od spaania i ceny ON).

Nie wiem skąd masz takie wyliczenia (chyba właśnie z allegro od handlujących tym wynalazkiem :) ) ale są stanowczo przesadzone.

 

Jeśli chcesz przejść następne badanie techniczne to musisz kupić normalne lampy dzienne z homologacją (żadne uniwersalne dzienne/mgielne). np. komplet hella kosztuje ok. 250 zł. O poprawnym podłączeniu nie wpominam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yaca
Nie wiem skąd masz takie wyliczenia (chyba właśnie z allegro od handlujących tym wynalazkiem :) ) ale są stanowczo przesadzone.

 

Chyba nie przesadzone sa te wyliczenia. A handlowcy z Allegro mnie nie interesują. Ich opinie polegają tylko na nabijaniu kasy. A jeżeli chodzi o homologacje to się zgadzam.

 

Oto przykład ile w roku stracisz na paliwie:

 

http://www.motofakty.pl/artykul/na_dziennych_swiatlach.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pszemek

Yaca, mam małe pytanko.Bez urazy ale jak to jest jak się jeździ autem za 30 parę koła a żałuje się 10 zł na miesiąc? :szok:

 

Jeśli chcesz kupić dobre światła do jazdy dziennej to zwrócą się po dość długim czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yaca
Yaca, mam małe pytanko.Bez urazy ale jak to jest jak się jeździ autem za 30 parę koła a żałuje się 10 zł na miesiąc? :szok:

 

Jeśli chcesz kupić dobre światła do jazdy dziennej to zwrócą się po dość długim czasie.

 

Jasne!! Taka suma to nic (na ON w miesiącu wydaję średnio kilka razy więcej). Ja tylko rzucłem hasło... ale dla mnie jest to pomysł raczej mało realny.

Masz racje!! :ok::ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obilo mi sie o uszy (albo o oczy), ze w Szwecji, gdzie do tej pory byl nakaz jazdy na swiatlach cala dobe, nakaz ten bedzie wzniesiony... Hmmmm.... bez komentarza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie chce odswiżyć temat: troszkę juz czasu jezdzimy na swiatłach całą dobę. czy ktos z Was dotarł moze do statystyk czy zmiejszylo to liczbę wypadkow??? taki chyba byl glowny argument tych całodobowych świateł ze zwiększy to bezpieczeństwo na drogach. czy potwierdzaja to statystyki???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hha

Słyszałem od kolegi współpracującego z KWP w Katowicach, że na koniec 06/2007 wypadków niestety nieco przybyło. Przyczyna jak zwykle: nadmierna prędkosć lub niedostosowanie się do warunku jazdy. Na światła to machają ręką.

 

HHA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności