Skocz do zawartości
bari88pl

benzyna 1.8T AWT nie dochodzi do 90*C na wskaźnikach

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, mam pewien problem z samochodem i jest to raczej problem elektryczny. Otóż od jakiegoś czasu na wskaźnikach temperatura płynu bardzo wolno się nagrzewa i dopiero po długim czasie (w trasie nawet po 30km) dochodzi do 90*C ale już np. jadąc z górki spada do 60-70*C. Jestem wręcz pewien, że nie jest to termostat, wymieniłem już dwa bo w pierwszej kolejności myślałem, że to on się albo zaciął albo otwiera zbyt wcześnie. Wymieniłem dwa razy kupując Wahler'a i obydwa są dobre bo sprawdzałem je w garnku gotując wodę. Wymieniłem także czujnik temperatury ten z zieloną wtyczką (teoretycznie oryginał bo na obwodzie kołnierza miał wybite znaki VW/audi) który znajduję się od strony grodzi ale problem nadal jest jaki był. Na silniku nie ma żadnych błędów, a podpinając VCDS'a i sprawdzajac bloki pomiarowe podaje właśnie taką temperaturę jak mniej więcej na wskaźnikach więc odczyt w blokach pomiarowych i na wskaźnikach pokrywają się. Dodam, że samochód ma instalację gazową BRC ale nagrzewa się normalnie i standardowo po około 2-3km przełącza się teraz zimą na gaz, w samochodzie także jest normalnie ciepło oraz nie zauważyłem żadnego podwyższonego spalania. Pytanie czy jest jeszcze gdzieś jakiś czujnik z którego brany jest odczyt na wskaźniki? Czy to może być wina samego licznika? Ewentualnie czytałem coś jeszcze na forum audi, że może moduł komfortu też mieć na to wpływ? Sprawdzenie kabelków może coś powie? Tylko jak? Omomierzem? Jakie powinny być wartości? Ktoś się może orientuje w takich sprawach elektrycznych? Ewentualnie co jeszcze mogę posprawdzać? Jakie bloki pomiarowe lub grupy?   

Edytowane przez bari88pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby zachowanie tych wskaźników wskazuje na termostat ale termostat sprawdzałem i gotując go w garnku z wodą otwierał się dopiero gdy woda zaczynała się gotować. W samochodzie dotykając węży z wodą to po 10-15min od uruchomienia i na wolnych obrotach w garażu w samochodzie zaczyna już lecieć ciepłe powietrze. Górny wąż który przebiega nad dolotem i biegnie do góry chłodnicy robi się ciepły natomiast ten wychodzący od termostatu jest zimny. Po przejechaniu 40km ten górny jest już gorący natomiast ten od termostatu lekko ciepły. sprawdzając bloki pomiarowe VCDS'em 17-wskażniki grupa 003 pokazuje temperaturę 57*C i to się mniej więcej pokrywa ze wskazaniami na wskaźnikach, sprawdzając 01-silnik grupa 001 w tym samym momencie pokazuje temperaturę 66*C czyli około 10*C więcej niż na wskaźnikach. Dziwne zachowanie było by tego termostatu gdyby w samochodzie otwierał się szybciej niż gotując go w garnku z wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, napiszę co było przyczyną bo może komuś się przyda. Tak jak pisałem powyżej wymieniłem zarówno termostat jak i czujnik płynu chłodzącego. Auto nagrzewało się prawidłowo, zmierzyłem pirometrem wąż która przebiega nad dolotem i tam już po 15-20min temperatura osiągała 84*C, natomiast na wskaźniku nic jeszcze nie pokazywało. Pojechałem w końcu do ASO i zakupiłem oryginalny czujnik temperatur. Wyglądał niemal identycznie jak ten ze sklepu który w systemie był opisany jako oryginał no ale kosztował nie 50zł tylko 220zł. Podmiana czujnika, wykasowanie błędu i wszystko jest jak należy. Temperatura dochodzi do 90*C po 15min na postoju i tak trzyma. Więc to była wina albo lipnego albo felernego czujnika. Nie wiem bo nie oddawałem go już na reklamacje, szkoda czasu. Czujnik z ASO może nie najtańszy ale też nie są to jakieś straszne pieniądze, a przynajmniej pewny no i czasu bym sporo zaoszczędził niż takie szukanie. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności