Skocz do zawartości
maryo

[Poradnik] Naprawa anteny radia z wbudowanym wzmacniaczem, bez navi i telefonu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na poczatku sory za jakosc zdjec, ale nic oprocz mikrofalowki (czyt. telefonu) pod reka nie mialem :(

Chcialem Wam pokazać jak w prosty sposób poprawić sygnal w antenie ktora ma wbudowany wzmacniacz w podstawie, ale nie idzie do niej dodatkowy przewod zasilajacy i nie obsluguje navigacji ani telefonu. Antena wyglada z z zewnatrz jak ta ponizej:

20080204706.jpg

 

Oczywiscie antene trzeba odkręcić od dachu i po tej operacji zabieramy sie do jej rozbierania. Trzeba ściagnac podkladke/uszczelka ktora jest w podstawie anteny (jak ktos ma popekana, to niech kupi nowa i woda sie nie bedzie lac do auta)

dafota.2.qtp1332459917n.JPG.sm2.JPG&th=1131

 

Jak podkladka jest zdjeta to trzeba odkrecic dwie srubki od spodu

dafota.2.msg1332459916y.JPG.sm3.JPG&th=4365

 

Śrubki odkrecone, to "otwieramy" obudowe i zobaczymy cos takiego

dafota.2.fn71332459916s.JPG.sm4.JPG&th=2662

 

Z bata anteny przewod jest przylutowany do jednego precika, a przewod wchodzacy w podstawe od strony auta jest przylutowany do drugiego precika.

 

Robimy cos takiego jak na rysunku

beznazwy2kopia.jpg

 

Jak jest dobrze to powinno wyjsc cos takiego

dafota.2.4pf1332459916f.JPG.sm5.JPG&th=3772

 

Preciki nie moga dotykac przewodow, ani przewody niczego innego.

W seacie po podlaczeniu programem diagnostycznym wyskakiwal blad ze wzmacniacz anteny jest niesprawny. Wystarczylo tylko kodowanie zmienic, ze wzmacniacz nie wystepuje i blad znikal.

Ale blad czy byl, czy nie, to nie ma wplywu na jakosc sygnalu.

 

U siebie mam tak przerobiona antene od 6lat i nadal odbiera jak nowa, sygnal jest swietny.

Przerobilem tak anteny w wieeeelu vagach i w kazdej 100% poprawy. Nikt nigdy od tylu lat sie nie wrocil ze sygnal znow jest slaby, lub go nie ma.

Pewnie beda pytania, ze przeciez wzmacniacz nie jest teraz zasilany, to jak ma to lepiej sciagac? Ano wzmacniacz nie jest zasilany +12V, tylko idzie tam max 1,5V o ile pamietam. Ja mam tyle lat i pamietam 23auta, ktore przerobilem, a bylo ich wiecej i w kazdym, nawet jak antena w bagazniku wisiala to sciagala stacje (proba przed ostatecznym montazem).

Anteny ktore oprocz grubego przewodu sygnalowego, maja cienki przewod zasilajacy, nie mozna tak przerobic.

Jesli do anteny idzie jeden gruby przewod (na 2 foto widac) to antena jest do przerobki:)

Pozdrawiam Mariusz

Edytowane przez maryo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mariusz. Wykombinuj coś ze słabym odbiorem stacji w moim radyjku. Od razu dodam że radio jest ok i podobno antena ze wzmacniaczem też ok. Pisze "podobno" bo w środę miałem sprawdzane. Przyczyną na 90% jest to gdzie mieszkam, czyli okolica, w której sygnał radiowy przeskakuje raz to z jednego nadajnika a raz z drugiego. Mieszkam po prostu na granicy zasięgów. Czy jest możliwość zastosowania jakiegoś mocniejszego wzmacniacza? Jak to rozwiązać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Irek, a Ty przypadkiem nie masz nadajnika navi w antenie? Bo coś mi tak świta. Do tej anteny z navigacja też jest poradnik na forum i możesz na początek spróbować tego, o ile taką antenę masz:

http://forum.vw-passat.pl/threads/102186-Porada-Slaby-odbior-stacji-radiowych-naprawa-anteny-1J0-035-501?highlight=naprawa+anteny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Czy dałoby radę i będzie to działać jakby przerzucił jakaś małą antenę np z b6 do b5fl. U mnie występuje samo radio bez navi czy tel. Przydałoby mi się to zwłaszcza przy zarzuceniu box'a na dach. Przez jego rozmiar miło byłoby go cofnąć max do tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Irek, a Ty przypadkiem nie masz nadajnika navi w antenie? Bo coś mi tak świta. Do tej anteny z navigacja też jest poradnik na forum i możesz na początek spróbować tego, o ile taką antenę masz:

http://forum.vw-passat.pl/threads/10...naprawa+anteny

Nadajnika navi raczej nie ma. U mnie jest tak, że wzmacniacz antenowy jest na tylnej szybie u góry pod podsufitką. Jest on podłączony do anteny która jest w szybie (antena to takie same paski jak ogrzewanie tylnej szyby). A ten opis który podałeś w linku jest chyba do anteny w B5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nadajnika navi raczej nie ma. U mnie jest tak, że wzmacniacz antenowy jest na tylnej szybie u góry pod podsufitką. Jest on podłączony do anteny która jest w szybie (antena to takie same paski jak ogrzewanie tylnej szyby). A ten opis który podałeś w linku jest chyba do anteny w B5.

Z szybąciężki temat, trzeba by sie pytac tych co montuja car-audio, bardziej w temacie beda. Ale ciezki temat, bo radio wylapuje silniejszy sygnal i tam sie przełącza, co jest normalne. No chyba ze jest jakis mocniejszy wzmacniacz i jego wsadzic zamiast obecnego...

Kazanostra gdzies na forum widzialem temat o montazu anteny z B6 do B5, a wiec mozna takie cos zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No chyba ze jest jakis mocniejszy wzmacniacz i jego wsadzic zamiast obecnego...

Też myślałem o silniejszym wzmacniaczu ale tam musi być oryginalny bo inaczej nie będą styki pasowały. No chyba że rózne modele vw miały różne (mocniejsze) wzmacniacze. A ciekawe czy dołożenie drugiego wzmacniacza coś by dało?

Znasz może jakiegoś kumatego gościa od tych spraw na naszym forum, bym go podpytał, bo w tym temacie nikt się nie odzywa poza Tobą.

Edytowane przez irek30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu na forum to cienko znam, jedynie jakby Pani Prezes sie spytać, ona pewnie kogos zna:) Bo ja ogolnie na forum ibizy "zarzadzam", a tu okazyjnie. Drugi wzmacniacz to hmm moze sie "gryzc" z ori i bardziej mocniejszy ori moze bylby lepszy. Jak bede siedzial na drugim kompie to poszukam jaki jest ori w B6 i od czego pasuje, jak rowniez moze inne byly montowane. Ale to w praniu sie zobaczy:)

Jak kierunki w zderzaku, tak na marginesie?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak bede siedzial na drugim kompie to poszukam jaki jest ori w B6 i od czego pasuje, jak rowniez moze inne byly montowane.

Dzięki za zainteresowanie:)

Jak kierunki w zderzaku, tak na marginesie?

Kierunki w zderzaku OK wszystko super, tak samo i w lusterkach:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności