Skocz do zawartości
KAWA

Wszystko o Tiptronic w B5

Rekomendowane odpowiedzi

To i ja się podzielę swoimi doświadczeniami z tą skrzynią.

Miałem Superba 1.9 tdi 130KM w tiptronicu , rok produkcji 2004.

 

1. jaki przebieg i czy macie chipa (jaka moc po chipie)

 

320tys km, bez chipa

 

 

2. czy był wymieniany olej i filtr w skrzyni ( jaki olej,filtr i jaka metoda

dynamiczna czy statyczna)

 

Oleju nie wymieniałem od nowości, do stycznia br.,kiedy to musiałem zrobić jej remont przy przebiegu 315tys.

 

3. czy po wymianie oleju uszkodziła się skrzynia (jaka wymiana statyczna czy dynamiczna czy po wymianie dynamicznej była płukana skrzynia i dodawane środki uszczelniające)

 

Na to pytanie pewnie przyjdzie poczekać jakiś czas , bo kolejny właściciel dopiero ją zaczyna użytkować.

 

4. kto ma jakie problemy z tipem (szarpania ,muląca skrzynia itp...)

 

Musiałem ją naprawić przy wspomnianym wyżej przebiegu 315tys. bo mój mechanik na okresowym przeglądzie wykrył wyciek boczny z niej i sugerował sprawdzenie przyczyny. No i okazało się, że tarcza sprzęgła hydrokinetycznego była już zużyta. Przy okazji wymieniono pompę, uszczelki i olej.

Do czasu remontu automat działał bez jakiegokolwiek problemu (zero szarpania czy innych złych objawów usterek).

 

5. spalanie w tiptronicu (model i pojemność motoru)

 

Średnio ok. 7.5 l ON/100km

 

6. gdzie naprawialiście swoje skrzynie (można polecać zakłady lub odradzać) ale bez spamu i kłótni który fachowiec lepszy

 

Naprawiałem ją w Gdańsku Kokoszkach (ulicy nie pamiętam). Za całość naprawy wraz z nowym olejem dałem ok. 2800. Udzielono mi również rocznej pisemnej gwarancji. Czas to 1 dzień.

 

Podsumowując.

IMHO to naprawdę jest dobra skrzynia i z tego co mi wiadomo, to jej trwałość szacowana jest na około 300 tys. kilometrów bez remontu, co u mnie się potwierdziło . Zatem jeśli ktoś ma szansę kupić auto z pewnym przebiegiem dużo poniżej tej wartości, to jest bardzo duża szansa na jej długie i bezawaryjne użytkowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno się odezwe. W piątek będę jechał do ASB w Długołęce k. Wrocławia i zobaczymy co oni stwierdzą ? Zrobiłem nim 20 tyś. od stycznia i padła skrzynia. Czemu nie szukałeś dalej przyczyny tylko skończyłeś na wymianie sterownika? We wstępnej rozmowie telefonicznej powiedział gościu że za demontaż-montaż+rozebranie i złożenie skrzyni 1000z ogólnie sama robocizna. W piątek się okaże.Jeszcz muszę wrócić do domu 620 km.W czwartek startje

Edytowane przez arti3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie tak jeżdżę bo do końca nie zdecydowałem się czy wymienię na inną używkę czy dam ją naprawić(chcieli za wymianę kosza wstecznego około 1800zł z robocizną i olejem i filtrem)

Czy jednak przekładka na manual(jestem jednak zwolennikiem manualnych skrzyń)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. jaki przebieg i czy macie chipa (jaka moc po chipie)

205000 bez chipa, przebieg orginał

 

2. czy był wymieniany olej i filtr w skrzyni ( jaki olej,filtr i jaka metoda

dynamiczna czy statyczna)

 

przy 200tyś. regenerowane sprzęgło hydro-kinetyczne, pełna wymiana oleju i filtra, olej Ravenol spec. VW.

 

3. czy po wymianie oleju uszkodziła się skrzynia (jaka wymiana statyczna czy dynamiczna czy po wymianie dynamicznej była płukana skrzynia i dodawane środki uszczelniające)

Skrzynia działa jak fabryka chciała

 

4. kto ma jakie problemy z tipem (szarpania ,muląca skrzynia itp...)

przed regeneracja konwertera problemy z załączaniem lock-upu (efekt ślizgania sprzęgła)

 

5. spalanie w tiptronicu (model i pojemność motoru)

trasa/miasto 12,5 l/100 LPG B5 FL 1,8T AWT (w trasie zawsze szybko więc spalanie nie spada :P )

 

6. gdzie naprawialiście swoje skrzynie (można polecać zakłady lub odradzać) ale bez spamu i kłótni który fachowiec lepszy

Regeneracja w Midparts w Nowogrodzie Bobrzańskim, profi w 4godziny + zestaw wskazówek na co zwrócić uwagę przy zakładaniu (robota samemu)

 

nawiązując do wcześniejszych dywagacji generalnie pomimo zastrzeżeń ASO, że oleju się w tej skrzyni nie wymienia, to producent, ZF zaleca co 60tyś km wymianę statyczną ( ~6 litrów oleju ).

Od teraz po regeneracji ja mam zamiar się tego trzymać. Jeżeli nigdy nie był wymieniany to decyzja użytkownika, jeździmy i sprawdzamy stan, albo wymieniamy z płukaniem, bo statyczna nic wtedy nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I okazało się że kosz pękł bo był za luźny (za duży) pierścień zabezpieczający.Mechanik powiedział że jest nie orginalny i olej też był nie taki bo był czerwony a powinien być żółty.Na kompie nie było żadnych błędów. Remont całej skrzyni to 3500zł w środę będę odbierał auto to dam jeszcze znać jak się sprawuje tip.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Jako nowy użytkownik nie bardzo jeszcze się łapię w takiej ilości postów, proszę zatem o wyrozumiałość (przed zakupem Passata wcześniej przeglądałem już forum).

 

Otóż mam problem ze skrzynią (Tiptronic 5 biegów), przebieg pojazdu to 231000 km (raczej na pewno prawdziwy). Kupując pojazd nie bardzo mogłem sprawdzić skrzynię, zresztą usterka wyszła dopiero po przejechaniu całego Wrocławia i konkretnym rozgrzaniu oleju. Problem jest następujący: 1 i 2 bieg pracują ładnie, w momencie przełączania przełożenia biegu 3 - go rosną obroty silnika (w zależności od położenia pedału akceleracji) i następnie zmiana biegu odbywa się z opóźnieniem i wyraźnie ją czuć (szarpnięcie, stuk) biegi 4 i 5 - ty załączane są też z szarpnięciami. Wcześniej skrzynia (do momentu rozgrzania oleju) zachowywała się poprawnie. Na chwilę obecną nie wiem jak się zachowuje przy zimnym oleju - ze stresu Passat stoi pod blokiem. Zapomniałem dodać o dodatkowym zabezpieczeniu (ukryty przycisk) który wpływa na pracę skrzyni (nie przełącza biegów poprawnie w momencie kiedy przycisk nie jest dezaktywowany) jednakże ostatnio ten przycisk też stroi cyrki, niekoniecznie muszę go aktywować żeby skrzynia działała poprawnie, innymi słowy czy możliwe jest aby to ustrojstwo wpływało na pracę skrzyni począwszy od biegu 3 - go czy to raczej mechaniczne uszkodzenia? Mam świadomość że tak czy owak będę musiał odstawić Paska do mechanika (najprawdopodobniej będzie to ASB Długołęka) ale prosiłbym chociaż o jakiś trop w celu oszacowania ewentualnych kosztów naprawy.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego jedź do ASB Długołęka i tam ci podłączą auto pod kompa przejedziesz się z gościem i ci powie co i jak. Jeżeli nie będzie błędów to skrzynia do remontu. Ja tydzień temu odbierałem odnich auto i jestem jak narazie zadowolony. Szwankował mi wsteczny na kompie błędów nie było , wyciągneli skrzynie rozebrali i okazało się że kosz się posypał. Pokazali mi to i zrobiłem remont całej skrzyni 3500zł. Tak nic nie wydumasz i tak się skończy na rozebraniu skrzyni chyba że masz bardzo mały stan oleju ? Najlepiej jedź odrazu tam i się wszystko okaże . Diagnostyka skrzyni kosztuje 100zł.

Edytowane przez arti3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziękuję za odpowiedź. Mój tato w Oplu Omedze przy 350 tyś też naprawiał u nich skrzynię, też zapłacił ok. 3500 zł. Orientujecie się jaki jest okres gwarancji na naprawę? Jest jeszcze ciekawa oferta na alledrogo z Gorzowa wlkp., zabierają lawetą pojazd, wymieniają skrzynię i dostarczają pod dom, na skrzynię jest 1 rok gwarancji. Ale nie wiem czy wymieniają bebechy w zepsutej skrzyni czy wkładają już zregenerowaną a zepsutą zabierają, koszt ich usługi to 1950 zł. + 1.20 za każdy km pomocy drogowej. Ostatecznie można przerobić na skrzynię manualną - koszt to 3000 zł. ze wszystkimi koniecznymi manelami i robocizną ale nie wiem jak to w praktyce wygląda (półosie i skrzynia pewnie są używane z jakiegoś angola, nie wiem czy dwumasa i sprzęgło są nowe czy też używane?).

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwarancję masz na rok albo 50tyś.km w zależności co pierwsze. Za części na przekładkę dasz 3.000 tysie+robocizna to też mniej niewychodzi. Poza tym moim zdaniem sprzęgło powinno być komplete nowe,a nie używka która niewiadomo ile wytrzyma.

Edytowane przez arti3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem tu nowy wiec mam pytanie czy wiecie jak przeprowadzic adaptacje skrzyni automatycznej w b5 fl 2002r 193KM 4x4 tiptronic kod skrzyni to FAR?

Z gory dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Tiguana 2.0tdi 4x4 CBAB 140kM z TIPem

na turbinie od CBBB pomodzonego na 205kM/399Nm

olej i filtr wymieniam raz w roku robie ok 25000km

skrzynia chodzi bez zarzutu, przebieg 200000km

ale wewnetrzne przednie przeguby dostały juz ostro w d...

bo przenoszą na nadwozie spore drgania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moja skyrznia automatyczna chodzi idealnie, przełącza biegi, nie szarpie itp ale nie mogę wybierakiem przełączyć na zakresy biegów (tzn. 2/3/4), Skrzynia TIPTRONIC symbol FAD. Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Moja skyrznia automatyczna chodzi idealnie, przełącza biegi, nie szarpie itp ale nie mogę wybierakiem przełączyć na zakresy biegów (tzn. 2/3/4), Skrzynia TIPTRONIC symbol FAD. Proszę o pomoc

 

Miałem podobną sytuację,Okazało się że w szczeliny miedzy plastikowa osłoną wpadła zszywka z dokumentów.No przyznam było troche roboty BY TO ZNALEŹĆ .Tam są takie nasuwające sie w zależności od położenia lewarka biegu "łuski" i właśnie pod jedna z nich to wpadło.Biegi nie załączały sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Proszę Was o pomoc, bo mam tego wszystkiego już dość. Mam B5 2004r. 1.9tdi 130km w tiptronicu. Skrzynia już była w remoncie, gdyż pękł kosz wstecznego. Przed remontem nie działał tylko wsteczny, do przodu rwał jak szalony. Teraz jestem lżejszy o trzy tysiące nowych polskich a wciąż jest coś nie tak. Problem z jedynką. Gdy ruszam normalnie, bez żadnego pałowania wszystko jest ok, jednak gdy dam trochę w palnik, chcąc się np szybko włączyć do ruchu to obroty się bardzo mocno zwiększają ale auto nie rwie do przodu tylko przyspiesza bardzo powoli. O zapiszczeniu kołami nie ma już nawet co marzyć, co przed remontem skrzyni było normalne. Wygląda to tak, jakby skrzynia się ślizgała. Problem występuje tylko na jedynce. Po podłączeniu kompa wyszły błędy 17114 i 17115.

Pomóżcie mi...

 

Pozdrawiam,

 

Szczepan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć.

Proszę Was o pomoc, bo mam tego wszystkiego już dość. Mam B5 2004r. 1.9tdi 130km w tiptronicu. Skrzynia już była w remoncie, gdyż pękł kosz wstecznego. Przed remontem nie działał tylko wsteczny, do przodu rwał jak szalony. Teraz jestem lżejszy o trzy tysiące nowych polskich a wciąż jest coś nie tak. Problem z jedynką. Gdy ruszam normalnie, bez żadnego pałowania wszystko jest ok, jednak gdy dam trochę w palnik, chcąc się np szybko włączyć do ruchu to obroty się bardzo mocno zwiększają ale auto nie rwie do przodu tylko przyspiesza bardzo powoli. O zapiszczeniu kołami nie ma już nawet co marzyć, co przed remontem skrzyni było normalne. Wygląda to tak, jakby skrzynia się ślizgała. Problem występuje tylko na jedynce. Po podłączeniu kompa wyszły błędy 17114 i 17115.

Pomóżcie mi...

 

Pozdrawiam,

 

Szczepan

 

Odpisałem Ci w pytaniach nowego użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam problem z wrzucaniem wstecznego z p na r, po prostu wajcha nie chce wskoczyć na r muszę mooocniej pociągnąć- jakby cos ja blokowalo, jak wskoczy to szarpnie.Ogólnie skrzynia działa prawidłowo i ten powyższy problem nie występuje zawsze ale wystepuje.olej w skrzyni był wymieniony 40 tys temu tak twierdził poprzedni właściciel...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. jaki przebieg i czy macie chipa (jaka moc po chipie)

 

Nie ma i nie było.

 

2. czy był wymieniany olej i filtr w skrzyni ( jaki olej,filtr i jaka metoda

dynamiczna czy statyczna)

 

Tak przy 280 000, statycznie bo powiedzieli, że po wymianie dynamicznej mogą wystąpić problemy ze skrzynią.

 

3. czy po wymianie oleju uszkodziła się skrzynia (jaka wymiana statyczna czy dynamiczna czy po wymianie dynamicznej była płukana skrzynia i dodawane środki uszczelniające)

 

Po wymianie brak problemów, ale mam wrażenie, że zaczęły znowu falować obroty. Brak środków uszczelaniających.

 

4. kto ma jakie problemy z tipem (szarpania ,muląca skrzynia itp...)

 

Muląca była wtedy jak wpadała w tryb awaryjny bo wtedy tylko 3 bieg działa. Do wymiany były dwa elektrozawory + komputer skrzyni + olej statycznie. Teraz nie muli, brak błędów na kompie.

 

5. spalanie w tiptronicu (model i pojemność motoru)

 

12-13 średnio, ale jeżdżę wolno. W mieście 15, trasa 10.

 

6. gdzie naprawialiście swoje skrzynie (można polecać zakłady lub odradzać) ale bez spamu i kłótni który fachowiec lepszy

 

Chyba nie wolno nam reklamować, ale było to w Warszawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. jaki przebieg i czy macie chipa (jaka moc po chipie)

305 tys bez chipa

2. czy był wymieniany olej i filtr w skrzyni ( jaki olej,filtr i jaka metoda

dynamiczna czy statyczna)

Nic mi o tym nie wiadomo ale planuje wymienić w najbliższym czasie

4. kto ma jakie problemy z tipem (szarpania ,muląca skrzynia itp...)

Puki co żadnych problemów ze skrzynia. Nie szarpie, płynnie przerzuca biegi. Zaobserwowany jedyne "nadbieg" miedzy 2 a 3 biegiem ale to chyba normalka (skrzynia EYF)

5. spalanie w tiptronicu (model i pojemność motoru)

motor 1.9 TDI 131KM

Spalanie miasto 9-11 zależności od korków

Spalanie trasa ok 7 ostatnio miałem na 300km

Średnie spalanie z 2500km przejechanych od kupna 9,3 z czego może z 1000 zrobiony po trasach reszta miasto.

6. gdzie naprawialiście swoje skrzynie (można polecać zakłady lub odradzać) ale bez spamu i kłótni który fachowiec lepszy

Przymierzając się do wymiany znalazłem warsztat na Przecławiu k/Szczecina który zajmuje się tym od 20 lat wiec chyba warto sprawdzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy jest ktos z forumowiczow kto wymienial wybierak. Jak najlepiej sie do tego zabrac i czy jest to trudne przeszukalem google i nie znalazlem nic zwiazanego z wymiana z gory dzieki za odpowiedzi.

By marcin_pesel,

Temat przeniesiony/połączony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności