Skocz do zawartości
Father

Climatronic a mrozy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym zapytać czy w B6 z Climatronic podczas zimy (i ujemnych temperatur) należy wyłączać klimatyzację (pozostawiając nadmuch w pozycji AUTO) ?

 

Zgodnie z instrukcją klimatyzacja nie powinna się załączać przy temperaturze poniżej 3 st. C. Z moich obserwacji wynika jednak, że klimatyzacja włączona powoduje osuszanie powietrza nawet, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie poniżej 0 (nawet przy -10 st.C),

co wskazuje na to iż działa w takiej temperaturze. Czy zatem powinno się manualnie wyłączać klimatyzację, gdy temperatura spada poniżej tych 3 st.C ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja korzystam z tego dobrodziejstwa nie tylko latem przy +30 ale też i zimą zwłaszcza gdy samochód pozostawię

pod chmurką, problem z przymrożoną szybą szybko mija

więc raczej nie ma sensu wyłączanie climatronica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mowa że cały czas jedziecie na auto nie rozwiązuje problemu chodzi po prostu o to że jak klima jest załączona i wysusza powietrze to źle to wpływa np. na małe dzieci i dzieci 0-3 lata mają problemy z oddychaniem ponieważ ich włoski nosowe nie są jeszcze dobrze rozwinięte a żeby radzić sobie z nawilżaniem powietrza z klimy, które później dochodzi do płuc i przez to mają problemy z gardłem (podrażnia gardło).Więc moja rada jest taka jak masz małe dzieci to wyłączaj klimę jeśli kaszlą a jak nie masz dzieci to na AUTO popylaj tak jak koledzy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jazda z włączoną klimatyzacją w zimie jest zalecana gdyż wyciąga wilgoć z kabiny i nie parują szyby - zalecane zwłaszcza dla osób parkujących pod chmurką. Woda na dywanikach i wilgoć to w tym okresie rzecz normalna więc trzeba korzystać z możliwości rozwiązania tego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka nie włączy się przy minusowych temperaturach. I nieważne czy świeci się AC czy nie. Takie zabezpieczenie już jest od lat montowane.

A ten efekt opisany w pierwszym poście moim zdaniem bierze się z tego, że przy ujemnych temp. powietrze na zewnątrz jest suche, więc jak dojdzie ogrzewanie to spokojnie osusza wilgoć w kabinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na AUTO też mam zawsze włączone, ale wyłączam przycisk AC.

Uważam, że np w przedziale od +5`C do +15`C bez sensu jest aby chodził kompresor od klimy.

Auto parkuję w ogrzewanym garażu, na noc otwarte okna i kłopotów z wilgocią brak.

Poza tym kiedy kompresor chodzi, a wyłączy go pojawienie się niskiej temperatury to zaparowane szyby gwarantowane.

Pomijam już kwestię, że łatwo przeziębiam się i latem AC włączam tylko na trasę.

Po mieście (częste wsiadanie i wysiadanie) wolę lekko uchylone okienko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Na AUTO też mam zawsze włączone, ale wyłączam przycisk AC.

 

A jesli nie mam AC przycisku ,to na auto jest ok ?

 

Jesli w panelu climy jest od lewej :

 

ogrzewanie szyba przednia/tylna

nawiew na szybe przednia/ON OFF

AUTO/ECON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam AC i żeby chodził kompresor musi się świecić na nim dioda.

U Ciebie jest odwrotnie - jak dioda świeci się na ECON (economy) to kompresor nie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ja mam AC i żeby chodził kompresor musi się świecić na nim dioda.

U Ciebie jest odwrotnie - jak dioda świeci się na ECON (economy) to kompresor nie chodzi.

 

Czyli latam caly czas na wlaczonej climie/kompresorze i tak moze byc ?

Ale on nie powinien sie zalaczac od -5 stopni . Co dzieje sie jak jest - 6 i dalej, a ja na auto ?

Kompresor nie chodzi ,ale na ECON nie przestawia sie samo ,nadal swieci sie AUTO .

Moze w mrozy na ECON latac lepiej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli latam caly czas na wlaczonej climie/kompresorze i tak moze byc ?

Ale on nie powinien sie zalaczac od -5 stopni . Co dzieje sie jak jest - 6 i dalej, a ja na auto ?

Kompresor nie chodzi ,ale na ECON nie przestawia sie samo ,nadal swieci sie AUTO .

Moze w mrozy na ECON latac lepiej .

 

Nie ma znaczenia czy sie ECON swieci czy nie - przy ujemnej temp kompresor nie wlacza sie i juz - obojetne czy zostawisz go na ECON czy nie.

 

Dodatkowo u mnie w poprzednim B5FL sprezarka nie wlaczala sie juz ponizej +2 stopni - w B6 pewnie jest podobnie

Edytowane przez tmstp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnie to podają. Nawet 3-4 stopnie na plusie robią za granicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AUTO decyduje o sile i rozdziale nadmuchu.

AC lub ECON decyduje czy kompresor klimy chodzi czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
AUTO decyduje o sile i rozdziale nadmuchu.

AC lub ECON decyduje czy kompresor klimy chodzi czy nie.

 

AUTO -rozdzial i sila nadmuchu po czujnikach -ok

ECON -manualne sterowanie gdzie wieje i z jaka moca .

 

No i tak mi sie wydaje ze dopiero wartosc ustawionej temp wlacza kompresor , obojetnie czy na AUTO , czy ECON .

 

Czyli poza autem +30 ,w aucie ustawiamy +20 kompresor chodzi i tak na ECON wieje tam gdzie ustawimy ,a na AUTO tam gdzie czujniki podpowiedza .

 

AUTO i ECON to tylko opcje czy chcemy kontrolowac sami sile i kierunek nawiewu czy automatycznie ma sie to samo sterowac . Zas clima bedzie chlodzic w oparciu o ustwiona temp. i warunki panujace poza autem .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i tak mi sie wydaje ze dopiero wartosc ustawionej temp wlacza kompresor , obojetnie czy na AUTO , czy ECON .

AUTO włącza kompresor-zaobserwuj zużycie paliwa na postoju(oczywiście nie teraz).

Możesz również zapodać AUTO i ECON razem,wtedy będzie automatycznie regulować temperaturę bez udziału klimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
AUTO włącza kompresor-zaobserwuj zużycie paliwa na postoju(oczywiście nie teraz).

 

Teraz tez na AUTO spalanie rosnie . Coprawda nie mam webasto ,ale jest jakies elektryczne dodatkowe ogrzewanie i kiedy auto po postoju to dziala wtedy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, nad czym tu się rozwodzić ...

kompresor poniżej 3 stopni się nie włącza (wiskoza), a to, że zużycie paliwa wzrasta jadąc na trybie Auto, to proste ... przecież wtedy wszystkie silniczki sobie chodzą według automatu (kompresor wyłączony), a dodatkowo załącza się podgrzewacz i dlatego obroty po starcie wzrastają (choć ja u siebie tego aż tak nie zauważyłem, a ciepełko zaraz po starcie jest). Sterownik klimy wie, że kompresor stoi, więc dochodzi następny silniczek, który otwiera klapę pobierania świeżego powietrza z zewnątrz, to tak jak byś miał w lecie włączony tryb ECON > kompresor stoi, a klapy chodzą w automacie, no, a pobór powietrza następuje po otwarciu klapy dopływu z zewnątrz. Co innego, kiedy dajesz nadmuch na np. na klatę, wtedy klapy ustawiają się w jednej pozycji, a dmuchawa chodzi, trzeba tu wsiąść pod uwagę nastawę temperatury. Klimatronik dwustrefowy, ma troszkę klap, więc zadając mu różne temperatury (kierowca, a pasażer), możemy się z tym liczyć, że się troszkę napracuje, a co za tym idzie, większe zużycie energi, a co a tym idzie, wzrastają obroty, bo aku ma duży pobór prądu i już :)

Ja mam u siebie non stop na AUTO > 21 St C i jest OK, auto nie paruje itp.

pozdrawiam

Edytowane przez makeć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawsze na AUTO i chodzi wszystko jak czeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności