Skocz do zawartości
viator

MFD - Navigation component missing i brak wyświetlania na FIS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Skradziono mi nawigacje MFD. Kupilem "nowa" na allegro (zalozylem, ze skoro sprzedawca nie mial oporow przed podaniem numerow seryjnych, to nie jest ona kradziona).

Problem jest taki, ze po podlaczeniu MFD i probie uruchomienia Navi dostaje komunikat "No navigation component detected" lub "Navigation component defective". Czasami te napisy znikaja i pojawia sie prosba o wlozenie plyty, ale naped jej nie lyka, tak jakby mechanizm wciagajacy plyte nie dzialal.

Podczas kradziezy na pewno urwano mi co najmniej jedna kostke, ta zielona z tej trojkolorowej widocznej na tym schemacie:

http://img374.imageshack.us/f/anschlussdiagrammvwnavigationm.jpg

Mam dwa kabelki wyrwane z tej kostki, czy byly jeszcze jakies, a zostaly urwane gdzies glebiej tak, ze ich nie widze, to nie wiem.

Pierwsze pytanie:

Czy mozliwe jest, ze nawigacja nie dziala, bo wlasnie nie mam podlaczonych jakichs kabelkow (mozliwe, ze ktores z podlaczonych zostaly uszkodzone podczas kradziezy i nie przewodza), czy tez jedyna przyczyna jest uszkodzone urzadzenie?

Drugie pytanie:

Gdzie mam podlaczyc te dwa kabelki, zebym widzial info z radia na FIS? Myslalem, ze mam je podlaczyc do ENABLE i DATA, ale probowalem raz w jedna, raz w druga strone i albo spalilem w ten sposob jakis bezpiecznik albo problem lezy gdzie indziej (inaczej je podlaczyc? brakuje jeszcze jakiegos kabla, ktory zostal wyrwany?)

Bede wdzieczny za pomoc, nie wiem czy mam sie przygotowywac na mozliwe przepychanki ze sprzedawca z allegro, czy nie :)

Edytowane przez viator
niedokladne informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie to wyglada bardziej jednak na uszkodzona navi. Nawet gdyby brakowało kabli nie powinien byc taki komunikat,nie byłoby lacznosci z licznikiem, nie grał by którys głośnik,albo by sie nie włączyła.a A ma pl menu?moze sam soft uszkodzony...najlepiej podłączyc pod kompa i zrob ic diagnostyke navi,ale tak jak mówie na mój gust navi jest uszkodzona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update:

Dzisiaj po uruchomieniu auta pojawila sie prosba o wlozenie plyty i tym razem nawet udalo sie ja wlozyc ;)

MFD zaczal czytac, nawet dosc zwawo, ale w pewnym momencie sie zatrzymal i wyswietlil znany komunikat, ze navigation component missin.

W zwiazku z tym wyglada na to, ze cos gdzies nie do konca przewodzi, pytanie tylko czy w samej skrzynce MFD, czy moze w ktorej kostce/kablu na drodze MFD - auto.

Ktos ma wiedze ktorym kabelkiem poruszac?

Dzisiaj podlacze kompa, ale ten vag to strasznie kaprysny jest albo ja nie umiem z nim rozmawiac i nie wiem co z tej naszej wspolpracy wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że kostki zasilania i głośników są OK. Załóżmy, że nie masz DSP, tylko głośniki podłączone pod brązową kostkę. I teraz:

 

Złącze 26pin

PIN 4 - plus po zapłonie

PIN 5 - Sygnał z ABS koła lewego

PIN 17 - Wsteczny (niekonieczny)

PIN 18 - Sygnał z ABS koła prawego

 

Upewnij się, czy jest podawane 12V na pin 4. Pin 17 możesz pominąć. Pin 5 i 18 decyduje o płynności jazdy (navka nie rusza z miejsca, jak go nie ma). Gdy podpinasz galę musisz podpiąć ją tylko pod pin 4.

 

Zatem bardzo ważne jest to 12V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Załóżmy, że kostki zasilania i głośników są OK. Załóżmy, że nie masz DSP, tylko głośniki podłączone pod brązową kostkę.

 

Stan faktyczny jest taki, ze mam DSP, nie mam brazowej kostki, glosniki podlaczone przez line out, czy to cos zmienia?

 

Upewnij się, czy jest podawane 12V na pin 4. Pin 17 możesz pominąć. Pin 5 i 18 decyduje o płynności jazdy (navka nie rusza z miejsca, jak go nie ma). Gdy podpinasz galę musisz podpiąć ją tylko pod pin 4.

 

Zatem bardzo ważne jest to 12V

 

Sprawdze dzisiaj lub jutro to 12V, dzieki za ta porade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak masz DSP, to ta kostka jest niezbędna wręcz.

 

Wyłącz DSP (radio nie będzie grało, ale go sprawdzisz)

 

przytrzymujesz jednocześnie klawisze 3 i 6 (pojawi się ekran z informacjami o wersji nawigacji) następnie przyciskasz i przytrzymujesz klawisz 2 (będzie piknięcie)

- wyłączasz nawigacje, czekasz chwile około 2 min i włączasz ją ponownie (musi się pojawić ekran powitalny) Włączanie systemu DSP przebiega w tej samej kolejności.

 

PS. Zobacz, czy wyjeżdża Ci napis DSP przy uruchamianiu. Ja nie mam jak do auta zejść, by sprawdzić jak zachowuje się navka bez tego złącza, także mam DSP.

 

Rozpiskę co gdzie jakie sygnały na złącze 26 pin znajdziesz na forum.

 

Oczywiście 12V po zapłonie musi być...

 

PS. Wiem, co przeżywasz, ja także zastałem auto z dziurą zamiast radia i z wyciętą z tyłu zmieniarką (nie odkręcali, wycięli jakąś piłką akumulatorową...)

 

Powodzenia w walce z radyjkiem, oby Ci się udało!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec ku mojemu zaskoczeniu, i twojemu kolego Charakterek pewnie tez, 12V w kostce 26pin nie jest potrzebne. Skad to wiem? Ano stad, ze majac odlaczona te kostke w celach badawczych (12V jest tam, gdzie mialo byc, czyli na pinie 4 nawiasem mowiac) zaobserwowalem, ze nawi czasami budzila sie do zycia, tzn slyszalem, jak wlacza sie naped cd i zniakal komunikat "No navigation component detected", z czego wynika ze problem jest chyba z samym radiem i cos tam w nim w srodku nie przewodzi :/

A tak swoja droga, to moje radio gra lepiej bez wlaczonego DSP 8|

Po wlaczeniu pojawiaja sie wprawdzie dodatkowe, predefiniowane ustawienia equalizera, ale nawet po ustawieniu basow na maksa jest ich mniej, niz na przedostatniej kresce z wylaczonym DSP...

W ogole cos przy kradziezy mi porobili z kablami, mam szumy, trzaski, musze ruszac kablami przed wlozeniem radia i modlic sie, zeby po wlozeniu nadal bylo dobrze :(

I gdzies zniknal mi jeden kabel do podlaczenia do MFA, bo mam tylko dwa, a zdaje sie, ze powinny byc trzy. Nogi z dupy normalnie gnojom powyrywac, zeby jeszcze jakies cudo ukradli, a to MFD to jest gowno jakich malo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie powinieneś tam mieć czasem MFD G i tunera TMC? Bo nie wiem czy to było od 2003 czy od 2004...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, moze?

A jak to mozna ustalic, tzn gdzie ten tuner ew. powinien byc? Jak rozumiem wtedy jest jakies inne polaczenie do MFA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak to mozna ustalic, tzn gdzie ten tuner ew. powinien byc?

 

Najprościej to udać się do ASO i zobaczyć jaka navka była. Czy jeszcze D (bez tunera) czy już G (z tunerem).

 

Choć nie jestem pewien, ale G bez tunera powinna działać. Bankowo D się da włożyć do aut po 2003 i działa (Luke tak ma) A G bez tunera na fis nie wyświetla... Popatrz na forum są zdjęcia tunera TMC, gdzie on umieszczony jest.

 

PS. Masz kierunki w lusterkach? Jeśli tak, to powinieneś mieć G i tuner.

Edytowane przez Charakterek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
D się da włożyć do aut po 2003 i działa (Luke tak ma) A G bez tunera na fis nie wyświetla...
tak jak mowisz...
Masz kierunki w lusterkach? Jeśli tak, to powinieneś mieć G i tuner.
ja mam kierunki i mam d. wiec? o co kaman?

 

---------- Post added at 17:54 ---------- Previous post was at 17:45 ----------

 

Przemek a masz mozliwosc sprawdzenia nawi u kolegi w innym aucie? bys sie pozbyl podejzen ze jest cos nie tak z nawi.

popatrz w moj passat i poszukaj koleszkow z mfd we wroclawiu, nie wierze ze nie beda chcieli pomoc.

a jak bedziesz sie wybieral w strone krakowa to jak sie nie myle w rudzie slaskiej jest marian i on ma nawi ver d i lata bez problemu, wiec zawsze bys sie mogl dogadac ze sprawdzeniem ;)

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

navigacja MFD zalaczy sie nawet na stole w domu po podaniu 12V na wejscie zasilania i pin ''Safe''

 

komunikat ''Navigation component missing'' sugeruje problemy z sama MFD, podejzewam problem z kontaktem z modulem odbiornika GPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Char kolega ma taką navi w aucie rocznik 2005

20101004867.th.jpg

 

 

ciekawi mnie czy ma już tuner (chodzi o tv?) i jak możesz podaj jakieś namiary na spolszczenie tej navi bo wypaliłem już parę płytek TDK i lipa nic się nie spolszczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wydaje sie byc rozwiazana, sprzedawca zawiozl nawi do jakiegos swojego speca i ten podobno wymienil jakas cala plytke, rzekomo od napedu CD. Czy mowil prawde, czy nie, nie wnikam, grunt ze wyglada na to, ze nawigacja dziala.

Niestety chyba dalem ciala nie sprawdzajac wczesniej jaka wersje MFD potrzebuje.

Mam jakis przewod antenowy, ktory nie wiedzialem od czego jest, teraz domyslam sie, ze prowadzi on do tunera TMC i jak rozumiem wowczas do MFA ida tylko dwa kabelki (ktos wie ktore z DATA, CLOCK i ENA?). Jak rowniez rozumiem, o ile nie posiadam MFD w wersji G, to moge sie pozegnac z wyswietlaniem na FIS. Do szczescia mi to nie jest potrzebne, ale nie lubie miec sprzetu nie dzialajacego w pelni :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ostatnio to samo w MFD2 DVD jak nagrałem płyte z softem. Chciałem dac aktualizacje ale okazało się ze mam taki sam soft w NAVi, wiec dałem CANCEL. Płyta wyszła, navi się zrestartowała i miałem ten sam komunikat. Po wyłaczeniu i właczeniu ponownym problem znikna i wczesniej tez tego nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update w mojej sprawie: juz wiem na pewno, ze kupilem nawigacje w wersji D :/

Na chwile obecna stan jest taki, ze nawi mysli, ze jest gdzies w Katowicach, a jak wlacze GPS viewer z ustawien, to mam 0 satelit available, chyba nie powinno tak byc?

Czy ktos moze mi powiedziec od czego jest ten zagadkowy kabel (chyba) antenowy? Kiedys myslalem, ze to jest wlasnie kabel od anteny GPS, ale on chyba znajduje sie w kostce 26 pin, czy dobrze uwazam myslac, iz jest on od tunera TMC?

I czy ktos wie co mam zrobic, zeby miec wyswietlanie na FIS? Jak juz pisalem mam tylko dwa z tych trzech slynnych kabelkow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na chwile obecna stan jest taki, ze nawi mysli, ze jest gdzies w Katowicach, a jak wlacze GPS viewer z ustawien, to mam 0 satelit available, chyba nie powinno tak byc?

 

jak jest 0 dostepnych satelit to znaczy jest problem z antena GPS. Navi lokalizuje sie gdzies w Katowicach bo tam byla ostatni raz poprawnie podlaczona i odbiornik GPS w swojej pamieci ma wlasnie zapisane takie efemerydy gps i takie ostatnie depesze navigacyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jest ktos chetny z Wroclawia, kto posiada MFD w aucie i bylby sklonny dokonac testowej przekladki, tzn. jego do mnie, moja do niego, zeby ustalic gdzie jest zlokalizowana niesprawnosc? Posiadam wyjmaki, dwie dychy za 10 minut poswieconego czasu do kieszeni dla chetnego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ciekawi mnie czy ma już tuner (chodzi o tv?) i jak możesz podaj jakieś namiary na spolszczenie tej navi bo wypaliłem już parę płytek TDK i lipa nic się nie spolszczyło.

 

Jak sobie ktoś założył tuner TV, to ma, bo sama w sobie nie ma.

 

Co do płytki - spolszczenia są na tym forum. Wypalasz je idealnie tak samo, jak mapki tym samym profilem. Ważne jest do której wersji navki spolszczenie. Ja sobie to odpuściłem. Z prostej przyczyny. Spolszczenie jest takie se. W ogóle się w tym nie łapie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak jest 0 dostepnych satelit to znaczy jest problem z antena GPS

Z antena mowisz... jakis pomysl jak ja sprawdzic? Czy mozliwe jest, ze z antena jest wszystko w porzadku, a nawi z jakichs przyczyn nie potrafi zinterpretowac danych z anteny? Jakie wlasciwosci musi posiadac antena GPS? Czy wpiecie kawalka druta w pin od anteny i wyprowadzenie go gdzies pod okno wystarczy, zeby cokolwiek zlapac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności