Skocz do zawartości
Patryk_

Wątek budowlany - porady , ciekawostki , doświadczenia , pytania i odpowiedzi...

Rekomendowane odpowiedzi

Za swoje drzwi dałem 5, robione z drewna wg mojego projektu.

 

A drenaż cudów nie kosztował...

Rury drenażowe owinięte agrowłókniną, co 30 cm chwycone opaskami zaciskowymi.

W wykopie pod rury wsypane ~20 cm kamienia 8-16.

Rury drenażowe zaczynają się jakieś 5m od linii domu.

Idą z 2 stron, na ich końcach studzienki melioracyjne, połączone też rurą drenażową, nieco niżej położoną.

Do dekli studzienek zainstalowane rury 50mm pionowo do góry, aż do poziomu gruntu.

W trawniku niewidoczne, a nie wytwarza się żadne podciśnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Patryk, jak wychodzi cenowo metr tych paneli? Mieliśmy robić dachówką, ale chyba $$ nam na to nie pozwolą... :(

 

dsc00145dg.th.jpg dsc00146f.th.jpg dsc00147v.th.jpg

 

Teraz to wszystko wyrównać, wybrać nadmiar piasku i będzie można robić posadzkę.

 

I przy okazji - czy dobrym pomysłem jest dać pod ścianki działowe zbrojenia? Mam na luzie drut, więc kosztów nie będzie (jedynie troszkę więcej betonu).

Dach robisz raz na całe życie, ale by tak było zrezygnuj z blachy, która owszem jest dobra ale na konserwy.

Cena blachy i dodatków jest niewiele niższa niż dachówki. Dach blaszany jest głośny, kurczy i rozszerza pod wpływem temperatury jak tez powoduje większe nagrzewanie poddasza. Dach blaszany koroduje, traci barwę i choć początkowo proces wydaje się mało widoczny, wcześniej czy pózniej da o sobie znać. Gwarancja nie daje nic, gdyż producent odpowiada jedynie za perforację i to pod warunkiem ze za ileś tam lat da się go jeszcze zlokalizować. Mój sąsiad malował super drogie pokrycie z powłoką z plastizolu gdyż schodziło ono z blachy z powodu niszczącego promieniowania UV dotyczącego każdej farby i każdego tworzywa.

Blacha jest podatna na zerwanie wywołane podciśnieniem wiejącego mocno powietrza. Uszkodzeniu w takim wypadku ulega najczęściej cały dach , ponadto cieżkie pokrycie jakim jest dachówka stabilizuje budynek a ew uszkodzenia naprawia się samemu w dziecinnie prosty sposób

Zaoszczędzisz 2-3 tyś zł ,jeśli w ogóle zaoszczędzisz , a blacha będzie cię prześladować przez cały okres jej użytkowania. Nie warto, choćby tylko dla efektu wizualnego.

Co zbrojenia pod ścianki działowe, to pierwsza warstwa betonu na posadzkę jest zrobiona z tzw.chudziaka . Jeśli podsypka nie zostanie prawidłowo zagęszczona to i tak z biegiem czasu osiądzie a beton wraz z nią. Chyba ze zazbroisz go tak jak strop, a beton zastosujesz tki jak do fundamentów. W takim systemie jak piszesz zutylizujesz drut bez żadnej potrzeby zamiast go sprzedać, wykorzystać przy budowie ogrodzenia lub choćby nawet odstąpić złomiarzom.

Prawidłowo zagęszczona podsypka powoduje ze posadzka nie osiada, a jeśli nie osiada to i nie osiadają ścianki na nim postawione.

Wierz mi że jeśli taka możliwość by istniała, konstruktor przewidział by to w projekcie technicznym.

Edytowane przez xemit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dach robisz raz na całe życie, ale by tak było zrezygnuj z blachy, która owszem jest dobra ale na konserwy.

Cena blachy i dodatków jest niewiele niższa niż dachówki.

A ja polecam ci rozwiązanie pośrednie tzn dachówkę cementową. Ja za Euronit grafit rzymską płaciłem 19,5 zł/m2 podstawowej przy doliczeniu gąsiorów/dachówek skrajnych itp. wyszło i tak taniej niż blacha. Niestety montaż jest 3x droższy niż blachodachówki. Ja po przeczytaniu instrukcji, obejrzeniu kilku filmików instruktarzowych ułożyłem sam.

Edytowane przez cysiokysio
ort

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dach robisz raz na całe życie, ale by tak było zrezygnuj z blachy, która owszem jest dobra ale na konserwy.

Cena blachy i dodatków jest niewiele niższa niż dachówki. Dach blaszany jest głośny, kurczy i rozszerza pod wpływem temperatury jak tez powoduje większe nagrzewanie poddasza. Dach blaszany koroduje, traci barwę i choć początkowo proces wydaje się mało widoczny, wcześniej czy pózniej da o sobie znać. Gwarancja nie daje nic, gdyż producent odpowiada jedynie za perforację i to pod warunkiem ze za ileś tam lat da się go jeszcze zlokalizować. Mój sąsiad malował super drogie pokrycie z powłoką z plastizolu gdyż schodziło ono z blachy z powodu niszczącego promieniowania UV dotyczącego każdej farby i każdego tworzywa.

Blacha jest podatna na zerwanie wywołane podciśnieniem wiejącego mocno powietrza. Uszkodzeniu w takim wypadku ulega najczęściej cały dach , ponadto cieżkie pokrycie jakim jest dachówka stabilizuje budynek a ew uszkodzenia naprawia się samemu w dziecinnie prosty sposób

Zaoszczędzisz 2-3 tyś zł ,jeśli w ogóle zaoszczędzisz , a blacha będzie cię prześladować przez cały okres jej użytkowania. Nie warto, choćby tylko dla efektu wizualnego.

 

Przesadzasz....:swirus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przesadzasz....

 

Znalazł się fachowiec no chyba że już on niedługo będzie z nami a robi sobie dach ..... :haha a swoją drogą blacha poleży dachówka więcej ale co z tego jak drewno już tyle nie poleży daję przykład stare drewniane domy z jakiego były materiału a to co teraz marchewka nie drzewo zero żywicy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znalazł się fachowiec no chyba że już on niedługo będzie z nami a robi sobie dach ..... a swoją drogą blacha poleży dachówka więcej ale co z tego jak drewno już tyle nie poleży daję przykład stare drewniane domy z jakiego były materiału a to co teraz marchewka nie drzewo zero żywicy....

 

Piszesz jak 6-letnie dziecko...:bleble

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja to bym zrobił tak pełne deskowanie dobra izolacja i gont bitumiczny!i to jest wtedy dobry dach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A drenaż cudów nie kosztował...

Rury drenażowe owinięte agrowłókniną, co 30 cm chwycone opaskami zaciskowymi.

W wykopie pod rury wsypane ~20 cm kamienia 8-16.

Rury drenażowe zaczynają się jakieś 5m od linii domu.

Idą z 2 stron, na ich końcach studzienki melioracyjne, połączone też rurą drenażową, nieco niżej położoną.

Do dekli studzienek zainstalowane rury 50mm pionowo do góry, aż do poziomu gruntu.

W trawniku niewidoczne, a nie wytwarza się żadne podciśnienie.

 

Agrowłóknina w ziemi się rozłoży, po jakiś 2 latach jej tam już nie będzie. Jak już robić porządnie to z odpowiedniej membrany - jakiś koszmarnych pieniędzy to nie kosztuje.

Jeśli grunty masz przepuszczalne to nie będzie to kosztować dużo. Jeśli grunty są nieprzepuszczalne, to trzeba dać więcej kamienia a więc kilka stówek więcej.

 

No i jeśli mury są już wilgotne, to drenaż nie pomoże. Ktoś źle wykonał izolacje.

 

a ja to bym zrobił tak pełne deskowanie dobra izolacja i gont bitumiczny!i to jest wtedy dobry dach

Dobry dach = dobra dachówka. Wszystkie pozostałe materiały to tylko pozorne oszczędności. No chyba, że stać kogoś na tytan, albo miedź.

 

Przed kupnem blachy polecam odwiedzić znajomych posiadających blaszany dach + poddasze użytkowe i zapytać czy w czasie deszczu dzieci mogą spać?

Edytowane przez John

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blacha-:hmm niebardzo mi się to widzi...Testowane badziewie u moich rodziców,żadna rewelka...

Mam zwykłą dachówkę cementową i jest o niebo lepsza niż blacha.

Z resztą ceramiczna dachówka jest niewiele lepsza,ale za to o wiele droższa a gwarancja udzielana na nią jeat prawie taka sama :hyhy

P.S. Podczas burzy/ulewy w domu cisza,no może tylko tyle co na okuciach kominów coś tam postukuje :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i jeśli mury są już wilgotne, to drenaż nie pomoże. Ktoś źle wykonał izolacje.

 

Może faktycznie to moje coś to nie drenaż.

Jest to odprowadzenie wody z dachu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piszesz jak 6-letnie dziecko...

 

Za to ty komentujesz jak prawdziwy weekendowy kapelusznik. :bleble

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elo...

 

ogarnia ktoś temat oczek wodnych w ogrodzie??

 

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Patryk, jak wychodzi cenowo metr tych paneli? Mieliśmy robić dachówką, ale chyba $$ nam na to nie pozwolą... :(

 

 

A u nas powoli jakoś, a to dlatego że sami robiliśmy podsypkę.

Mamy kolejny etap - fundamenty zasypane, kanalizacja położona, woda wyprowadzona.

 

Foto:

dsc00145dg.th.jpg dsc00146f.th.jpg dsc00147v.th.jpg

 

Teraz to wszystko wyrównać, wybrać nadmiar piasku i będzie można robić posadzkę.

 

I przy okazji - czy dobrym pomysłem jest dać pod ścianki działowe zbrojenia? Mam na luzie drut, więc kosztów nie będzie (jedynie troszkę więcej betonu).

 

Kanalizacja położona niepotrzebnie tak głęboko , zasybka była zagęszczana ? jeśli tak to przy dobrym zagęszczeniu pręt 12 wpychając jedną ręką powinien wejść na 10 max 15 cm , póżniej nawet napierając dwurącz z całej siły nie powinien wchodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kanalizacja położona niepotrzebnie tak głęboko , zasybka była zagęszczana ? jeśli tak to przy dobrym zagęszczeniu pręt 12 wpychając jedną ręką powinien wejść na 10 max 15 cm , póżniej nawet napierając dwurącz z całej siły nie powinien wchodzić

Akurat na foto jest najniższy obszar ;) Na początku układu kanalizacja jest pod samą posadzką. Spadek musi być przecież.

 

Zasypka była zagęszczana wibratorem, po każdej warstwie piasku. Wg mnie jest dobrze zagęszczona, w końcu staraliśmy się :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek,o jakich panelach pisałeś?Bo dopiero teraz załapałem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sławek,o jakich panelach pisałeś?Bo dopiero teraz załapałem
Oj tam oj tam :rotfl: Pytanie miało być do Piotrka falla_x - chodziło mi o dachówkę finnera ;) A że coś namieszałem to już tylko moja strata :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol Spoczes

Ja akurat kupowałem Braas'a cementową i jest jak najbardziej :ok

Bynajmniej nie narzekam.

 

 

Pzdr.

Pat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ytanie miało być do Piotrka falla_x - chodziło mi o dachówkę finnera

 

emm przeoczyłem to pytanie chyba zadaj je jeszcze raz bo nie widzę oco chodzi :)

 

finerę mam już u siebie na placu czeka na montaż powiem szczerze wygląda rewelacyjnie bardzo wysoki skok blachy , i panel ma to do siebie że czeste odcięcia chociaż minimalnie wygląda jak ceramika , tłoczenie jest bardzo wyraziste dla mnie rewelka zobaczymy jak w praktyce bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O cenę chciałem zapytać, jak wychodzi cena za metr kw :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O cenę chciałem zapytać, jak wychodzi cena za metr kw

 

38 zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności