Jump to content
Kiślaq

Komory drzwiowe do B3.

Recommended Posts

Witam!

W związku z tym, że w b3 nie ma sensownego miejsca na glośniki i cały bass mi ucieka i wszystko się telepie postanowiłem wykonać komory drzwiowe. Mają wyglądać mniej więcej tak:

kieszen.jpg

Zbudowane z takich wyfrezowanych kształtów:

kieszen2.jpg

Część z lewej strony ma być przykręcona na stałe do drzwi, a pokrywa przykręcana do niej na kilka ładnych śrubek. Całość wykonana z mdf'u, potem oczywiscie poszpachlowana i pomalowana, bądź obita materiałem skóropodobnym bo w aucie jest czarna skóra.

Teraz zastanawiam się czy to dobrze zagra pod glośnikami powerbass sc-6?

Będzie znacząca różnica?

Może lepiej pójść w bassrefleks?

Edited by Kiślaq

Część z lewej strony ma być przykręcona na stałe do drzwi, a pokrywa przykręcana do niej na kilka ładnych śrubek. Całość wykonana z mdf'u, potem oczywiscie poszpachlowana i pomalowana, bądź obita materiałem skóropodobnym bo w aucie jest czarna skóra.

Teraz zastanawiam się czy to dobrze zagra pod glośnikami powerbass sc-6?

Będzie znacząca różnica?

Może lepiej pójść w bassrefleks?

Technicznie to praktycznie orajt, z tym, że gdy sam o czymś takim myślałem nie miałem dobrego pomysłu na wykończeniem, ale może jakoś to wyjdzie. Na pewno proponuję materiał po szpachlowaniu i wygładzeniu.

Różnicą powinieneś być zaskoczony, tylko jakie to ma mieć wymiary policz pojemność, bo trzeba im kilka litrów, aby było lepsze zejście. Bass-refleks odpada.

Z pojemnością jest mały problem bo nie znam dokładniejszych parametrów głośników, a w internecie też tego nie ma. Raczej będzie metoda prób i błędów i dodawanie watoliny o czym przeczytałem w tym wątku: http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=72163

Co do wykończenia myślałem nad "alcantarą" http://www.hurtowniatapicerska.pl/p,pl,t049,alacantara+tkanina+obiciowa.html

A pokrywa przykręcana na takie śruby

7380.jpg

Z pojemnością jest mały problem bo nie znam dokładniejszych parametrów głośników, a w internecie też tego nie ma. Raczej będzie metoda prób i błędów i dodawanie watoliny o czym przeczytałem w tym wątku: http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=72163

Oszacuj grubość tej komory i resztę wymiarów, policz tak mniej więcej. Wg mnie najlepiej by było coś 5-7l. Z tym dodawaniem watoliny to wcale nie jest tak jak niektórzy myślą... Pokrótce sytuacja wygląda tak, mniejsza pojemność bas będzie bardziej jak pukanie w drewno, większa bas niżej będzie schodził, będzie bardziej tak jakby miękki. Jak masz materiału zbij takie dwie skrzyneczki o pojemności takiej jak policzyłeś z wymiarów docelowych komór i zrób odsłuchy. Wg mnie od tego trzeba zacząć.

No i dziś zrobiłem prototyp ;)

Po pierwsze z mdf'u bardzo ciężko będzie uzyskać taki kształt jakbym chciał, po drugie głośnik bardzo dziwnie gra, jakby się gubił... więc póki co sobie odpuszczam. Może po prostu wygłuszę drzwi a tą kieszeń na głośnik jakoś wzmocnie żeby się nie telepała.

No i dziś zrobiłem prototyp

Po pierwsze z mdf'u bardzo ciężko będzie uzyskać taki kształt jakbym chciał, po drugie głośnik bardzo dziwnie gra, jakby się gubił... więc póki co sobie odpuszczam. Może po prostu wygłuszę drzwi a tą kieszeń na głośnik jakoś wzmocnie żeby się nie telepała.

Jak wyglądał twój prototyp? A w drzwiach się nie gubi i gra lepiej? :zeco

Skoro na starcie się poddajesz, to może i dobrze, bo potem by było jeszcze gorzej... :bleble

Miał mniej wiecej kształt taki jak narysowałem.

Nie poddaje się, pozatym po złożeniu tego wiem że z mdfu tego sie nie da wykonać, prędzej z żywicy i mat. Ale do tego musze zakupić jakąs kieszeń żeby mieć na szablon :) Wagowo też będzie duża różnica. Jutro jak sie uda to pokaże fotke prototypu. Wykonywanie tego z drewna sobie odpuszczam, raczej pójdę w żywicę :fajny