Skocz do zawartości
matys

Opis jak wykonać komory zamknięte pod woofery przednie Passat b3/b4

Rekomendowane odpowiedzi

Po dlugiej walce i w moim jak i w mojego znajomego passacie b4 z drzwiami pod woofery poddalismy sie jesli chodzi o wygluszanie, usztywnianie i wyklejanie drzwi czym sie da zeby zagralo. doszlismy do wniosku ze najlepszą opcją bedzie wykonanie od podstaw zakmniętych komór od glośniki średnio-nisko tonowe.

W tym przypadku pod glosniki 16,5cm

Po pierwsze niestety aby to wykonać trzeba ciąć tapicerkę(passat b4)

w passacie b3 akurat tapicerka jest dwuczęściowa wiec w miejsce kieszeni i glosnika bez problemu wchodzi komora.

Prace zaczelismy od wlasnie odcięcia od tapicerki calej kieszeni z otworem na glosnik jest fabrycznie tam takie przetloczenie wdluz ktorego odcielismy niepotrzebny fragment.

Następnie za pomocą kartonowego szablonu odrysowalismy kształt tylnej części komory która bedzie przylegac do drzwi.

Z plyty mdf zostal wycięty wlasnie ten kształt ale nie w calosci a w formie rami aby na koniec mozna bylo zamknac komore cienką scianką widoczna na zdjeciu 4.

Po wycieciu ramki wycinalismy po kolei kolejne ramki coraz mniejsze w trakcie wycielismy rowniez pierscien pod glosnik.Na koncu zakmnelismy ta forme cienka plytą.

Na wszystko zostal naciagniety materiał który nasąszalismy żywicą. powyschnięciu i wstepnym zeszlifowaniu przyszedl czas na szpachle i szlifowanie. po osiagnieciu ostatecznego kształtu w środek skrzynki napakowalismy wióry zmieszane z żywicą w celu usztywnienia calej konstrukcji. Nastepnie wykonalismy tylnią ściankę która na koniec zamknelismy cala skrzynie widac to na zdjeciu 4.

Scianka to cienka plyta wzmocniona poprzeczkami z mdf i wiórami z żywicą. Wszystko musi byc sztywne i mocne. Scianke przykrecilismy krotkimi wkretami i pod spodem oczywiscie zywica. Na koniec zabiegi kosmetyczne i obicie w materiał. ten kupiony przez nas był kiepski ze wzgledu na małą rozciągalność i naciagniecie go na komore nawet z pomocą opalarki bylo problemem ale udalo sie.

Na sam juz koniec po wlozeniu glosnika w komore okazalo sie ze glosnik sie nie miesci bo magnes opiera sie o tylna scianke. wiec wykonalismy dystanse ktore odsadzily glosnik na zew. zdjecia np. 6,7.

Na koniec zostalo zamontowanie glonika i komory do drzwi. Komore zamontowalismy za pomocą malych kontowników które przykrecone sa do komory i do drzwi, katowniki sa od spodu komory i od gory pod tapicerka po 3 na gore i 3 na dol. komora siedzi w drzwiach bardzo bardzo mocno i sztywno.

Jesli chodzi o litraż to nie mierzylismy dokladnie ale wyszlo ok 7litrów i przy tej pojemnosci glosniki potrafią zejsc bardzo nisko jezeli ktos chce zwiekszyc pojemnosc komory to wystarczy wlozenie w srodek troche waty wygluszającej. Po tak wykonanych komorach glosniki zaczely grac naprawde grac. Efekt jest rewelacyjny. Pozdro.

 

Aha zapomnialem dopisac ze zostal tez przeciagniety przewod glosnikowy przez wywiercona dziure i uszczelniony żywicą.

zdjcie0036r.th.jpg

zdjcie0035q.th.jpg

zdjcie0017d.th.jpg

zdjcie0037z.th.jpg

zdjcie0038p.th.jpg

 

zdjcie0051k.th.jpg

zdjcie0050k.th.jpg

 

zdjcie0047x.th.jpg

zdjcie0046k.th.jpg

zdjcie0045m.th.jpg

zdjcie0044c.th.jpg

zdjcie0040h.th.jpg

zdjcie0039.th.jpg

zdjcie0049.th.jpg

zdjcie0048l.th.jpg

 

 

zdjcie0060t.th.jpg

zdjcie0059.th.jpg

Koszt wykonania komór (same materiały) ok 300-350zł. zywica, szpachla, material na obicie. czas ok tygodnia, da rade w 2 dni. efekt po wystrojeniu i odsluchu-rogal na twarzy :)

Edytowane przez matys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miazga, jestem pod wrażeniem. Czekam na opis :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna i pracochłonna robota. Jestem pod wrażeniem. :padam:

Ciekaw jestem, czy czasem ta cała komora dla głośnika nie jest zbyt mała?

Na pewno głośniki grają dynamicznie, ale chyba nie "schodzą" tak nisko, jak w komorach "drzwiowych".

Nie mniej , gratulacje. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rewelacyjne wykonanie :) ja własnie tez sie zastanawialem nad jakas zamknieta mniejsza komora, bo z komory dzrwiowej prawie wogole nie ma konkretnego basu:( u znajomego w Vectrze B glośniczki graly rewelacyjne, trzeslo mocno, a po wlozeniu ich do mnie ten bas byl w glosniku ale nie bylo go czuc :)dlatego tez pomysle nad czyms takim :) efekt naprawde swietny :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to kolega Mateusz pojechał na wyżyny car audio

WIELKI SZACUN:padam:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tylko pomagalem, auto jest kolegi Baca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności