Skocz do zawartości
Alex

Wasze wspomnienia z PRL-u

Rekomendowane odpowiedzi

guma do zucia turbo, donald, kulki

napoj w torebce foliowej

syfon na naboje, po ktore biegałam do warzywniaka

buty czeszki

niebieska nyska

pewex

baltona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było super :doh, rodzice nie palili więc wymieniali kartki z fajek na słodycze .

Ogólnie było biedniej , ale większa życzliwość między ludźmi .

Festyny 1 majowe z orkiestrami górniczymi parówki , krupnioki i piwo -koniecznie ze stara lub robura-chłodni .

W sumie szał ..uja .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnetofony szpulowe rosyjskie Melodia (nie każdego było na nie stać).

Potem nowoczesne polskie szpulowce ZK140 2 sciezkowe, potem były wypaśne 4 sciezkowe ZK140T oczywiście MONO.

Pierwsze kaseciaki i kasety na których nagrywało się wszystko z radia za pomocą mikrofonu.

Jednostki i osiedla ruskie w Polsce gdzie wszystko co za murem w stanie rozkładu, szyby powybijane, zamiast zasłon w oknach koce. A gwiazda pięcioramienna, symbol ruskiej armii przeważnie usytuowana na bramach wjazdowych, codziennie szorowana i czyszczona przez strażnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam wasze posty i mimo że tych czasów nie mam prawa pamiętać to mimo wszystko, niektóre z tych rzeczy pamiętam ze swojego dzieciństwa np. jak kolega tutaj napisał :

 

Oranżada w workach foliowych

Guma Donald

Pochody 1-majowe i wycinane gołębie nabite pinezką na listewkę

z tymi gołębiami to pamiętam że dziadek zawsze na listewkę mi gwoździem przybijał bo pinezki non stop odlatywały :) No i pamiętam gumy Turbo :) i te wszystkie samochodziki (obrazki) które w nich były. Pamiętam że całe pudełko od mydła Fa miałem i z kumplami się wymienialiśmy i kłóciliśmy który samochód jest lepszy :D

 

Apele szkolne

Nauka religii w kościele

 

To też Adamie pamiętam, tylko u nas zawsze mówiono : "idziemy na salkę katechetyczną" A Apele przynajmniej u nas w szkole (byłej) nadal są zachowane z pełną oprawą, tzn : sztandar szkoły, flaga kościelna i Narodowa, garnitury, hymn zawsze śpiewany gdy wnoszono sztandar itp. Aaa a ten wóz strażacki tak na marginesie nadal u nas w użytku jest dla strażaków którzy spóźnią się na ten "bardziej nowoczesny" :D

 

kasety magnetofonowe

 

eee, no to to już chyba mój rocznik też będzie pamiętał, przynajmniej ja pamiętam, że płyt cd jeszcze wtedy nie było, osobiście pamiętam też jakiś magnetofon z odłączanimi głośnikami z regulacją tonów niskich i wysokich i jak muzyka grała to jeszcze jakieś ala diody tam migały, radyjko to bankowo pamięta PRL gdyż gdzieś na zdjęciu je widziałem jak moja mama była jeszcze dwudziestolatką ;)

 

Dodam tak od siebie co jeszcze pamiętam a wy oceńcie czy to PRL czy już after party po PRL'u

 

TELERANEK też pamiętam :P

No i klej "Guma Arabska" zawsze ciekawiło mnie czemu taka nazwa ale nigdy nie zapytałem :) skleroza :) i wyrzuciłem ją jakieś 2 lata temu jak sprzątałem garaż i o dziwo klej jeszcze kleił :)

 

Papierosy Klubowe - biegałem do sklepu dla babci i dziadka

No i Vibovit pamiętam :)

 

To chyba wsio :)

Edytowane przez Blody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 raz jechałem trabantem Pełen wypas, zawór paliwa jak w motocyklu, oddzielne ustawienie dla rezerwy, biegi w kierownicy, więc na początek ręka szukała dźwigni w podłodze - nie było, to dłuższe kombinowanie jak to zmienić.... Maluch był przy tym luksusowy....

 

Miałem takiego, nieraz paliwo mi uciekło bo zapomniałem zakręcić zaworku. Paliwo się mieszało z Mixolem :P i sprawdzało patykiem z podziałką ile jest go w baku pod maską. Instalacja była na 6V i żarówki kupowałem w sklepie z motocyklami. Żeby ustawić zapłon to musiałem zawsze zrzucić prawe przednie koło bo tam był aparat zapłonowy :rotfl: Krótko mówiąc ot cały "karton nełork"

 

---------- Post added at 20:21 ---------- Previous post was at 20:17 ----------

 

guma do żucia turbo, donald, kulki

i były tak twarde, że szybę szło wybić i nikt wtedy nie spoglądał na date przydatności do spożycia :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to fakt ze były cholernie twarde :) dziadek dawał mi je zawsze gdy zęby mi się ruszały - mleczaki :) zawsze myślałem że to dlatego ze mi współczuje czy coś a parę minut mielenia i zęba już nie było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i Vibovit pamiętam

eee..... to jest do dzisiaj w aptekach tyle że jest wybór smakach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwe, nie spotkałem się z nim już dawno ;) ale ja pamiętam że opakowanie było jasno niebiesko - białe z małym chłopcem na opakowaniu takim blondynkiem :) czy to PRL czy after party nie wiem :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja pamietam jak ojciec kupował paliwo na kartki a w kolejce na CPN stało sie po parę godzin żeby zatankować...

tak, tak....tankowało w/g kalendarza w dni parzyste tankowali ci co mieli końcówki rejestracji 0,2,4,6,8 i nieparzyste 1,3,5,7,9. To były czasy ;)

 

---------- Post added at 20:29 ---------- Previous post was at 20:27 ----------

 

to fakt ze były cholernie twarde dziadek dawał mi je zawsze gdy zęby mi się ruszały - mleczaki zawsze myślałem że to dlatego ze mi współczuje czy coś a parę minut mielenia i zęba już nie było

eee..... na to to były dobre irysy (mordokleje) lub stare krówki :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm możliwe, jak się tak zastanowie ... a czy one też tak szybko smak traciły ?? jeśli tak to pomyliłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pamietam jak miałem białe Chińskie trampki które sie zawsze pastą do zębów nacierało aby były bieluchne ;) pachnące chińskie gumki tez pamiętam i długopisy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy te gumki nie były czasem z taka niby falą ?? :) z jednej i z drugiej strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motorower Komar

Rowery zza wschodniej granicy Werhowina

Banany i pomarańcze tylko w święta, mniam mniam jak one smakowały. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budyń ze sławnym "uśmiechem" szkoda że foty nie ma na necie, chińskie pióra i długopisy to był dopiero wypas w szkole :) a teraz na słowo chińskie... :D a białe trampki to te damskie tzw ćwiczki czechosłowackie ?

 

Oczywiście wszystko co powyżej napisaliście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne powtórzę niejedną wypowiedź, ale pamietam:

- gumy Donald

- gumy TURBO i zbieranie historyjek

- mleko w litrowych butelkach z kapslem z pazłotka

- kolejki za kawą, gdzie sprzedawali tylko po 4 paczki na głowę

- paliwo na kartki

- motorowery Wierhowina z biegami w rączce i pedałami do kręcenia

- stan wojenny, gdy z wartownikiem lepiłem pod blokiem bałwana zimą

- kilkugodzinne kolejki pod nowo powstałymi piekarniami, gdzie można było po paru godzinach stania, kupić chleb prosto z pieca

- pochody i festyny pierwszomajowe

- puste pólki w sklepach, gdzie stał ocet, mleko i oranżada

- kioski ze słodyczami z zachodu

- pewexy i Baltony

- mundurki szkolne

- obficie zaopatrzone kantyny wojskowe we wszelakie rzeczy niedostępne w zwykłych sklepach :D

- kartki na mięso i czekoladę

- buty Relax i te Sofixy, co szły na export

-... można jeszcze wyliczać, ale nie wszystko się spamięta.

 

Reasumując, to tych czasów nie odczułem jako okresu niedosytu. Ojciec wojskowy, matka lekarz - więc nie miałem tak źle :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy te gumki nie były czasem z taka niby falą ?? z jednej i z drugiej strony

aaaa..... Donaldy !!!! były tez polskie gumy Lolek i Bolek, czekolady z Wedla (22 lipca wtedy) nadziewane z serii stare samochody ;) pamiętam też kakao z łusek jak moja mama gotowała i mleko w butelkach codziennie pod drzwiami (pani roznosicielka już 04.00 się tłukła na klatce) które opróżnialiśmy z pragnienia sąsiadom idąc z dyskoteki :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mleko w litrowych butelkach z kapslem z pazłotka

 

Były kolorowe pazłotka. Niebieskie i zielone i oznaczały "tłustośc" mleka :D

 

obficie zaopatrzone kantyny wojskowe we wszelakie rzeczy niedostępne w zwykłych sklepach

 

Jak się miało ojca trepa...

 

Ojciec wojskowy

 

doczytałem :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telewizor "Rubin"-grzał lepiej niż kaloryfer,rower "Ukraina",trampki "Stomil",kapsle od mleka,czekoladę z mrówka made in zsrr,którą mi stary z ruskich przyslal i mysleliśmy ze to jakas trutka na mrówki.I pamietam jeszcze jak z braciakiem przewróciliśmy segment i potłukła sie butelka sake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ojciec wojskowy, matka lekarz

ojjjj... to Twoi starzy niezbyt mogli wynieść co z roboty :rotfl:

 

mój robił na "grubie" (kopalni) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glizda te gumki chińskie, co pisałeś wyżej to miałem na myśli gumki do mazania, czy one nie były czasami z taką niby falą z jednej i z drugiej strony ?? i też miały taki specyficzny zapach

 

Gumy Turbo pamiętam, gdzieś w zakamarkach strychu będą leżały zdjęcia samochodów :) z tych gum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności