Skocz do zawartości
art.kam

Jaki aparat fotograficzny?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie. Po wakacjach postanowiłem zakupić aparat fotograficzny. Do tej pory robiłem zdjęcia kamerą lub aparatem "dziecinnym". Oczywiście zdjęcia nieostre, zamazane albo osoba która miała być na zdjęciu już dawno poszła i pozostało jakieś debilne tło. Zatem co byście polecili za kwotę około 2000 zł? Myślałem o sony a300 albo nikon d80. Czytałem że każda alfa powyżej 300 to tylko kosmetyka ewentualnie HD w nagrywaniu. I jeszcze jaki obiektyw do tego?

Edytowane przez art.kam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Myślalem o tym żeby zmieścić się w kwocie 2000-2500zł. Po co mi aparat? Najpierw byłem nastawiony na kupno kamery, dwie córki wiec myślę będą jakieś uroczystości, urodziny, święta, kupię kamerę, nakręcę parę fajnych filmów... i ****. Kamera leży, co najwyżej wyciągamy ją na zakończenie roku szkolnego, a zdjęcia robimy ciągle nawet na zwykłym spacerze. Zastanawiam się ciągle nad lustrzanką. do tego myślałem kupić dwa wymienne obiektywy, (zabawa w makro) itd. Może uda się wyhodować w domu jakieś hobby....;) tylko myślę jeszcze czy to ma być sprzęt nowy czy używany...no poprostu waham się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak trochę siana dorzucisz (2800zł ale może taniej znajdziesz) to możesz kupić nikona d5000 który potrafi nagrywać filmy w hd 720p. Ogólnie nikony są IMO łatwiejsze w obsłudze więc z tych dwóch brał bym d80. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten aparat ma być tylko do zdjęć, kamera wypasik nagrywa już w hd, i nawet ma 40gb pamięci. Zależy mi na naprawdę dobrych zdjęciach. Tylko tak... czy potrzebna jest automatyczna stabilizacja, bo czytałem ze wszystko uzależnione jest od obiektywu. Sonki mają stabilizację, nikon chyba nie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilizacja przydaje się tylko przy scenach statycznych. Raczej w fotografii ludzi nie jest zbyt pomocna. Ja bez tego żyłem z lustrem i byłem zadowolony. ;) I myślę, że nieporównywalnie bardziej będziesz zadowolony z lustrzanki nawet z kitem (standardowe obiektywy, 18-55mm i np. 55-200mm). Sam teraz się pozbyłem lustra i obiektywów i tylko dlatego, że muszę wstawić gaz do mojego paska.

 

Osobiście, mimo tego, że używałem Nikona, poleciłbym chyba Sony. Kupisz Alfę 200 (kolejne różnią się właściwie drobiazgami - odchylany wyświetlacz czy dodatkowe piksele) w zestawie z Sony DT 18-70mm i dokupisz np. Sigmę 70-300mm i będziesz zadowolony. Będziesz miał uniwersalny zestaw co jest zazwyczaj dobre dla początkujących. Dopiero z czasem będziesz wiedział czego na prawdę Ci trzeba. Nikon może i jest trochę lepszy, ale tam za tą kwotę kupisz co najwyżej właśnie D80 z jednym obiektywem. Lustrzanka to drogi interes, dlatego zajęło się też nimi Sony. ;) Robi sprzęt typowo dla amatorów, taki, z którego będzie zadowolony zarówno ten, który zaczyna i chce się tego uczyć jak i ten, który chce tylko pstrykać na automacie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Będziesz miał uniwersalny zestaw co jest zazwyczaj dobre dla początkujących. Dopiero z czasem będziesz wiedział czego na prawdę Ci trzeba.

no wlasnie. gdyby byly tylko dwa modele na rynku czlowiek nie musialby sie tak zastanawiac. myslalem o a200 potem pomylalem o a300. wiesz tam jest podglad na zywo na lcd tak? jakos mnie to troche przekonuje ale dalej sie waham...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego nie daj się zwariować

kup sobie np. Olympusa e-420 , e-520 w zestawie z dwoma obiektywami , i na 100% będziesz mega zadowolony.

 

dla zwykłego "kowalskiego" taka lustrzanka w zupełności wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi ze lepiej się ogląda zdjęcia niz nudny film gdzie po 20min oglądania jak wszyscy skacza do okoła i nie wiadomo gdzie ktos jest nie jest to juz tak interesujące. Zdjęcia oglądasz ze wspomnieniami, nie w jakims haosie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uwierz mi ze lepiej się ogląda zdjęcia niz nudny film gdzie po 20min oglądania jak wszyscy skacza do okoła i nie wiadomo gdzie ktos jest nie jest to juz tak interesujące. Zdjęcia oglądasz ze wspomnieniami, nie w jakims haosie

Zgadza sie. potrzebowałem wydać 4 tys na kamerę i odczekac rok czasu zeby to zrozumiec....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kolego nie daj się zwariować

kup sobie np. Olympusa e-420 , e-520 w zestawie z dwoma obiektywami , i na 100% będziesz mega zadowolony.

 

dla zwykłego "kowalskiego" taka lustrzanka w zupełności wystarczy

 

 

 

mam Olympusa e-420 z dwoma obiektywami (14-42,42-200),jestem zadowolony i moge polecić:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Ja osobiście kupiłem Canona 450D z obiektywem 18-200mm i jestem baardzo zadowolony. Jednak ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia już bym zmienił obiektyw na taki z lepszym światłem i może stabilizacją obrazu, a do tego dobrał zewnętrzną lampę błyskową, ale to jeszcze trochę :D. Taki aparat jak dla początkującego to i tak dość sporo. Polecam stronę Euro http://www.euro.com.pl/lustrzanki1,do2500.bhtml#product_list.

Tam masz w ofercie ciekawe zestawy (w cenie masz obiektyw(y), oryginalną torbę, kartkę pamięci itp) razem z opiniami i na prawdę dobrymi cenami przy zamówieniu przez net i odbiorze osobistym w najbliższym sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z ewentualną awaryjnością sprzętu? Na której firmie można by najbardziej polegać? I napiszcie mi proszę na jakie parametry najbardziej mam zwracać uwagę...co powinno mi się rzucić w oczy gdy patrzę na promocje łączone z obiektywami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Awaryjność to myślę, że teraz może być dokładnie taka sama w aparacie za 2000 zł jak i za 6000 zł, w Sony czy Canonie. Osobiście polecam przedłużaną gwarancję z opcją ubezpieczenia (u mnie na 3 lata od kwoty 3000 zł wyszło 680 zł za takie coś). Więc nawet jak mi upadnie to mam to objęte ubezpieczeniem, a potem naprawą albo wymiana na nowy sprzęt za free!

A na co zwracać uwagę to zależy od upodobań i do czego chcesz wykorzystywać najczęściej? Ale podstawowe rzeczy istotne dla jakości zdjęć to będą się zawierać głownie w obiektywach. Możesz mięć body (sam aparat) za kilkanaście tysięcy, a ze słabym obiektywem nie zrobisz nic dobrego. Na odwrót masz duże szanse. W tym momencie dla amatora nie ma różnicy czy ma body za 1500 czy może kilka tyś. zł. Więc w obiektywie istotne są:

- światło (symbol "f" do 5,6 jest w miarę ok dla początkującego). Im niższe tym łatwiej zrobić ostre i lepsze jakościowo (bez szumów) zdjęcie nawet przy słabym świetle.

- jeśli body nie ma stabilizacji obrazu, to warto mieć w obiektywie

- ogniskowa (podstawowa to 18-55 mm, ale warto poszukać np. 2 obiektywów w zestawie i mieć jeszcze 55-200) Im wyższe tym lepszy zoom. Ewentualnie do portretów stałoogniskowy obiektyw, ale tych raczej do zestawów nie dołączają.

Jak coś pytaj dalej.

Edytowane przez Radoslav

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawić Nikon D80 + kit vs Canon 450d + kit vs Pentax K10D + kit.

 

Myślę że warto wybierac pomiędzy Nikonem a Pentaksem. Przewaga Pentaksa to trochę wyższej klasy puszka za podobne pieniądze co nikon. Przewaga nikona to większa pomoc techniczna i serwis w polsce.

 

Co do parametrów, to wszystko jest zbliżone do siebie ;)

Pakujesz się w dany system i warto przemyslec czy bedzie sie potrzebowalo kiedys obiektywów czy nie.

Większość zależy wlasnie od obiektywów.

 

Za taka kase nic nowego nie kupij. Zresztą teraz aparaty kosztuja jakieś 20% więcej niz jeszcze niedawno.

Edytowane przez dezerter_sdz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również od roku mam 450d + kilka obiektywów i polecam aparat, szczególnie na jego cenę, jeżeli zależy ci na filmach no to już możesz kupić 500d, który zbiera dobre recenzję.

Zdjęcia 450d można zobaczyć: http://zejnowski.galeria.recenzja.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam sony alfa 300 super jakość za przystępną cenę!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o serwis Nikona w Polsce to niestety porażka. Długo i problem z kontaktem. Do tego najchętniej by Ci kazali kupić nowy sprzęt albo wszystko wymienić. Na forum Nikona jest cały watek o tym, jak to sobie wycenił serwis z ul. Po(d)stępu i okazało się, że lepiej wysłać sprzęt do UK i tam naprawią za 10 razy mniej. Najlepszym serwisem cieszy się jednak Sony. Podobno szybko i sprawnie.

 

Ale sprzęt foto raczej nie jest sprzętem awaryjnym. Wystrzegałbym się tylko Nikona D5000 przez słynna akcję serwisową, gdzie okazało się, że prawie wszystkie egzemplarze mogą byc objęte wadą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nikona D5000 przez słynna akcję serwisową, gdzie okazało się, że prawie wszystkie egzemplarze mogą byc objęte wadą.

a wczoraj w foto sklepie polecał mi sprzedawca.... dobre co...

koledzy a jak to jest z obiektywami? Najlepszy jest olympus? Ja naprawdę zaczynam głupieć.... I wczoraj też słyszałem że kit w zestawie do a300 (18-55) musze od razu sprzedac bo lipny, chyba ze mine miałem znawcy i to zmyliło sprzedawce....

 

---------- Post added at 17:37 ---------- Previous post was at 17:32 ----------

 

Zdjęcia 450d można zobaczyć: http://zejnowski.galeria.recenzja.pl/

galeria super!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj temat rzeka.

 

Generalnie sprawa wyglada tak - nawet najlepszy aparat nei zrobi z nikogo fotografa :) Jak juz to wczytasz to dalej pójdzie jak z płatka.

 

Zacznij od tego : optyczne.pl

Pełne i w miarę rzetelne testy aparatów i obiektywów. Osobiście wiekszości testów nie rozumiem, ale daje jako taki odglad na możliwści i problemy z aparatami.

 

Jak juz wybierzesz to poszukaj forum o danym typie aparatu i poczytaj jakie sa problemy i mankamenty. I kup aparat - i dopiero wtedy zacznie się gehenna :D

 

Osobiście mam Olympusa e410 i jezeli miałbym kupowac jeszcze raz to nie zdecydowałbym się na ta markę. Nie dlatego ze jest jakis bardzo kiepski (wręcz przeciwnie zdjęcia wychodza nawet ładne) ale :

 

- wybór obiektywów limitujesz sobie prawie tylko do jednej marki - Zuiko. W przypadku wyboru naprzykład Canona masz i Sigmę i Tamrona etc.

 

- nie jestem zadowolony z działania autofocusu i flasha. Trochę czasu zajęło mi "wyczucie" aparatu. Efekt - gdy na przykład żonka robi nim zdjęcie - często gubi ostrość.

 

Nastepnym razem kupiłbym sobie Canona pewnie, a teraz juz sie przyzwyczaiłem i nie zmieniam. No ale coś za coś - Olympus jest tańszy :)

 

Generalnie rzecz biorac - nie słuchaj się nikogo - leć do sklepu i wypróbuj aparaty, zobacz jakie zdjęcia Tobie wychodza, jak ci leży w ręce itp. Dopiero potem poczytaj o konkretnym modelu.

 

Tak aby dac ci przykład - w firmie u mnie ludzie maja : Pentaxa, Canona, Olympus, Sony - w sumie chyba z 6 osób ma lustrzanki, każda inna i kazdy jest zadowolony ze swojego.

 

To tyle.

 

Pozdro

X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kupię d90...Dziekuję wszystkim za ukierunkowanie i wypowiedzi. Pozdrawiam.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności