Skocz do zawartości
Kazuki

CB Antena do 40cm

Rekomendowane odpowiedzi

Rowniez zastanawialem sie nad zakupem krotkiej anteny CB, moja uwage zwrocil President ktory mial ponizej 1m ( modelu niestety nie pamietam).

 

W rodzinie ktos taka antene posiadal wiec postanowilem sprawdzic i przetestowac. Po mych jakze nie profesionalnych testach w terenie, doszedlem do wniosku ze taka krotka antena jest nie warta swojej ceny.

 

Po przeczytaniu roznego typu postow na forach odnosnie krotkich anten, doszedlem do wniosku iz jedyne anteny jakie warto szukac to takie o dlugosci ponad 1m. Niestety na kombi taka 1m nie bardzo mi lezy...

 

Co do TRIFLEX SIRIO, wszystko pieknie poniewaz malo kto na nia zwroci uwage. Co jak wiadomo zmniejszy mozliwosc kradziezy oraz poprawi komfort poniewaz nie trzeba jej ciagle sciagac, aby nie kusila. Lecz z zasiegiem bedzie marnie, jak pewnie z innymi parametrami.

 

Wracajac do tematu, w anteny okolo +/- 40cm szkoda sie pchac, poniewaz nijak sie maja do dluzszych braci. Lepiej dobrac cos metrowego i przebolec aspekty wizualne. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Anteny tylko 5/8 fali i może skończą się wreszcie "Kolego powtórz, bo nie doleciało"...!!!!

A świstak siedzi...

 

Cały ten tekst z linku to nic więcej jak "chłit matetingowy", jak sam napisałeś, nie ma czegoś takiego jak antena mobilowa 5/8 fali :!: Wyjątkiem są niektóre anteny helikalne, ale one zazwyczaj mają 3/4 λ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to zabrzmi jak samochwalstwo, jednakże polecam kompromis między ceną a sprawnością, sam korzystam z takowego na miasto, czyli Sirio T3-27 (62 cm), helikal, używam co prawda na magnesie, jednakże myślę, że w dziurce byłoby naprawdę znakomicie. Na trasę wtedy wędruje na dach Sirio ML-145. Nie podaje wyznacznika w słynnych km, bo to nie jest miarodajna wartość na oszacowanie sprawności antenki. T3-27 słyszy naprawdę dobrze, nadaje poprawnie, bez żadnych cyrków stroi się w podstawowej 40-tce w środku zakresu jest na 1.2 (bynajmniej u mnie, choć inny właściciel twierdzi, że ma książkowe WFS 1.1), stroik na czubku w postaci śrubki + kontrująca nakrętka. Znaczenie ma długość kabla, stroi się po prostu wtedy inaczej, co nie znaczy gorzej.

Szczegóły: http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant.php?idc=1008171255&idg=1008171169&idp=1108052185

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...nie ma czegoś takiego jak antena mobilowa 5/8 fali

Hmmm... Podążając za linkiem z Twojego podpisu:

http://www.cbmania.eu/thread-151.html

http://www.cbmania.eu/thread-58.html

http://www.cbmania.eu/thread-152.html

http://www.cbmania.eu/thread-21.html

i jeszcze kilka innych.

Więc jak to jest? :confused:

Reklamowane przez Ciebie forum wprowadza wszystkich w błąd??

 

Ale to ja posypuje truskawki cukrem :P;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Więc jak to jest?

To są dane producenta, nie jestem właścicielem tamtego forum, więc nie odpowiadam za treści w nim zawarte.

 

Nie chcę rozpętywać burzy na forum, bo zdania o tym od zawsze są podzielone, ale w sieci napisano już tyle o antenach mobilowych na pasmo CB, że wystarczy poczytać ze zrozumieniem i wyciągnąć następujące wnioski:

1. Dopasowanie anteny do odpowiedniej długości fali zależy od fizycznej długości promiennika, a nie od parametrów cewki dopasowywującej.

2. 5/8 λ nie jest długością rezonansową, do impedancji 50 Ω da się sprowadzić wielokrotności 1/4 λ, a najłatwiej nieparzyste wielokrotności tej długości falowej.

3. Anteny mobilowe na pasmo CB są dziwnymi tworami powstałymi poprzez skrócenie anten 1/4 λ (nie dotyczy anten helikalnych) i nie można rozpatrywać ich parametrów tak jak anten bazowych.

 

Pisałem już o tym na forum, wystarczy poszukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że te "anteny" trudno nazwać ANTENAMI. Jak ktoś chce naprawdę coś bardzo krótkiego to Solarcon A-108.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A poza tym należałoby sprawdzić, czy przypadkiem nie pracują w paśmie 10m, które jak wiadomo w USA jest niejako normą. Sprzedawca nie podaje ich parametrów. :( Poza tym zgadzam się z przedmówcą, po tych "drutkach" trudno spodziewać się normalnej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wielu krótkich, jakie miałem okazje używać, mogę z czystym sumieniem polecić jedynie Gamme 90. Bardzo dobrze współpracuje ze spliterem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z wielu krótkich, jakie miałem okazje używać, mogę z czystym sumieniem polecić jedynie Gamme 90. Bardzo dobrze współpracuje ze spliterem.

A jakie konkretnie używałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,sorry ze sie wtracam ale gamma 90 masz presidenta i sirio.moze sa inne podroby ale niewiem jak to dziala.

natomiast z krotkich anten dobra jest florida ale tylko jako antymisiek,duzo slyszy ale za daleko juz nia niepolecisz.

gammy maja 90 cm dlugosci i kominikacja obustronna jest juz zadowalajaca.

anten typu 30 cm naprawde niepolecam bo robilem test z znajomym ktory taka posiadal i naprawde byla to porazka.nie pamietam firmy ale jak chcesz w miare uzywac radia to polecam antenki conajmniej od metra,moze byc ww gamma.

pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
natomiast z krotkich anten dobra jest florida ale tylko jako antymisiek,duzo slyszy ale za daleko juz nia niepolecisz.

Potwierdzam, mi na otwartym terenie w relatywnie niezakłóconym środowisku, gość zniknął na floridzie po niecałym 1,5 km. Ja nadawałem z Sirio T3-27, czyli też relatywnie nie za długim kijaszku.

anten typu 30 cm naprawde niepolecam bo robilem test z znajomym ktory taka posiadal i naprawde byla to porazka

To prawda, cała seria Sirio Micro to mówiąc oględnie padliny, radio jest totalnie na tej antenie głuche o nadawaniu nie wspominam. Miałem wątpliwą okazję słuchać na tej antenie, praktycznie auta przejeżdżające obok oraz będące relatywnie blisko można było usłyszeć i ewentualnie porozmawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam bacik hustlera metrowy

_pomysl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności