Skocz do zawartości
Rastaman

Podlaski off topic, czyli pogawędki na różny temat

Rekomendowane odpowiedzi

NAdal jest tak ze punkty się kasuja rok po ich zdobyciu. czyli jak dostałes w czerwcu 2009 to w czerwcu 2010 Ci zejdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NAdal jest tak ze punkty się kasuja rok po ich zdobyciu.

Tak masz rację tak jak na tvnturbo w "Uwaga pirat" mówią "po roku ten punkt zniknie".

Edytowane przez vwkacpervw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha czy narazie gites malina mam :) bo zostało mi z 9 punktów :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczą 24 punkty karne za wykroczenia drogowe, by stracić prawo jazdy i otrzymać skierowanie na ponowny egzamin. Młodym kierowcom grozi to już po 20 punktach!

 

Wydaje się, że 24 punkty karne to wynik, który nie jest wcale tak łatwo osiągnąć. Zwłaszcza że najcięższe drogowe przewinienia i przestępstwa (np. jazda pod wpływem alkoholu powyżej 0,5 promila) karane są maksymalnie 10 punktami. Niestety od 4 lat liczba punktów za przewinienia podczas jednego zatrzymania przez policję sumuje się. Wcześniej punktami karano tylko za najcięższe wykroczenie, teraz można zdobyć komplet za jednym razem. Wystarczy, aby podczas szaleńczej jazdy filmowała nas kamera w nieoznakowanym radiowozie. Jeżeli wtedy np. ominiemy pojazd, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić przechodniów (10 pkt), przekroczymy dozwoloną prędkość o 50 km/h (10 pkt) i wyprzedzimy na zakazie wyprzedzania (5 pkt), możemy pożegnać się z uprawnieniami. Policjant nie odbierze nam jednak dokumentu prawa jazdy podczas kontroli.

 

- Każda kara za wykroczenie uprawomocnia się przez 7 dni - wyjaśnia komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji. - Może bowiem tak się zdarzyć, że kilka dni po przyjęciu mandatu karnego stwierdzimy, że nie zgadzamy się z decyzją policjanta i wtedy przysługuje nam możliwość odwołania się. I chociaż nie jest to nigdzie napisane wprost, oznacza, że jeszcze przez ten okres możemy kierować pojazdami mimo przekroczenia limitu punktów.

 

Gdy jednak punkty się uprawomocnią, a my dalej będziemy prowadzić auto i wpadniemy w rce policji, stracimy dokument, a sprawa trafi do sądu (fakultatywnie zamiast wniosku do sądu policja może nałożyć mandat w wysokości 500 zł, lecz czyni to rzadko). Po przekroczeniu 24 punktów karnych policja wnioskuje do Wydziału Komunikacji danej miejscowości o skierowanie kierowcy na powtórny egzamin prawa jazdy (standardowy, taki sam jak dla przyszłych kierowców, a egzaminator nie powinien wiedzieć, że sprawdza umiejętności kierowcy z przekroczonym limitem). Jeżeli mamy więcej niż jedną kategorię, aby nie stracić poszczególnych uprawnień, musimy zdawać wszystkie. Istnieje jednak możliwość zdania tylko wybranych i utrzymania tych uprawnień, które są nam potrzebne.

 

Rosnąca statystyka

W zeszłym roku policja skierowała rekordową liczbę tego typu wniosków - aż 8333, rok wcześniej 7220, w 2004 r. 5792, zaś w 2003 tylko 3492. Stało się tak głównie z powodu zwiększenia liczby fotoradarów. Nadmierną prędkość wymienia się także jako główne źródło punktów karnych (1-10). Wydziały Komunikacji dają kierowcy z przekroczoną liczbą punktów tylko jedno podejście do egzaminu (lub po jednym, jeżeli mieliśmy kilka kategorii) i 30 dni na jego (ich) zdanie:

- Ostatnio z uwagi na obłożenie egzaminami ośrodków ruchu drogowego wydłużamy ten termin o kilka dni - wyjaśnia Jadwiga Foltyn, kierowniczka oddziału praw jazdy Urzędu Miasta Poznań. Jeżeli osoba z kompletem punktów nie zda lub nie przystąpi w wymaganym czasie do egzaminu, urząd wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Po ich utracie trzeba od nowa zdawać na prawo jazdy (kursu nie musimy powtarzać), wymaga to jednak czasu i kosztuje (opłata ze egzamin na kategorię B to obecnie 134 zł).

 

Znikające punkty

Raz na pół roku można uczestniczyć w szkoleniu redukującym punkty karne. Można zredukować 6 punktów, a przy mniejszej liczbie na koncie pozbyć się ich w całości. Warunek: przystępując do szkolenia, nie możemy mieć przekroczonego limitu. Stan punktowego konta można sprawdzić (tylko osobiście) w powiatowych jednostkach policji (jest to nieodpłatne), zaś potrzebne do kursu zaświadczenie otrzymamy w wydziale ruchu drogowego komendy wojewódzkiej na podstawie pisemnej prośby (opłata 17 zł na konto właściwego urzędu miasta). Niestety do maksymalnej liczby punktów zaliczają się również te, które otrzymaliśmy przy udziale fotoradarów, nawet jeżeli nie zostały one jeszcze zapisane na nasze konto - zawsze punkty zapisywane są w systemie z datą popełnienia wykroczenia. Może się okazać, że po odbyciu zajęć pojawi się jakiś mandat z fotoradaru, który sprawi, że przekroczymy limit. Jeżeli będzie on miał wcześniejszą datę od szkolenia, odjęte punkty zostaną anulowane i zostaniemy skierowani na powtórny egzamin.

- Szkolenia pozwalające zredukować 6 punktów prowadzone są przez te same ośrodki, które egzaminują przyszłych kierowców - mówi Janusz Jokiel z działu szkoleń Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie. - W naszym ośrodku kurs kosztuje 250 zł i ostatnio odbywa się co dwa tygodnie. W zajęciach uczestniczy od 30 do 45 osób. Jeszcze większym zainteresowanie zajęcia cieszą się w stolicy. Nie ma regionalizacji, więc w kursie w Warszawie mogą uczestniczyć kierowcy z innych części Polski. Składa się on z dwóch części. Pierwsza to trzy 45-minutowe lekcje prowadzone przez psychologa. Druga, o tej samej długości, to wykład policjanta. - Zazwyczaj na każdych zajęciach spotykam się z osobami, które początkowo ignorują to, co mam do przekazania - mówi Wojciech Piaseczny, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Stołecznej Policji. Później, gdy usłyszą np. o młodym chłopaku, który potrącił 7 osób, z których 3 zginęły, i o ich rodzinach, często zmieniają zdanie o łamaniu przepisów.

 

Młodzi bez przebaczenia

Osobne przepisy stosowane są w przypadku niedoświadczonych kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok. Aby je stracić, wystarczy przekroczyć liczbę 20 punktów karnych. Młodzi kierowcy nie są też kierowani na powtórny egzamin, tylko od razu tracą uprawnienia do kierowania pojazdami (w zeszłym roku było to 400 osób, w 2003 r. 148) i nie mogą także uczestniczyć w kursach redukujących punkty karne.

 

Urzędu nie oszukasz!

Gdy stracimy prawo jazdy, nie mamy możliwości wyrobienia duplikatu. Zawsze bowiem będzie ślad nie tylko w systemie, lecz także w papierowych dokumentach. Dodajmy, że wniosek o wydanie duplikatu obarczony jest rygorem składania fałszywych zeznań. Za kłamstwo można odpowiadać przed sądem.

 

Punktacja jeszcze nie ponad podziałami

Czy punkty karne obejmują także kierowców łamiących przepisy za granicą? Póki co istnieją niewielkie szanse na to, aby na terenie całej Unii Europejskiej w ciągu kilku lat zaczął działać jednolity system punktacji i egzekwowania przekroczenia dozwolonej liczby punktów. Niestety można stracić uprawnienia w konkretnych krajach. Od 3 lat dzieje się tak np. we Włoszech, gdzie również obcokrajowiec, który przekroczy 20 tamtejszych punktów w ciągu roku, traci uprawnienia na 2 lata. Jeżeli 20 punktów zgromadzimy w ciągu 2 lat, dostaniemy zakaz na rok, jeżeli w ciągu 3 - uprawnienia do kierowania pojazdami stracimy na pół roku. Kłopoty można mieć także w Niemczech i Austrii (te kraje zintegrowały swoje systemy). Tutaj można mieć maksymalnie 18 punktów, jeżeli jednak zdobędziemy od 14 do 17, powinniśmy uczestniczyć w szkoleniu redukującym ich liczbę lub też konsultować się z psychologiem. Punkty za drobne wykroczenia (np. za złamanie zakazu parkowania) przedawniają się po 2 latach, te za cięższe przewinienia anuluje się po 5, chyba że popełniliśmy je pod wpływem alkoholu lub narkotyków - wtedy przedawnienie następuje dopiero po 10 latach.

 

Będzie trudniej

W przyszłości może być trudniej uzyskać prawo jazdy. Nowych kierowców czekają testy psychologiczne i dodatkowe jazdy w terenie niezabudowanym. Na kurs będą mogły zapisać się osoby 16-letnie (po zdaniu egzaminu będą mogły prowadzić auto w towarzystwie osoby mającej prawo jazdy). Przez 7 miesięcy od uzyskania uprawnień kierowca nie będzie mógł przekraczać 50 km/h na obszarze zabudowanym i 80 km/h poza nim. Za pierwsze wykroczenie otrzyma list ostrzegawczy, po 2. wydłuży mu się 2-letni okres próbny, po 3. straci prawo jazdy. Za 24 punkty będzie wysłany na kurs reedukacyjny, a gdy w ciągu 5 lat ponownie zgromadzi 24 punkty, straci "prawko". Czekać go będzie kolejny egzamin.

 

Dużo czytania.

Edytowane przez vwkacpervw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze dziwi mnie regułka: "...złapany w czasie jazdy po spożyciu, zostanie odebrane prawo jazdy a kierowca skierowany na egzamin ponowny..." Czyli, że nie musi przechodzić udręki z kursem na prawo jazdy, tylko zgłasza się do WORD`u, płaci kasę i idzie zdawać egzamin? Bo tak to rozumiem.

 

PS. Sprawdzać tego osobiście bym nie chciał. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy szybkie pytanko gdzie mogę dostać tanio schowek do paska b5 98r w czarnym kolorze?.

Po odstawieniu autka to mechanika po jakimś czasie otwieram schowek a tu zong schowek na podłodze któryś sie bawił i połamał i wcisnął na sztukę....

Oczywiście jak to zawsze bywa nikt się nie przyznał.....Ale czego ja się spodziewałem......heheh

Czekam na jakieś propozycje może ktoś ma na zbyciu albo jakieś namiary z góry dzięki!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

allegro lub e-bay najszybciej bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ew to forum, tylko dział sprzedam, kupię, zamienię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dc.bialystok.pl:1411

 

DC++

dla osiedli połączonych swiatłowodem

LAN obejmuje:

osiedle Białostoczek

osiedle Piaski

osiedle Piasta (także z ul. Branickiego)

osiedle Słoneczny Stok

osiedle Tysiąclecia

osiedle Zielone Wzgórza

osiedle Nowe Miasto

osiedle Bema

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie ma wsp :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ładne transfery sa :D:D:D polecammmm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba z sieci euronet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)"- Każda kara za wykroczenie uprawomocnia się przez 7 dni - wyjaśnia komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji....." Właśnie tak jest,ale funkcjonarjusze zatrzmujący mego znajomka o tym nie wiedzieli i fizycznie zabrali dokument prawo jazdy.Ciekawe jest co się działo później.Otóż po kilku dniach zgłosili się niebiescy z tekstem by mój znajomu napisał prośbę o zwrot prawka.Zdziwiłem się ,bo wiadomo jak u nas jest,mają cię w d.. bo to władza ma rację.Okazało się,że znajomek miał prawko brytyjskie i ten dokument stanowi własność W.Brytanii,a więc nie mogą mu zabrać dokumentu w innym kraju UE.Znajomek odmówił i jeżdzi bez prawka,a niebiescy mają problem.Sprawa jest ciągle w toku,ale z tego co wiem to nie jest problem kumpla.

Teraz rozumiem dlaczego tak mnie naciskano bym zmienił prawko na polskie.hehehehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schowek do paska b5 98r w czarnym kolorze - u Egona zwanego Banderasem na Wyszyńskiego w Liderze za ok 60 zł widziałem

Edytowane przez Jedenastka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem na ostatnim szkoleniu, już od jakiegoś czasu prawa jazdy są wydawane z okresem ważności.

Prawdopodobnie do roku 2030 mają być wymienione wszystkie istniejące prawa jazdy i już nie będzie czegoś takiego jak bezterminowe.

Kierowcy zawodowi (autobusy i ciężarowe powyżej 3,5t) już od ubiegłego roku muszą przechodzić szkolenia robić badania lekarskie, psychotechniczne i na tej podstawie wymieniać prawa jazdy już z datą ważności.

Data ważności prawka jest uzależniona ,na ile lat dostaniesz badania lekarskie ( max 5 lat)

Podobną procedurę przewiduje się wszystkim kierowcom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Data ważności prawka jest uzależniona ,na ile lat dostaniesz badania lekarskie ( max 5 lat)

NIe wiem czy to prawda bo w styczniu wymieniałem prawko i nadal mam wszystkie kategorie bezterminowo, mam psychotesty, kurs na przewoz i badania lekarskei i nigdzie nie bylo mowy o jakichs terminowych prawach jazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie pracujesz jako kierowca zawodowy.

Jeżeli zechcesz pracować jako kierowca zawodowy będziesz musiał przejść kurs dokształcający o ile masz wstępny (jak pisałeś na przewóz) zrobić badania i wymienić prawo jazdy ( tak zwane zawodowe z datą ważności)

 

Ja mam pokończone wszystko tylko muszę jeszcze zrobić psycho i badania lekarskie (chociaż robiłem w styczniu) i wymienić prawko do 10-09-10, bo inaczej strace prawo wykonywania zawodu. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo nie pracujesz jako kierowca zawodowy.

Jeżeli zechcesz pracować jako kierowca zawodowy będziesz musiał przejść kurs dokształcający o ile masz wstępny (jak pisałeś na przewóz) zrobić badania i wymienić prawo jazdy ( tak zwane zawodowe z datą ważności)

 

Ja mam pokończone wszystko tylko muszę jeszcze zrobić psycho i badania lekarskie (chociaż robiłem w styczniu) i wymienić prawko do 10-09-10, bo inaczej strace prawo wykonywania zawodu

 

Z tego z mi wiadomo to dokumenty ktore posiadam są w zupełności wystarczajace do tego zeby pracowac jako kierowca zawodowy. Nie musze robic zadnych kursów dodatkowych ani badań pozatymi co mam. CHyba ze Ty piszesz o zasadach dla kierowcow kat. D to inna sprawa bo tam nie wiem jak jest, ale przy moim C+E nic wiecej nie trzeba. jedyny dokument jakiego mi brakuje to Elektroniczna Karta Kierowcy do tachografu elektronicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotyczy to kat D jak i C z tym że w różnym okresie czasu to wchodzi

u nas pierwsza tura już do 10-09-09 musiała wymieniać prawka.

Jeżeli chodzi o C nie interesowałem się z jaką datą to wchodzi ale na 100% wchodzi, uzależnione to jest również od tonażu pojazdu , szczegółów nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak robiłem do roboty na kierowcę to tylko badania lekarskie i psychotesty były wymagane - wszystko ważne na 5 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności