Skocz do zawartości
lukas63

Zniżki OC od współwłaściciela

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie: kupuje samochód i chce zrobić współwłaścicielem mojego ojca - jak to zrobić?

1)

a) najpierw kupuje sam samochód a potem daruje 50% samochodu?

b) czy może razem z ojcem kupić samochód (będą ja i on na umowie)

 

Tak pytam, bo nigdy tego nie robiłem :)

 

I jeszcze kolejna pytania:

2) Możne zrobić tak, że będzie 3 współwłaścicieli? (na moje oko tak :D ) - ale jak się ma sprawa do zniżek? i jak to będzie wyglądało w dowodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najmniej formalnosci jako 2 opcja, jak chcesz korzystac z jego znizek on musi byc jako pierwszy w dowodzie chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
b) czy może razem z ojcem kupić samochód (będą ja i on na umowie)

To lepsze rozwiązanie.

2) Możne zrobić tak, że będzie 3 współwłaścicieli? (na moje oko tak ) - ale jak się ma sprawa do zniżek? i jak to będzie wyglądało w dowodzie?

Można. Któryś ze współwłaścicieli może umową darowizny przekazać komuś dowolną część swojego udziału w aucie, np. 25 czy 1 %. Wtedy ta osoba będzie dopisana do dowodu.

A OCi AC i tak opłaca główny właściciel i jego zniżki są brane pod uwagę.

Powyższy przypadek z życia wzięty - teść był właścicielem auta, szwagier współwłaścicielem. Szwagier darował mojej żonie ileś tam % swojego udziału w aucie. Została dopisana do dowodu jako kolejna współwłaścicielka. Po jakimś czasie szwagier darował resztę, został wykreślony z dowodu. A składki cały czas opłaca teść wg swoich zniżek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kiedyś autko na pół z moją dziewczyną (chodziło o zniżki - miała 30 %) ale nie miała ukończonych 25 lat.Pani w HDI była tak miła że uznała jej zniżki a na polisie byłem jako pierwszy, gdyż przekroczyłem wiek 25 lat.

Dziś ta dziewczyna (już żona) ma 60% zniżek, które także przeszły na mnie.Mam zarejestrowany tylko na siebie inny samochód i mam 60% zniżki.Wcześniej jednak dowiadywałem się w ubezpieczalni po jakim czasie "odziedziczę" zniżki, pani powiedziała że dopiero po roku.Minął rok chciałem się upewnić że mogę już mieć autko tylko na siebie a tu ku mojemu zaskoczeniu pani mówi, że od pierwszego dnia dziedziczy się zniżki - czyli wtedy zostałem oszukany.

troche namotałem ale mam nadzieje,że wiadomo o co chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a) najpierw kupuje sam samochód a potem daruje 50% samochodu?

przy tej opcji osoba obdarowana będzie musiała zapłacic jeszcze podatek od darowizny co sie raczej nie opyla. Lepiej od razu napisać umowę na dwie osoby i wtedy płaci się tylko podatek od umów cywilno-prawnych.

 

Co do zniżek OC to nie ma znaczenia kto jest głównym właścicielem, pod uwagę brane są zniżki osoby która ma ich więcej. Głównym właścicielem mojego passata jest mój tata a umowa OC jest na mnie i mam 60% zniżek taty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość janoslaw

A wiecie może coś o promocjach, które organizują jakieś TU? Mam maxymalne zniżki, a słyszałem od kolegi że czasami można dobrze trafić i dostać na przykład dodatkowych 10 % np. za pojemność silnika. Słyszeliście może kto aktualnie ma w ofercie coś takiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już trzecie auto na współwłaściciela, ze względu iż jestem małoletni (23 lata), ale ja jestem głównym właścicielem a mój tata jest współwłaścicielem. Dzięki temu mam zniżki 60%. :) Najlepiej wpisać odrazu 2 osoby na umowie zakupu wtedy wszystko się załatwia normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przy tej opcji osoba obdarowana będzie musiała zapłacic jeszcze podatek od darowizny co sie raczej nie opyla
nie prawda, w us umowy darowizny w lini prostej np. syn - ojciec, brat - siostra nie wnoszą opłat i tylko pisze sie umowe darowizny i potem idzie się do wydziału komunikacji żeby zrobili adnotacje w dowodzie. Więcej na temat darowania auta: http://www.motofakty.pl/artykul/podatkowe_skutki_darowizny_auta.html Edytowane przez eVWcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie prawda, w us umowy darowizny w lini prostej np. syn - ojciec, brat - siostra nie wnoszą opłat i tylko pisze sie umowe darowizny i potem idzie się do wydziału komunikacji żeby zrobili adnotacje w dowodzie

 

Masz miesiąc na zgłoszenie takiej darowizny do US - jeżeli nie zgłosisz musisz zapłacić podatek jak za 1 grupe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak:) i jeszcze taka dygresja co do samego kupna auta, czas zgłoszenia do US jest 14 dni, termin miesięczny jest do wydziału komunikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię moją sytuację, bo wcześniej tak chciałem się ogólnie dowiedzieć a teraz konkretne pytania :

 

Teraz jeżdze czasami B4 ojca. Mój wujek, który mieszka w Niemczech ma 2 wozy i nie jest mu potrzebna B3 2.0 i chce mi ją darować. Chcę, żeby było 3 współwłaścicieli (ja, mój brat, i ojciec ze swoimi zniżkami). Podatku nie zapłacę, bo do darowizny do 4902zł nie płacimy podatku (taki pasek jest wart mniej).

 

Czy w czasie ubezpieczenia zniżki będą szły na mnie i mojego brata?

Czy przez to, że mamy mniej niż 25 lat będziemy mieli dodatkowe zwyżki przez ten fakt?

Czy w dowodzie jest miejsce na 3 współwłaścicieli?

Czy na umowie darowizny pisać od razu mnie, mojego brata i ojca jako obdarowanych?

Czy trzeba oznaczyć kto jest głównym właścicielem w umowie i w jaki sposob to zrobić? Jeżeli tak to czy głównego właściciela dać mojego ojca czy może mnie ale będę miał zniżki ojca będąc głównym właścicielem?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy trzeba oznaczyć kto jest głównym właścicielem w umowie i w jaki sposob to zrobić? Jeżeli tak to czy głównego właściciela dać mojego ojca czy może mnie ale będę miał zniżki ojca będąc głównym właścicielem
mam ubezpieczenie w HDI i jestem jako pierwsza a mama jako współwłaściciel i mam na nią zniżki :) jak jest w innych TU to nie wiem.
Czy na umowie darowizny pisać od razu mnie, mojego brata i ojca jako obdarowanych?
wypełniacie 3 druczki z Urzędu Skarbowego i tam wpisujecie np.1/3 część auta i jego wartości dla danej os.
Czy w dowodzie jest miejsce na 3 współwłaścicieli?
jak dla mnie to jest jeden główny i dwóch współwłaścicieli i na pewno się miejsce znajdzie;)
Czy przez to, że mamy mniej niż 25 lat będziemy mieli dodatkowe zwyżki przez ten fakt?
to zależy od ubezpieczyciela, np w PZU wzwyżki są do 26 roku życia,
Czy w czasie ubezpieczenia zniżki będą szły na mnie i mojego brata?
wg mnie to tak, tylko po wizycie w wydziale komunikacji trzeba iść zgłosić do TU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musi być Twój ojciec na umowie żeby był współwłaścicielem. Jak chcesz , aby jego zniżki były brane pod uwagę w ubezpieczalni musisz :

- iść do Urzędu Skarbowego po wzór umowy darowizny, wypełniasz dane <co darujesz, ile <ja wpisałem 1% :D > i wracasz z wypełnionym do urzędu żeby Ci podbili. Darowizna nie może przekroczyć wartości 9tyś iluś tam złotych! Wtedy NIC nie zapłacisz bo to darowizna w linii rodzic - dziecko. W Wydziale komunikacji w dowód rejestracyjny wpisują Ciebie jako właściciela, a tatę jako współwłaściciela. Idziesz do ubezpieczalni i rekalkulują Twoje zniżki/zwyżki z ojca i płacisz np.300 zł za ubezpieczenie na rok zamiast 1300 zł :cool: Dobry patent.

 

p.s. 1% darujesz , a w ubezpieczalni nie ma to żadnego znaczenia ile...ważne, że jest współwłaściciel.

 

p.s.2 jak będziesz sprzedawał auto musi Twój tato podpisać umowę, a Ty musisz mu odpalić 1% z kasy ze sprzedaży:D Formalność hehe

 

edit - literki :D

Edytowane przez HaNsiN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki eVWcia i HaNsiN :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a orientuje się ktoś jak przechodzą zniżki??, keidyś miałem b3 przez 2.5 roku z ojcem (60% zniżek), teraz mam b4 też 2.5 roku i też z ojcem. Sam mam 23 lata czy już odziedziczyłem zniżki, czy jak to jest?, co roku ileś tam procent? kiedyś słyszałem, że 10% rocznie przechodzi na mnie, może ktoś podpowiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze jedno : Ty nabijasz sobie zniżki, jak Twój tato jest współwłaścicielem.

 

Jeżeli chodzi o sprawy mniej miłe tzn kolizje i zabieranie zniżek : jeżeli auto <z współwłaścicielem> jest ubezpieczone w firmie ubezpieczeniowej np Allianz, a Twój tato ma swój samochód dodatkowo i ubezpieczony w PZU, to w razie kolizji zniżki traci tylko w Allianz <tam gdzie ubezpieczysz auto wspólne - z tatą jako współwłaścicielem> Nie ruszą zniżek taty, ubezpieczenia w PZU. Jakby dwa auta były w jednej ubezpieczalni to chyba jasne, że zniżki mu spadną.

 

Weso

nie jestem pewien na 100% , ale Ty w wieku 23 lat płacisz zwyżkę, ale ubezpieczając auto zbierasz już zniżki. Niemniej jednak jakby przyszło co do czego i sam byś chciał ubezpieczać to podejrzewam, że policzą Ci tak : Zwyżka - Twoje zniżki , a i tak im wyjdzie , że więcej zapłacisz niż normalnie <bez zwyżek> Nie jestem pewien czy tak będzie, ale się domyślam.

Edytowane przez HaNsiN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nabijam, ale po jakim czasie osiągnę ten max, czyli 60%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś tak:p sumują Ci znizki za np. jednorazowa wpłate, od kiedy prawko jakie auto, silnik niestety za wiek jest wzwyżka w PZU 50% do 26 roku:/ mi za astre naliczyli 500 z hakiem za rok a w HDI 330 i mama jako współwłaściciel i mamy max zniżek. Różnice widać....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale nie wiem jak wysoka jest zwyżka dla wieku poniżej 25 lat, podejrzewam, że Twoje nazbierane zniżki do tej pory przy rekalkulacji wyszłyby mniejsze od zwyżki i nadal płaciłbyś więcej. Po przekroczeniu wieku 25 lat chyba zniżki są normalnie liczone, więc jeśli ubezpieczasz już 2,5 roku, a masz 23 lata, to za dwa lata możesz liczyć na zniżkę 50% jeśli tak jest jak piszę.

 

p.s. w tej kwiestii nie jestem pewny i proszę, aby osoby kumate sie wypowiedziały bo nie chcę nikogo wprowadzać w błąd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak byłbym właścicielem (24lata) a współwłaścicielem mój ojciec (50%zniżki) i mój brat (22 lata) - to od zniżki mojego ojca odejmują moje zwyżki za wiek i także zwyżki za wiek mojego brata? czy biorą tylko zwyżkę jednej osoby (moją a brata już nie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności