Skocz do zawartości
zdun_VW

Światła do jazdy dziennej

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z nowym rozporządzeniem ministra, do jazdy na światłach dziennych nie jest wymagane zapalanie przednich i tylnich świateł pozycyjnych jak i podświetlenie rejestracji. Można od świtu do zmierzchu jeździć na samych przednich światłach dziennych. O ile poprzednie rozwiązanie było jak dla mnie trudne do wykonania to przednie lampki sam sobie podłącze. Więc tak:

 

Czy istnieją przepisy dotyczące umiejscowienia/odległości/wymiarów takiej lampy/lampki z przodu pojazdu :?:

Mógłbym sobie je np. założyć w miejscu po halogenach :?:

Polecacie jakieś lampki :?: Oprócz oczywiście tych agro listw LED...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś link do tego rozporządzenia, albo sygnatury?

Wymiary masz tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Światła_dzienne#Przepisy_prawne_w_Polsce_.28wyci.C4.85g.29

Co do zamontowania w miejsce po halogenach, niezabardzo... zderzak w tym miejscu tworzy łuk, przez co jak zamontujesz typowie światło dzienne, będzie świeciło w dół i bok zamiast do przodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz jakiś link do tego rozporządzenia, albo sygnatury?

Wymiary masz tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Światła_dzienne#Przepisy_prawne_w_Polsce_.28wyci.C4.85g.29

Co do zamontowania w miejsce po halogenach, niezabardzo... zderzak w tym miejscu tworzy łuk, przez co jak zamontujesz typowie światło dzienne, będzie świeciło w dół i bok zamiast do przodu

 

Przeczytałem o tym dzisiaj w gazecie.

 

No faktycznie tworzy łuk, ale zamontowałbym tak, że były by w takiej samej pozycji co lampy.

 

//EDIT

TUTAJ link do dziennika ustaw

 

I najważniejsza informacja, pkt 3

 

1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,45)

 

2) powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,

 

3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej45)

Edytowane przez zdun_VW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeczytałem o tym dzisiaj w gazecie.

 

No faktycznie tworzy łuk, ale zamontowałbym tak, że były by w takiej samej pozycji co lampy.

 

Jeśli jest gdzieś tam podana dokładna data tego rozporządzenia, to zapodaj :)

jeśli zamontujesz tak żeby świeciły jak należy to nie ma problemu. Ja też z tym kombinowałem, ale ostatecznie dałem sobie spokój, bo lampa żeby świeciła do przodu musiałaby mocno wystawać od zewnętrznej strony zderzaka.

Mogę jeszcze dodać że fabrycznie nie mam halogenów, ale we wzmocnieniu zderzaka jest otwór i to dość duży. Także np. lampa wesem którą przymierzałem spokojnie by weszła.

 

---------- Post added at 20:10 ---------- Previous post was at 20:09 ----------

 

TUTAJ link do dziennika ustaw

dziękować :D

 

---------- Post added at 20:12 ---------- Previous post was at 20:10 ----------

 

he... Ustawodawca nie twierdzi że tyle lampy nie muszą się świecić... one NIE MOGĄ się świecić wg nowych przepisów :D trzeba będzie przerobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do 1 pkt można to zrobić na takiej samej zasadzie jak działa "automat" do zapalania świateł mijania z tym, ze tu podpięte były by do jazdy dziennej. Bynajmniej Ja tak to widzę.

 

Pkt 2 nie wiem, może jakiś przekaźnik by zastosować.

 

Data ogłoszenia:2009-05-20

Data wejścia w życie:2009-06-20

Data obowiązywania: 2009-06-20

 

he... Ustawodawca nie twierdzi że tyle lampy nie muszą się świecić... one NIE MOGĄ się świecić wg nowych przepisów trzeba będzie przerobić

 

No dokładnie. Mają palić się tylko dzienne, czyli wystarczy jeden prosty włacznik i po prostu pilnować się z wyłączaniem dziennych przy włączaniu mijania

Edytowane przez zdun_VW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
\

 

 

 

No dokładnie. Mają palić się tylko dzienne, czyli wystarczy jeden prosty włacznik i po prostu pilnować się z wyłączaniem dziennych przy włączaniu mijania

One mają automatycznie gasnąć po zapaleniu mijania, akurat to nie problem, wystarczy jeden przekaźnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
One mają automatycznie gasnąć po zapaleniu mijania, akurat to nie problem, wystarczy jeden przekaźnik.

 

No dokładnie, ale wersja dla leniwych przewiduje sam włącznik :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wtopa panowie :confused: zobaczcie przypis 45 :rotfl: a właśnie wróciłem z garażu gdzie odłączyłem tylne lampy :D

Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

czy "dopuszcza się" ma oznaczać że tylne lampy się świecą? bo już nie rozumiem. Może John się wypowie

Edytowane przez ormowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. rozporządzenia w autach zarejestrowanych po 31.12.2009 i mających na wyposażeniu światła do jazdy dziennej, mają one świecić same, tzn. bez tylnych i przednich pozycji i oświetlenia rejestracji, a w autach zarejestrowanych przed tą datą dopuszcza się stosowanie takiego wyposażenie, że dzienne włączają się razem z tylnymi pozycjami, ale nie muszą. Chyba dlatego tak napisali, żeby właściciele aut z takim rozwiązaniem nie musieli tego przerabiać w myśl nowego przepisu.

Bynajmniej Ja to tak rozumiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdun a po co światła do jazdy dziennej mają świecić ślicznie na wprost? Przecież w nocy ich włączać nie będziesz, bo według tych przepisów nie wolno. :) Poza tym Zdun po Elblągu śmiga już B4 z dziennymi, włączone ma tylko dzienne, a już mu chciałem uwagę zwrócić, że tak to chyba nie można. A tu się okazało że jednak jak najbardziej można.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie nie muszą świecić na wprost :D Musze teraz znaleźć jakieś pasujące pod otwór na halogeny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy "dopuszcza się" ma oznaczać że tylne lampy się świecą? bo już nie rozumiem. Może John się wypowie

He he też miałem problem z interpretacją tego rozporządzenia. Ale wygląda na to, że jest tak jak pisze zdun_vw. Po prostu umieścili w niej taki zapis, by ktoś kto posiada dzienne świecące z postojami, nie musiał przerabiać instalacji. A jak ktoś kupuje nowy samochód, to od nowego roku nie ma opcji dzienne+postoje, mają świecić tylko dzienne.

 

PS. Tutaj podałem fajny przepis, na tanie światła dzienne led, ale w obudowie halogenowej. Jak ktoś nie ma halogenów (Passat b4), można wyciąć ładne kółko w zaślepce i jak nie będą one świecić, to nie będzie dodatkowych elementów widać.

Edytowane przez John

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności