Skocz do zawartości
PeCet

Jazda za ciężarówką = mniejsze zużcie paliwa

Rekomendowane odpowiedzi

Tu chodzi tak jak wszyscy piszą o opór powietrza. I dla kolarza, który jedzie z prędkością 50 km/h, 80% siły jaką musi włożyć w pedałowanie służy do pokonania oporu powietrza. Siła oporu powietrza rośnie z kwadratem prędkości.

Ja też jeżdżę amatorsko na rowerze i najwięcej udało mi się wyciągnąć po płaskiej drodze koło 50 km/h, narazie :). Zawodowi kolarze potrafią nawet 70 km/h jechać na płaskiej drodze. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość amster

Witam,

 

Właśnie też obejrzałem Pogromców, całkiem ciekawa sprawa.

Jakiś czas temu na trasie Warszawa-Gdańsk (~400km) udało mi się osiągnąć spalanie 3,6l/100km. Ciekawe czy dałoby się jeszcze zjechać stosując jazdę za ciężarówkami :)

 

Pozdrawiam,

amster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3,6l/100km.
nie wierze w takie spalanie, chyba ze zresetowales kompa i jechales pozniej 5km z gorki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość amster

To średnia z całej trasy. Komputer na pewno dobrze pokazuje.

Wczoraj średnia 4,5l Gdańsk-Wawa, ale z całym zapakowanym autem (kombi) no i minimalnie szybszą jazdą - większość trasy powyżej 100km/h.

Fakt, że jak się przyciśnie to można na tej samej trasie zrobić 5l/100km, ale trochę zasad eco drivingu i 4-4,5l bez żadnego wysiłku i z przyzwoitą prędkością ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie wierze w takie spalanie,

A ja wierzę. Ponieważ

Wczoraj średnia 4,5l Gdańsk-Wawa, ale z całym zapakowanym autem (kombi) no i minimalnie szybszą jazdą - większość trasy powyżej 100km/h.
taką samą średnią uzyskałem na trasie 680 km z mojej wsi do Gołdapii w lecie gdzie korki na drodze (leciałem przez 3-miasto) z kilkoma przystankami. 5 dorosłych osób + pies + bagaże. W sytuacji kiedy się jedzie nocą z tzw, "jazdą emerycką" można średnią zniżyć jeszcze bardziej. Zauważcie jaka średnia wychodzi na autobahnie mimo iż tam się staramy deptać. Dlatego przy jeździe bez zatrzymywania i w sprzyjających warunkach można zejść poniżej średniej. Kiedyś ktoś na forum napisał że zjechał poniżej 4l/100 (ile dokładnie nie pamiętam). Wbiły mi się jego słowa gdyż opisał to tak że po dłuższej jeździe w ten sposób miał ochotę pie.....ąć w kierownicę żeby mu się poducha otworzyła tak już miał dość tej jazdy. Dlatego jazda za ciężarówką mogłaby bardzo okroić średnią, ale piszę że byłaby to jazda przez mękę i z pełnym wytrzeszczem gdyż to jest bardziej męczące niż jazda dromaderem przez saharę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaa i później taki "kwiatek" wjedzie Ci z prawego pasa na lewy na autostradzie prosto przed nosem i cieszy sie kuźwa niskim spalaniem przy prędkości 100km/h. Zużyje 1-1,5 l mniej jadać za tą ciężarówką czy nie ale troche umiaru.

 

Sam jeżdżę 95-98km/h ale to busem . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze nawet jak się czlowiek podepnie pod osoboweczke to i spalanie ciut sie zmniejszy, przypomniala mi sie sytuacja z wakacji, jak na autostradzie miałem mały race z Passkiem B6 2.0tdi zobaczylem ze sie szybko zbliza i chcialem zobaczyc jak moj pasek wypada przy B6 i tez zaczalem przyspieszac, jako ze musialem wyprzedzic ciezaroweczke to pan z B6 poswiecil dlugimi i mnie wpuscl to ja lewy pas i ogien, on sie trzymal za mna zjechalem na prawy pas on tez za mna, az po jakims czasie podjal probe wyprzedzenia mnie , zjechal na lewy pas i dal rade tylko dojechać do konca przednich drzwi i nagle mocy braklo;) Takze nawet za osobóweczka całkiem niezly tunel aero sie robi:) A co za tym spalanie mniejsze, ale gra nie warta ryzyka i konsekwencji co moze sie stac jesli nagle zdarzy sie jakas sytuacja awaryjna na drodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności