Skocz do zawartości
szefomaciek22

Jaki piec centralnego ogrzewania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jaki piec C.O do mieszkanie o pow, 350m2.Co na dzień dzisiejszy będzie tańsze w użytkowaniu ,

-miał

-czy eko groszek

dziękuje za odpowiedz

pozdrawiam Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki rodzaj opału będzie tańszy to nie wiem, ale mogę polecić jednego producenta pieców C.O. http://www.slawex.pl

Już drugi sezon użytkujemy ten piec http://www.slawex.pl/pl/oferta/2/ i jesteśmy bardzo zadowoleni. Są różne wielkości, u nas jest do ogrzania ok 220 metrów kw.

Teraz w ofercie widzę że ceny poszły w górę, my płaciliśmy ok 2400zł razem ze sterowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam...

 

zależy czy masz czas na zabawe tzn. czyszczenie pieca i rozpalanie na nowo ;) ponieważ przy opcji "miał" to rozpalasz raz i musisz czekać aż się wszystko wypali (w zależności od piecy 24h - 48h) i wyczyścić piec i na nowo rozpalić na kolejne XXh, druga sprawa magazynowanie i zlewanie wodą miału.. czy masz gdzie to robić. Wiadomo miał to wągiel, tak więc wszędzie kurz i syf. Jak kupisz słabej jakości miał to krócej się bedzie palił i możesz mieć jeszcze problemy z kominem, tzn. będzie się osadzał syf i w którymś momencie może (nie musi) zapalić się komin. :(:( nie polecam

 

Jeżeli dobrze mi wiadomo to przy groszku są podajniki i sterownik który ma za zadanie "porcjowania" ilości groszku do temp. na zewnątrz i wewnątrz budunku/domu

 

Najtańsze (przynajmniej) w opcji którą juz próbowałem pare razy :

drzewo -- buk lub dąb, przez zimę spalam 10m3 (175m2) koszt 120pln /m3

wada--- trzeba rozpalać i podkładać, składowanie

zaleta ---tanio, wartość energetyczna najlepsza ze wszystkich opałów

 

Wgodnie

gaz---wszystko na przyciski, komputer struję temp. jak sobie tylko zażyczysz

wada -- drogo , ok400pln/mc (z ciepłą wodą), drogi piec

zaleta-- zero pracy przy ogrzewanie :D

 

 

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tańszy będzie piec miałowy ,spali wszystko ,łącznie ze śmieciami.Piec z podajnikiem jest wygodniejszy,ale droższy w eksploatacji i zakupie,jeśli masz budynek niepodpiwniczony denerwuje jego głośna praca.Przy piecu z podajnikiem skazany będziesz na modne i droższe paliwo ,ale piec wynagradza to większa sprawnością.Owszem,można w nim palic wszystko tylko wtedy jego zakup mija sie z celem.Jesli masz czas kup miałowy ,jeśli nie kup z zasobnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400 zł na miesiąc przy gazie raczej mało realne ;). Polecam już bardziej piec na trociny niż na miał mam taki w rodzinie i wszyscy są zadowoleni :D. Sterowane sterownikiem dmuchawa itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym polecał ogrzewanie mieszane :) u siebie mam piec gazowy dwufuncyjny (czyli CO i woda oraz kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza na dom . W dzień pali się w kominku (chyba że nikomu się nie chce podkładać raz na kilka godzin ;-) ) a w nocy funkcję ogrzewania przejmuje gaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najtańsze (przynajmniej) w opcji którą juz próbowałem pare razy :

drzewo -- buk lub dąb, przez zimę spalam 10m3 (175m2) koszt 120pln /m3

wada--- trzeba rozpalać i podkładać, składowanie

zaleta ---tanio, wartość energetyczna najlepsza ze wszystkich opałów

 

Też mamy kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza (dom 160m2) - zużycie drewna 10-12 m3 drewna, jedyny minus to wyjazdy na ferie zimowe bo ktoś z rodziny musi przyjeżdżać i rozpalać.

Od niedawna jako alternatywę mamy piec na olej opałowy który uruchamiamy na czas wyjazdów zimowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi Ci o oszczędność to pewnie miał jeżeli wygode i niewielką obsługe pieca polecam coś z podajnikiem http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grzewcze.php

Handlujemy tymi kotłami,są dobrej jakości ,a klienci je chwalą.Kominek z rozprowadzeniem też jest jakimś rozwiązaniem ale według mnie to dodatkowy bałagan w domu.jeżeli chodzi o piece na drewno i pochodne,oczywiście opał jest tani ale trzeba często do nich dokładać.

Sam po wielu próbach róznych paliw korzystam teraz z węgla w piecu ze sterowaniem ale bez podajnika.Napewno drożej ,ale lepiej wyskoczyć na browar niż szpadlować przy piecu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hezek

kiedyś miałem piec węglowy teraz gaz wcale nie jest dużo drożej a wkład pracy żaden przede wszystkim paliwo płynie rurą a nie na taczkach ;)

 

najważniejsza sprawa to dobra izolacja budynku bez tzw. mostków termicznych istnieją juz domy pasywne "niby" bez ogrzewania wiec i gaz nie musi byc drogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tańszy będzie piec miałowy

No ja bym nie był zachwycony miałem, bo jak to pier.olnie!!! Maskarak!

 

http://www.krzaczek.eu

Kupuj z podajnikiem i sterownikiem :)

 

Ewentualnie pomyśl nad kominkiem :)

Proponuję jeszcze tematykę kolektorów słonecznych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brat ma firmę hydrauliczną i niedawno mówił mi, że podobno opalanie miałem ma być zabronione, czy też miał ma być wycofany ze sprzedaży (coś w tym stylu). Ile w tym prawdy nie wiem, on też to usłyszałod kogoś, ale warto się zorientować w temacie.

 

Edit

Informację o wycofaniu miału z użycia, brat usłyszał na szkoleniu na serwisanta kotłów w jakiejś firmie, miał jest mocno zanieczyszczony siarką i innymi niebezpiecznymi substancjami i ze względu na ekologię ma zostać wycofany. Kiedy to nastąpi - nie wiadomo, były to pierwsze wzmianki, ze takie coś ma być.

 

-miał

-czy eko groszek

wg mojego brata - wybrałby ekogroszek, gdyż jest paliwem które łatwo kontrolować i przy odpowiednim wysterowaniu (sterowanie firmy Elster - najlepsze na rynku) zapewnia ono wygodę pieca gazowego lub olejowego, brat poleca piec firmy Ciechewicz lub Galmet,

podstawą jest zdobycie dobrej jakości ekogroszku, a z tym niestety nie jest łatwo.

Edytowane przez Malutki2m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Dzieki za wszystkie odpowiedzi,Problem polega na tym ze jest to dom wielorodzinny i nie wszyscy chcą piec na eko groszek,Jeśli miałbym kopić piec dla siebie 100m2 ty prawdopodobnie wybrał bym groszek , tylko drazni mnie to ze cena groszko w ciagu 3 lat podskoczyła o 100%

Moze jest jakis piec w którym bede mógł palic groszkiem i miałem ,oczywiscie jestem przygotowany na wydatek 12 tys za piec

pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez szefomaciek22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek widziałeś kiedyś wybuch Miału?

Odradzam tego typu piece!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po pierwsze nie piec, tylko kocioł. Piece to kiedyś były kaflowe - nie mylmy pojęć :). Są to 2 różne urządzenia.

 

Do domu o pow. 350m2 w zależności od fizyki ścian będziesz potrzebował mocy ok. 30-40kW.

Jeżeli wybierasz pomiędzy miałem a groszkiem to ten pierwszy będzie tańszy w utrzymaniu i w zakupie. Wygodniejszy bo z możliwością zainstalowania pełnej automatyki jest kocioł na groszek.

Aby mieć C.O. i ciepłą wodę nie trzeba kupować kotła dwufunkcyjnego - wystarczy zamontować 2 pompy i 2 zawory trójdrożne oraz powiązac wszystko automatyką. Są takie kotły, chociażby produkowane przez DomGaz Marki - mogę polecić, pracowałem kiedyś u nich i sam mam ich kocioł z tym, że gazowy. Od 7 lat oprócz 1 czyszczenia di niego nie zaglądałem :). Ważne jest żeby dołożyć trochę grosza i kupić komplet z automatyką pogodową. Po zaprogramowaniu zapominamy, że mamy kocioł :).

 

Generalnie najtańszym paliwem pozostaje drewno. Na rynku są bardzo dobre kotły na zgazowane drewno (za pomocą specjalnego nadmuchu wydzielany przez drewno gaz spalany jest w dyszach nad paleniskiem - wystarczają 2 zasypy na dobę) występujące w opcji z automatyką. DomGaz produkuje kocioł o nazwie Holzgaz - ciekawostką jest, że 90% produkcji idzie do Niemiec a tam sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Maciek widziałeś kiedyś wybuch Miału?

Odradzam tego typu piece!

Widziałem skutki takiego wybuchu

Do domu o pow. 350m2 w zależności od fizyki ścian będziesz potrzebował mocy ok. 30-40kW.

 

Myślę ze potrzebuje kocioł o większej pojemności , około 50KW. znalazłem już jeden egzemplarz firmy KOTLAN (cena 11,500tys)

znacie tą firme >>???

WIELKI DZIĘKI ZA WSZYSTKIE WYPOWIEDZI :)

Edytowane przez szefomaciek22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektrownie,elektrociepłownie iciepłownie są opalane miałem i nie wyobrazam sobie wycofania tego paliwa.W miale jest tyle samo siarki co w węglu.Wybuchy miału są mniej grozne jak gazu czy paliwa płynnego ,a problem zanika przy stosowaniu nowoczesnych sterowników ,które włączają sie częsciej ale na krótszy okres.Drewno jest fajne tylko niestety coraz trudniej dostępne , droższe ,oraz pracochłonne w stosowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie gazowe nie musi być drogie jeżeli posiada się dobry kondensacyjny kocioł gazowy,u mnie w domu (160m2) na wyposażeniu jest taki kocioł http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/vitodens_333.html ,powiem tak,czysto,tanio i przyjemnie,polecam(kocioł kondensacyjny),gdy patrzę na mojego tatę jak smoli się z miałem,a potem z popiołem to aż mi go szkoda(czasem pomagam),pamiętajmy,że wszystkie paliwa poszły nieżle w góre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeje kotleta.

Posiadam mieszkanie około 80 m2 w starym budownictwie na piętrze, nieocieplone w chwili obecnej ogrzewane gazem. Teść jest rolnikiem więc mam dostęp do owsa i drewna za nieduże pieniądze więc zastanawiam się nad wstawieniem w piwnicy dodatkowego kotła (prąd, woda, dwa wolne szyby kominowe w piwnicy są). Pytanie do posiadaczy kotłów na owies i drewna/węgla jakie polecacie? Ile zużywacie drewna/owsa? Czy kocioł z podajnikiem na ekogroszek nadaje się do palenia owsa? Ile może kosztować taka inwestycja bo podobno sam kocioł to nie wszystko. Wszelkie info i opinie o danych kotłach mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja ten sezon ogrzewam domek piecem LING DUO firmy Klimosz, ten piecyk ponoć spala wszytko to co napisałeś, ja jak na razie pale w nim tylko groszkiem i jest OK. Ja za sam piecyk dałem cos kolo 8000 do tego kupiłem zawór czterodrogowy, siłownik do tego zaworu, termostat pokojowy, dwie pompy, tyle z osprzętu :)

Pozdrawiam

Edytowane przez beldo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam polecę mój tegoroczny zakup, piec Defro Optima Komfort Plus 15KW (dom 220m2, częściowo ocieplany, stara instalacja grzewcza, około 200+ litrów wody w obiegu, obieg grawitacyjny z pompką wymuszeniową).

 

W pierwszym miejscu jakim chciałem ten piec kupić, mówili że będzie za mały do takiej powierzchni (15kw powinien ogrzać max 150m2). W drugim miejscu gdzie finalnie kupiłem, powiedzieli że da rade ale trzeba będzie więcej palić.

 

Co się okazało, piec daje rade spokojnie ogrzać cały dom, temperaturę trzyma jaką się mu zada. Średnio w domu 20/21 stopni w czasie palenia. Jako że piec z nadmuchem, węgiel pali się do końca, czyli ile ma się wypalić tyle się wypali. Ale... Ostatnio spróbowałem palić brykietem i co się okazało. Piec spala to wręcz idealnie, praktycznie zero jakiegokolwiek odpadu, bardzo dobrze nagrzewa dom i trzyma temperaturę.

 

Także piec firmy Defro mogę polecić w 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności