Skocz do zawartości
multi

Wymiana klimy(stary czynnik R12) na klime(z nowym czynnikiem R134a)w passku b3POMOC

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam w swoim passku climatronica (klima na stary czynnik chlodzacy czyli R12) jak wszyscy wiecie zostal on wycofany i tu mam kilka pytan:

 

1. czy sprezarka klimy na nowy czynnik ma takie same mocowania jak ta ktora mam teraz?

2. jezeli mam silnik 1,8 ABS to czy sprezarka tez musi pochodzic z passka 1,8 ABS czy moze byc np. od passka 2,0 lub vr6?

3. czy musialbym wymieniac wszystkie rzeczy czyli filtr osuszacz, chlodnica klimy itd? czy moze niektore czesci moga zostac stare?

 

Prosze was o pomoc w tym temacie odpowiedzi, podpowiedzi lub jakies rysunki jak ktos posiada

 

Z gory dziekuje i pozdrawiam

Edytowane przez multi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie mam w swoim passku climatronica (klima na stary czynnik chlodzacy czyli R12) jak wszyscy wiecie zostal on wycofany i tu mam kilka pytan:

 

Pewny jesteś że masz R12?

 

jezeli mam silnik 1,8 ABS to czy sprezarka tez musi pochodzic z passka 1,8 ABS czy moze byc np. od passka 2,0 lub vr6?

 

Z tego co wiem to od VR6 jest inna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pewny jesteś że masz R12?

 

Na milion procent mam klime na R12 wszystkie serwisy tak mowily poza tym w passku klima na nowy czynnik wychodzila dopiero pod koniec 1992 roku a moj jest 1991/1992 czyli z poczatku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabij nowym i działać będzie tylko po co skorow każdym zakładzie nabiją jeszcze r12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nabij nowym i działać będzie tylko po co skorow każdym zakładzie nabiją jeszcze r12

 

Ja mam nieszczelnosc a nowy czynnik jest bardziej lotny od starego wiec nie ma sensu nabjac.

U mnie w Łodzi nie znalazlem nikogo kto by nabijal starym czynnikiem wszyscy sie boja o utrate certyfikatu i grzywny w wysokosci do 5 tys. zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rafbud1986

Jest spora róznica miedzy jednym gazem a drugim...W instalacjach na stary gaz ( R12 ) za substancje smarujaca kompresor urzywało sie oleju mineralnego natomiast w instalacjach na niby eko gaz czyli tych nowszych ( R134a ) urzywany jest olej syntetyczny.

Pracowałem 3 lata w zakładzie ktory prucz elektryki zajmował sie klimą.

 

Sa dwie opcje nabicia Twojej instalacjji :

 

Zdejmujesz kompresor oprózniasz go z oleju ( wylewasz jak z silnika )

Zalewasz go nowym ( syntetycznym )

Przepłukujesz kazdy przewód ( bez zdejmowania ) benzyną extrakcyjna pod ciśnieniem

Wymieniasz filtr osuszacz

Sprawdzasz azotem szczelnosc układu

Nabijasz R134a i masz sople pod nosem

 

 

Druga opcia:

Zdejmujesz kompresor oprózniasz go z oleju ( wylewasz jak z silnika )

Zalewasz go nowym ( syntetycznym )

i tu są schody bo zawory w obydwu instalacjach nie są takie same. Wiec albo robisz to full wypas i kupujesz urzywane przewody z instalacji na nowy gaz i montujesz takowe jezeli niechcesz wydawac dodatkowych kilku stówek to...

Przepłukujesz kazdy przewód ( bez zdejmowania ) benzyną extrakcyjna pod ciśnieniem

Wymieniasz filtr osusacz

wpuszczasz azot aby byc pewnym ze nowe o-ringi trzymaja i...

aplikujesz do układu ( tzw. przezbrajacz ) koszt takiego to ok. 180 zl

Nabijasz układ gazem R134a i masz sople pod nosem ale mniejsze bo na starym gazie temperatura była srednio jeden stopien niższa niz na R134a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra a czy ktos moze mi odpowiedziec na moje pytania? tzn. czy moge zamienic instalacje z passka ktory ma ja na nowy czynnik?

jak juz mam przy tym kombinowac to wolalbym wstawic cala instalke na nowy czynnik

czasami mozna kupic uzywke w dobrej cenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rafbud1986

Jasne ale w jakim celu skoro Twoja jest w pełni sprawna chyba lepiej wydac 400 zł niz 2000 tysie... ale spoko niewtrącam sie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
skoro Twoja jest w pełni sprawna

no wlasnie nie jest do konca sprawna gdzies jest nieszczelnosc

 

lepiej wydac 400 zł niz 2000 tysie...

bez przesady niektorzy sprzedaj kompletna klime w cenach: 600 - 1000zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rafbud1986

To skoro możesz kupić ( szczelna ) klime za 1000 zł to nawet bym sie niezastanawiał...tylko postaraj sie o jakąs gwarancje na tą instalacje zeby ta nowa niebyła bardziej zdymana...a sprawdzałes z kad ucieka gaz ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie nie moga mi sprawdzic bo mam stare gniazda i powiedzieli ze nic z tym nie zrobia

 

jeszcze jedno pytanie bo widze ze sprezarka na czynnik r134a ma inne kolo pasowe jest tam tylko jeden pasek a u mnie sa dwa lub trzy( sam juz nie pamietam ile) na kolepasowym od sprezarki

i moje pytanie brzmi jak wpasowac to do mojego passka?

czy ktos posiada schemat, rysunek calej klimatyzacji w passku od 1993 roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam chłodniczkę klimy od VR6 na nowy czynnik i nowy nigdy nie używany osuszacz , jak będziesz zainteresowany daj znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy moglby ktos kto posiada klime na nowy czynnik wrzucic fotke sprezarki konkretnie chodzi mi o to jak tam paski sa usytuowane

i kolejne pytanko czy moge kolo pasowe od sprezarki na stary czynnik zalozyc do sprezarki na nowy czynnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego co do nieszczelności twojego układy chłodniczego to ja obstawiam:

1. Skraplacz, znaczy chłodnice z przodu,

2. Uszczelniacz na sprężarce pod kolem pasowym.

3. Ewentualnie parownik w środki.

Szczelność ukladu możesz sprawdzić nabijając układ w aucie sprężonym powietrzem tak ze 20 atmosfer. Jeżeli jest duża dziura to bedziesz słyszał syczenie i spadek ciśnienia na manometrze.

Co do gazu R12 to jest zamiennik tego gazu r409A, jeśli dobrze pamiętam.

Firma w której byłeś to jakaś lipa skoro takich rzeczy nie wiedzą.

Koło pasowe możesz zmienić to nie stanowi problemu, tylko muszisz być pewny, że twoja sprężarka jest szczelna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Firma w której byłeś to jakaś lipa skoro takich rzeczy nie wiedzą.

Wszystkie firmy w Łodzi objezdzilem

 

Koło pasowe możesz zmienić to nie stanowi problemu, tylko muszisz być pewny, że twoja sprężarka jest szczelna.

znaczy ta sprezarka ktora bede wstawial?

Edytowane przez multi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej nieszczelnośc występuje w miejscu przykrecania węży do wymiennika w środku ja juz 3 razy oringi tam wymienialem. Mam zapodany zielony barwnik i jak sie nieszczelnosc pojawia to widac od razu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta którą bedziesz wstawiał. Musi to byc pewna sprężarka wtedy wykluczysz fakt, że to ona jest powodem nieszczelności. Przy takiej operacji jaką chcesz zrobić w swoim pasku najlepiej bedzie wypłukac cały uklad z pozostałego oleju, spężarkę oczywiście też i zalać nowy olej i gaz 134a jest on tańczy od zamiennika r12 i łatwiej dostępny w przypadku nieszczelności w przyszłości.

Kolega JACU6X6 pisze, że juz 3 razy oringi wymieniał, ale jakie wstawiałeś oringi? Czarne, zielone czy niebieskie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ostatnie pytanie brzmi czy musze wstawic cala ta klime na nowy czynnik od passka z takim samym silnikiem jak ja mam czyli 1,8 ABS czy moze byc od innego np. 2,0? bo wiem ze weze od vr6 do mojego nie pasuja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego możesz wstawić jakie chcesz węże. Możesz tez zostawić swoje tylko musisz układ wypłukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności