Skocz do zawartości
Gość kojot

Przy włączeniu klimatyzacji zaczyna głośno praować wentylator - dlaczego?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kojot

Witam, mam male pytanko chodzi o klime, gdy zalaczam klime na auto zaraz po wejsciu do auta chodzi cicho, po kliku sekundach wentylator zaczyna chodzic mocniej ale to przejscie z cichej pracy na szybka jest dla mnie jakies dziwne, odbywa sie tak jakbym zalaczaly mu sie DOPALACZE :),sprawdzalem ja pod katem cisnienia czynnika itp.- wszystko jest ok w czym jest problem bo mysle ze to chyba tak nie powinno byc. Sytuacja sie poajwia po kazdym zalaczeniu klimy w trybie auto ...Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest podobnie i sądzę ze tak ma być

to jest stan normalnej pracy a szumi wentylator od klimatyzacji

 

chłodnicy klimatyzacji nie wystarczy pęd powietrza do obniżenia temperatury czynnika wiec sterownik klimy załącza wentylator dodatkowo po to aby szybciej schłodzić czynnik w układzie a tym samym aby obniżyć szybciej temperaturę w środku

:641:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona

ja mam podobnie ale zdarza się stosunkowo rzadko i tylko gdy jest naprawdę gorąco - w tym właśnie upatruję przyczynę, czyli konieczność szybkiego schłodzenia wnętrza. Nie wiem, czy tak powinno być ale przyznam szczerze, że nie budzi to moich obaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator ma dwa biegi - na pierwszy wskakuje zawsze gdy wciśniesz na panelu AUTO, drugi bieg włącza się przy określonej temperaturze i ciśnieniu w układzie - ma go chronić przed zbyt wysokim ciśnieniem.

Temperatura na zewnątrz jest wysoka, więc wentylek wskakuje niemal opd razu na drugi bieg - no i wyje.....

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziadek

To o czym piszesz to jest przełączanie się klimy z obiegu otwartego na zamknięty ,kilka sekund po starcie dzieja się takie cuda a potem juz jest normalnie. To jest ten twój dopalacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez tak jest ale teraz padl mi wentylator przy chlodniczce klimy i tu jest bol czy moge jezdzic z klima do poki nie kupie nowego wentylatora???? (slysze jak klima sie zalancza a po chwili wylancza na postoju w czasie jazdy chlodniczka pewnie jest chlodzona przez ped powietrza to rzadziej sie wylancza :()

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie tez tak jest ale teraz padl mi wentylator przy chlodniczce klimy i tu jest bol czy moge jezdzic z klima do poki nie kupie nowego wentylatora???? (slysze jak klima sie zalancza a po chwili wylancza na postoju w czasie jazdy chlodniczka pewnie jest chlodzona przez ped powietrza to rzadziej sie wylancza :()

 

Nie wolno klimy włączać jak nie ma tego chłodzenia - sprężarka wtedy dostaje po dupie, a koszt spreżarki jest dużo wyższy niż wentylka. Miałem niedawno to samo i już gdzieś o tym pisałem ... poszukaj.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wentylator nie chodzi to zaraz pada sprężarka , a zaraz potem czujnik ciśnienia , nawet możesz spalić całą wiązkę kabli prądowych . Mi poszedł wentylator to zaraz uszkodził się ten czujnik ciśnienia koszt 270 pln. zamienniki w tej samej cenie . Wentylator na allegro około 250 pln. Tylko kupuj tam gdzie dają gwarancje. A człowiek który nie zwrócił uwagi na to że went. nie chdzi to spalił również kable . Na własne oczy widziałem bo jego auto w serwisie stało obok mojego. A SWOJĄ DROGĄ DLACZEGO JAK PODJEŻDŻAM DO SERWISU KLIMY I WIDZĄ KOLESIE PASSATA B5 TO SIĘ ŚMIEJĄ I MÓWIĄ " ZMIELONA SPRĘŻARKA TO TYPOWE W TYM MODELU"!!!!!!!! dzwoniłem po różnych serwisach i ta sama reakcja. WSTYD VW!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojot

Dzieki wszystkim za odpowiedzi to moj pierwszy passat i pierwsza klima w aucie ale jesli bede mial kupowac kiedys auto to takze kupie paska ...pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pyra

Parę dni temu z Osiahem wałkowaliśmy temat.W niedzielę wymieniałem wentylator na nowy(w interkarsie 324pln) trzeba przedtem wymontować stary i spisać numer.Jeżeli podejmujesz się samodzielnej wymiany to służę pomocą.Wymiana jest prosta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej klimy juz nie wlanczam :/ znalazlem dzis wentylator uzywany za 150zl niby na datowniku jest wybite 00 ale jak dlugo pochodzi??? hm moze jutro go wezme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze to sprawdź czy nie ma bicia na wysokich obrotach. Pierwszy jaki mi przysłali tak się kiwał , że mało mi chłodnicy nie pocioł. Po reklamacji przysłali mi prawie nowy i jest OK. Możesz go sam wymienić,sprawa dosyć prosta . musisz tylko zdemontować chwyt powietrza z grila, wtyczkę z kablami od reflektora lewego i przewód gumowy od przepływomierza. went jest mocowany na jednen wkręt. Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tak mi sie cos zdaje ze chyba troche ruszal sie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziadek

U mnie latał ale na mocowaniach dwa były odłamane i trzeba było zastosować patent :614:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paluch

U mnie jak sie zaczelo cieplo to i zaczelo piszczec, szczegolnie na wolnych obrotach. Nie wiedzialem co ale ECON wyl i stawalo piszczenie... na ale bylo cieplo i tak jeździlem do czasu jak zawór bezpieczeństwa poscil i do srodka poleciala para (myslalem ze sie jara) a to byl czynnik chlodzacy. Nastepny dzien warsztat wymiana czynnika i oleju w spręzarce (mam dobry i tani warsztat w wawie) i za 100 mi zrobil ale instalacja byla szczelna. Przy okazji widzialem jak w A6 po wymianie wentylatora nie odpalił i byly poszukiwania bezpiecznika. Bezpiecznik jest .... ale nad pedałami i trzeba zdjąć dolną część pod deską i tam sa 2 bezpieczniki "mutanty" 4x wieksze od normalnych - ten od wiatraka ma 40A !!! i Uwaga dla Klubowiczów - w B5 tez jest pod deską a takich rozmiarów bezpieczniki sa w cieniasie. No i po przyglądaniu sie A6 popatrzylem na moj wentylator i .... nie chodził, dlatego tak piszczalo - sprezarka wyla z bolu. W piątek szukalem w necie wentylatorków i tak znalazlem Nasze Forum - przy okazji UKŁONY i PODZIĘKOWANIA. W sobote wymontowalem stary 20 min na zimnym silniku, niedziela gielda i ...... połaszczylem sie ..... kupilem uzywke za 150 (a nowe 300) i po zamontowaniu chodził 8 dni - do wczoraj, przy okazji z dnia na dzień co raz glosniej wyl. Nie oszczedzajcie na tym cholernym wiatraku bo 40A bezpiecznik o czymś świadczy a rozbierać deske i wynieniac wentylator za 150 zl oszczednosci to (jeszcze w takiej temp) to glupota no i jeszcze od tego wewtylka zalezy kilka b.drogich elementów !!!!.

 

A moze Ktoś wie czy mozna zamienic ten wentylator na inny - mniej wadliwy. Trafilem ze w Punto montuja od Poldków i strasznie sa zadowoleni - przez kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak już dla samej informacji - ja swój stary, zepsuty wentyl dałem znajomemu w celu rozebrania i ewentualnego przezwojenia..... nie było co przezwajać, bo komutator był... a właściwie go nie było....:) wytarty na maxa.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam znalazlem nowy wentylator 300zl :625: ale i tak lepiej niz w sklepie chcieli mi sprzedac za 450zl :)) tam gdzie go kupilem to gosc juz dzis sprzedal 6szt chyba VW nie przylozyl sie do tego ze tak padaja:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie praca klimy rowniez objawia sie wyciem wentylatorow - halas powoduje 2 bieg wentylatora od klimy. Przelaczenie w tryb ECON powoduje cisze i szemranie wiatraka od chlodnicy, wlaczenie AUTO powoduje momentalne wycie wiatraka od klimy. Sek w tym, ze u mnie wentyl chodzi na 2 biegu non stop, przelacza sie na 1 bieg wieczorami, gdy temp spada do ~ 25 stopni. W dzien, kiedy jest cieplej wentylator nie schodzi z 2 biegu.

Zastanawiam sie, czy to normalnie czy tez aby nie pracuje wiecej niz potrzeba. W zeszlym roku mialem dobijana klime i od tej pory mam wrazenie, ze klima stawia "duzy opor", zauwazalnie wiekszy niz przed dobijaniem. W sumie nie ma sie czemu dziwic gdyz przed dobiciem prawie nie chlodzila, jednak zastanawiam sie, czy cisnienie w ukladzie nie jest za duze. Przy porzadnym depnieciu i podkreceniu pod koniec obrotomierza mam wrazenie, ze jade jakas wyscigowka drag-owa ;)

Nie znam procedury nabijania klimy - czy mozna przedobrzyc czy w przypadku zbyt duzego cisnienia zawor bezpieczenstwa po prostu upusci nadmiar cisnienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem to drugi bieg wentylatora jest jak najbardziej normalny przy takiej temperaturze... układ klimy ma oprocz tego że trudne warunki pracy to i zadanie niełatwe - redukcja temp powietrza o jakieś 20stopni - ciężka sprawa...:)

Brak właściwego chłodzenia do wzrost ciśnienia i to bardzo szybki.

Z ciśnieniem czynnika pewnie można przesadzić - ale sprawnie działający układ uruchomi zabezpieczenie i albo odłączy spreżarke (to na znam z autopsji) albo wyrzuci troche czynnika (tego pewien nie jestem) - wówczas na panelu widoczny będzie zapamiętany błąd (u mnie pokazywał 318 - Druckschalter fur Klimaanlage 0x23)

 

Poza tym ja również mam wrażenie że w trybie AUTO, przy wysokiej temperaturze otoczenia, silnik chodzi głośniej, bardziej "twardo" - oczywiście pomijam wycie tego wentylka....

Ale u mnie może to być jeszcze spowodowany czymś innym, już nawet poza trybem AUTO - mianowcie korekcją (zwiększeniem) dawki wtrysku - i całkiem możliwe że przepływomierz albo N75 już pokazuje zużycie przy tej nowej dawce i tym sposobem za mało powietrza jest. Ale to stwierdze jak sie troche ochłodzi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności