Skocz do zawartości
sznikers23

Chrobocze podczas zakrętów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Podczas ostrych skrętów autem na zakrętach (np na małych rondach, gdzie trzeba wykonać duży skręt kierownicą) występuje chrobotanie z układu zawieszenia(słyszalne jako: chrum, chrum). Nie ma tutaj znaczenia, czy zakręt jest w lewo, czy w prawo. Nie zawsze to też słychać.

Dodam, że gdy pogoda na dworze była korzystniejsza (cieplej), ten efekt nie występował. Byłem także na tzw. ścieżce, diagnosta nic nie stwierdził jeżeli chodzi o wady w zawieszeniu. Na osłony przegubów mam założone szerokie gumy w ubr.

Jak trzeba coś uzupełnić to proszę o posty. Co to może więc być? Z góry dzięki za rady.

Edytowane przez sznikers23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ostrym skrecie? hmm.. moze to przegub?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko wskazuje na to że to przegub, na ścieżce diagnostycznej tego ci nie wykryją, jesli osłony masz ok to znaczy że przegub zużył się już sam z siebie i wymaga wymiany

 

 

zrób jeszcze taki test, skręć koła na max w lewo i ruszaj dynamicznie do przodu, i cofaj dynamicznie do tyłu (na skręconych kołach), to samo powtórz w drugą stronę. z której chrobocze z tej masz przegub do wymiany

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to się dzieje przy ostrym skręcie, czyli kąt zakrętu jest dość spory.

Więc te przeguby można sprawdzić tylko i wyłącznie podczas takiego testu, o którym pisze adams? Dlaczego nie jest to do sprawdzenia na ścieżce?

Dziś wykonam ten test i opiszę, co się dzieje...

 

Właśnie wykonałem test o którym wspominał adams, nic podczas takiego testu nie jest słyszalne.

Zastanawia mnie tylko fakt, że podczas ciepłej pogody na dworze (lato) i podczas rozgrzanego auta, to ten problem znika...

Edytowane przez sznikers23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie obciarała felga i podkładkę łącznika drążka stabilizatora - też nie zawsze :)

Prawdopodobnie masz ten sam problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli coś mogę jeszcze dopisać, to dzieje się ta awaria podczas skrętów o dużym przechyle auta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sznikers, koła prosto a Ty chwytaj ręką za półoś koło przegubu i próbuj nią ruszać w poprzek, jak ma luzy to przegub do wymiany. Uprzedzając pytanie, luz wzdłuż jest normalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie było podobnie, po wymianie osłony przegubu wewnętrznego przy składaniu odgięta była osłona tarczy hamulca i przy ostrym skręcie typu rondo obcierała warto sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na podpowiedź Ormowca, po poruszaniu półosią obok przegubu w poprzek jest delikatny luz na tej półosi od strony kierowcy.

Około miesiąca temu diagnosta mówił, że nic się nie dzieje z zawieszeniem, a trzepał mi autem porządnie:(

No i przy okazji pytanie: które przeguby się wtedy wymienia: wewnętrzne czy zewnętrzne?

Edytowane przez sznikers23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak ja miałem walnięty przegub to od razu wymieniałem wszystkie czyli oba wewnętrzne i zewnętrzne. Bo wyszedłem z założenia że jak już jeden się zużył to pewnie w niedługim czasie zepsują się też kolejne. Wiem, że to może być duży koszt dobrych przegubów, ale jak już miałem rozbierać zawieszenie to od razu całość robiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to śmiesznie zabrzmi, ale miałem coś podobnego - przy max skręconych kołach jadac np. bez gazu bylo slychac takie jakies dziwne obcieranie ktore powtarzalo sie (cos takiego jak w 1 poscie).

Po wymianie poduszek amortyzatorow wszystko ucichlo :D:D dziwne ale prawdziwe:)

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj podczas chrobotania nacisnac lekko hamulec.Jesli przestanie chrobotac,to mamy tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odpowiadając na podpowiedź Ormowca, po poruszaniu półosią obok przegubu w poprzek jest delikatny luz na tej półosi od strony kierowcy.

do wymiany jest ten przy którym jest luz, chwytaj zaraz obok przegubu, nie w środku długości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się coś właśnie wydaje, że chyba nie chodzi tutaj o przeguby. Chrobotanie jest właśnie bardziej gumowe, niż metaliczne, choć oczywiście mogę się mylić.

Gdy silnik jest już nagrzany i przejeżdżam przez to samo rondo wracając do domu, które jest zaraz koło mojego mieszkania, to problem jakby nie istniał. Wyjeżdżając tylko w stronę miasta jest to słyszalne (kiedy silnik nie jest dogrzany). Może większości z Was wydaje się to dziwne, ale takie są objawy :( Może to faktycznie te poduszki amortyzatorów? Gdy już przejedzie auto kilka km, to zmieniają swoje właściwości?

Spróbuję też podczas chrobotania nacisnąć lekko hamulec i sprawdzę. Półoś jeszcze raz też sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdy już przejedzie auto kilka km, to zmieniają swoje właściwości?

Nie zmieniaja swoich wlasciwosci.

U mnie tez bylo roznie, czasami bylo to slychac na cieplym, czasami na zimnym silniku, ale zawsze przy dosc mocno skreconych kolach. Byl to powtarzalny dzwiek, cos jakby w pewnym pkt obrotu kola cos tarlo. Wymiana poduszek pomogla, tylko nie wiem czy one byly winne, czy moze cos sie poluzowalo i jak poskladalem pozniej to przestalo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś u mechanika, on stwierdza, że to nie przeguby i dodatkowo powiedział, że luz na półosi nawet być musi... więc dalej nic nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam tak i czytam i powiem Ci że masz niezłe sznikers akcje...

ja też mam właśnie ten sam problem ze mi coś tryy przy skręcie w prawo albo w lewo ( aczkolwiek w lewo nie za każdym razem ) zastanawiam się właśnie czy to nie przeguby...

 

rozmawiałem dziś z kolegą który więcej się zna w tym temacie i postawił na przegub zewnętrzny

teraz siedzę i się zastanawiam :

 

- czy wymienić odrazu oba przeguby zew ( prawy & lewy )

- czy wymienić odrazu wszystkie przeguby ( zew. i wew. )

- no i ostatnia myśl : jakiej firmy wybrać? bo nie mam pojęcia :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeguby wewnętrzne wytrzymują sporo więcej od zewnętrznych, ja bym je zostawił w spokoju, chyba że masz objawy że padają (np. wibracje karoserii przy wyższych prędkościach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nic takiego nie ma jak jakieś wibracje :)

a co do przegubów właśnie dziś się umówiłem na zrobienie tego :) ale dopiero w poniedziałek :(

przeguby jakieś po 70 pare złociszy wiec nie jest najgorzej...

w sklepie zresztą były tylko do wyboru albo za 70 pare jakieś zamiennik albo za 200 pare :eek: firmy LOBRO

gość w sklepie przy okazji powiedział że : LOBRO mieli już chyba z 6 reklamacji a tych zamienników w ogóle

długo się nie musiałem zastanawiać :)

czyżby drogie ale nie solidne :confused:

zobaczymy jak będzie po wymianie na te zamienniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bomkallo

ja bym poczekal az przeguby zaczna stukac tak jak to robia kiedy juz sa do wymiany:P jutro wlasnie jedziemy wymienic przegub w nissanie, ktory przy kazdym wiekszym skrecie klekocze, z tym no ze to zadne chrobotanie tylko tluczenie sie:P hehe a jak wracasz do domu to zajezdzasz rondo z innej strony:P moze sie zawroc i zobacz jak to wyglada w trakcie jazdy do pracy na cieplym:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności