Skocz do zawartości
Gość maghnat

Akcyza

Rekomendowane odpowiedzi

Gość maghnat

Witam. Własnie opłaciłem akcyzę w Urzedzie Celnym. Mam pytanie. Czy te 3,1% akcyzy powinni pobrać ode mnie od kwoty naumowie (kwoty, którą zapłaciłem za auto) czy od kwoty katalogowej wartości auta? Pobrali od wartości katalogowej samochodu czyli więcej niż się spodziewałem :(

 

Drugie pytanie to czy istnieje możliwość uzyskania jakiegoś % zapłaconej akcyzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

google.pl , wszystko znajdziesz no i poszukaj na forum, rozmawialiśmy o tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maghnat

No ale tak szybko mogłeś mi odpowiedzieć. W google poszperałem po innych forach ale konkretnej odpowiedzi nie znalazłem. Dowiedziałem się tylko, że jesli urząd oceni, że kwota na fakturze jest zaniżona to akcyze obliczą według Eurotaxu(?)? Kwota na mojej fakturze jest autentyczna ale oni i tak obliczyli mi akcyzę na podstawie ceny katalogowej. Bez sensu. Z akcyzy ustalonej według aktualnych przepisów nie ma co liczyć na zwrot?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w innych Urzędach Celnych, ale w Pruszkowie pobierają od ceny katalogowej, chyba że cena na umowie jest wyższa (wtedy pobierają od ceny na umowie), więc za dużo nie wpisujcie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krawcol
Witam. Własnie opłaciłem akcyzę w Urzedzie Celnym. Mam pytanie. Czy te 3,1% akcyzy powinni pobrać ode mnie od kwoty naumowie (kwoty, którą zapłaciłem za auto) czy od kwoty katalogowej wartości auta? Pobrali od wartości katalogowej samochodu czyli więcej niż się spodziewałem :(

 

Drugie pytanie to czy istnieje możliwość uzyskania jakiegoś % zapłaconej akcyzy?

Odpowiedz na drugie pytanie: Nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urząd Skarbowy zrobilł Ciebie w balona.

Nikt nie ma prawa zmieniać wartości pojazdu na umowie a tym samym naliczać większej stawki akcyzy licząc te magiczne 3,1%. Jeżeli na umowie kupna pojazdu masz np 100 Euro to płacisz 3,1 % od 100 Euro a nie z ceny katalogowej.

 

Sam się na tym przejechałem jak przybyłem do Skarbówki. Kupiłem Paszczaka za "X" pieniążków a tu "miła" pani w US wyskoczyła z katalogiem i dumnie pokazała mi,że cena mojego Passata to 48 000PLN:632:

I tak zamiast 100PLN głupi płaciłem prawie 900PLN

 

W tej sytuacji robi się to tak: jeżeli miła pani wyskakuje z katalogiem to chętnie zgadzamy się na zmianę wartości pojazdu pod warunkiem, że na umowie to ona się podpisze i zaparafawuje zmianę wartości pojazdu. Nie zrobi tego. Więc ciągniemy wątek, i idziemy do Kierownika Skarbówki. Twardo stoimy przy swoim,że kwota na umowie to kwota jaką faktycznie zapłaciliśmy.

 

I chociażby na umowie był jeden złoty to płacimy 3,1% od tej złotówki

 

Teraz jestem mądry i następnym razem nie dam się okraść państwu

 

Pozdrowienia

Edytowane przez Grimson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grimson - nie wiem kto Ci takich bzdur naopowiadał, ale myślę, że następnym razem też zapłacisz akcyzę od wartości katalogowej ;-).

 

Od 17 lipca w związku z wejściem ustawy o zwrocie podatku akcyzowego został zmieniony sposób naliczania wartości samochodów do celów podatkowych.

 

Jeśli kwota na rachunku/umowie/whatever różni się o +/- 30% od wartości katalogowej to wtedy składający wniosek jest wzywany do uzupełnienia danych, czyli po prostu zmiany podstawy opodatkowania. Nie zmieniasz nic na umowie ( to tak gwoli tego Twojego "że na umowie to ona się podpisze i zaparafawuje zmianę wartości pojazdu" ).

 

Jeśli się na to nie zgodzisz, to zostanie powołany rzeczoznawca, który określi wartość pojazdu. Jeśli wartość określona przez rzeczoznawce będzie w widełkach +/- 30% od wartości określonej przez Ciebie to jego koszty pokrywa US - jeśli nie, to Ty i zostanie wydana decyzja administracyjna o zmianie podstawy opodatkowania. Jak nie zapłacisz to nie zarejestrujesz ;-)

 

I jak najbardziej jest to prawo obowiązujące, zgodne z konstytucją i traktatem akcesyjnym ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest dokładnie tak jak napisał Grimson, przepisy uległy zmianie i na dzień dzisiejszy akcyzę płacimy od wartości z eurotaxu a nie z umowy...

poza tym była chyba ten temat dyskusja na forum, i każdy już płaci "większą" akcyzę

proponuję poczytać:

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=31294&highlight=akcyza

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krawcol
jest dokładnie tak jak napisał Grimson, przepisy uległy zmianie i na dzień dzisiejszy akcyzę płacimy od wartości z eurotaxu a nie z umowy...

Raczej jest tak, jak napisal motomouse. Przpisy sie zmienily i naliczanie akcyzy tez-wlasnie w lipcu tak sie stalo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Trociniarz

To zależy tez od uprzejmości urzędnika, ja np miałem niższa wartość na umowie, niż urzędnik wyliczył, była nieco niższa niż 30% ale się udało... myśle jednak to była kwestia fartu. Urzednik był na tyle miły, ze spytał mnie jaka mam wersję, wiec ja wypaliłem ze Highline...ale po chwili namysłu i sugestii urzednika abym się zastanowił, stwierdziłem że mam wersję Basic :) Miałem szczęscie w tym dniu, same fajne urzędasy mi się trafiały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Janeks

no to jak jest z ta ustawa o zwrocie podatku akcyzowego?

mozna starac sie o zwrot zaplaconej akcyzy? skoro unia europejska uznala opalte akcyzowa pobierana przez polskie wladze za niezgodna z prawem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno można wystąpić o zwrot akcyzy - musisz poszukać w necie

 

Wracając do tych 3,1% - jak napisałem w Eurotaxie wartość mojego Paszczaka wynosiła 48 000PLN a szukając ubezpieczyciela AC kochane PZU łaskawie wyceniło wartość pojazdu na 32 000PLN:eek:

Ktoś nas tu robi w konia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no to jak jest z ta ustawa o zwrocie podatku akcyzowego?

mozna starac sie o zwrot zaplaconej akcyzy? skoro unia europejska uznala opalte akcyzowa pobierana przez polskie wladze za niezgodna z prawem?

 

nie zapłaconej akcyzy a nadpłaconej akcyzy - można a nawet trzeba.

cyba warto odzyskać nawet 60%

A znam takich co nie kombinowali i zapłacili 4000pln - teraz otrzymają zwrot + odsetki

 

ale nie o tym tu mówimy.

 

Akcyzajest jest teraz naliczana wg Eurotaxu a nie umowy.

Edytowane przez gregg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego:

 

# Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania w przypadku sprzedaży na terytorium kraju albo nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu osobowego, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.

# W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie jej wysokości znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wysokość podstawy opodatkowania.

# Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania ustalona z uwzględnieniem opinii biegłego odbiega co najmniej o 33% od zadeklarowanej podstawy opodatkowania, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi podatnik.

# Średnią wartością rynkową samochodu osobowego jest wartość ustalana na podstawie notowanej na rynku krajowym, w dniu powstania obowiązku podatkowego, średniej ceny samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju tej samej marki, modelu, rocznika oraz jeżeli jest to możliwe do ustalenia wyposażenia i o przybliżonym stanie technicznym, co nabyty na terytorium kraju lub nabyty wewnątrzwspólnotowo samochód osobowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raczej jest tak, jak napisal motomouse. Przpisy sie zmienily i naliczanie akcyzy tez-wlasnie w lipcu tak sie stalo...

 

oj sory pomyliło mi się

właśnie miałem na myśli kolegę motomouse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

teraz sie zmieniły pzrepisy i 3,1 % (jeśli pojemnosc pzrekrasza 2 litry płącisz 12%) płącisz od wartosci samochodu. Radze zatrudnic specjaliste od wycenia cen wtedy sie mniej zapłaci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności