Skocz do zawartości
Gość Krawcol

Uniden 520XL + Sirio AS 100MAG... Co o tym sądzicie?

Rekomendowane odpowiedzi

no dobra, a jesli zestaw ma byc przenosny i uzywany w 3 autach? trzeba na kazdym dachu sprawdzic swr czy tylko na tym najgorszym powierzchniowo, czyli z szybrem, czyli moim? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

souler ja powiem Ci tak, najlepiej jakbyś zestroił antenę na kawałku blachy o wymiarach 1m x 1m i potem sprawdził na dachach 3 samochodów jak będzie wyglądała sprawa z SWR, u Ciebie proponuję przesunąć ją trochę do tyłu względem środka dachu, tak 40 - 50cm od krawędzi i powinno być w normie (przy zamkniętym szybrze). Ideał to nie będzie ale tak jak pisałem Ci wcześniej, takie rzeczy tylko w erze... :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krawcol

Dzisiaj odebralem na poczcie radyjko :) Wszytsko ladnie zapakowane, ofoliowane... Nie wyglada, zeby bylo jakies uzywane. Tylko jestem niemile zaskoczony tym, ze nie jest przylutowany wtyk do zapalniczki :( No nic, jak jutro znajde czas, to zmontuje to w calosc i zaczne testowac radyjko. A jak nie znajde czasu, to radyjko poczeka kilka dni.

Dziwi mnie tylko jedna kwestia jeszcze-sprzedajacy w aukcji zachwala, ze daje 12 miesiecy gwarancji na radio-tylko nie moge jakos nigdzie w pudelku znalezc paragonu ani karty gwarancyjnej :cenzura:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jestem niemile zaskoczony tym, ze nie jest przylutowany wtyk do zapalniczki :(

Taaaa - jeszcze byś pewnie chciał, żeby gość przyjechał i ci wszystko złożył do kupy :D

Zawsze wtyk do zapalniczki trzeba sobie "dopasować" (czyt: polutować przewody). W sumie to nie radzę takiego rozwiązania. Lepiej podłącz radyjko pod jakiś stały PLUS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krawcol
Lepiej podłącz radyjko pod jakiś stały PLUS.

Nie chce montowac radia na stale... Wole podpinac pod gniazdo zapalniczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do gwarancji, to jest pewnie "na gębę" czyli tak jakby jej w sumie nie było, dlaczego: :568:

co do zapalniczki, prędzej czy później wkurzy Cię wystająca wtyczka która dodatkowo szpeci kokpit. Zamontuj sobie wtyczkę w schowku czy gdzie tam montujesz radio, ja mam zrobioną wtyczkę typu molex (komputerowa - na odwrót nie da się podłączyć) odpinasz i przypinasz kiedy chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim passku miałem dodatkowe gniazdo zapalniczki załączane sygałem ze stacyjki schowane pod schowkiem z prawej strony i tam podłączałem CB :cwaniak:

 

Jak nie masz plomb na radyjku to spróbuj je rozkręcić i poszukać napisu REFUBRISHED i roku produkcji płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłem dziś w sklepie w lublinie i pytałem o unidena, kobieta powiedziała mi że nie kupię tego nigdzie w sklepie bo ma cofniętą homologację

następnie znalazłem taki temat na elektrodzie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic585871.html?sid=87af728427af9fc7e8d3b0c1acc4fc91

 

a tam decyzja:

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=69&news_id=1215&layout=0&page=text

 

wiecie panowie jak to jest z tym sprzętem dzisiaj??

i nie wiem czy olać i kupić unidena czy szukać czego innego

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i nie wiem czy olać i kupić unidena czy szukać czego innego

 

Olej to kolego. To że Uniden nie ma homologacji wiadomo już od jakiegoś czasu. Ja mam go do ponad roku i żadnych nie mam z tym problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krawcol

Koledzy, dzis testowalem radyjko :D

Dziala bardzo fajnie, anteny nie stroilem, bo dopiero w sobote wrzucam radio do Passata. Oczywiscie trafia sie duzo "szumofonow" z hipermarketow na trasie, ale Ci maja lepszy sprzecik sa slyszalni bardzo dobrze. Jak ja pytalem o to, jak mnie slychac, to czysty dzwiek byl z odleglosci ok. 5km.

Jesli o antene chodzi-trzyma sie spokojnie przy predkosci 150-160km/h podczas mijania TIR'ow na drodze 2-pasmowej (jednojezdniowej).

Takze ogolnie jestem zadowolony :D

Jesli o gwarancje chodzi-sprzedajacy napisal, ze z uwagi na brak serisu Unidena w Polsce, on realizuje gwarancje w oparciu o aukcje z Allegro (trzeba wydrukowac). Ogolnie mam ta gwarancje gdzies-wazne, ze radio dziala ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem tak jak i Ty Krawcol, skoro jesteś zadowolony to ufam Ci, zakupiłem takie radyjko od tego samego usera allegro, czekam na przesyłkę

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krawcol, jeśli coś mogę dodać od siebie w sprawie tego zestawu. Jak zapewne widzisz w podpisie użytkuję U520XL wraz z ML-145 f-my Sirio i powiem Ci, że zestaw jest czuły, tj. często wyłapuje cały szum łącznie z niezrozumiałymi rozmowami w eterze. Często też skręcam radio do poziomu rozmów ktore są zrozumiałe w odborze, w miejskim eterowym bałaganie, czasami RF Gain mam skręcony do połowy.

 

Co do AS-100 sam przymierzam się do zakupu na inne autko. Pisałeś, że chcesz postawić antenę "pod reling". Osobiście nie polecam takiego rozwiązania. Dlaczego? Antena będzie posiadać wtedy cechy kierunkowe, a została zaprojektowana do pracy jako dookólna. Dlatego też jeśli chcesz aby jej sprawność była dobra we wszystkich kierunkach ideałem jest postawienie jej na środku dachu. Tam masa (nie mylić z elektryczną), czyli metalowy dach auta, który stanowi przeciwwagi dla anteny jest proporcjonalna z każdej strony anteny. Dobrym miejscem jest też pozycja bezpośrednio przez anteną FM. Mi moja ML-145 stroi się na 19-tym na SWR na poziomie 1,1. Często sprawdzam sobie ten parametr.

 

Pamiętaj też o podkładce pod gumową stopkę anteny, ja wystrugałem sobie w firmie reklamowej z samoprzylepnej folii kolorowej. Poprosiłem o wycięcie 14 cm krążków. Nakleiłem jeden, bo przy częstym zdejmowaniu anteny, wierzchnia część lakieru niestety się rysuje poprzez dostające się wszędobylskie drobinki piasku. Przy często nie zdejmowanej antenie magnetycznej powstają też odbarwienia (odparzenia) lakieru, dlatego kilka wydanych gorszy zaoszczędzi nam nerwów.

 

Co do folii pod magnes, ja miałem oryginalną, okazało się, że wcale nie była super przewodząca elektrycznie i w pewnym momencie SWR skoczył mi wysoko. Okazało się, że jej elektryczna przewodność była kiepska, wymieniłem ją na grubą aluminiową, podkleiłem w kilku miejscach elastycznym klejem (tak, aby miała elektryczny kontakt z magnesem) i radio odzyskało "słuch" a ja zasięg przy nadawaniu. SWR też automatycznie stał się bardzo dobry.

 

Ostatnia sprawa to kabel. Standardowo masz niecałe 4 m. To mało przy ustawieniu w połowie szerokości dachu dla kombiaka. Ja wymieniłem kabel na miedziany Beldena (najmniejsze tłumienie, choć w paśmie 11 m rodzaj przewodu nie ma tak wielkiego znaczenia jak w przypadku KF) na żądaną długość. Przewód biegnie bagażnikiem do wnętrza. Antenkę można w dowolnym momencie schować, znaczy nagiąć bat, bo te 1,7 m nie wystarcza na położenie jej swobodnie nawet po przekątnej w bagażniku Varianta.

 

Wracając na moment do AS-100. Antena charakteryzuje się ograniczoną czułością w stosunku do ML-145, ale dzięki temu (na jej plus) to powoduje, że w mieście słyszymy przy odpowiedniu ustawionym RF Gain i SQ tylko te rozmowy, które sa czytelne w odbiorze. Zasięg o którym bardzo często lubią pisać użytkownicy nie dotyczy tylko samych anten, ale otoczenia w jakim się znajdujemy i to ono ma kluczowe znaczenie. Dla CB w terenie zabudowanym kilka km i kilkanaście poza zabudowanym naprawdę jest dobrym wynikiem, więc nie trzeba nic więcej. Z mobila zwykle DXów się nie robi, no chyba, że w SSB, ale to dla maniaków takich jak ja, bo przeciętny użytkownik potrzebuje głównie 19-tki. Dodam, że Sirio jest jedną z najprężniej działających firm na rynku antenowych, produkuje też anteny dla NASA i dla wojska (oczywiście nie CB, hehe).

 

Co do homologacji, jak niektórzy błędnie piszą, zamiast deklaracji zgodniości, to nie przejmuj się. Nie ma jednoznacznych przepisów, regulujących sprawy pasma obywatelskiego, więc możesz użytkować swojego Unidenka swobodnie. Gdyby było inaczej, to na pewno każdy misiek gapiłby Ci się do wnętrza auta przy byle okazji i uparcie legitymował. Prawdą jest że President Harry i Uniden 520XL Pro to bliźniacy. Często bywało, że na płytach w radiach Presidentach widać jest nadruk Uniden. :)

 

Jeśli chodzi o dokumenty, to deklaracja zgodności (a nie homologacja jak ktoś pisał wcześniej) jest wystawiana przez sprzedawcę, który deklaruje, że produkt (radio CB) jest zgodne z normami radiowymi przyjętymi w naszym kraju. Jeżeli jednak takiego dokumentu brak, jak widzisz, problemu wielkiego na tem moment nie ma. Oczywiście wycofanie z obrotu dotyczy dystrybutorów wprowadzających radia do sprzedaży, a nie użytkowników, którzy z nich korzystają. Stąd ta luka informacyjna i Unidenki jeżdzą sobie dalej w polskich autach. :)

 

Ufff... Mam nadzieję, żę nie zanudziłem, a że udało mi się chociaż trochę przybliżyć temat Unidenka w Passacie. Tak więc czystej ścieżki, niskiego SWRa i 73 dla Ciebie! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krawcol

Moi drodzy, testuje sobie to radyjko juz przeszlo miesiac... Moze testuje, to zle napisane-uzywam-tak brzmi lepiej...

Zasieg mi w zupelnosci odpowiada-to co ma do mnie dotrzec-dociera ;)

Antenke przyczepilem na dachu w odlwglosci ok. 10cm od lewego relingu. Niestety kabel okazal sie do anteny zbyt krotki, zeby ladnie go schowac pod wykladzina i bagaznikiem i wyprowadzic kable tak, jak chcialem-czyli ponad tylna lewa lampa miedzy klapa bagaznika a slupkiem :( Dlatego za jakis czas pomysle o wymianie kabla na dluzszy-na razie kabel lezy sobie luzno w kabinie na kanapie i wychodzi ponad klapa bagaznika.

Ogolnie jestem zadowolony-nie mierzylem jeszcze SWR, bo nie mialem okazji-ale jesli sie taka przytrafi, to sobie wszystko pomierze :)

sipowitz, podziwiam Cie za ten referat ;) Ale dowiedzialem sie przy okazji kilku rzeczy :) Dzieki :)

wilczak, kupiles sobie taki sam zestaw :?: Jak sie u Ciebie sprawuje :?: Zadowolony jestes :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm po przesiadce z mojego poprzedniego szumofona jestem mega zadowolony, w antenie (ML-145) zmieniłem tylko kabel na dłuższy, ale przed kupnem tego radyjka, teraz antenę wystawiam na środek dachu, przed antenę FM, ale kabel tak naprawdę leży luźno w aucie, pod gumowymi dywanikami, tylną kanapą i wchodzi do bagażnika, radyjko wkomponowałem w półkę pod kierownicą.

Fajnie się spisuje na trasie, wystarczy dobrze pokręcić gałkami, na mieście też jest fajnie, praktycznie mogę się dowiedzieć o każdym wylocie z miasta z centrum.

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Hmmm po przesiadce z mojego poprzedniego szumofona jestem mega zadowolony, w antenie (ML-145) zmieniłem tylko kabel na dłuższy, ale przed kupnem tego radyjka, teraz antenę wystawiam na środek dachu, przed antenę FM, ale kabel tak naprawdę leży luźno w aucie, pod gumowymi dywanikami, tylną kanapą i wchodzi do bagażnika, radyjko wkomponowałem w półkę pod kierownicą.

Fajnie się spisuje na trasie, wystarczy dobrze pokręcić gałkami, na mieście też jest fajnie, praktycznie mogę się dowiedzieć o każdym wylocie z miasta z centrum.

Pozdr

bo to bardzo dobre radio kolego....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dostaniesz szału bez rf-gaina w mieście... kup 520

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dostaniesz szału bez rf-gaina w mieście... kup 520

 

No toć kolega prezentuje 520 więc o co halo ?? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pppawelek:

Uniden 520XL z wtykiem = 190 PLN

SIRIO ML 145 = 115 PLN

razem = 305 PLN

Czyli przepłacasz 30 PLN za podkładkę magnetyczną która jest nic nie warta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności