Skocz do zawartości
roMan_f1

jaki do tego dobrac wzmacniacz

Rekomendowane odpowiedzi

witam pojawiam sie tu z problemem. niech mi ktos doradzi jakiego mam szukac wzmacniacza do głosnika . a mianowicie

głosnik jest bardzo wymagajacy jest 2 cewkowy i ma 2 cewki po 6 ohm(niespotykane) i 300rms na cewke

problem jest z tym ze mozna go podpiac do do 1 kanału na mostku(szeregowo albo rownolegle)

albo do 2 kanałow z tym ze musza byc to kanaly albo lewe albo prawe a to jest tylko w zmacniaczu 4 kanałowym pomozcie mi dobrac jakis wzmacniacz bo jak narazie to wymyslilem jedynie jakiegos dupnego monobloka a te kosztuja po 1200zl no a nie ukrywam ze nie chce tyle wydawac na wzmacniacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim jaki to glosnik....

ponadto jesli chcesz dobry wzmacniacz takiej mocy to zapomnij ze kupisz go za 1200 :) raczej szykuj sie na wieksza kasiorke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość brzesiu

300 rmsu przy 6 omchach to ile on musi miec przy 4 1000???

Czy czasem ktoś tobie nie wciska głosnika do zastosowan Home audio??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmm jak podłączałem głośnik dwucewkowy o ile dobrze pamiętam do kanałów prawych albo lewych to nie grał tak jak powinien a jak był podłączony normalnie do stereo to zapinał jak trzeba... jak się mylę to mnie poprawcie

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

głosnik tak jak gadalem wymagajacy helix 1006

http://sklepcaraudio.pl/produkt/1175372852.html

z oczywistego wzgledu nie wymagam od wzmacniacza ze bedzie dobrany tak by w pelni wykorzystac potencjal tego potworka ale chciał bym zeby mi ktos pomogl dobrac najbardziej optymalne rozwiazanie i chodzi mi tu wlasnie o jak najlepsze wykoszystanie wzmacniacza czyli czy lepiej podpiac 2 cewki pod 1 kanal na mostku (rownelegle) czy moze lepiej bedzie jak podepne 2 cewki osobno. np: co lepsze czy podpiac kazda cewke osobno do 2 kanałow po 100W czy lepiej mostek 200W i połaczenie rowneległe do jednego kanału ????

a tak na dobicie sytuacji powiem ze posiadam 2 takie głosniki no ale z oczywistych wzgledow z podpiecia obydwoch naraz rezygnuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maciej21i

Witam

Taki głośnik musi być czymś napędzany. To tak jakbyś kupił F16 i chciał tam lać olej opałowy. Duży głośnik duży wzmacniacz. Faktycznie monoblock to sensowne rozwiązanie i chyba najlepsze. Inaczej nie wyciągniesz nawet połowy oferowanych możliwości. Tak to już jest jak to powiedział mój znajomy "Highend wymaga poświęceń", a najczęściej jest tak że są to poświęcenia finansowe.

Decydując się na taki głośnik zdecydowałeś, że będziesz musiał mieć do niego odpowiedni wzmacniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrde gadka gadka .to ze potrzebyje dupny wzmacnacz to SAM wymyslilem jeszcze przed zadaniem pytania chodzi mi o to czy ktos moze sie spotkal z 2 cewkowym glosnikiem i ten problem przerabial

chodzi mi o konkrety czyli da sie podpiac tak wzmacnacz zeby na lewym i prawym kanale lecialo tosamo ???? wtedy biore wzmacnacz 4 kanałowy mostkuje prawy i mostkuje lewy i podpinam cwewki osobno a moze te głosnkiki graja nawed wtedy gdy podepnie sie do nich stereo (w co watpie aczkolwiek z taka opinia sie jusz spotkalem)

jesli kupie mocny wzmacnacz 2 kanalowy to na mostku zejdzie z 4 do 2 omow . co do monobloka to wiem ze byl by najelpszy z tym ze jest to najdtozsze rozwiazanie dlatego szykam jakiejs alternatywy wiec naprawde prosze o jakies konkrety bo jak narazie to nic nowego sie nei dowiedizlem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz woofer za 1000 zł i szukasz kompromisów? Sam musisz wiedzieć czego chcesz, jak maciej napisał jak kupujesz f-16 nie lejesz do niego opału, a jak kogoś stać na BMW z 4 litrowym silnikiem to stać go też na tankowanie...

Jwśli nie dysponujesz kasą na wzmacniacz który da rade napedzić ten głośnik to go sprzedaj i kup inny woofer...

Co do przerabiania tematu to sam mam dwócewkowy woofer, tyle że ja mam 2 cewki po 2 Ohm i jest możliwość połaczenia ich osobno bądź w szereg. Ja mam je podpiete szeregowo pod wzmacniacz na mostku i gra wspaniale (JL12W3-D2 @ STEG 75.4x).

Skoro twój ma 2x po 6 ohm to szereg odpada i zostaje ci tylko zaopatrzyc sie w klocek który pociągnie to stabilnie i tu nie ma niestety kompromisów, jak chcesz zeby grało to trzba zapłacić... Jeśli sam miałbym ci coś polecić, to poleciłbym ci 4 kanałowego stega z serii AQ albo QM (to to samo), mają sporo mocy i super dynamikę. Idealnie byłoby takiego 105.4x (4x100W@4Ohm albo 2x350 po zmostkowaniu i podłączeniu do mostka 4ohm) zmostkowac i podłączyc kazda z cewek pod dwa zmostkowane kanały, model 75.4x równierz swietnie sobie z tym głośnikiem poradzi. Polecam zatem gorąco zakup jednego z tych dwóch stegów, nie ma ich wiele, ale warto poczekać i zapolować na używany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

omus skoro nie wiesz do końca co piszesz to lepiej nie pisz i nie wprowadzaj kolegi w błąd bo chyba kolega nie chce uszkodzić głośnika.

 

Nie wolno podłączać każdej cewki pod osobny kanał gdyż prędzej czy później głośnik pójdzie się *ebać!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
omus skoro nie wiesz do końca co piszesz to lepiej nie pisz i nie wprowadzaj kolegi w błąd bo chyba kolega nie chce uszkodzić głośnika.

 

Nie wolno podłączać każdej cewki pod osobny kanał gdyż prędzej czy później głośnik pójdzie się *ebać!!!

 

Skoro ty nie wiesz co piszesz to nie wprowadzaj zamieszania. Nie pisze o podłączaniu każdej cewki pod osobny kanał LEWY lub PRAWY ale pod zmostkowaną pare kanałów! Masz wzmacniacz 4 kanałowy, i podpinasz pod jedna pare kanałów (L i R) przez ich zmostkowanie jedną cewkę, a pod pozostałe 2 zmostkowane kanały drugą cewkę (oczywiscie wzmaczniacz musi miec taką możliwośc, ale wiekszośc markowych wielokanałowych zmaczniaczy można mostkowac). Nie wiem czy wiesz damianko ale jak mostkujesz 2 kanały to otrzymujesz sygnał mono zrobiony z zsumowania dwóch kanałów, czyli dokładnie to co potrzebujesz do napedzenia woofera - własnie po to miedzy innymi ktoś to wymyślił... Jeśli kolega kupi sobie Stega którego mu polecałem to nie musi nawet doprowadzac osobno wejścia na 2 osobne pary kanałów bo można z jednej puścic sygnał na oba wyjścia (pary)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlansie o taka dyskusje mi chodzilo teraz to juz mi duzo wyjasnia mam jeszcze tylko jedno pytanko czy kazdy 4 kanałowy wzmacnacz ma po zmostkowaniu sygnal mono czy jest to czyms uwarunkowane bo ogladalem ostatnio hifonics'a jednak nie zdecydowalem sie na niego dlatego ze na mastku lewego kanału wyraznie pisało mono natomiast na prawym juz nie (wzmaka oczywiscie szukam wsrod uzywek) i czasem ciezko o jakeis papiery do nich z parametrami, stad moje pytanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do danych wzmacniaczy to tu masz porządną baze danych:

http://www.realmofexcursion.com/ampguts/

Co do mostkowania to mostek robi sie zazwyczaj miedzy jedną parą L/R czyli pod te 2 wyjscia podłączasz jeden głosnik, czyli siłą żeczy sygnał jest MONO, sygnał który otrzymujesz składa sie z "sumy" tych dwóch kanałów które mostkujesz i tak właśnie powinno być.

Co do sposobów mostkowania to zaciski do robienia mostka powinny byc oznaczone, bedzie to naprzykład "+" kanału "L" i "-" kanału "R" (i pod ten plus L podpinasz "+" jednej cewki a pod "-" kanału "R" podpinasz "-" tej samej cewki, pod pozstałe 2 kanały L i R podpinasz wtedy tak samo druga cewkę - zaznaczam że jest to tylko przykład), to zależy jednak od konstrukcji wzmacniacza i musisz patrzeć na oznaczenia zacisków, bądź instrukcje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki z ata baze teraz na pewneo juz znajde cos odpowiedzniego. powiem tylko tyle ze podpiełem głosnik pod 2 zmostkowane kanały osobno a pozniej pod jedem kanałą (rownolegle) i powiem tylko tyle ze pod dwoma osobnymi kanalami gral jakos dziwnie a pod jednym kanałem troszke mocy brakowało wzmacnaczowy ale grało tak jakby czysciej ni wiem czy to nie byla kwestia ustawien 9wzmacnacz byl porzyczony i mial zaledwie 160w na mostku) mysle ze przy czyms mocniejszym bedzie oklej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności