Skocz do zawartości
Gość slawek_utg

Licznik co i jak :|

Rekomendowane odpowiedzi

przelutuj tranzystor (czarny z trzema nóżkami) i wszystko będzie działać

Wreszcie zrobione. Po zdemontowaniu licznika i jego rozebraniu na części pierwsze okazało się że tranzystor nie jest wlutowany w płytkę ale wsunięty w gniazdo. Po tylu latach powstały luzy w gnieździe i brak kontaktu. Wystarczyło wyjąć tranzystor i delikatnie zgiąć jego końcówki. Teraz siedzi ciasno i nie ma problemów ze wskaźnikami temperatury i paliwa.

Jako radę dodam że po rozkręceniu obudowy zegar i wskaźnik temperatury są wciskane w płytkę a problematyczny tranzystor jest schowany pod zegarem. Nie trzeba więc demontować całości - wystarczy zdjąć zegar, odkręcić śrubkę mocującą tranzystor do radiatora i wysunąć problematyczną część.

Niestety przy składaniu całości wystąpił pewien problem. Prędkościomierz działa ale co około 100m następuję "pstryk" i licznik przebytej drogi pozostaje na miejscu. Próba dociśnięcia linki z podszybia nie pomaga a sam montaż linki nadal sprawia mi trudności. Ktoś miał podobny objaw może?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prędkościomierz działa ale co około 100m następuję "pstryk" i licznik przebytej drogi pozostaje na miejscu

Wciśnij reset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wciśnij reset.

Na początku popukałem się w czoło i miałem ochotę powiedzieć / napisać kilka brzydkich słów.

Teraz dziękuję - pomogło. Bałem się że będę musiał znów wszystko demontować.

Wreszcie wiem ile mam paliwa (a raczej że prawie nic nie mam) i jaka jest temperatura silnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zakład kolejnego tematu o liczniki wiec zapytam tutaj, otóż w moim Passacie jest problem ze wskaźnikiem paliwa i z wyswietlaniem przebiegu ale to wiem ze zimne luty ale jezeli chodzi wlasnie o wskaźnik paliwa to jest tak. jak jest pierwsza czerwona kreska od góry(rezerwa) to wiadomo ze jest jeszcze ok 8 litrów paliwa w zbiorniku otoż u mnie jest zero :/ jak dochodzi do pierwszej czerwonej tak juz koniec. Raz mając juz wlasnie koncowke paliwa (gdyż przy odpalaniu trzeba bylo krecic dłuzej) pojechalem na stacje i weszlo tylko 64 litry paliwa wiec jeszcze 6 w zbiorniku bylo. Macie moze jakies porady na to?

Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:-) Mam problem taki-jak tu już opisywany błąd wskazania temperatury.Przelutowałem piny na wtyczce poprawiłem rezystor a dalej mam ten sam problem pokazuje mi 110-120 przy 120 zapala się kontrolka temperatury,temperatura płynu wynosi 92s więc to wina wskazań licznika.Jaka może być przyczyna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czujnik temp. podmieniałeś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,,A ja ciągle mam problem ze wskaźnikiem temperatury i paliwa - coś nie styka w środku i praktycznie ciągle wskazówki leżą nieprzytomne,,.ja mialem to samo.wyjelem licznik rozebrałem całą obudowę i polutowałem styki od diod wody i oleju.bo tam idzie prąd szeregowo i prawdopodobnie diody nie łączą i prąd nieidzie na wskazówki od temp i paliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czujnik temp. podmieniałeś??

 

Tak czujniki są wymienione

Czy ten rezystor jest przykręcony pod zegarkiem na jedną śrubkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ten rezystor jest przykręcony pod zegarkiem na jedną śrubkę?

Jeśli mówisz o elemencie który przykręcony jest do radiatora w obudowie to jest to raczej tyrystor (lub tranzystor). U nie był zamocowany jedną śrubką której zadaniem jest docisk elementu do radiatora. W płytce element jest osadzony "na wcisk".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli mówisz o elemencie który przykręcony jest do radiatora w obudowie to jest to raczej tyrystor (lub tranzystor). U nie był zamocowany jedną śrubką której zadaniem jest docisk elementu do radiatora. W płytce element jest osadzony "na wcisk".

No u mnie jest tak samo troszkę te nóżki wyczyściłem ale to nic nie dało:-( Więc czy ktoś mi wytłumaczy dokładnie co trzeba przelutować by pokazywało temperaturę jak należy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienić kondensatory elektrolityczne wszystkie i przelutować co tylko się da. Element na radiatorze to stabilizator napięcia bodajże 8 lub 9V. Do zastąpienia popularną serią LM78xx. Też może być przyczyną wariowania zegarów.

Edytowane przez polonez15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No u mnie jest tak samo troszkę te nóżki wyczyściłem ale to nic nie dało Więc czy ktoś mi wytłumaczy dokładnie co trzeba przelutować by pokazywało temperaturę jak należy?

U mnie brak styków na tyrystorze powodował całkowity brak wskazań. Zbyt wysokie wartości muszą być spowodowane czymś innym.

Wymienić kondensatory elektrolityczne wszystkie i przelutować co tylko się da.

Często objawem nieprawidłowego działania kondensatorów elektrolitycznych jest ich puchnięcie. Warto je ocenić pod tym kątem przed wymianą. Czy robiłeś coś ze wskaźnikami zanim zaczęły się złe wskazania tempetatury? Może uszkodzony jest sam zegar osadzany na płytce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie brak styków na tyrystorze powodował całkowity brak wskazań. Zbyt wysokie wartości muszą być spowodowane czymś innym.

 

Często objawem nieprawidłowego działania kondensatorów elektrolitycznych jest ich puchnięcie. Warto je ocenić pod tym kątem przed wymianą. Czy robiłeś coś ze wskaźnikami zanim zaczęły się złe wskazania tempetatury? Może uszkodzony jest sam zegar osadzany na płytce.

No i wygląda na uszkodzenie zegara.Byłem u elektronika nagrzaliśmy autko zmierzyli temperaturę na czujniku a potem kalibrowaliśmy sam zegar bo się da ale i tak nie pokazuje dokładnie.Na mierniku temp. było 85s.c a zegar dało się tylko skalibrować do 92s.c ale dobre i to.Mam jeszcze pytanie takie; od czego jest uzależnione włączanie się diody przegrzewania od tego co pokazuje zegar czy to zupełnie inne źródło wskazań?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam jeszcze pytanie takie; od czego jest uzależnione włączanie się diody przegrzewania od tego co pokazuje zegar czy to zupełnie inne źródło wskazań?

Patrząc na schemat instalacji elektrycznej wydaje mi się że ten sam sygnał steruje wskaźnikiem temperatury i diodą przegrzewania silnika. Tak więc jeśli zegar "kłamie" to i dioda będzie włączać się w złym momencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbyta trasa po kalibracji zegara i nadal jest to samo tyle tylko że tem. pokazuje 100s/c ale zapala się nadal kontrolka.Wygląda na to ze trzeba nowy zegar kupić.Dziękuję za wszelka pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odbyta trasa po kalibracji zegara i nadal jest to samo tyle tylko że tem. pokazuje 100s/c ale zapala się nadal kontrolka.Wygląda na to ze trzeba nowy zegar kupić.Dziękuję za wszelka pomoc

nie chce mi się wyżej czytać więc zapytam... próbowałeś zmieniać czujniki temperatury??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem ja go zmieniłem i dalej jest to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ostatnio zauważyłem że po włączeniu świateł i przekręceniu dmuchawy na max wskaźnik temperatury zaczyna się podnosić, natomiast po wyłączeniu dmuchawy lub zmniejszeniu jej "biegu" opada, a na dodatek nie działa lewa kontrolka kierunków. Co to może być? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z moim licznikiem w Passku chodzi dokladnie o obrotomierz albo trzyma twardo zero albo przeskakuje na koniec skali niewiem co moze byc poratujcie passat b4 1.9 td aaz

Pozdrawiam greeqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kupiłem licznik i po zamontowaniu okazało się że kontrolki od temperatury i oleju raz się świecą a raz nie .Jak poruszam wtyką przy gnieździe licznika to jest ok ,odpalę silnik kontrolki gasną nacisnę ręka na licznik kontrolka od wody zaczyna migać jak po przekręceniu kluczyka i gaśnie pożyczyłem licznik od kumpla i to samo.Na moim liczniku który mam obecnie zamontowany wszystko jest ok,oczywiście oprócz licznika temperatury i paliwa bo trochę szwankują ale do tego już się przyzwyczaiłem.Nie znam się na elektronice więc może ktoś pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności