Skocz do zawartości
sznikers23

[ elektryka/elektronika] Padnięty akumulator po 2 latach uży

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

W swoim Passacie mam akumulator Kagera 12V 74Ah 680A kupiony w lutym 2005r. Dziś dowiedziałem się od mechanika, że już kończy swój żywot i podładowywanie go nic nie da.

Wydaje mi się, że użytkowałem go należycie, padł mi tylko w ubr zimą kiedy próbowałem odpalić samochód na ... odciętym zapłonie, czyli była to tylko moja wina.

Poza tym wydarzeniem nie miałem z nim nigdy kłopotów. Dziś chciałem tylko aby mechanik sprawdził poziom elektrolitu. Po tym fakcie stwierdził to co wyżej napisałem.

Pytanie: czy po 2,5 roku użytkowania akumulatora jest możliwe że padł? Płytki nigdy nie wystawały z elektrolitu w środku akumulatora. Owszem było np. latem widać wokół plastikowych gwintowanych wkrętów delikatne mokre kropelki wokół, ale to słyszałem że większość akumulatorów tak ma.

3 miesiące temu wymieniałem jedynie rozrusznik, bo był u kresu wytrzymałości.

Pytanie drugie: czy cena za nowy akumulator 320zł to normalna cena tego typu aku? No i jak sprawdzić czy facet nie robi mnie w bambuko, bo coś mam nosa że cus tu nie gra :(

Prosze o rady. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam serdecznie.

W swoim Passacie mam akumulator Kagera 12V 74Ah 680A kupiony w lutym 2005r. Dziś dowiedziałem się od mechanika, że już kończy swój żywot i podładowywanie go nic nie da.

Wydaje mi się, że użytkowałem go należycie, padł mi tylko w ubr zimą kiedy próbowałem odpalić samochód na ... odciętym zapłonie, czyli była to tylko moja wina.

Poza tym wydarzeniem nie miałem z nim nigdy kłopotów. Dziś chciałem tylko aby mechanik sprawdził poziom elektrolitu. Po tym fakcie stwierdził to co wyżej napisałem.

Pytanie: czy po 2,5 roku użytkowania akumulatora jest możliwe że padł? Płytki nigdy nie wystawały z elektrolitu w środku akumulatora. Owszem było np. latem widać wokół plastikowych gwintowanych wkrętów delikatne mokre kropelki wokół, ale to słyszałem że większość akumulatorów tak ma.

3 miesiące temu wymieniałem jedynie rozrusznik, bo był u kresu wytrzymałości.

Pytanie drugie: czy cena za nowy akumulator 320zł to normalna cena tego typu aku? No i jak sprawdzić czy facet nie robi mnie w bambuko, bo coś mam nosa że cus tu nie gra :(

Prosze o rady. Z góry dziękuję.

 

Witam.

Sprawny i dobrze naładowany akumulator to akumulator, w którym:

1. Napięcie spoczynkowe wynosi min. 12,5 V

2. Gęstość elektrolitu we wszystkich celach jest równa i wynosi 1,27-1,28 G/cccm

3. Napięcie pod obciążeniem (w czasie rozruchu) nie spada więcej niż 2 V w stosunku do napięcia wyjsciowego (przed rozruchem)

4. Poziom elektrolitu mieści się w przedziale 10-15 mm nad górną krawędzią płytek.

 

Jeśli masz podejrzenia w stosunku do oceny Twego akumalatora przez wspomnianego wyżej mechanika, sprawdź aerometrem gęstość elektrolitu we wszystkich celach. Jeśli będzie za niska, doładuj akumulator prostownikiem (prądem 7 A). Jeżeli nie da się doładować akumulatora do właściwej gęstości elektrolitu lub gdy po naładowaniu stwierdzisz, że w której z cel gęstość jest na czerwonym polu, akumulator jest już w pewnym stopniu niesprawny. Możesz jeszcze zmierzyć napięcie akumulatora w stanie spoczynku (min. 12,5 V) i pod obciążeniem (nie mniej niż 10 V). Jeśli wszystkie te próby wypadną ngatywnie, myśl o wymianie akumulatora na nowy. Powodzenia. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tomala

Witam.

Jeżeli chodzi o akumulator to zobacz jaki masz alternator (jakim prądem ładuje - chodzi o natężęnie). Jeżeli zamontujesz zbyt duży akumulator (chodzi o A/h) a twój alternator będzie dawał niższą wartość ładowania to aku będzie wiecznie niedoładowany i zniszczysz go, podobnie sytuacja ma się w przypadku zbyt małego akumulatora z tym że wtedy go zagotujesz, ale efekt będzie taki sam - PRZEDWCZESNE ZUŻYCIE AKUMULATORA.

Najlepiej sprawdź swój alternator i do nigo dobierz akumulator (chyba powinien być około 60A/h)

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami. ponadto warto pamiętać że akumulator po 8 godzinach stania w stanie rozładowanym nadaje się już na smietnik a nie do naładowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności