Skocz do zawartości
Enevo

Błąd poduszki - taśma kierownicy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, 

Passat b7 2012, 2.0 tdi 140km

Pytanko odnośnie do taśmy kierownicy, zwijaka, czujnika kątu skrętu kierownicy, problemy:

- Z halogenem przy skręcaniu

- Świecąca się ikona poduszki powietrznej 

- brak klaksonu

- przyciski kierownicy nie działają 

Czytając forum w sumie dość jasno wynika, że problem leży w problemie braku prawidłowego przepływu prądu. 

Moje pytanie, bo nie mam żadnego vcdsa itd. czy idzie to tylko wymontować, polutować, złożyć spowrotem i bez usuwania błędów będzie śmigać? Czy to na tylko niewiadoma, że możliwa będzie potrzeba np. kalibracja jakichś czujników lub kodowania samej taśmy? Zastanawiam się czy zabierać się za to w garażu czy lepiej oddać od razu do majstra.

 

Edytowane przez Enevo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie gwiazdy na niebie mi mówią po przeanalizowaniu różnych for, że najważniejszy jest sam moduł, więc zakładając że to tylko przerwana taśma po przywróceniu ciągłości obiegów bez potrzeby programowania powinno wszystko wrócić do normy. 

Dobrze by było jednak usłyszeć to od kogoś mądrzejszego ode mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz vcds to za wiele nic nie zrobisz, nawet nie skasujesz błędów, nie wiadomo nawet jakie masz błędy, z tego co nie działa to napewno zerwana taśma, ale co więcej to tylko diagnostyka. Najlepsze rozwiązanie oddaj auto do specjalisty który naprawi taśmę za 200zł, a nie wsadzi zwijaka za 700zl. Dodatkowo zdiagnozuje prawidłowość działa czujnika kąta skrętu g85.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.12.2024 o 19:13, Enevo napisał:

przerwana taśma po przywróceniu ciągłości obiegów bez potrzeby programowania powinno wszystko wrócić do normy

Wszystko oprócz błędu od poduszki powietrznej.

Jeśli czujesz się na siłach żeby to połatać to chyba warto zrobić samemu, a na końcu podjechać do kogoś z kablem i skasować błędy.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle trąbi:D

Podczas demontażu, zaobserwowałem że kable od wtyczki airbagu od zwijaka, chyba airbagu, taka żółta z lewej strony na dole podłączana, miała oderwany biały kabel - polutowane, wygląda okej.

Taśma zerwana, brakuje 1cm, zamówiłem nową ale myślałem ze jak złożę to do kupy to będzie okej - jednak klakson trąbi nie przerwanie po włożeniu kluczyka. Teoretycznie nie zmieniło się nic, robione ze zdjęta klemą. Plan to złożyć taśmę na gotowo i do mechanika kasować błędy. 

 

@nTomek kojarzysz czy jeżeli obwod klaksonu nie jest zamknięty, to klakson będzie trąbić? Na moje nie ma to żadnego sensu bo obwód domyka się i tak po wciśnięciu kierownicy, a pomimo to z podpiętą wtyczką wielopinową od kolumny kierownicy (tej gdzie są kierunki itp) ciągle trąbi, bez niej - nie.

Póki co  1:0 dla taśmy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.12.2024 o 17:42, Enevo napisał:

jeżeli obwod klaksonu nie jest zamknięty, to klakson będzie trąbić?

Nie będzie. Skoro masz multifunkcję to klakson jest podłączony do czarnej wtyczki, która jest podłączona do przycisków w kierownicy.

W dniu 29.12.2024 o 17:42, Enevo napisał:

zamówiłem nową

Samą taśmę czy cały nowy moduł? Jeśli to drugie to jaka litera na końcu? (podaj stary i nowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sama taśma przyjechała, zaraz będę łączyć wszystko.

13 godzin temu, nTomek napisał:

Nie będzie. Skoro masz multifunkcję to klakson jest podłączony do czarnej wtyczki, która jest podłączona do przycisków w kierownicy.

No właśnie, a klakson trąbi, czyli chyba jakaś zwarka musi być na płytce PCB. Nie mam nigdzie schematu ani działającego zwijaka żeby porównać, ale na tym konektorze 16 pinowym - na pinie 10 i 11 pokazuje mi oporność 917 Ω, nie wiem czy to nie przez to. Zobaczę z zarobioną taśmą czy dalej będzie trąbić nieprzerwanie i czy reszta modułów działa. 

13 godzin temu, nTomek napisał:

Samą taśmę czy cały nowy moduł? Jeśli to drugie to jaka litera na końcu? (podaj stary i nowy)

5K0.953.569R - numer na zwijaku, znalazłem już nówkę w razie jeżeli sam zwijak okaże się dziabnięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Enevo napisał:

5K0.953.569R

Ten jest bez multifunkcji. Jeżeli taki założyłeś to 1. nie masz obsługi multi, 2. klakson jest inaczej podłączony i sterowany analogowo (piny 7 i 8 na żółtej wtyczce zwijaka) i pewnie dlatego ci trąbi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, nTomek napisał:

Ten jest bez multifunkcji. Jeżeli taki założyłeś to 1. nie masz obsługi multi

Ogólnie to samochód kupiony trochę po taniości, kilka rzeczy do zrobienia w tym te wymienione wyżej, nie znam też dokładnej historii samochodu i nie wiem jaka kierownica wyjechała z fabryki, z tym zwijakiem był jak go kupiłem.

Złożone, jak przewidywane poduszka świeci się dalej, ku mojemu zdziwieniu klakson działa prawidłowo.

Nie działa:

- Poduszka,

- doświetlenie zakrętów 

- przyciski na kierownicy.

Sugerujesz, że tu była kierownica bez przycisków? Hmm, jak by do tego podejść żeby działało wszystko co powyżej?

 

Okej, znalazłem, że bez odczytu modelu sterownika z VCDSa to można co najwyżej do wróżki zadzwonić 

Edytowane przez Enevo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Enevo napisał:

Sugerujesz, że tu była kierownica bez przycisków? Hmm, jak by do tego podejść żeby działało wszystko co powyżej?

Albo tak, albo był inny moduł kierownicy. Ciężko powiedzieć. Kup sobie VCDS'a to będziesz mógł sprawdzić więcej rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności