Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zapłaciłem mandat (100) za pasy i otrzymałem 2 pkt karne.

Do tej pory myślałem, że rok czasu do ich skasowania liczy się od otrzymanie pierwszych punktów ale z tego co się dowiedziałem jest inaczej tzn. jak np. dostane za kilka miesięcy np. 3 pkt karne to będe miał już razem 5 i znów rok :przestraszony:

 

1.I tu pytanie do policjantów czy to na 100% prawda ?

2.I jeszcze jedno pytanie: czy nie istnieje coś takiego jak pouczenie ?

 

Pytam o to dlatego że zapłaciłem w miejscu gdzie w/g mnie wystarczyłoby pouczenie, było to na drodze osiedlowej (20km/h) 200 m pod sklep :/

Wiem że to żadne tłumaczenie ale po prostu jestem ciekaw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to punkty anulowane zostaną po 12 miesiacach a jak dostaniesz następne to dla tych następnych będzie biegł odrębny termin 12 miesięcy. Ten drugi termin nie będzie miał wpływu na termin dla punktów otrzymanych wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładamy sytuację że kierowca popełnia 3 wykroczenia w określonych dniach:

1. 2006-01-31 6 pkt --> stan 6 pkt

2. 2006-03-31 3 pkt --> stan 9 pkt

3. 2007-01-15 5 pkt --> stan 14 pkt

 

i teraz

 

2007-01-31 --> stan 14 pkt - 6 pkt (rok od daty 1 wykroczenia) = 8 pkt

2007-03-31 --> stan 8 pkt - 3 pkt (rok od daty 2 wykroczenia) = 5 pkt

2008-01-15 --> stan 5 pkt - 5 pkt (rok od daty 3 wykroczenia) = 0 pkt

 

Oczywiście można dodawać w trakcie jeżeli np między 2007-01-31 a 2007-03-31 coś mam dojdzie.

 

Szczegóły Art 130 Prawo o ruchu drogowym

 

Jeżeli chcesz się przekonać jaki jest Twój stan punktów można się udać na dowolna jednostkę policji i po okazaniu dokumentu toższamości uzyskac taką informację. Ewentualnie w datach (odejmowania może zajść potrzeba dolizenia 1 dnia na zasadzie "po roku od daty wykroczenia")

 

Zgrodnie z kodeksem wykroczeń Art 41 pouczenie jest środkiem oddziaływania wychowawczego z którego można skorzystać przed wymierzaniem kary np. nałożeniem grzywny w drodze mandatu karnego. Nalezy też pamiętać że za określone wykroczenia np. kolizję nie stosuje się pouczeń lub świadome nie jako z premedytacją wykroczenie np. wyprzedzanie na trzeciego, znaczne przekroczenie prędkości w stosunku do ograniczeń itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zulu, Dzięki za wyczerpującą odpowiedz na 1-wsze pytanie a co z drugim ? :wstyd:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pouczenie to takie "zjawisko" które stosuje się w zależności od okoliczności. Powiem tak: ja nie lubię wystawiać mandatów chyba że ktoś mnie o to mocno prosi tzn. ktoś w sposób bezmyślny zagraża innym lub stara się mi udowodnić że jestem wielbładem czyli że nie zrobił tego co zrobił lub patrzy z pogardą na moją osobę patrząc przez pryzmat wielkości mojej wypłaty w sytosunku do jego wypłaty ze szczególnym uwzględnieniem n-krotności jego zarobków w stosunku do moich.

 

A tak na poważnie, policjanci to ludzie jedni walą tylko mandaty inni podchodzą do ludzi bardziej zdroworozsądkowo i z nimi trzeba rozmawiac jak z ludzmi. Nie dawniej jak w sobtę mój ojciec miał stłuczkę (ledwie zarysowanie ale jednak) przyjeżdza drogówka i 300 zenków i 6 pkt. na to mój stary mówi że by policjant był człowiek bo on jako rencista dotkliwie odczuje te 300 zł, na to policjant który rozlicza zdażenie mówi ok jak się dogadacie to my odstępujemy ale jak drugi kierowca sie nie zgodzi musi byc mandat ale niech będzie to tylko 100 zł bo mniej nie można. tamten się nie zgodził na dogadanie i ojciec wyłapał 100 zł + 6 pkt. Morał zawsze można coś utargować np. z 300 na 100 lub ze 100 na pouczenie trzeba próbować a może się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh heh, no to szkoda że nie pracujesz w mojej okolicy, pewnie by mi się upiekło :rotfl:

Policjant który mnie ukarał był bardzo młodym człowiekiem i chyba chciał się bardzo wykazać. Nie byłem "szczęśliwy" z mandatu bo na codzień zapinam pasy a tu miałem tylko podjechać pod sklep i za chwilę zapiąć pasy i jechać już dalej. Komiczne w tym zdarzeniu było to, że myślałem że chłopaki zajechali pod piekarnie po pączki :rotfl: Ale oni jednak zbierali na nie :rotfl::rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W policji jest teraz taka choroba zwana statystyką, ma być tyle a tyle wykrytych spraw, tyle a tyle mandatów itd. Jak na odprawie dostał taki prikaz że ma być na służbie np. 5 mandatów to ma być 5 mandatów i tyle. Dom wariatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy nie istnieje coś takiego jak pouczenie ?

 

zulu właściwie Ci już udzielił odpowiedzi...

ale dodam jeszcze jedno...

 

cytaty z kodeksu wykroczeń:

 

Art. 41. W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.

 

tutaj mówi się o możliwości pouczenia.......ale

 

 

cytatu ciąg dalszy....

 

Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

 

Art. 84. Kto wbrew obowiązkowi nie oznacza w sposób odpowiadający wymaganiom i łatwo dostrzegalny, zarówno w dzień, jak i w porze nocnej, jakiejkolwiek przeszkody w ruchu drogowym, urządzenia lub przedmiotu znajdujących się na drodze lub też miejsca prowadzonych robót, jeżeli to może zagrozić bezpieczeństwu ruchu albo utrudnić ruch na drodze,

podlega karze aresztu albo grzywny.

 

 

Art. 85. § 1. Kto samowolnie ustawia, niszczy, uszkadza, usuwa, włącza lub wyłącza znak, sygnał, urządzenie ostrzegawcze lub zabezpieczające albo zmienia ich położenie, zasłania je lub czyni niewidocznymi,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto samowolnie niszczy, uszkadza, usuwa lub ustawia znak turystyczny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 można orzec obowiązek zapłaty równowartości zniszczonego lub uszkodzonego przedmiotu albo obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

 

 

Art. 86. § 1. Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

podlega karze grzywny.

§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

 

 

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,

podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

 

 

Art. 88. Kto na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania prowadzi pojazd bez wymaganych przepisami świateł lub pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia,

podlega karze grzywny.

 

 

Art. 89. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnimi do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego,

podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

 

Art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania,

podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

 

Art. 91. Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym,

podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

 

 

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego,

podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,

podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

 

 

Art. 93. § 1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku,

podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 2.W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

 

 

Art. 94. § 1. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia,

podlega karze grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

 

 

Art. 95. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,

podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

 

 

Art. 96. § 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:

1) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę nie mającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu;

2) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień;

3) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka;

4) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu;

5) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia;

6) dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,

podlega karze grzywny.

§ 2. Tej samej karze za czyny określone w § 1 pkt 1, 3-6 oraz za nieumyślne dopuszczenie do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę nie mającą wymaganych uprawnień podlega dyspozytor pojazdu lub osoba, do której obowiązków należą jego czynności, a jeżeli takiej osoby nie wyznaczono - kierownik jednostki dysponującej pojazdem.

 

 

Art. 96a. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów,

podlega karze grzywny.

§ 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie,

podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

§ 3. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa w § 1 i 2, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

 

 

Art. 97. Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych,

podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany.

 

 

Art. 98. Kto, prowadząc pojazd poza drogą publiczną, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innych osób, lub nie stosuje się do przepisów regulujących korzystanie z dróg wewnętrznych lub innych miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów

podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

 

Art. 99. § 1. Kto:

1) bez zezwolenia zajmuje drogę publiczną lub pas drogowy, urządzenia lub budynek drogowy, na cele nie związane z gospodarką i komunikacją drogową;

2) niszczy lub uszkadza drogę publiczną lub drogę w strefie zamieszkania, przynależności lub urządzenia drogowe;

3) usuwa lub niszczy zasłony odśnieżne;

4) prowadzi roboty w pasie drogowym bez zezwolenia lub wbrew obowiązkowi nie przywraca tego pasa do stanu użyteczności,

polega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto przy zadrzewianiu lub zakrzewianiu albo przy prowadzeniu robót ziemnych nie zachowuje przepisowej odległości od linii kolejowych.

 

 

Art. 100. Kto:

1) zaorywa lub w inny sposób zwęża pas drogowy lub pas przydrożny;

2) włóczy po drodze publicznej lub porzuca na niej przedmioty albo używa pojazdów niszczących nawierzchnię drogi;

3) uszkadza rowy, skarpy nasypów lub wykopów albo samowolnie rozkopuje drogę publiczną;

4) wypasa zwierzę gospodarskie w pasie drogowym,

podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

 

 

Art. 101. Kto uchyla się od obowiązku oczyszczania i usuwania z odcinków dróg publicznych o twardej nawierzchni, przechodzących przez obszary o zabudowie ciągłej lub skupionej poza miastami i osiedlami, błota, kurzu, śniegu lub lodu,

podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

 

 

Art. 102. Kto uchyla się od obowiązku utrzymania w należytym stanie zjazdów z dróg publicznych do przyległych nieruchomości,

podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

 

 

Art. 103. Kto bez ważnej przyczyny uchyla się od nałożonego obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych, mających na celu zwalczanie zagrożenia przerwania komunikacji na skutek zasp śnieżnych, powodzi lub usuwisk, albo wykonuje te świadczenia nienależycie,

podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

 

 

 

pogrubiłem tylko część, bo reszty mi się nie chciało....

 

otóż widać co grozi za wykroczenie z konkretnego artykułu kodeksu wykroczeń

to jest część dotycząca komunikacji, natomiast sam kodeks jest obszerniejszy....i w nim są też zapisy dotyczące mozliwości pouczenia, ale wszystko to zależy od szkodliwości społecznej czynu ....

 

do tego jest także taryfikator w któym określona jest wysokość grzywny za konkretne wykroczenie......

 

czyli znów nie ma mowy o pouczeniu .....

 

 

 

zatem pouczenie jest formą szczególną i nie zawsze może być zastosowane .....

 

 

w Twoim przypadku zapewne grzywna i punkty kjarne wzięły się właśnie z taryfikatora, bo on przewiduje konkretną sankcję za konkretne wykroczenie......

pouczenie można zastosować, gdzy czyn nie jest objęty taryfikatorem......

a takich jeśli chodzi o komunikację prawie nie ma......

 

taryfikator obejmuje wykroczenia nieskutkowe .....

natomiast w przypadku kolizji....jest skutek i w tej sytuacji grzywna powinna być adekwatna do wykroczenia i nie mniejsza niż za podobne wykroczenie ale bez skutku.....

czyli nie jest mozliwe zastosowanie pouczenia.....

 

 

 

to tyle o zawiłościech prawnych dotyczących pouczenia....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak dobrze, że nie rozliczają np. z aresztowań albo z użycia broni co gorsza. No bo jakby zabrakło w danym dniu zabrakło złoczyńców to strach pomyśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest teraz dla mnie pewne, pasy zapinam jak jak tylko wsiadam tak więc kara pomogła ale niestety mam trochę gorsze zdanie o policji, a to dlatego że chłopaki zamiast stać w miejscach gdzie niezapięte pasy mają jakieś znaczenie co do mojego bezpieczeństwa idą po prostu na łatwiznę i trzepią ludzi jadących np. z pod bloku pod garaż. Upatrzyli sobie osiedle gdzie najłatwiej nałapać i to siedząc sobie w radiowozie pod sklepem "niby po pączki" heheheheheh :dobani:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To i tak dobrze, że nie rozliczają np. z aresztowań albo z użycia broni co gorsza. No bo jakby zabrakło w danym dniu zabrakło złoczyńców to strach pomyśleć.

 

krzycho007 z areszty o których zresztą orzekają sądy wykazują w rozliczeniach policjanci pionów operacyjnych a to już inna bajka a przypadki użycia broni są na szczęście sporadyczne i niech tak zostanie.

Co do grzywien to sprawa wygląda tak mandat jest to grzywna w drodze mandatu karnego ale policjanci mogą taką grzywnę nakładać tylko za określone rodzaje wykorzeń, w pozostałych sprawach kierują wnioski do sądów grodzkich i one są władne decydowac w takiej sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to i tak najbardziej lubie takich policjantów co wyjmują taryfikator i mówią: "1200 zł mandatu i 16 punktów będzie", a po półgodzinnych negocjacjach mówią: "to dawaj już te ostatnie 30 zł i mnie nie denerwuj" :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukaszek, :rotfl::rotfl:

cicho....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no MeCeNaS spoko, ja tylko pisze co gdzieś, kiedyś, od kogoś usłyszałem :rotfl: hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba trafiłem na policjantów z brakiem w statystykach. Nic nie było w stanie ich ubłagać (miła, uprzejma, bezstresowa rozmowa, przyznanie się do błędu i okazanie skruchy, status studenta :P, pierwszy raz w obcym dużym mieście, wujek w drogówce, świerzak za kółkiem, bardzo niski poziom zagrożenia w ruchu-stałem w korku i wjechałem za sygnalizator, którego nie zauważyłem kiedy zmieniało się światło i stałem nikomu nie wadząc bo dalej był korek ) Jedyne co dostałem to niższy pułap widełek taryfikatora :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo milicja to jest nic innego jak organ ucisku społecznego żerujący na najmniej zamożnych obywatelach. Brak logiki w działaniach tego organu, a także niski poziom intelektualny pracowników owej instytucji powoduje uczucie odrazy u świadomej części społeczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Twojej wypowiedzi stwierdzam, że twój poziom intelektualny jest nie wiele wyższy od poziomu intelektualnego ameby...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno dawno temu, na przejsciu dla pieszych wyskoczyła mi jakaś babka, dałem po hamulcach, ta sama babka oczywiscie wyskoczyła jadącej z naprzeciwka Policji. Niestety z tyłu za mną nie wyhamował jeden facet. Policja nie była drogówka tylko prewencją, na chwilkę przetrzymali ruch (włączyli koguty ) wyszli i kazali nam zjechać na chodnik, powiedzieli dla pana co uderzył we mnie, że to jego wina bo nie zachował odległości. Szczęscie było po mojej stronie miałem hak, uderzenie było lekkie lecz u faceta cały zderzak pękł w pół. Oczywiście chcieliśmy się dogadać, zadzwoniłem po tatę żeby przyjechał się dogadać, tak czekając na niego po chwili wpadła drogówka i wypisała facetowi mandat mimo tego, że chcieliśmy się dogadać. Okazało się, że prewencja wezwała drogówke... facet dostał 6 pkt. 300 zł. Sprawdziliśmy czy przypadkiem nie pogieło podlogi z tyłu auta, gdyż uderzenie było prosto w hak, na szczęscie nic się nie stało, od faceta nie wzieliśmy ani grosza i go puścilismy. Za te 300 zł mógłby sobie kupić zderzak i jeszcze by mu pewnie została spora reszta.

 

Myślę, że moja hisotria którą opisałem, jest historią typu """" Jak na odprawie dostał taki prikaz że ma być na służbie np. 5 mandatów to ma być 5 mandatów i tyle. Dom wariatów. """"

 

To była nie miła sytuacja, lecz miałem też pare miłych, gdzie panowie dali mi pouczenie za spaloną żarówke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panowie dali mi pouczenie za spaloną żarówke

Jeśli w aucie masz zapasowe żarówki to chyba nie możesz dostać mandatu, bo to głupota by była :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdun_VW nie bierz mojego pustu tak do siebie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności