Skocz do zawartości
Olab3

usunięcie współwłaściciela pojazdu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam takie pytanie.

Co bardziej opłaca się zrobić - darowiznę czy umowę sprzedaży auta (50%), jeśli chcę usunąć współwłaściciela auta (osoba trzecia niespokrewniona). Dzwoniłam do urzędu i opłata wynosi 10zł (zdzierstwo ha ha), ale tylko wykreślają tę osobę z adnotacji. Nie wiem jednak jak to wygląda ze strony urzędu skarbowego. Co lepiej? Darowiznę czy umowę sprzedaży?

 

----

Chyba sprzedaż 50%, co? Bo jak darowizna to przyczepią się, że nie jesteśmy spokrewnieni a przy sprzedaży pokrewieństwo nikogo nie obchodzi. Tylko do jakiej sumy nie będzie trzeba płacić podatku?

Edytowane przez Olab3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mama robiła darowiznę jak oddawała mojemu bratu. Nawet jak Ci policzą od tego podatek to i tak wychodzą jakieś grosze.

 

 

Mi sprawdzali w magicznej książeczce czy cena mojego auta jest w widełkach.

Wpisane miałem 6,5 tysiąca to jeszcze się złapałem. W szczegółach tylko wpisywałem co mam rozwalone w aucie i skąd ta niska cena :D

Edytowane przez Cripex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest w ogóle chore. To jest moje auto i państwu nie powinno być nic do tego. Ja też ani raz nie płaciłam podatku za auta. Gościu jak spojrzał na rocznik auta to nawet nie sprawdzał. A ile to jest %? Przy sprzedaży chyba 2% do jakiejś sumy a w darowiźnie? Co mi taniej wyjdzie gdybym musiała płacić. Każdy grosz dobry, kiedy mogę wybrać czy darowizna czy sprzedaż.

 

"III grupa podatkowa- kwota wolna od podatku 4 902 zł. Wymieniona darowizna nie podlega opodatkowaniu" - jeżeli to aktualne to ok, bo połowa mojego auta nie jest tyle warta.

Edytowane przez Olab3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jest moje auto i państwu nie powinno być nic do tego.

No nie jest do końca tylko Twoje skoro masz współwłaściciela - połowa auta jest Twoja.

Przy umowie kupna czyli odkupienie 50% Twojego auta płacisz 2% PCC (podatek od czynności cywilno-prawnych) - od kwoty z umowy - oszacowanej połowy auta.

Przy darowiźnie jest tak jak wyżej napisałaś:

"III grupa podatkowa- kwota wolna od podatku 4 902 zł. Wymieniona darowizna nie podlega opodatkowaniu" - jeżeli to aktualne to ok, bo połowa mojego auta nie jest tyle warta.

Ale, cyt:

"Należy pamiętać, że powyższe kwoty liczy się jako sumę z okresu 5 lat. Jeżeli zadane będzie pytanie o wcześniejsze darowizny należy sprawdzić, czy przypadkiem wcześniej nie otrzymaliśmy już jakichś kwot od danej osoby."

Minuta w google i masz wszystko na tacy a najprościej zadzwonić do skarbówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiedziałam o tym wszystkim, bo czytałam w necie, ale chciałam spytać, bo czasami są jakieś haczyki (rzadziej osoby niespokrewnione robią sobie darowizny np.) Zawsze lepiej spytać.

Załatwiłam wszystko. Zapłaciłam 10zł, w urzędzie skarbowym nic nie chcieli, bo wpisana kwota nie przekraczała progu i tyle. Współwłaściciel został wykreślony z dowodu rejestracyjnego.

Według prawa połowa auta była moja, w rzeczywistości całe auto było i teraz prawnie jest moje. Chodziło tylko o OC. Nie wykreślałabym współwłaściciela, ale odkąd jest ogólnopolski rejestr OC to obojętnie kto walnie jakim autem (mamy dwa) to lecą wszystkim zniżki (mi akurat w TUWie zniżki nie poleciałyby a jedynie wzwyżka 30zł w kolejnym roku, ale współwłaścicielowi 20% by poleciało). Ja mam już 60% zniżek własnych więc zredukowałam ryzyko. Kiedyś było tak, że mój broker dawał współwłaściciela do innej ubezpieczalni i w przypadku stłuczki z naszej winy tylko kierowca tracił zniżki. Dzisiaj się tak już nie da. Warto pamiętać o tym, bo nie wszyscy pewnie to wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rencia3

Zależy, jeśli wartość samochodu jest do 9800 zł to darowiznę, bo do tej kwoty darowizna nie jest obciążona podatkiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, a kto ma takie drogie auta :) Wspólwłasność tylko dla nabywania uprawnień do zniżek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeśli wartość samochodu jest do 9800 zł to darowiznę

 

Nie tyle wartość auta ile wartość udziału...

9.637 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności