Skocz do zawartości
hepos

Zgłoszenie szkody AC - co wpisać w opisie szkody przy rysie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

W służbowym samochodzie pewnego dnia zobaczyłem głęboką rysę do podkładu (dł ok 20 cm) na tylnej klapie. Procedura mowi ze trzeba to zglosic ubezpieczycielowi wiec to uczyniłem.

W rubryce opis okoliczności powstania szkody napisałem, że pewnego dnia po prostu zauważyłem tą rysę przy dokładniejszym obejrzeniu auta po umyciu. Niestety firma ubezpieczeniowa nie zakwalifiwkoala tego tlumaczenia i kazali mi podać dokładny opis zajścia po którym powstała rysa, inaczej nie wypłacą odszkodowania.

 

Co mam wpisać żeby to uznali ? Naprawdę nie wiem kto to zrobił i jak to się stało? Macie jakies pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie TU ? weryfikowałeś koszt naprawy rysy w serwisie ? TU nie odpowiada za szkody < 500 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieraz TU chcą aby zgłoszenie nastąpiło w określonym czasie od ZAISTNIENIA szkody...

Jak nie zdążysz może być odmowa wypłaty odszkodowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jakie TU ? weryfikowałeś koszt naprawy rysy w serwisie ? TU nie odpowiada za szkody < 500 zł.

 

Jeśli nie jest zniesiony udział własny :fajny

Opisz, ze po prostu na parkingu w takim i takim miejscu o takiej porze i dniu, zostawiłeś auto a gdy wróciłeś - było przerysowane. Nie ma co więcej tłumaczyć. Ja miałem przerysowane nadkole,zgłosiłem, opisałem w podobny sposób i dostałem normalnie kasę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwne podejście TU, ja zgłaszałem identyczne w zasadzie zajście w ten poniedziałek

we wtorek rano po tel umówieniu przyjechał rzeczoznawca

zrobił zdjęcia i jako datę zajścia wpisał niedzielę bo wtedy zauważyłem rysę

absolutnie żadnych problemów nie robił, moja TU to interrisk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja TU to Compensa.Widze ze wlasnie robia problemy. Sprobuje napisac to, co napisal Danek75.

 

Mam jeszcze pytanko - jakaś wiarygodna przyczyna która spowodowałaby uszczerbienie zderzaka na łaczeniu z błotnikiem w jego rogu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka by inna? Różne są auta i różnej wielkości i nie jesteś w stanie określic, co to za samochód był. I tyle.

I jeśli to Compensa to sie dziwię, ze problem robią, bo ja właśnie w tamtym czasie miałem w Compensie i nie robili żadnego problemu. I pamiętam, że 1200 zł dostałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co dziwić odbijaniem piłeczki przez TU w takich i podobnych przypadkach. Nie uśmiecha im się (jak i innym TU) wypłacanie szkody bo nie to jest ich założeniem lecz tylko zbieranie składek gdy klient ma bezszkodowe użytkowanie pojazdu - znane podejście większości TU do problemu. W takim przypadku normalnym trybem postępowania jest złożenie na policji przez właściciela pojazdu zawiadomienia i wniosku o ściganie (w tym przypadku) n/n sprawcy umyślnego uszkodzenia pojazdu, nawet jeśli sprawa z uwagi na brak danych o sprawcy czynu jest z góry skazana na umorzenie a następnie powiadomienie o tym ubezpieczyciela i dokonanie wyceny szkody przez rzeczoznawcę. Jak słusznie zauważył kolega jelon11, większość TU (w zależności od warunków umowy) wypłaca odszkodowanie z tytułu AC jeśli koszt usunięcia szkody przekracza kwotę 500 zł a w zasadzie należy przyjąć, że koszt malowania klapy jako całego elementu nawet w metaliku nie przekroczy tej sumy w zakładzie lakierniczym, z którym TU ma podpisaną umowę na usuwanie szkód powstałych na skutek uszkodzeń powłoki lakierniczej. Powinieneś zatem najpierw dokładnie przeczytać umowę zawartą z TU a potem rozeznać czy zgłoszenie im szkody ma jakikolwiek sens i pomalować klapę na własny koszt pomijając tym samym ubytek na procencie wypłacenia innej, poważniejszej szkody. Z koniem nie warto się kopać a w tym przypadku wejście na drogę sądową w celu wyegzekwowania należności jest w 100% skazana na Twoją porażkę.

W przypadku tego lub podobnego zdarzenia wpisuje się w opisie szkody klauzulę :

"W nocy z np. 11/12.03.2012 r. lub w okresie od ... do..., w miejscowości np. Kraków, na parkingu niestrzeżonym przy ul. .... n/n sprawca, używając nieustalonego ostrego przedmiotu, zarysował powierzchnię lakieru na klapie bagażnika samochodu ...." i tyle wystarczy.

Edytowane przez Sztomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli był to akt wandalizmy zgłoszenie na Policję winno być w ciągu 24h od daty zauważenia/zdarzenia szkody - tak np jest TU Hestia która lubuje się dawać odmowy wypłat, co więcej przykład z TU Hestia - uszkodzenie szyby przez kamień który wyskoczył z spod kół innego pojazdu - odmowa - brak zabezpieczenia praw regresowych :)

 

każda polisa AC ma swoje lepsze lub gorsze OWU a TU robią wszystko co by tu zrobić że nie płacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TU Hestia - uszkodzenie szyby przez kamień który wyskoczył z spod kół innego pojazdu - odmowa - brak zabezpieczenia praw regresowych

 

A jak mam dodatkowo wykupione na szyby ubezpieczenie? :fajny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak mam dodatkowo wykupione na szyby ubezpieczenie? :fajny

 

wszystko zależy jakie OWU masz pod polisę AC - jak będą chcieli to i tak wydadzą odmowę,

 

trzeba być czujnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość krynikpol
jeżeli był to akt wandalizmy zgłoszenie na Policję winno być w ciągu 24h od daty zauważenia/zdarzenia szkody - tak np jest TU Hestia która lubuje się dawać odmowy wypłat, co więcej przykład z TU Hestia - uszkodzenie szyby przez kamień który wyskoczył z spod kół innego pojazdu - odmowa - brak zabezpieczenia praw regresowych :)

 

każda polisa AC ma swoje lepsze lub gorsze OWU a TU robią wszystko co by tu zrobić że nie płacić.

 

 

Odmowa za zabezpieczenie praw do regresu - patologia ubezpieczeniowa, niemniej w odniesieniu do winy umyślnej uważam, że zasadna.

Szybka analiza OWU Hestii:

- brak w wyłączeniach

- zastrzegają, że w razie winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa (w odniesieniu do zabezpieczenia praw do regresu) za niedopełnienie tego obowiązku ubezpieczony ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkodę jaką poniosła EG z tego tytułu :)

 

Czy w decyzji odmownej EG wykazała winę umyślną lub rażące niedbalstwo? Na 100% nie. Przypuszczam, że wskazała tylko na taki obowiązek i lansują tezę, że już samo jego nie wykonanie jest rażącym niedbalstwem - co oczywiście jest kompletną bzdurą nie popartą żadnymi dowodami (art. 6 KC - moje domniemanie, bowiem nie wiem co jest w decyzji). Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie pisz na [email protected] - jakoś się dogadamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[większość TU (w zależności od warunków umowy) wypłaca odszkodowanie z tytułu AC jeśli koszt usunięcia szkody przekracza kwotę 500 zł a w zasadzie należy przyjąć, że koszt malowania klapy jako całego elementu nawet w metaliku nie przekroczy tej sumy w zakładzie lakierniczym, z którym TU ma podpisaną umowę na usuwanie szkód powstałych na skutek uszkodzeń powłoki lakierniczej.

 

??? Osobiście nie zgodzę się z kolegą. Malowanie klapy to ok 700zł do tego dochodzi demontaż klapy, rozebranie plastików, zamka itp., zdjęcie starej warstwy lakieru, szpachlowanie, przygotowanie podłoża, malowanie elementu, uzbrojenie klapy, montaż do karoserii - lekko licząc wyjdzie 1500 - 2000zł.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Osobiście nie zgodzę się z kolegą. Malowanie klapy to ok 700zł do tego dochodzi demontaż klapy, rozebranie plastików, zamka itp., zdjęcie starej warstwy lakieru, szpachlowanie, przygotowanie podłoża, malowanie elementu, uzbrojenie klapy, montaż do karoserii - lekko licząc wyjdzie 1500 - 2000zł.

 

To ja dodam, ze za samo nadkole z przodu z prawej strony w czarnym pasztecie (nie żaden tam metalik) dostałem 1300 zł :fajny

Poza tym - jak już pisałem wcześniej - gdy jest zniesiony w AC - udział własny (oczywiscie dodatkowo płatne przy polisie) to TU naprawia nawet szkody poniżej 500 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności