Skocz do zawartości
zyggy

Jak zrobić podświetlenie radia?

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem, ale nie znalazłem takiego rozwiązania. Oto problem. Posiadam fabryczne radio (nie pamiętam oznaczenie, chyba Beta IV), we włączniku świateł dorobiłem zworę 56<--->TFL (tzw. szwedzkie światła). Chciałbym aby po włączeniu radia, bez włączania świateł przełącznikiem włączało mi się tylko podświetlenie radia. Mówiąc inaczej np. na postoju, silnik zgaszony, światła wyłączone, włączone radio i działające podświetlenie radia. Czy można coś pokombinować w samym radiu, aby po włączeniu miało stałe podświetlenie? Czy można gdzieś wewnątrz radia coś dorobić aby to podświetlenie działało cały czas niezależnie od włączonych świateł czyli podświetlenia wskaźników? Oczywiście aby nie załączało się podświetlenie reszty (całej szafy) można to odseparować na kablu w kostce radia diodą. Proszę o sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe bez ingerencji wewnątrz radia.Jednak przy sposobie, o którym napiszę, dobrze byłoby wiedzieć jaka jest obciążalność wyjścia, na którym pojawia się "plus" po włączeniu radia.Jest ono wykorzystywane do załaczania urządzeń peryferyjnych, np.dodatkowy wmacniacz.

Z tego co pamiętam, wyjście to ma chyba obciążalność 200mA, nie bież jednak tej informacji za pewnik,sprawdź ją.

Po za tym aby zrobić to zgodnie z zasadami i nie przeciążyć wyjścia , o którym napisałem trzeba zbadać amperomierzem pobór prądu na przewodzie "illumination",czyli tym ,na którym pojawia się "plus", po zaświeceniu postojówek.Gdy nie przekracza podanej wcześniej(domniemanej przeze mnie) wartości, to wszystko OK.

Na przewodzie "Iluminatiion" robisz przerwę.Wlutowujesz w to miejsce diodę prostowniczą (wystarczy 1A),oczywiście z zachowaniem jej przepustowości "w stronę radia"(anoda w "stronę" instalacji elektr. auta, katoda "w stronę" radia).

Na wcześniej wspomniany przewodzie, na którym pojawia się "plus " po włączeniu radia, wlutowujesz diodę prostowniczą(jej anoda "w stronę radia").Jej katodę, łączysz z katodą diody wlutowanej wcześniej, na przewodzie "ilumination".

Zastosowanie diód jest konieczne!

Gdy stwierdzisz,że obciążalność wyjścia jest mniejsza od natężenia prądu płynącego w przewodzie "ilumination",musisz zatosować przekaźnik.

Edytowane przez tomnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też poszedłem tym śladem, ale moje radyjko mimo opisu nie posiada wyjścia +12V, ani zasilania anteny. Co prawda piny są w radiu (brak ich we wtyczce), ale na nich nie ma napięcia. Jedyne wyjście +12V jest na złączu od zmieniarki CD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza z tym, gdzie to wyjście się znajduje,ważne że jest.

Ja, zrobiłbym to na przekaźniku. I w takim układzie wcześniej opisywane diody, też się muszą znależć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tomnik, tymczasowo zawieszam z braku czasu dalsze działania. Może kiedyś do tego wrócę. Jeden z pomysłów to użycie linii zasilania z włącznika radia, po prostu kabelek do punktu gdzie mamy podświetlenie we wtyku i oczywiście odseparowanie diodą aby nie załączało całego podświetlenia deski. No inny problem, to to, czy nie będzie mi załączało radia po włączeniu świateł, gdy zapali się podświetlenie deski. Ale jak piszę tymczasowo odpuszczam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość TEDEI

Zyggy tez chce zorbic takie szwedzkie swiatla u mnie tyle ze niewiem jak :/ jak to zrobiles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum hasła "szwedzkie światła" i po problemie. Ja od siebie zmodyfikowałem to jeszcze o przekaźnik, aby zapalały się po starcie silnika / alternatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam troszke inny problem mianowicie:

kupiłem radio NAVIHEAVEN nawet gra:) za taką cene:) tylko jak jade w nocy to tak daje po oczacj ze cieżko sie na drodze skupić:) i sie zastanawiam czy zamontowanie jakiegoś potencjometran na kabelku od podświetlania radja coś da???

jestem zielony w tym temacie:) z góry dziekuje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy zamontowanie jakiegoś potencjometran na kabelku od podświetlania radja coś da???
Powinno dać, w końcu np podświetlenie regulacji nawiewów czy licznika też reguluje się potencjometrem przy włączniku świateł. Albo jeśli podświetlane jest diodami to wlutować rezystor (tyle że nie będzie regulacji).

PozdraVWiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były także radia do których podłączało się sygnał włączenia świateł, co powodowało przygasanie podświetlenia radia np. w nocy aby nie dawało po gałach. :zeco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki rezystor moge tam wlutowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aki rezystor moge tam wlutowac?

Mam takie samo pytanko, mam takie radio w busie i jest wysoko umiejscowione można się naświetlić. Jaki rezystor będzie najodpowiedniejszy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie witam. Nie mogę znaleźć nigdzie podobnego tematu. Mianowicie po wyłączeniu swiatel i zapłonu zostaje podświetlone radio, tylko przyciski, wyświetlacz gaśnie. Panel od klimy gaśnie i zapala się dopiero po włączeniu swiatel. Wiecie może gdzie szukac przyczyny?? Walnięta radio? Wilgoć? Taki cichy pożeracz pradu mnie irytuje xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności