Skocz do zawartości
Danek75

Potrzebna porada prawna

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do kogoś, kto się bardzo dobrze orientuje w sprawach karnych oraz celnych. Najlepiej prawnik by się przydał no i celnik oczywiście.

Sprawa dotyczy papierosów. Normą do wysyłanej paczki to 200 sztuk, czyli jeden karton. Kartonów oczywiście było o wiele więcej i urząd celny zarekwirował towar. Teraz do zapłaty jest 131 zł od kartonu + grzywna. Jak w takiej sytuacji postępować? Skoro zapłaci się cło, akcyzę i grzywnę, to towar powinni zwrócić, tak? No i co w ogóle mówić i jak z tego w miarę TANIO wybrnąć ? :fajny Przecież to nie jest przemyt a tylko brak zgłoszenia celnego - czy jak to się tam nazywa. Bo papierosy nie były nigdzie schowane, tylko żywcem zapakowane do kartonu pocztowego.

 

ps: darujcie sobie głupie komentarze i spam. Jak ktoś nie ma nic konkretnego do powiedzenia w w/w temacie - niech nie pisze wcale :dupablada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czasu za wiele nie mam, bo się trochę późno z tym pytaniem obudziłem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to zadaj pytanie to nie nasze forum tam kreski od razu moze nie dostaniesz;) (obym ja nie dostal :lol )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się rejestruję :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojjj Danek :)

 

Możesz skorzystać z DPO - Dobrowolne Poddanie się Odpowiedzialności.

Ty wysłałeś paczkę do kraju czy ktoś Ci do Afganu ruskie faje próbował wysłać :?:

 

Wszystko zależy od taryfikatora no i ile faktycznie było tych paczek papierosów.

Przy DPO trzeba zapłacić karę grzywny i koszty postępowania sądowego. Wpłacasz to na konto właściwej miejscowo Izby Celnej. Zostaje wysłany wniosek do Sądu Rejonowego.

Art. 18 § 2

Prawomocny wyrok o zezwoleniu na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego.

 

Przecież to nie jest przemyt a tylko brak zgłoszenia celnego - czy jak to się tam nazywa. Bo papierosy nie były nigdzie schowane, tylko żywcem zapakowane do kartonu pocztowego.

 

Art. 86.

§ 1. Kto, nie dopełniając ciążącego na nim obowiązku celnego, przywozi z zagranicy lub wywozi za granicę towar bez jego przedstawienia organowi celnemu lub zgłoszenia celnego, przez co naraża należność celną na uszczuplenie,

podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

 

§ 4. Jeżeli kwota należności celnej narażonej na uszczuplenie lub wartość towaru w obrocie z zagranicą, co do którego istnieje reglamentacja pozataryfowa, nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

albo

 

Art. 91.

§ 1. Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi towar stanowiący przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 86-90 § 1, lub pomaga w jego zbyciu albo ten towar przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie

 

Jedną z przesłanek do udzielenie DPO jest wyrażenie zgody na przepadek przedmiotów wykroczenia. - art. 17 § 1 pkt.3

 

Ustawowy próg to 5 krotność minimalnego wynagrodzenia, ale pewnie to nie zostało przekroczone, bo tyle fajek byś chyba pocztą nie wysyłał co :?::D

 

Jak chcesz więcej szczegółów to pisz na PW :)

Edytowane przez zdun_VW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No spoko - to wiem, że mam się dobrowolnie poddać karze :D

 

Kartonów było 11.

 

Stawka dzienna to jest jaka kwota?

 

Ty wysłałeś paczkę do kraju czy ktoś Ci do Afganu ruskie faje próbował wysłać :?:

Do mnie wysyłać ruskie faje? :haha To ja stąd jakbym wziął fajki, to u ruskich bym to jeszcze sprzedał z 300% zyskiem :D

Za karton płacę 2.50$, to sobie policz - ile na PLN wychodzi za paczkę. 75 groszy/paczka :fajny

 

Co do towaru, to mam się go zrzec? Skoro zapłacę ze wszystkim ponad 2000 zeta, to chciałbym te fajki zabrać. Zapłaciłem - to moje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zapłaciłem - to moje.

 

Teraz to płacisz karę ;-) Twoje to by były jakbyś je zgłosił do UC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kara to jest grzywna dodatkowo do tego. Bo opłata 131 zł za karton, to cło i akcyza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się nigdy z czymś takim. Chyba, że w przypadku obrotu pocztowego tak jest, że jak jest za dużo fajki to podlegają one opłatom, ale skoro jest cło i akcyza to musi być też VAT :D Odkąd tam pracuję to nie spotkałem się z taką sytuację, żeby fajki były zwrócone ;)

 

Z jakiego artykułu KKS przybili :?:

Zostało wszczęte postępowanie karno-skarbowe :?:

Na jakim etapie to wszystko jest :?:

 

Stawki dzienne są przy przestępstwie, a 110 paczek to nie jest przestępstwo, a wykroczenie skarbowe podlegające karze grzywny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałeś wy...ać skarb państwa,teraz skarb państwa wy...a Ciebie :taksobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo opłata 131 zł za karton, to cło i akcyza.

 

No. I płacisz bo wprowadziłeś na unijny obszar celny. A że nie zgłosiłeś, to płacisz grzywnę - żeby nie nachlapać sobie w papierach prosisz o "łagodny wymiar kary" ;-) i żegnasz z przedmiotem wykroczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem jeszcze jaki artykuł, bo jeszcze nie byłem na przesłuchaniu. A co jest w tej kwocie 131 zł, to pisałem - cło,akcyza no i VAT też tam pewnie jest. Stąd taka kwota.

To czyli co? Fajek mi nie oddazdzą? A jak nie podpiszę kwitu, ze się zrzekam towaru, to co mi zrobią? Pomimo tego, że dobrowolnie poddaję się karze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz dobrowolnie poddać się karze, gdy nie zgadzasz się na przepadek przedmiotów wykroczenia skarbowego. Jest to w tym przypadku obligatoryjne tak samo jak uiszczenie zryczałtowanej równowartości kosztów postępowania sądowego oraz uiszczenie kary grzywny za dany czyn zabroniony. Musisz spełnić 3 warunki inaczej Twój wniosek o DPO organ celny uzna za nieważny. Jeżeli nie zgodzisz się na przepadek przedmiotów wykroczenia to zostanie przeciwko Tobie skierowany Akt Oskarżenia do Sądu Rejonowego, a jeżeli dane wykroczenie popełniłeś będąc na służbie no to art. 116 KKS przeczytaj ;) Ale przecież nie byłeś na służbie prawda ? ;)

Edytowane przez zdun_VW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to HU...... :dupablada Faje pójdą w pi.......

Ale i tak to sobie odbiję :hyhy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A nie wiem jeszcze jaki artykuł, bo jeszcze nie byłem na przesłuchaniu.

Paragrafy z jakimi do Ciebie wyskoczyli masz na "Zawiadomieniu o wszczęciu postępowania..." (Czy jakos tak sie to nazywa...).

A co Ci grozi poczytaj od Art.46 - KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszcze jakie mam artykuły, bo dopiero jak na przesłuchanie pójdę, to dostanę protokół. A jedyne co mi grozi, to grzywna - wiem:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawiadomienia o wszczęciu postępowania z reguły nie wysyła się do strony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności