Skocz do zawartości
Gość droozd

mocowanie anteny

Rekomendowane odpowiedzi

Gość droozd

Witam. Mam taka małą ciekawostkę. Z CB jeżdżę już 1,5 roku i to w kilku autach. Mam antentkę przykręcaną i mam takie spostrzeżenie, że jak ją przekrzywię o kilka stopni względem powierzchni dachu to lepiej mi odbiera, serio. Nie wiem czy rzeczywiście to ma jakiś znaczący wpływ czy to moje mocno subiektywne odczucie. Ale dlaczego seryjne anteny od radioodbiorników samochodowych też sa przechylone, najczęściej do tyłu? Aha, no i lepiej CB odbiera w dieslu, ale to wiem dlaczego - nie ma zapłonu iskrowego, który zakłóca. Plis o wasze spostrzeżnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wrecz przeciwnie antena chyba lepiej odbiera jak jest wyzsza

im wyzej tym lepiej

a co do tego czy w dieslu.. to nie wiem

ale mysle ze to nia ma znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest znaczenie czy w dieslu czy w benzynce...

 

w dizelku bedzie ci lepiej odbiarało CB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z odchyleniem anten radiowych w samochodach to myslę, ze jest zabieg stylistyczno-aerodynamiczny. Zauważ że jedynie anteny na dachu są do tyłu przekrzywione. Sedany z anteną z tyłu, na kufrze mają już pionowo.

A zakrzywienie anteny od CB... nie spotkałem sie z tym ale mam poglądowy szkic dot. umiejscowienia anteny i kierunku promieniowania.

http://images1.fotosik.pl/256/f48d0891b5d8f631.jpg

Potwierdzam, ze w dieslu będzie mniej zakłóceń w CB niż w benzyniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Potwierdzam, ze w dieslu będzie mniej zakłóceń w CB niż w benzyniaku.

teoretycznie masz 100% racji, jednak Ja miałem w benzyniaku, później (teraz mam) w dieslu i tak samo odbiera! A antenkę mam z tyłu na klapie ;-)))) tzn na masce bagaznika ;))

 

0ac8faf21296d01bm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,antena do CB powinna być zamontowana pionowo,pochylenie anteny ma wpływ na jakość odbioru i nadawania.Anteny stosowane do CB są antenami dookulnymi i pracują w polaryzacji pionowej.Z tego względu radziłbym kolegom montować anteny jak jest to możliwe w pozycji pionowej,anteny do odbiorników radiowych mogą być pochylone

ponieważ mają tylko za zadanie odbierać fale a nie emitować.Może się zdażyć,żę odbiór będzie lepszy gdy antena CB będzie pochylona ale jest to kwestia odbicia fali.To by było tyle w telegraficznym skrócie na ten temat.

Pozdrawiam Andrzej sq8mfx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bresio

O ile pogorszą się parametry pracy anteny umieszczonej na środku dach względem anteny umieszczonej przy klapie bagażnika od strony kierowcy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,to zależy jakie anteny chcemy porównać?Czy antena na środku dachu będzie mocowana na stałe czy będzie to antena magnetyczna,bo widziałem anteny magnetyczne z podstawą "łamaną"na klapie kombi.No i oczywiście długość anteny też ma znaczenie!!!Jeżeli postawimy króciaka to rzecz jasna że odbiór i zasięg naszego radia ulegną pogorszeniu bo im wyżej tym lepiej,jeżeli jest to antena długa to raczej nie odczujemy zmiany.No i oczywiście rzecz najważniejsza każda zmiana umiejscowienia anteny wymaga ponownego zestrojenia anteny.

Pozdrawiam Andrzej sq8mfx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności