Skocz do zawartości
Konrados

Regenaracja kołpaków

Rekomendowane odpowiedzi

Kołpaki w moim pasiu były już w opłakanym stanie – porysowane, poobijane, brudne w pyle z klocków hamulcowych jednym słowem tragedia. Postanowiłem coś z nimi zrobić, zregenerować je, bo zakup „nowych” ze względów finansowych (nie tylko-legalność pochodzenia) nie wchodził w grę.

Zabieg przeprowadziłem już ponad miesiąc temu, ale celowo nie publikowałem wczesniej ze względu na fazę „testów” – nie chciałem napisać czegoś co nie sprawdziło się w użytkowaniu.

I tak:

1. Umyłem kołpaki szorstką gąbką w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu – tu już się ich wygląd poprawił :) .

2. Za pomocą nabytego papieru ściernego wodnego (gradient 1000) dokładnie miejsce obok, miejsca zmatowiłem plastik – tu wygląd się pogorszył :( .

3.Następnie przemyłem całość dokładnie benzyną ekstrakcyjną w celu odtłuszczenia kołpaków.

4. Zakleiłem taśmą klającą znaczki z logo VW, żeby ich nie zamalować.

5. Z odległości ok. 30 cm dokładnie zamalowałem cały kołpak farbą srebrną w sprayu.

6. Czynność tą powtarzałem ok. 3-4 razy aż do uzyskania równomiernej barwy, oczywiście każdą kolejną warstwę nanosiłem po odczekaniu kilku minut.

7. Po ok. 5-7 minutach od naniesienia ostatniej warstwy farby srebrnej zacząłem nanosić w odstępach 3-4 minutowych warstwy lakieru bezbarwnego – również w sprayu. Warstw naniosłem 2- 3.

8. Po całkowitym wyschnięciu lakieru (profilaktycznie na następny dzień) za pomocą pasty lekkościernej Tempo wypolerowałem do „gładzi” kołpaki.

9. Ostrożnie oderwałem taśmę zakrywającą logo VW.

10 Założyłem na felgę i podziwiałem swoje dzieło.

 

Niestety nie mogłem zabiegu dokumentować fotograficznie , więc musicie mi uwierzyć na sowo – kołpaki wygladają jak nowe, pierwsze chrzty (mycie w myjni automatycznej, „kerszerem” specjalnie na ostro traktowałem ciśnieniem kołpaki, jazda po śniegu) przeszły bardzo dobrze, nic nie schodzi nie łuszczy się.

Teraz koszty.

Spray: srebrny 14 zł (została ź)

bezbarwny 12 zł

papier wodny 1,25 zł

pasta Tempo 9 zł (zuzyłem troszeczkę więc koszt jest niewymierny)

piwko 2,10 zł

Razem 38,35 zł

 

Zakup „nowych” na Allegro, niewiadomego pochodzenia(!) To koszt ok. 60-90 zł plus koszty przesyłki.

Wydaje mi się że warto poświęcić jedno popołudnie na zaoszczędzenie kilkudziesięciu zł. Pozostaja ładne kołpaki oraz satysfakcja – bezcenna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można ten trik zastosować do kołpaków, które mają bardziej matowy kolor? W którym miejscu kupowałeś te wynalazki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem do pierwszego napotkanego sklepu z lakierami i farbami i kupiłem wszystko co trzeba. Powiedziałem co chcę zrobić (bo sam dopiero się uczyłem) - pan jeszcze doradził czy chcę kolor a'la aluminimum czy bardziej a'la chrom. W hipermarkecie budowlanym (Obi czy Castorama) też wszystko dostaniesz i wcale nie taniej niż w zwykłym sklepie (tylko w hipermarkecie niewiele Ci doradzą).

Wszystko zależy od tego jaki wybierzesz lakier - są przecież całkiem matowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też postanowiłem osobiście zregenerować swoje używane kołpaki. postąpiłem podobnie jak Konrados z tą tylko różnicą, że zastosowałem papier 1000 i 1800 na wykończenie i ponadto zaszpachlowałem głębsze rysy i zastosowałem podkład do plastików. Wyszło zajedwabiście, z jednym małym ale. Mam kołpaki z chromowanymi pierścieniami, które są nieco nadżarte przez polską sól.W związku z tym mam pytanko- czy ktoś może spotkał się z takimi pierścieniami na wymianę w jakimś sklepie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde nie obraźcie się ale kołpaki regenerować?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności