Skocz do zawartości
Kresek

Dzialka budowlana - kupno czy darowizna?

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam kogos obeznanego w prawie skarbowym.

Sprawa wyglada tak, ze wujek chce przekazac mi dzialke budowlana 10a.

I teraz zastanawiam sie co bedzie lepiej, czy dostac ja w formie darowizny, czy droga zakupu.

Czy moze ktos rozpisac wszelkie koszta przy obu ewentualnosciach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie dostałeś od nikogo żadnej darowizny w ostatnim czasie to lepiej wyjdzie jako darowizna, choć notariusz i tak swoje musi wziąć

 

U mnie za darowiznę domu działki 29a i innej 0,5ha zapłaciłem 2,900

Edytowane przez 90PS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szukam kogos obeznanego w prawie skarbowym.

Sprawa wyglada tak, ze wujek chce przekazac mi dzialke budowlana 10a.

I teraz zastanawiam sie co bedzie lepiej, czy dostac ja w formie darowizny, czy droga zakupu.

Czy moze ktos rozpisac wszelkie koszta przy obu ewentualnosciach?

 

U mnie było podobnie,działka przeszła na mnie jako darowizna,jest to bardziej opłacalne.Popatrzę jutro w dokumenty i dam Ci znać jak to wyglądało,bo już jestem w pracy do rana :lol .Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol ja za dzialkę 1000metrów z domkiem zapłaciłem 2,7. Było to jakiś rok temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szukam kogos obeznanego w prawie skarbowym.

Sprawa wyglada tak, ze wujek chce przekazac mi dzialke budowlana 10a.

I teraz zastanawiam sie co bedzie lepiej, czy dostac ja w formie darowizny, czy droga zakupu.

Czy moze ktos rozpisac wszelkie koszta przy obu ewentualnosciach?

 

Więc tak.Sprawdziłem wszystkie dokumenty jakie mam,działkę też dostałem jako darowiznę,o wiele bardziej opłacalne.Jest to też działka budowlana(oczywiście bez żadnej zabudowy) Patrząc na fakturę którą mam przed sobą,podliczyłem całkowity koszt-wynosi on niecałe 1100PLN,oczywiście było to w zeszłym roku,jakoś na wiosnę.Dlatego musiałbyś dowiedzieć się jakie teraz są ceny.Opłaty dokonywałem u notariusza.Dokumenty które Ci są potrzebne-NIP obydwóch stron,dowody osobiste oraz akt własności.Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darowizna sie bardziej opłąca bo jesteś zwolniony z podatku według jakiegoś tam przepisu ;) ja rok temu dostałem darowizne po dziadku i zapłaciłem tylko za nortariusza i koszty zmian w księgach wieczystych i takie tam duperele łącznie prawie 2000zł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
darowizna sie bardziej opłąca bo jesteś zwolniony z podatku według jakiegoś tam przepisu ja rok temu dostałem darowizne po dziadku i zapłaciłem tylko za nortariusza i koszty zmian w księgach wieczystych i takie tam duperele łącznie prawie 2000zł
Dokładnie ja to przerabiałem miesiąc temu. Wprawdzie rodzice to załatwiali przez notariusza ale też przekazali mi mieszkanie w formie darowizny. Za wpis w księgi wieczyste oraz koszty manipulacyjne + "duperele" zapłaciłem 2100 zł. Inne formy przekazania lub odsprzedaży pociągają koszta + podatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, bo z obicia o uszy pewności mieć nie mogę ;) Chyba zwolnienie z podatku jest tylko w linii prostej (rodzice dzieciom itp). Kresek miałby darowiznę od wujka, więc musi się dowiedzieć jak to dokładnie jest. Tel do skarbówki i będzie wiadomo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skcrack ja byłem w drugiej grupie darowizny. Pierwsza to matka córce i tak dalej ;) i byłem zwolniony z podatku tylko koszta wszystkich zmian musiałem ponieść ;) z tego co mi wiadomo to darowizna od wujka tez będzie w tej samej grupie ale lepiej sie upewnić i zadzwonić do skarbówki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zadzwonić do skarbówki ;)

Najlepiej to podjechać do skarbówki,wiadomo jaka gadka jest przez telefon ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności